Planszowki w Metrze

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Planszowki w Metrze

Post autor: AvantaR »

W dzisiejszym numerze darmowej gazety - Metro, mozna przeczytac polstronicowy artykul na temat gier planszowych. W tytule niestety wystepuje "chinczyk", ale ogolnie sam artykul calkiem w porzadku.

Pozdrawiam
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Re: Planszowki w Metrze

Post autor: xshadow »

AvantaR pisze:W tytule niestety wystepuje "chinczyk"(...)
[ michał zgrzyta zębami ;) ]

Przecież lepiej żeby tytuł brzmiał Nowoczesny Chińczyk, Chińczyk przyszłości niż Rewelacyjny Caylus lub Boskie Carcassonne

Zresztą w innym wątku ktoś już wspominał Rejs 8)
Awatar użytkownika
nilfheim
Posty: 72
Rejestracja: 27 wrz 2006, 16:05

Post autor: nilfheim »

Zrobili blad w nazwie Carcasonn (e)
Awatar użytkownika
Mamut
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:29
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Mamut »

W Metrze, jako dodatek, rozdawane były gry planszowe. Udało mi się przypadkiem dostać dwie. Pierwsza pochodzi z numeru z dnia 19 grudnia 2006 roku. Związana była z promocją filmu Eragon. Tak też się nazywała. Gra dla 2-6 osób. Na kartonie wielkości trochę mniejszej od A3, znajduje się plansza i pionki do wycięcia. Potrzebna do tego jest kostka sześciościenna, gdyż celem gry jest dojście ze Startu do Domu, czyli mety. Wszystko okraszone grafiką i zdjęciami z filmu.
Druga planszówka to "Gra w teczki" z 25 stycznia 2007 roku. Jest to jak piszą twórcy "najpopularniejsza gra IV RP". Piszą oni również, że gra podobna jest do chińczyka, co akurat prawdą nie jest, gdyż pierwszy rzut oka ujawnia inspirację najpopularniejszą Grą w gęś. Niewielu jednak zwraca na to uwagę, więc jest to nieistotne. Gra polega na przejściu ze Startu na Metę pokonując trasę usianą niespodziankami. A są to niespodzianki związane z popularnym obrzucaniem się teczkami i ich zawartością. Polityczna rzeźnia na wesoło.

Teraz pytanie: Czy w Metro ukazały się jakieś inne tytuły?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Takie gry to każdy z nas może robić :D
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Mamut
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:29
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Mamut »

Kto powiedział, że nie?

Tyle tylko, że z kolekcjonerskiego punktu widzenia, warto takie klamoty trzymać.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Mamut pisze: Tyle tylko, że z kolekcjonerskiego punktu widzenia, warto takie klamoty trzymać.
Swego czasu zbierało się puszki po piwie, czy opakowania z czekolady. Teraz już chyba mało kogo to kręci. Nie obraź się ale nie widzę nic ciekawego w "grze" będącej reklamą filmu z mechaniką na poziomie "rzuć kostką, rusz się o n pól, odczytaj polecenie z pola na którym się zatrzymasz i postępój zgodnie znim". Cały wysiłek umysłowy w takiej "grze" polega na umiejętnym rzucaniu kostkami.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

No chyba, że jest to pierwsza gra kogoś, kto potem świat planszowy zwojuje cały :) Nigdy nie wiadomo co się może przydać jako pamiątka :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Mamut
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:29
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Mamut »

Konfrontujemy tutaj dwa podejścia do gier planszowych. Gry dla gry, dla wyzwań, grywalności i cud-miód mechaniki, oraz gry jako zjawiska społecznego, wykraczającego trochę dalej poza kilka(dziesiąt) wybitnych tytułów.
Ja jestem dumny z tego, że udało mi się wyszarpać dwa gnioty z Metro. Mam też całe mnóstwo innej tego typu twórczości. Zawsze jednak są to gry.

Ostatnio przykładowo znalazłem grę planszową w programie wyborczym jednej z partii. Kto by się spodziewał, aby wykorzystywać planszówkę jako element propagandy. A to, że w życiu w to nie zagram nie oznacza, że nie warto tego mieć.
Swego czasu zbierało się puszki po piwie, czy opakowania z czekolady. Teraz już chyba mało kogo to kręci.
Cóż. Mnie to kręci...
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Mamut pisze: Ja jestem dumny z tego, że udało mi się wyszarpać dwa gnioty z Metro.
I niech tak będzie :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Mamut napisał:
Ostatnio przykładowo znalazłem grę planszową w programie wyborczym jednej z partii.
Czy możesz napisać, jaka to była gra i jaka partia (cisza wyborcza już nie obowiązuje)?
Awatar użytkownika
Mamut
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:29
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Mamut »

Fakt, już po wyborach więc można napisać. :D

W programie wyborczym PO z rejonu województwa zachodniopomorskiego znalazła się gra: Quiz o IV Rzeczpospolitej.
Jej temat był ukierunkowany na krytykę innych partii, w tym PiS, Samoobrony...
Standardowo, polegała na tym, aby rzucając kością przesuwać pionek od startu do mety, a po stanięciu na odpowiednie pole, należało odpowiedzieć na pytanie.
Przykładowe dwa pola z pytaniami:
- Ile prawomocnych wyroków ma Andrzej Lepper? W przypadku udzielenia złej odpowiedzi cofasz się o trzy pola.
- Ile kosztowało utrzymanie kancelarii premiera itd.
ODPOWIEDZ