Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: ahrian »

janekb pisze:
co do serialu to patrząc przez pryzmat większości polskich produkcji, takich jak np. Klan, Ranczo, Lekarze, Na Wspólnej itd.
Rancza bym do jednego worka z Klanem nie wrzucał ;-)
co kto lubi, ja na Ranczo patrzeć nie mogę ;] do jednego worka wrzuciłem produkcje średnie i kiepskie, do drugiego - Ojca Mateusza. nie jestem fanem serialu, ot, takie techniczne spostrzeżenia - tak jak pisałem niżej 'jeden z najlepiej zrobionych', a nie najlepszy ;]

szkoda, że zabrakło w grafikach miejsca dla Collegium Gostomianum.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: robertos »

Krótka informacja.
pierwsze egz. zaczynamy wysyłać do sklepów .. 22-23 kwietnia ;)
TTR_1983
Posty: 3937
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: TTR_1983 »

będzie wcześniej opublikowana instrukcja?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: robertos »

dziś przekazujemy instrukcję do Rebela ;) powinna być zatem niedługo dostępna :)
TTR_1983
Posty: 3937
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: TTR_1983 »

robertos pisze:dziś przekazujemy instrukcję do Rebela ;) powinna być zatem niedługo dostępna :)
dzięki :)
Awatar użytkownika
Karh
Posty: 166
Rejestracja: 13 lis 2011, 13:01
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Karh »

Ale...ale...tylko Rebel? Co z innymi sklepami? CZY 3TROLLE ŚPIĄ?(czy może skamieniały?) :wink:
I was born too late
And I'll never be like you
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: robertos »

Na stronie gry w Rebelu jest już dostępna Instrukcja...
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: robertos »

No i czas gry nadszedł. Dziś rusza wysyłka do sklepów.
Ciekawi jesteśmy pierwszych zmagań ze złodziejami, a... nie będzie łatwo :)
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Zouave »

Ja mam. Gra jest bardzo ładnie wykonana i sprawia klimatyczne wrażenie. Jak ktoś zna Sandomierz to wie, gdzie idzie ;-)

Co do przepisów: są trochę niejasne, zwłaszcza dla gracza, który standardowo grywa w wojenne gry planszowe.

Pierwsza rzecz: nie od razu złapałem, do czego służą karty Ojca Mateusza, aczkolwiek od razu złapałem, do czego służą Karty Niepewności.

Druga rzecz: przeczytałem kawałek instrukcji wytłuszczony i źle grałem. Bowiem w odniesieniu do Kart Miejsc mamy wytłuszczonym drukiem informację, że w żadnym momencie nie można mieć ich więcej niż trzy na ręku. Czytanie niewytłuszczonego tekstu sobie odpuściłem i wyszło, ze jednak można dobrać czwartą i odrzucić jedną, by znów były trzy. Więc albo w żadnym momencie nie można, albo można tylko w momencie podejmowania akcji - czyli poza akcją nie można mieć więcej niż trzy. Graliśmy zatem źle i dzisiaj zagramy kolejny raz, tym razem mam nadzieję, że dobrze.

Poza tym na razie szukaliśmy fałszerza obrazów. Nie jest to proste, ale też na razie nie jest bardzo skomplikowane. No i wymaga wyobraźni.

PS:
Planujcie proszę kolejne "odcinki" ;-)

PS 2:
Moja sugestia: pierwszą rozgrywkę z osobą nieznającą gry zróbcie w otwarte karty. Wiem, ze to nie to, ale myśmy trak zagrali i już drugi raz mogliśmy grać normalnie.

PS 3:
ExtraVera93 pisze:Weszłam na to forum z szyderczym uśmiechem na ustach. Jak można grać w planszówkę o ojcu Mateuszu!? Odszukałam w necie zdjęcia tej gry, tak z ciekawości. I powiem Wam, że wykonanie robi wrażenie. Z tego, co piszecie, fabuła także jest przemyślana. Widać, że twórcy się postarali.
Jeśli można grać w grę o sadzeniu goździków (Goa), to dlaczego nie o szukaniu złodziei?
Swoja drogą Ojciec Mateusz to tylko podpucha związana z TVP. Naprawdę równie dobrze można zrobić grę pt. Hercules Poirot w Orient Ekspresie,a mechanika się nada. Agatha Christie czeka na Twórców.
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: robertos »

fajnie... że pierwsza próba rozwikłania zagadki z fałszerzem za tobą...
co do przepisu o trzech kartach na ręku.. to mam nadzieję już wszystko jasne.. Tak gdy dobieramy 4 kartę, jedną z kart musimy odrzucić aby mieć znów 3. :)
Ciekaw jestem jak sama próba rozwikłania zagadki, czy udało się dojść do samego końca i skutecznie przeprowadzić śledztwo?


ps.
dodatki... w głowie i na kartkach mamy rozpisane kolejne przygody i... co dla niektórych może ważne, dodanie roli złodzieja.., który jeszcze bardziej utrudni to co i tak jest trudne.
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Zouave »

Pierwszy scenariusz (przepraszam za nomenklaturę, ale taką mam w głowie) jest dość prosty do rozwiązania. W sam raz dla treningu.
Drugi jest już dużo trudniejszy i skończył się samymi blokadami i brakiem kart Ojca Mateusza.

Dwa pytania:
- jak należy spełnić warunek śledztwa "Odrzuć Kartę Ojca Mateusza" i czy liczy się to jako akcja gracza?
- jak należy spełnić warunek "Przetasują talię "Wąwóz", jeśli jest on zablokowany i czy liczy się to jako akcja gracza?
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: robertos »

Dwa pytania:
- jak należy spełnić warunek śledztwa "Odrzuć Kartę Ojca Mateusza" i czy liczy się to jako akcja gracza?
- jak należy spełnić warunek "Przetasują talię "Wąwóz", jeśli jest on zablokowany i czy liczy się to jako akcja gracza?

gracz który zdobył ostatni punkt śledztwa z poprzedniej karty historii.. odsłania kolejną kartę ..
jeśli pojawia się warunek musi natychmiast wykonać wszystkiej założenie (nie poświęca na to żadnej akcji).
w pierwszym przypadku odpowiedź jest prosta - po prostu odrzuca wybraną przez siebie kartę OM i nie zastępuje jej nową.
w drugim przypadku odpowiedź jest - tak.. przetasowuje się całą talię, nawet jak jest tam odkryta karta z blokadą ;)
powodzenia.
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Zouave »

Życzenia powodzenia się przydadzą - jak na razie dwie próby rozwikłania zagadki krzemienia pasiastego nieudane.

Niebawem podejmiemy kolejną.
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Zouave »

Chwilę temu moje 3 kobiety (teściowa, żona i córka 12 lat) za pierwszym razem rozgryzły scenariusz z szachami.
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Zouave »

Dwie kolejne próby rozpracowania sprawy z relikwiarzem (najtrudniejsza) nieudane. Nie ma miętkiej gry.
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2818
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 159 times
Kontakt:

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Ink »

Pytanie do tych, co grali (w szczególności pierwszy scenariusz):
Spoiler:
W sumie to podobnie dziwna wydaje mi się akcja alternatywnego wykorzystania kart OM - jaka jest motywacja innych graczy, żeby pomóc graczowi w odblokowywaniu stosu, skoro to on dostanie za to bezpośrednią korzyść (pociągnie kartę).
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Zouave »

Z Domem Długosza i Katedra oczywiście ktoś ma rację.
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: robertos »

Ink pisze:Pytanie do tych, co grali (w szczególności pierwszy scenariusz):
Spoiler:
W sumie to podobnie dziwna wydaje mi się akcja alternatywnego wykorzystania kart OM - jaka jest motywacja innych graczy, żeby pomóc graczowi w odblokowywaniu stosu, skoro to on dostanie za to bezpośrednią korzyść (pociągnie kartę).

Jesli chodzi o działanie dodatkowe z OM polegające na współpracy detektywów.. - było celowe.
Oczywiście gracze nie muszą wspierać detektywa proszącego o pomoc... muszą jednak ocenić, czy nie jest to aby szansa pokonać daną blokadę - jeśli tego nie uczynią może się okazać że gra pokona wszystkich. To oczywiście czasem trudny wybór, zwłaszcza gdy o pomoc prosi detektyw, który wyraźnie prowadzi na punkty..
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Karit »

Kupiłem grę mojej mamie na dzień matki, ucieszyła się ogromnie bo jest fanką serialu a i w planszówki lubi grać.

Wczoraj zagraliśmy pierwszy raz i nie wiem czy nie ostatni...
Gra jest nudna, tematyka ma się nijak do mechaniki, równie dobrze mogłoby być to szukanie obcych na zaginionej stacji kosmicznej.
Tak więc gra nie przypadła do gustu fance serialu (mojej mamie), nie spodobała się okazjonalnym graczom (mojemu rodzeństwu), i nie spodobała się doświadczonym graczom (mi) - wszyscy zgodnie stwierdzili że gra jest nudna i losowa.
Jedyne co ja na razie ratuje to fakt że są jeszcze podobno inne trudniejsze przygody i one okażą się ciekawsze. Szkoda tylko że pierwsza przygoda zamiast zachęcać do dalszego grania, odstrasza i zniechęca.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Zouave »

Karit pisze:Gra jest nudna, tematyka ma się nijak do mechaniki, równie dobrze mogłoby być to szukanie obcych na zaginionej stacji kosmicznej.
Wszak chodzi przecież o szukanie, prawda?
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: robertos »

[quote="Karit"]Kupiłem grę mojej mamie na dzień matki, ucieszyła się ogromnie bo jest fanką serialu a i w planszówki lubi grać.

Wczoraj zagraliśmy pierwszy raz i nie wiem czy nie ostatni...
Gra jest nudna, tematyka ma się nijak do mechaniki, równie dobrze mogłoby być to szukanie obcych na zaginionej stacji kosmicznej.


Hmmm fakt gra nie jest quizem ze znajmości serialu. Ocena surowa, ale myślę że warto dać grze szanse. Losowa jest, ale to ma być jej zaletą, zwłaszcza że jest kierowana do graczy "niedzielnych". Nie miał to być Caylus, w którym nie ma co siadać do gry z dwoma doświadczonymi graczami.
Hmm nie serialowo - tu się zgodzę o tyle że nie porusza ona drastycznych przestępstw. Jest to gra rodzinna, i taka miała być. Ostra rywalizacja wielu zniechęca do grania, innych kręci... zatem kwestia oczekiwań.
Jeśli uważasz partię za łatwą, proponuję od razu jedno utrudnienie... po przebraniu talii kart z danego miejsca niech nie wraca ona do gry inaczej jak poprzez użycie kart Ojca Mateusza... powodzenia
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Karit »

Zouave pisze:nie miał to być Caylus, w którym nie ma co siadać do gry z dwoma doświadczonymi graczami.
Jako doświadczony gracz nie mam od tej gry wielkich oczekiwań - gram dla przyjemności z gry, najgorsze było jednak to że 3 pozostałych ludzi którzy są niedzielnymi graczami nie miało tu żadnej przyjemności z rozgrywki. Nie wiem wiec w sumie do kogo ta gra jest skierowana, bo nie podobała się ani fance serialu ani niedzielnym graczom...
Ale tak było u nas w rodzinie, być może innym gra podejdzie.
Z racji że był to prezent, to pewnie z grzeczności sprawdzimy jeszcze pozostałe historie. Gry jednak na pewno nikomu bym już drugi raz nie kupił.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2818
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 159 times
Kontakt:

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: Ink »

Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Ojciec Mateusz - tajemnicze zagadki Sandomierza

Post autor: robertos »

ODPOWIEDZ