Na co wydać kilka złotych - gra głównie dla 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Na co wydać kilka złotych - gra głównie dla 2 osób

Post autor: meham »

Witam!

Odłożyłem kilka złotych (max 200) i przyszedł czas zakupów. Oto kilka warunków jakie 'powinna' spełniać gierka.

- świetnie chodzić dla 2 osób (90% rozgrywek będzie dla dwoje)
- instrukcja lub cała gra po polsku lub rosyjsku/ukraińsku
- bardziej strategiczna/ekonomiczna niż przygodowa. Dobrze gra nam się w Osadników, NS Hex
- czas gry max 2-3h

W sumie przewertowałem sklepy i wyłoniły się
Caylus
Puerto Rico
Thurn und Taxis

Klimaty raczej nie SF, mogą być historyczne. Gram z żoną więc tutaj głównie o nią chodzi. Jeśli możecie coś zdecydowanie polecić lub dodać do listy to będziemy wdzięczni

Meham
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Post autor: Larry »

- świetnie chodzić dla 2 osób (90% rozgrywek będzie dla dwoje)
- instrukcja lub cała gra po polsku lub rosyjsku/ukraińsku
- bardziej strategiczna/ekonomiczna niż przygodowa. Dobrze gra nam się w Osadników, NS Hex
- czas gry max 2-3h
W sumie pasuje Memoir '44 :) . Tylko to strategia wojenna, więc nie wiem czy się żonie spodoba.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Na co wydać kilka złotych - gra głównie dla 2 osób

Post autor: Nataniel »

meham pisze:Caylus
Puerto Rico
Thurn und Taxis
Dorzucilbym jeszcze Hazienda oraz Carcassonne.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: gigi »

wczesniej juz byla mowa w innym watku
o grach dla dwoch osob
wiecej informacji :
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... ht=osobowe
ze swjej strony moge dorzucic san juan, palazzo

pozdr
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Attika, Przez Pustynie.
Generalnie na 2 osoby polecam gry, ktore sa przeznaczone dla 2 osob :wink:
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

Ja ostatnio nabyłem konfrontacje, im więcej gram tym bardziej mi się podoba. Co prawda gra jest raczej przygodowa, ale jest dużo strategii, podejmowania decyzji i zarządzania ryzykiem :) za 50 pln radzę spróbować.
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

No to zrobił się bałagan :lol: Zamiast pomóc, padło kilka tytułów i koniec :P Nie będę dorzucał nic nowego, ale powiem szczerze, że sam z dziewczyną bardzo lubie grać w Memoir'44. Mimo klimatu (który ja uwielbiam - II Wojna Światowa), mojej dziewczynie gra bardzo się podoba. Więc może to :wink: Ostatnio spróbowałem Haziende i muszę przyznać, że bardzo mi się spodobała także też moge polecić, aczkolwiek, nie wiem jak wygląda rozgrywka w dwie osoby :roll: Sam osobiście, przygotowuję sie do kupna Caylus'a, więc jeżeli miałbym przyznawać miejsca lista wyglądała by tak:

1. Memoir'44
2. Hazienda
3. Caylus

Pozdrawiam :wink:
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

Polecam St. Petersburg. Spełnia wszystkie Twoje wymagania.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

morciba pisze:Polecam St. Petersburg. Spełnia wszystkie Twoje wymagania.
Popieram.
m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Omar »

Ja polecam:

- Puerto Rico (Fajnie się gra w 2 osoby, ale całkiem inaczej niż w 3 lub 4)

- Caylus ( j.w tylko że dłużej i jak dla mnie z cięższą atmosferą)

- Tigris & Euphrates (Świetna gra!! Najlepiej według mnie się gra w 2 lub 4 osoby)
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Post autor: MataDor »

Puerto Rico i T&E nie są oryginalnie zaprojektowanena na 2ch graczy tylko na 3-5. Więc nie sądzę aby był to dobry wybór jeśli szukasz czegoś na 2ch. Jednakże nie zmienia to mojej opini o PR jako najlepszej grze jaką znam :wink:
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

Witam!

Puerto Rico, Caylus - na razie te dwa, no i jeszcze St. Petersburg i Goa. Co myślicie o tej ostatniej?

A Przez Pustynię??

Meham
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

Caylus
tylko on
świetnie chodzi na 2 osoby
instrukcja po polsku gra bez kwestii jezykowych
bardziej strategiczna/ekonomiczna niż przygodowa
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Omar »

Przez pustynie jest świetną grą. Ale jest to gra w dużej mierze logiczna. Jeżeli to nie ma dlaciebie najmniejszego znaczenia to polecam!!

P.S Co do tego że PR i T&E nie są oryginalnie na 2 osoby, to w PR można mieć mieszane uczucia co do rozgrywki, ale T&E według mnie sprawdza się idealnie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

TiE jest projektowane na 2-4 osoby, w każdej konfiguracji sprawdza się podobnie. A Konfrontację popieram bezapelacyjnie - ostatnio po dłuższej przerwie znowu w to gram, wcześniej gra zjadła mi około roku. Dla mnie najlepsza gra ever
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

kwiatosz pisze:TiE jest projektowane na 2-4 osoby, w każdej konfiguracji sprawdza się podobnie. A Konfrontację popieram bezapelacyjnie - ostatnio po dłuższej przerwie znowu w to gram, wcześniej gra zjadła mi około roku. Dla mnie najlepsza gra ever
Zawsze mnie zastanawialo, co Cie tak urzeklo w tym tytule ;)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Post autor: xshadow »

Hazienda na 2 osoby? Przecież chodzi od 3- chyba że ominęły mnie ciekawe home rulsy poprawiające ten karygodny błąd.

Caylus- jeśli to ma być ekonomiczne na 2 osoby i ewentualnie na więcej- polecam bezapelacyjnie. Jedyny problem to to, że gra jest faktycznie ciężka i wymaga sporo myślenia, kombinowania. Stwierdzenie "dwie partyjki Caylusa dla relaksu" to czystej wody oksymoron ;)

Odrobinę lżejsze jest Wysokie Napięcie- również klimaty ekonomiczne, również ładnie sprawdza się przy 2 osobach i więcej. Wadą jest brudnoszara plansza- raczej nie urzeka.

Wspomniany Tygrys i Eufrat- również rewelacja. Ekonomii, liczenia pieniędzy itp. tu już nie ma ale to jest naprawdę wartościowa strategia. Zasady są przy tym dość proste.

Goa- Goę bardzo lubię-daje spore pole do popisu dla kombinowania. Chociaż ma również wadę- mało rywalizacji między graczami. Rozgrywka przede wszystkim polega na zoptymalizowaniu swoich posunięć w ramach reguł, z ewentualnym dostosowywaniem ich do zmieniającej się sytuacji na planszy.
Czyli- bez blokowania przeciwnika, wykorzystywania jego błędów itp. Przede wszystkim starasz się jak najlepiej rozdysponować własne surowce aby wygenerować jak najwięcej punktów zwycięstwa.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Post autor: bogas »

Ja też ponad 90% gier rozgrywam z żoną i mam w swojej kolekcji m.in.takie gry jak PR, Caylus, T&E, Goa czy St. Petersburg.
Nie wiem oczywiście jakiego typu gry preferuje Twoja druga połowa, ale u nas numerem 1 jest Caylus. Jeśli chodzi o grę w 2 osoby to PR w konfrontacji z Goa wypada blado. Goa na 2 "chodzi" zdecydowanie lepiej i bardzo lubimy w nią grać. T&E choć projektowany na 3-4 osoby bardzo dobrze funkcjonuje na 2 osoby, ale jest na tyle konfliktowy (bardzo bezpośrednia interakcja), że moja żona jej nie lubi. St. Petersburg to bardzo dobra gra i często w nią gramy, ale w konfrontacji z Caylusem czy Goa nie ma szans.
Ja dorzuciłbym jeszcze jeden tytuł godny uwagi, a mianowicie Yspahan. Ja tej grze nie mam nic do zarzucenia poza ceną, która na tą zawartość pudełka jest dość wysoka. W grze występuje pewien element losowości, ale skoro lubicie Osadników to nie ma problemu, bo losowość Yspahana przy losowości Osadników to pikuś i moim zdaniem wprowadza do gry trochę emocji.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

xshadow pisze:Hazienda na 2 osoby? Przecież chodzi od 3- chyba że ominęły mnie ciekawe home rulsy poprawiające ten karygodny błąd.
Chodzi jak najbardziej od dwóch i jest fajna rozgrywka. Choć lepiej od razu ściągnąc specjalną planszę na dwóch graczy, bo oryginalne są trochę za duże.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 122
Rejestracja: 03 lut 2005, 00:11
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Tomasz »

Goa podobała mi się zawsze. Możesz zwrócić uwagę na Reef Encounter, ale jest baaardzo mózgożerna. Sankt Petersburg mi się ostatnio spodobał na dwoje. Carcassonne było zawsze fajne, do Haziendy trzeba by chyba wydrukować mapy dla dwojga, nie próbowałem w mniej jak cztery.

Ciężki masz wybór, nie ma co :D
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Omar »

Nie grałem jeszcze w Goe, ale wiele osób chwali grę. Czy mając PR warto kupić Goe czy jest to gra na tyle podobna że jak na dość początkującego planszówkowicza warto w co innego zainwestować?

Pzdr
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

meham pisze: Puerto Rico, Caylus - na razie te dwa, no i jeszcze St. Petersburg i Goa. Co myślicie o tej ostatniej?

A Przez Pustynię??
Z takiego zestawu, który wybrałeś, zostaje (wg. mnie) PR i Caylus. tylko do tego interesu będziesz musiał dołożyć troszke, bo w 200zl raczej to sie nie zamknie :wink: Moge tak z ciekawości zapytać, dlaczego Memoir'a tak szybko odrzuciłeś ? :wink:
xshadow pisze:Hazienda na 2 osoby? Przecież chodzi od 3- chyba że ominęły mnie ciekawe home rulsy poprawiające ten karygodny błąd.
hmm .. Tak właśnie sie zastanawiam, dlaczego Hazienda miała by nie chodzić na dwie osoby :?
Pancho pisze: Chodzi jak najbardziej od dwóch i jest fajna rozgrywka. Choć lepiej od razu ściągnąc specjalną planszę na dwóch graczy, bo oryginalne są trochę za duże.
j.w.

hmm .. to jest specjalna plansza ? poprosze o linka :twisted:
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Post autor: xshadow »

Goa jest zupełnie inna od Puerto Rico- jak wschodnia i zachodnia półkula :)
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Polecam Roma. Gra jest naprawde ciekawa, połączenie strategii z ekonomią. Jest nieco elementu losowego, ale rzeba się sporo nakombinować, choć gra wcale nie jest specjalnie mózgożerna. Dziwnie się też skaluje, bo nieraz partia może trwać 40 minut, a nieraz ponad godzine.
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

Witam!

Miło, że aż tyle fajnych podpowiedzi się pojawiło. Nie ma to jak wypytać co dobrze we 2 chodzi :D

No są już typy, chyba Caylus wygra... choć jeszcze nie wiadomo na 100%. Myślę, że temat przyda się jeszcze kilku osobom.

Memoir 44 nie trafia zupełnie w klimat żony. NS Hex trafił dobrze grywalnością i zasadami, bo fabuła była xxx rzędna :( przynajmniej dla niej, bo dla mnie (starego RPGowca) to czysty miodzio :D


Pozdro... i jak już coś kupimy to damy znać...mimo to jakby ktoś miał jeszcze jakiś mega pomysł to słuchamy.

Meham
ODPOWIEDZ