Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 osoby

Post autor: Phate »

Witam forumowiczów.
Kolejny raz przymierzamy się z żoną do zakupu nowej gry urozmaicającej naszą kolekcję.
Dotychczas posiadamy w swojej kolekcji:
Summoners war
Neuroshima hex
Warhammer inwazja
Mage Knight - nie udało mi się jej ani razu namówić do gry (za ciężkie zasady).

Mieliśmy raz wypożyczonego Stone Aga i był to chyba strzał w dziesiątkę - żona sama poprosiła o kolejną rozgrywkę (co było niespotykane przy innych tytułach).
Przy takim rozwoju wypadków dziś poszukujemy dobrej gry strategiczne / ekonomicznej, którą można by porównać do Stone Aga.
Z oglądanych recenzji wpadła jej jeszcze w oczy Zimna Wojna - ale szczerze nie wiem czy to nie jest zbyt ciężki tytuł.
Prosiłbym osobę znającą tytuł Zimnej Wojny o kilka słów na jej temat.
Gra będzie użytkowana głównie przez 2 osoby ale fajnie by było gdyby miała możliwość gry w większą ilość graczy.

Pozdrawiam i czekam na propozycję
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: metyu »

To może po prostu kupcie SA, tym bardziej, że właśnie wszedł dodruk do sklepów.
Polecam też Zamki Burgundii.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: galthran »

Zimna Wojna jest świetna ale też dosyć ciężka i specyficzna, więc raczej nie polecam w tym przypadku. Z ekonomicznych jest w czym wybierać. Z klasyków Agricola lub Caverna przychodzi mi do głowy. Belfort jest też bardzo ciekawy, Tzolkin ma oryginalną planszę z obrotowym kalendarzem Majów. Jednak jeśli macie przetestowany tytuł i wam podpasował, to może faktycznie nie ma co się wielce zastanawiać:).
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Dellas »

Zimna Wojna jest fantastyczną grą na 2jkę - ale dość ciężką i może być trudno zmobilizować drugą połówkę do tego typu tytułu.
Z cięższych gier poleciłbym Wojnę o Pierścień - spory koszt, ale gra jest fenomenalna - zwłaszcza dla fanów świata Śródziemia. Epickie starcie na wielu frontach - najlepiej wypada właśnie grając we 2jkę.

Z lżejszych ciekawą pozycją jest Warhammer Diskwars - szybka gra, z łatwym do transportu pudełkiem. Na starcie mamy 4 armie - zatem jest sporo wariantów. Rozgrywka trwa do 1.5h.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Phate »

SA pewnie byśmy mogli kupić, ale szczerze to wolałbym coś większego i bardziej rozbudowanego.
Obczaję tytuły które podaliście.
Wojnę o pierścień z chęcią sam bym przyjął ale niestety koszt za duży, w budżecie mamy około 150 zł (bierzemy pod uwagę także/głównie używki).
A takie lżejsze tytuły strategiczne właśnie w stylu gry o tron czy wojny o pierścień ?
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: galthran »

Ze strategiami ciężko będzie w takim budżecie. Zimna wojna jest świetna i na dodatek jest rozwiązaniem budżetowym, podobnie jak Neuroshima HEX, którą już posiadasz. Przeważnie gry strategiczne mają figurki, co podnosi koszt. Do głowy mi przyszedł mi Chaos w starym świecie - bez dodatku powinna się zmieścić w budżecie zakładanym jak dobrze poszukasz, ale niestety jest od 3 graczy. Lżejszym tytułem byłby może Small World - proste zasady, w miarę krótka rozgrywka, fajne dodatki.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Phate »

Chaos w starym świecie jest niestety od trzech osób a to go już dyskwalifikuje.
czyli z takich typowo strategii mam do wyboru jedynie Zimną Wojnę lub smallworld bo reszta już przewyższa budżet.
A co z grami w stylu SA ? to już nie są strategię czy tak ? To już podchodzi w bardziej ekonomiczne gry ? Jakie są w tym typie takie sztandarowe gry must have ?
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Dellas »

Możesz jeszcze rozważyć np. Tygrys i Eufrat (jest od 2-4 graczy). Nie grałem w to zatem nie mogę oddać za nią ręki, jednak z
wielu źródłem czytałem że to dobra gra strategiczna. Używki można kupić na allegro (obecnie chyba z 2 oferty są) do 150 zl.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Phate »

Wpadłem przez przypadek jeszcze na gre Lewis & Clark, czy ktoś coś wie na jej temat - plansza wygląda podobnie jak w SA
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Mir4ge »

Stone Age z tego co wiem jest losowy i lekki, ale jeśli piszesz o ZW to polecę cięższe tytuły, które dają sporo satysfakcji:

Brass
Troyes

A z lżejszych:
Lords of Waterdeep
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Bea »

Phate pisze:Wpadłem przez przypadek jeszcze na gre Lewis & Clark, czy ktoś coś wie na jej temat - plansza wygląda podobnie jak w SA
Gra jest cięższa niż Stone Age i zupełnie inna, mimo, że równie pięknie wydana. Nota bene jest bardzo fajna, to jedna z moich ulubionych gier :). Polecam też Alien Frontiers i Lords of Waterdeep. Obie są rewelacyjne i nie za ciężkie (Imho).
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 949
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 311 times
Been thanked: 201 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Losiek »

A może Suburbia? Proste zasady i dobrze działa od 2 do 4 osób.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Phate »

Lords od waterdeep i frontiers muszę odrzucić ze względu na angielskie wydania. Zapomniałem dodać, że ze względu na żonę potrzebuje gry całkowicie po polsku.
Stanęło póki co na Agricoli, ZW postanowiliśmy wypożyczyć kiedyś i obczaić klimat. Zastanawiamy się też nad smallworld'sem - może to podejdzie.
Mam też okazję kupić w dobrej cenie grę K2, co sądzicie o tego typu grze (chyba familijne), jest coś lepszego w tym typie do wprowadzania nowych graczy ?
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: virco »

pretor?
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: metyu »

Small World to ani ekonomia, ani ciężka, raczej lekka gra rodzinna z bezpośrednią negatywną interakcją. Poza tym dominująca opinia jest taka, że nie działa zbyt dobrze na 2 osoby.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Phate »

Skoro w takim razie Smallworld nie chodzi dobrze na dwie osoby to odpada.
Nikt nie wie nic nt. K2 ?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: sqb1978 »

Agricola to bardzo dobry wybór. Na pewno szybko się nie znudzi, a do tego ma kilka różnych trybów zależnie od stopnia zaawansowania.
A co najważniejsze równie dobrze chodzi na 2 co na 5 osób.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Phate »

Wybór póki co padł na Agricole.

Mam za to dodatkowe pytanie. kasy trochę z kupna agricoli zostało także chcemy kupić coś lekkiego i przyjemnego najlepiej karcianego.
Poszukujemy takiej gry która nie trwa zbyt długa (max 30 minut), którą ze spokojem weźmiemy do plecaka na wycieczkę rowerową i która będzie fajnym przerywnikiem na kocu w trakcie wycieczki. Grana również głównie we dwie osoby.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Phate »

Myślałem też o Zombiakach.
A jakieś inne propozycje ?
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Rune »

Innowacje, Na Chwałę Rzymu, Spyrium, Glen More, Pokolenia, Hawana, Santiago de Cuba, Ostatnia Wola.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: pvdel »

Phate pisze:Myślałem też o Zombiakach.
A jakieś inne propozycje ?
Jesli myslales o Zombiakach, czyli raczej prostej, malej i szybkiej karciance, to dobrym wyborem moze byc Jaipur lub Fungi. Szczegolnie ta druga jest warta zainteresowania, bo stosunek cena/frajda z gry jest bardzo wysoki.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Paskudnik »

Co prawda w dalszej części wątku dyskusja zeszła na inne tytuły, ale wypowiem się od początku ;)

Zimna Wojna to imo jeden z najgorszych możliwych wyborów tutaj - gra jest absolutnie wspaniała, ale jak na grę z żoną jest za długa (macie cały dzień na granie?), ma zbyt skomplikowane zasady i klimat jest wybitnie nie-kobiecy ;)

Smallworlda też bym wcale nie polecił - nigdy nie zrozumiem fascynacji tą grą. Jak dla mnie, to jest tytuł dla najmłodszych - Shadow mimes?? Give me a break!

Natomiast co bym polecił? Jeśli Stone Age się podobało, to z nowości Levis & Clark również będzie strzałem w dziesiątkę. Ostatnio miałem okazję zagrać i widziałem reakcje (zwłaszcza dziewczyn) - tzn. deklaracje chęci kupna już w połowie pierwszej partii ;) Uczciwie mówiąc gra pozytywnie wychyla się poza standard i jest przepięknie wydana. Jeśli po Agricoli rozważacie coś jeszcze, to na pewno się nie zawiedziecie.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Phate »

Właśnie też się zastanawiałem na Lewisem & Clarkiem, przedstawie propozycje żonie i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Z małych gier, udało mi się dopaść używkę zombiaków 3 edycji za śmieszną kwotę.

Zaciekawiła mnie też pozycja Innowacje, możecie z punktu grającego coś o niej powiedzieć ?
Fuser

Re: Poszukiwana gra ekonomiczna / strategiczna głównie 2 oso

Post autor: Fuser »

duża losowość + przeciętny stosunek cena/jakośc (za 90pln dostajesz tylko i wyłącznie 104 karty, nie dość, że dość drogo za samą grę to jeszcze musisz kupić dwie paczki koszulek :-) )
ODPOWIEDZ