[Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

[Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Witam.

Temat ten zakładam osobno, gdyż ma on nieco inny charakter niż moje cotygodniowe warsztaty jakie prowadzę na terenie trójmiasta. Padła propozycja od moich znajomych aby móc spotykać się na gralni przy piwku/drinku/koktajlu w gronie dorosłych z dala od nadmiernych decybeli dzieci. Chodziło o regularne cotygodniowe spotkania, co nie było możliwe w miejscach gdzie prowadzę zajęcia. Ostatecznie dogadałem sie z kawiarnią Cyganeria i zarezerwowałem dla ekipy wtorki wieczorem.

Ostatecznie wygląda to tak. Ja przynoszę gry z moich zbiorów takie jakie sobie na dany tydzień zażyczycie (ilość w granicach zdrowego rozsądku) oraz uczę w nie was grać (a przynajmniej osoby które nie znają zasad danego tytułu), a w zamian poproszę o zrzutę na browara lub dwa dla mnie :P Startujemy od najbliższego wtorku - to jest 5 czerwca, o godzinie 18:00. Gramy do zamknięcia lokalu. Kawiarnia mieści się blisko dworca i przystanku autobusowego, a obok jest parking więc dojazd jest łatwy. Osoby chętne proszę o pisanie w tym temacie, wtedy w pierwszym poście będzie lista kto chce wpaść i w jakie gry gramy w najbliższy wtorek. Do 16:00 muszę potwierdzić rezerwację.

STAŁA GODZINA SPOTKAŃ 18:30-22:00
Plan zajęć na październik 2012:
2 październik
Nauka i rozgrywki:
* Bang!
* Księstwo
* Geniusz
* Alcatraz: The Scapegoat
* Ble-Fuj
* The Resistance: Agenci Molocha

9 październik
Nauka i rozgrywki:
* Łowcy smoków
* Dominion
* Wiochmen 2
* Wojny ryżowe
* Zbuduj swoje miasto

16 październik
Nauka i rozgrywki:
* Jurasik
* Batavia
* Rój + dodatki
* Rekiny Biznesu
* Zimna Wojna

23 październik
Nauka i rozgrywki:
* Epoka kamienia
* Steam
* K2
* Magnum Sal
* Dixit Odyssey

30 październik
Nauka i rozgrywki:
* Vinhos
* Pan Listonosz
* Teomachia
* Pentago
* Carcassonne

LISTA GIER JAKIE POSIADAM

Piatnik (8)
Callisto
Monstermania
Otti Panzerotti
Activity
Tik... Tak... Bumm!
Starcie magów
Level 8
Monkey business

Kuźnia gier (6)
Wiochmen 2
Piraci: Córka gubernatora (2 edit)
Top-A-Top
Alcatraz
Munchkin
Wojny ryżowe

Taktyka i strategia (2)
Szczury pustyni
Ardeny 1944

Haba (1)
Smok Diego

Think Fun (2)
Zingo
Equal 7

Egmont (19)
Owczy pęd
Piraci: Karaibska flota
Pluszaki rozrabiaki
Mali powstańcy + Liberator
Podaj Cegłę
Skubane kurczaki
Polowanie na robale
Na Grunwald: Rycerze Króla Jagiełły
Kajko i Kokosz wyprawa śmiałków
Zlot czarownic
Polly Pocket
Fauna Junior
Pędzące żółwie
Hobbit
Pan tu nie stał
Słowowstwory
Pentago
Colorio
Pojedynek robotów

Rebel (21)
Calustrophobia
City Tycoon
Memoir '44 (eng.)
Basilica
Cyklady
Ble-fuj
Kamień gromu
Dobble
Zakazana wyspa
Kupcy i Korsarze
Story Cubes
Story Cubes: Actions
Story Cubes: Voyages
Uga-Buga
Władcy podziemi
Wsiąść do pociągu: Europa
Abalone
Abalone Offboard
K2 + mini dodatek Lawina
Mondo
Drako

Granna (15)
Qubix
Bumerang
Hide&Seek: Pirates
Santy Anno
Mafia
Kraby
Wilki i owce
Super farmer
Duchy
Loch Ness
Hooop!
Gdzie raki zimują?
Gdzie jest myszka?
IQ Twist
Troja

Raku Games (1)
Dragon's Ordeal

Boat City (1)
Glory to Rome (pl.)

Portal (5)
Zombiaki (3 edition)
Zombiaki 2: Atak na moskwę
Stan 51
New Era
The Resistance: Agenci Molocha

G3 (11)
Batavia
Colonia
Księstwo
Fasolki + dodatek
Sabotażysta
Rój + oba dodatki
Piraci (Stefana Dorra)
Qwirkle
Rekiny biznesu
Czarne historie
Białe historie

Let's Play (2)
Labirynth: Paths of Destiny
Arkana miłości - tylko prezentacja kart i wyjaśnienie mechaniki gry, gra dla dorosłych
Prawda czy wyzwanie

IPN (3)
Kolejka + dodatek Ogonek
303
111 (Prototyp Beta)

Rodem z Polski (1)
Piastowie: Narodziny Orła

Gry stare (retro) noszone okazjonalnie (6)
Labirytn
Memory
Chińczyk
Lottot
Srebrna Flota
Zdarzyło się w Polsce (eng.)

Trefl (8)
Pan Listonosz
Piraci z Wysp
Spider-man
Smerfna przygoda
Super Driver
Matematyczne safari
Stratego
Zdobywcy zamków

Leonardo Games (2)
Mare Balticum
Magnum Sal

Grapet (4)
Cobra Cubes
Palago
Tantrix
Brain Busting Puzzles (4 classic puzzles in 1 pack)

Bard (3)
Carcassonne
Dzieci z Carcassonne
Geniusz

Lacerta (3)
Hawana
Genua
Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec

Galakta (2)
Złote miasto
Zagłada Atlantydy

Hobbity (7)
Dixit
Dixit Odyssey
Dixit 2
Dixit Jinx
Szalony wyścig polnych myszek
Vasco da Gama
Vinhos
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2012, 23:44 przez Vermin83, łącznie zmieniany 21 razy.
Kowal88
Posty: 1
Rejestracja: 01 cze 2012, 19:46

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Kowal88 »

Piszę się na 99 % w najbliższy wtorek :) wiadomość poszła już w "eter" ^^
P.S na 99 % ponieważ zawsze może jakiś niespodziewany egz wyskoczyć : P
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: lacki2000 »

ja bardzo bym chciał się pojawić ale obecnie szansa uczestnictwa w najbliższy wtorek wynosi jakieś 50%. Poza tym jeszcze jestem początkującym planszoholikiem, bez ekipy wzajemnej adoracji.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 885 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: BartP »

Coś środowe spotkania ostatnio kuleją niezmiernie, więc może też się skuszę, ale w ten wtorek akurat nie ;]. Mogę też przynieść sporo różnych gier.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Wolf »

Podstawowe pytanie: dlaczego akurat wtorek ?

We wtorki są spotkania w Polufce, to świetna miejscówka, zawsze jest sporo ludzi i sporo gier. Chętnie wpadłbym na jakieś spotkanie planszówkowe w Gdyni, ale wtorki należą do Polufki ;).
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

@Wolf
Tylko ten dzień od lipca mi pozostanie wolny. W każdy inny prowadzę odpłatne warsztaty w domach zabaw dla dzieci i młodzieży. Poza tym Polufka jest w Gdańsku, więc staram się stworzyć coś na jej rodzaj dla osób z pasa Wejherowo-Gdynia, aby nie musieli drałować tak daleko.

@BartP
Ok, tylko nie dubluj tego co sam posiadam bo głupio wyjdzie. Nie przynoś też za dużo bo szkoda taszczyć z sobą kilka kilo gier, aby w sumie rozegrać 3-4 tytuły. Mój zbiór gier stale rośnie dzięki stałej współpracy z wydawcami (kocham swoją pracę :P) więc pewnie z czasem będzie tego ogrom, jednak nie mogę wziąć od razu wszystkiego bo bym fizycznie nie wyrobił na moich zajęciach.

@lacki2000
Moje zajęcia są specjalnie dedykowane pod osoby dopiero zapoznające się z planszówkami i karciankami niekolekcjonerskimi (np Zombiaki), więc nie bój się, na pewno dobiorę ci graczy. Zaawansowanych również zapraszam aby mogli pograć w coś czego na przykład nie mają w zbiorach.


WAŻNE
W czasie euro w Cyganerii są wyświetlane mecze, więc proponują aby spotkanie odbyło się od 16:00, bo wtedy złapiemy stolik. Więc można wtedy jednocześnie grać, oglądać mecz i pić browca (lub co tam sobie kupi, ale przy meczu to chyba tylko browar pasuje :P). Natomiast po Euro 2012 (tak nasi "wyjdą" z grupy) zajęcia wrócą do stałej godziny czyli 18:00.

W przyszłym tygodniu dotrą do mnie gry z Lacerty oraz Taktyki i strategii ale nie obiecuję że przed wtorkiem. Proponuję też kiedyś zrobić zajęcia z samych gier logicznych lub dwuosobowych, bo się mi tego uzbierało sporo. Pisać też co chcecie na ten wtorek bo sam wam wybiorę :P Geniusza od biedy mogę zamienić na Qwirkle, ale moim skromnym zdaniem Geniusz jest lepszy.
Awatar użytkownika
Dorottie
Posty: 1
Rejestracja: 02 cze 2012, 02:33
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Dorottie »

Ja będę, z możliwą kilkunastu-minutową obsuwą (max), bo pewnie skończę o 18:00 pracę :)))
"Jeśli nie masz po co żyć,
to żyj na złość innym" ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 885 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: BartP »

No fakt, Euro... Ja bym mógł przychodzić na 18:30, dlatego zobaczymy, jak to się ma do przychodzenia na 16:00.
Nie bój, ewentualnie przyniosę max. 2 tytuły, w które mam ochotę pyknąć.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Ok luz.

Kowal napisz mi czy będziesz z Natalią i waszą ekipą. Jak chcecie mogę wam przynieść Qubixa :twisted:
Aha na pewno wezmę Story Cubes, bo to zajmuje miejsca tyle co w kieszeni, a po piwie może być fajna zabawa :P Nie wiem tylko czy brać samą podstawkę czy z dodatkami.

Dorotka, dodana do listy :) Daj znać czy też chcesz kogoś przytargać.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: lacki2000 »

Ja aż taki zupełnie początkujący nie jestem bo posiadałem ongiś Gwiezdnego Kupca i Labirynt śmierci, plus kilka innych pozycji, nawet sam tworzyłem gry planszowe militarne dla dwóch osób, ale było to tak dawno, że hej. Aktualnie mam bardzo skromną kolekcję i chętnie bym ją powiększył gdyby nie moja finansowa kontrola rodzicielska (w skrócie "żona" :P ), przez co lista życzeń jest sporo dłuższa od listy posiadanych gier.
Ale wracając do tematu to w najbliższy wtorek start o 18:00? Bo ja wcześniej nie dam rady. Mogę przynieść The Boss'a a najchętniej zagrałbym lub zobaczył jak wygląda Goa, Le Havre, 7 cudów, Hawana i właściwie wszystko z mej listy życzeń.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2013, 12:14 przez lacki2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Lacki2000
Dałem specjalnie listę gier jaki dysponuję, więc wybierać z tego co mam :P Dostanę niedługo kilka gier od Lacerty w tym bodaj Goa i Hawana ale sam w nie jeszcze nie grałem. 7 cudów zaklepałem sobie dopiero na jesień.

Proponuję od siebie Uga buga (beka z tego jest że hej), Cyklady, Glory to Rome, Pan tu nie stał oraz może K2.

Start 18:00.
Lucas89
Posty: 1
Rejestracja: 03 cze 2012, 21:42
Lokalizacja: Ostróda

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Lucas89 »

Ja również pisze się na ten wtorek (jak idzie Kowal to też idzie cała tzw. "ekipa Kowala" :D ).

Ostatnio przy Qubixie było wesoło więc możesz go przynieść :D
Monkey
Posty: 1
Rejestracja: 03 cze 2012, 22:21

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Monkey »

Małpa Johnny się zgłasza do czynnej służby karciano-planszówko-piwnej.
Przybędę na 100%.

Ja proponuję Stan 51 i Claustrophobie, ale tylko dlatego, że sam bym chciał zobaczyć z czym to się je... Tym bardziej, że na Claustro miałem już chrapkę od jakiegoś czasu.

Swoją drogą, na stancji pod kurzem leżą u mnie wszystkie części Dungeoneer'a i Runebound z dwoma dodatkami, więc jak ktoś byłby chętny w nie zagrać, to również mogę przynieść.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Pierwsze spotkanie za nami :) Przyszło w sumie 7 osób (plus ja :P) i graliśmy w Uga Buga, Geniusza, Ble-Fuj, Pan Tu nie stał, Qubixa oraz Rekiny Biznesu. Było śmiechowo i piwnie, za co wszystkim dziękuję. Ze względu na Euro 2012 i fakt że w Cyganerii będą transmisje meczów, kolejne spotkania odbędą się prawdopodobnie od połowy lipca, czyli po zakończeniu imprezy piłkarskiej.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: lacki2000 »

Jak na pierwszy raz to mi się bardzo podobało pomimo, że musiałem się szybciej zrywać. Faktycznie Euro nieco tłumi zloty planszokartomaniaków - zerknąłem na aktualności w pubie Machina, czy Caffe Anioł i wszędzie zapraszają na mecze. W każdym razie wtorki są niemeczowe już od 26 czerwca więc nie trzeba czekać aż do połowy lipca, zwłaszcza, że w wakacyjnym sezonie często ciężko zsynchronizować czas wolny chętnych do pogrania.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Scar_tissue
Posty: 1
Rejestracja: 07 cze 2012, 16:51

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Scar_tissue »

Jeżeli w lipcu ruszą jakieś wtorkowe planszówki to będę chętna :) Może Zośkę wyciągnę również :)
Do 8.07 mam zajęcia na Helu, potem nie mam planów na resztę lipca, więc jak ruszycie z grami to mam nadzieję, że uda mi się wpaść :)
Szansa na Battlestar będzie?

Magda D.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Battlestara mogę pożyczyć od kumpla bo ma więc żaden problem. Najbliższe planowane zajęcia są na 26 czerwca.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Ok jak na razie postanowiono że najbliższe spotkanie odbędzie sie za tydzień 26 czerwca o 18:00. Doszły do zbiorów trzy nowe gry, tym razem od wydawnictwa Lacerta (aktualizacja listy w pierwszym poście). Na pewno bym przyniósł Hawanę - gra jest świetna, dla 2-4 graczy. Sugeruję też wziąć Uga-Buga oraz Geniusza lub Qwirkle (albo/albo, nie ma sensu przynosić obu gier). Można by też zagrać w K2, w końcu jest nominowane do najważniejszej nagrody w świecie gier planszowych.

Kto jest chętny?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: lacki2000 »

Vermin83 pisze:Ok jak na razie postanowiono że najbliższe spotkanie odbędzie sie za tydzień 26 czerwca o 18:00. Doszły do zbiorów trzy nowe gry, tym razem od wydawnictwa Lacerta (aktualizacja listy w pierwszym poście). Na pewno bym przyniósł Hawanę - gra jest świetna, dla 2-4 graczy. Sugeruję też wziąć Uga-Buga oraz Geniusza lub Qwirkle (albo/albo, nie ma sensu przynosić obu gier). Można by też zagrać w K2, w końcu jest nominowane do najważniejszej nagrody w świecie gier planszowych.

Kto jest chętny?
Ja jestem chętny, zwłaszcza na przetestowanie Hawany, która znajduje się na mej liście życzeń.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: surmik »

Bardzo prawdopodobne, że się pojawię. Havana jest bardzo fajna ale tylko na dwie osoby, w więcej osób robi się już chaos (no chyba, że ktoś lubi ;) )
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Przyznaję że Hawana w 2 osoby jest ultra mega rewelacyjna i jest totalnym mózgopożeraczem. W 3 jest już więcej losowości, ale tez można kombinować. W 4 osoby faktycznie losowość przeradza się w chaos, ale nie likwiduje to kompletnie zabawy w strategię. Patrząc po opiniach i własnych doświadczeniach z grą stwierdzam ze tylko zatwardziali stratedzy (i marudy) będą psioczyć na Hawanę 3-4 osobową, jednak takie osoby zawsze jęczą jeśli nie mogą w 100% wszystkiego kontrolować. Natomiast wariant 3-4 osobowy dla dzieci/młodzieży/laików jest super.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Doszły mi do zbiorów Wojny ryżowe. Wstępna lista chętnych osób jest już zrobiona, rezerwacja potwierdzona więc we wtorek o 18:00 gramy :D . Pisać kto na co ma chęć z mojej listy tytułów albo sam ją ustalę. Hawanę i K2 na 1000% biorę, bo warto. Uga-Buga też bo po 2-3 piwach gra nabiera zupełnie innego wymiaru :P .

Osobiście proponuję wziąć Batavię (imo pudło wielkie), Pan tu nie stał oraz Drako. Można by też pograć w Magnum sal albo Piratów córkę gubernatora.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 885 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: BartP »

Jeśli plany mi się nie zmienią, to wpadnę i z chęcią zagram w coś nieimprezowego i nielekkiego, czyli w coś, w co nie zagram z rodzinką. Stąd bardziej skłaniam się ku Twoim propozycjom w stylu Batavia lub Magnum Sal. A jakby ktoś miał ochotę na coś cięższego, to dajcie znać.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: surmik »

"Master of Ecinomy" i jestem na 100% ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 885 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: BartP »

Hehehe, spoko, to załatw jeszcze dwie osoby i wtedy czytam zasady po raz trzeci.
ODPOWIEDZ