Blood Bowl - Menedżer drużyny

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Leafdrake
Posty: 54
Rejestracja: 21 cze 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź

Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: Leafdrake »

Nie znalazłem, więc zakładam nowy wątek. Blood Bowl - Team Manager - Dzień dobry!

Oto kilka klaryfikacji zasad które znalazłem przeglądając forum FFG:

- Rooster to wszystkie karty zawodników w decku, discardzie i na ręku.
- Freebooter Star Player w fazie scoreboard wchodzi w miejsce karty dowolnego playera oraz powoduje przetasowanie całego roostera – discardu, biblioteki i kart na ręku (jeśli się je zostawiło na następny Matchup Phase) Karty Star Player bez cechy Freebooter uzyskane w tej samej fazie scoreboard wchodzą na wierzch decku już PO przetasowaniu w dowolnej kolejności.
- W wyniku działania efektów takich jak: Dump Off albo Throw Team Mate kiedy następuje przekazanie piłki innemu zawodnikowi można przekazać ją zawodnikowi leżącemu. Na razie nie ma nic co by wskazywało że nie można.
- Skille rozpatruje się w kolejności od lewej do prawej. Wprowadza się efekt jednego zanim przejdzie się do następnego. Dlatego może się zdarzyć, że zawodnik upadnie w wyniku nieudanego Tacklingu i nie będzie mógł wykonać np Sprintingu jeśli jest on następny w kolejności.
:::efkon:::
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: koksik111 »

Może ktoś grał i wyjaśni mi kilka znaczącą kwestię. Co się robi po fazie sprawdzania wyników. Rozumiem że przechodzi się do fazy pierwszej tj.Faza utrzymania - przygotowanie kart, ale... W jednym punkcie jest napisane "Uprzątnięcie boiska" ale nie jest to rozwinięte. Nie wiem teraz co robić z zawodnikami którzy właśnie grali. Czy po ściągnięciu ich z boiska układam ich na stos kart odrzuconych i biorę 6 nowych kart, a może mam ich wtasować do pozostałych kart zawodników i dobierać. Nie rozumiem tego a to podstawa aby pograć. Chociaż nie, podstawa to przygotowanie gry a tu również mam problem. Chodzi o przygotowanie talii sławnych zawodników. Instrukcja podaje że wszystkie karty sławnych zawodników należy potasować i ułożyć obok talii wydarzeń. I tu pytania: czy jeśli grają dwie drużyny to przygotowuję grę używając kart sławnych dla tych drużyn oraz najemników czy wszystkich kart sławnych zawodników? No i już podczas rozgrywki do drużyny mogę dołączać tylko swoich sławnych zawodników oraz najemników czy wszystkich. Zapewne odpowiedzi są w instrukcji ale ja jakimś cudem ich nie zauważam, wiec proszę o pomoc.
Dodam w temacie sławnych zawodników, że dotarło do mnie iż dzielimy karty na dywizje ale czy tez na konkretne drużyny w tych dywizjach?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: Olgierdd »

koksik111 pisze:Nie wiem teraz co robić z zawodnikami którzy właśnie grali.
wszystkich zawodników, których zagrałeś odrzucasz na swój stos kart odrzuconych. Jest to napisane w wspomnianym przez Ciebie fragmencie "uprzątnięcie boiska" :) (str. 9 Faza sprawdzenia wyników, pkt. 1e)
koksik111 pisze:Chodzi o przygotowanie talii sławnych zawodników. Instrukcja podaje że wszystkie karty sławnych zawodników należy potasować i ułożyć obok talii wydarzeń.
jest dokładnie tak jak mówi instrukcja, czyli drużyna elfów może mieć sławnego zawodnika krasnoluda. Oczywiście trzeba pamiętać o podziale na dywizje OWA i CWC.
Na pierwszy rzut oka strasznie to nie pasuje tematycznie, jednak biorąc pod uwagę, że to gra o sporcie, to porównując do dzisiejszych przetasowań zawodników pomiędzy klubami np. piłkarskimi, to miksy w BB wydają się w miarę uzasadnione - gdy ktoś jest gwiazdą, to zagra dla tego, kto da więcej kasy ;).
Awatar użytkownika
jarooth666
Posty: 49
Rejestracja: 03 kwie 2008, 20:51
Lokalizacja: Świebodzin

Blood Bowl-PL

Post autor: jarooth666 »

Witam
Czy skład to talia zawodników gotowych do pobrania + odrzuconych + "ręka"???
Czy w Fazie rozgrywki pkt 2 Rozpatrzenie jednej akcji rozgrywki musi dotyczyć wydarzenia do którego zagrano zawodnika czy np może być do innego wydarzenia ?? Oczywiscie jezeli na karcie nie ma tekstu mowiacego o tym ze musi byc zagarna do tego wydarzenia.
I czy zagranie karty w tej fazie moze wywolac dzialanie nastepnej karty rozszerzen???
Pozdrawiam
Mauler
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2011, 16:21

Re: Blood Bowl-PL

Post autor: Mauler »

No właśnie - ile można zagrać w 1 turze kart rozwinięc drużyny lub personelu?
1 na turę (tą którą ma zawodnik ze złotą monetą) ? Następną kartę można zagrać dopiero kiedy pojawią się nowe rozgrywki (moneta zostanie przekazana nastepnemu graczowi?
1 na daną rozgrywkę (wydarzenie lub turniej)?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Blood Bowl-PL

Post autor: kwiatosz »

Mauler pisze:No właśnie - ile można zagrać w 1 turze kart rozwinięc drużyny lub personelu?
1 na turę (tą którą ma zawodnik ze złotą monetą) ? Następną kartę można zagrać dopiero kiedy pojawią się nowe rozgrywki (moneta zostanie przekazana nastepnemu graczowi?
1 na daną rozgrywkę (wydarzenie lub turniej)?
Z tego co ja grałem to można było użyć 1 karty po każdym wystawieniu zawodnika.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1749
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: Leser »

Jak interpretujecie umiejętność podania? Według tego co wypisują na BGG jest to tak naprawdę umiejętność odbioru. Przypisany do rozgrywki zawodnik z podaniem może:

1) odebrać piłkę przeciwnikowi i umieścić ją na środku boiska
2) wejść w posiadanie piłki leżącej na środku
3) wejść w posiadanie piłki będącej w posiadaniu innego zawodnika ze swojej drużyny

Czy tak gracie?
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: Inermis »

Leser pisze:Jak interpretujecie umiejętność podania? Według tego co wypisują na BGG jest to tak naprawdę umiejętność odbioru. Przypisany do rozgrywki zawodnik z podaniem może:

1) odebrać piłkę przeciwnikowi i umieścić ją na środku boiska
2) wejść w posiadanie piłki leżącej na środku
3) wejść w posiadanie piłki będącej w posiadaniu innego zawodnika ze swojej drużyny

Czy tak gracie?
Tak.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1749
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: Leser »

Jeszcze jedna wątpliwość (obawiam się niestety, że niekoniecznie ostatnia).

Zdolność "odrzucenie" występująca u Reaversów działa zawsze, gdy zawodnik ją posiadający traci piłkę, czy tylko w wypadku, gdy zostaje powalony? (literalna interpretacja terminu "upuszcza piłkę" przemawiałaby za drugą opcją)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: Inermis »

Leser pisze:Jeszcze jedna wątpliwość (obawiam się niestety, że niekoniecznie ostatnia).

Zdolność "odrzucenie" występująca u Reaversów działa zawsze, gdy zawodnik ją posiadający traci piłkę, czy tylko w wypadku, gdy zostaje powalony? (literalna interpretacja terminu "upuszcza piłkę" przemawiałaby za drugą opcją)
W instrukcji termin "upuszcza piłkę" pojawia się tylko w przypadku powalenia/kontuzji.
Poszukałem jeszcze na BGG i stronie FFG, i taką samą interpretację znalazłem.
Czyli "upuszcza piłkę" nie zachodzi gdy przeciwnik zagrywa zawodnika z "podaniem".
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: Dabi »

Na pewno tak jest.

Dodatkowo dobrze oddaje pierwowzór bo tam zdolność taka pozwalała na dokonanie podania w chwili kiedy nasz zawodnik niosący piłkę został zaatakowany przez przeciwnika.
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: rhcorvin »

a ja mam takie pytanie:
Załóżmy że ktoś ma dowolnego zawodnika z piłką i zawodnika ze zdolnością Ochrona. Jeśli przeciwnik wykłada Człowieka Napastnika ze zdolnością "Odpowiedź: Zawodnik ten otrzymuje (tu narysowana zdolność podanie piłka), jeśli powiedzie mu się atak na przeciwnego zawodnika." i atakuje zawodnika z piłką i atak się powiódł, natomiast gracz przeciwny używa ochroniarza co powoduje że to ochroniarz jest wyczerpywany a nie zawodnik z piłką. I tu pojawia się pytanie czy zawodnik otrzymuje tą zdolność podanie i może wytrącić piłkę ?
Patrząc na przepisy i moje doświadczenie w różnych karciankach to wychodzi na to że tak i zabiera piłkę i kładzie ją na środku boiska lub jeśli ma oprócz tego jeszcze jedną piłkę to ją zabiera.
Natomiast fabularnie to trochę bez sensu bo skoro zablokował go ochroniarz to on nawet nie dobiegł do zawodnika z piłką więc jak mógł mu ją wytrącić.
Co sądzicie o tym i jak to rzeczywiście byłoby w tym wypadku.
rhcorvin
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: Dabi »

rhcorvin pisze:a ja mam takie pytanie:
Załóżmy że ktoś ma dowolnego zawodnika z piłką i zawodnika ze zdolnością Ochrona. Jeśli przeciwnik wykłada Człowieka Napastnika ze zdolnością "Odpowiedź: Zawodnik ten otrzymuje (tu narysowana zdolność podanie piłka), jeśli powiedzie mu się atak na przeciwnego zawodnika." i atakuje zawodnika z piłką i atak się powiódł, natomiast gracz przeciwny używa ochroniarza co powoduje że to ochroniarz jest wyczerpywany a nie zawodnik z piłką. I tu pojawia się pytanie czy zawodnik otrzymuje tą zdolność podanie i może wytrącić piłkę ?
Patrząc na przepisy i moje doświadczenie w różnych karciankach to wychodzi na to że tak i zabiera piłkę i kładzie ją na środku boiska lub jeśli ma oprócz tego jeszcze jedną piłkę to ją zabiera.
Natomiast fabularnie to trochę bez sensu bo skoro zablokował go ochroniarz to on nawet nie dobiegł do zawodnika z piłką więc jak mógł mu ją wytrącić.
Co sądzicie o tym i jak to rzeczywiście byłoby w tym wypadku.
rhcorvin
Oczywiście, że działa.
Spełniono warunki.
Blitzer sprzedał tube przeciwnikowi a więc dostał podanie. Jakby nie udało mu się to by nie mógł użyć podania.

Jakby miał cios i podanie od razu narysowane to użyłby. I mógłby być

A elfy mają 2 x podanie i zabierają po prostu piłkę bez żadnego bicia. Bo po prostu lepiej nią grali ;)

A blitzerem najlepiej tłuc coś co łatwo stłuc i zabrać piłkę na środek.
Bicie tego który niesie piłkę jest lepsze (chociaż często trudniejsze) bo jak oberwie to gubi piłkę a potem podaniem które otrzymujemy przekazujemy sobie :)
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: rhcorvin »

ok dzięki
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: rhcorvin »

Mam kolejne pytanie jest karta rozwinięcia drużyny skavenów "spaczeniowe pamiątki" która mówi że podczas fazy sprawdzania wyniku otrzymujesz 2 kibiców za każdym razem gdy przegrasz rozgrywkę. I teraz pytanie czy przy grze na 2 graczy gdy jest rozgrywka w której nie uczestniczy żaden mój zawodnik a przeciwnik ma zawodnika to uważa się że przegrałem tę rozgrywkę i dostaję 2 kibiców czy przez to że nie mam tam zawodnika nie mogłem przegrać tej rozgrywki bo nie brałem w niej udziału więc nie dostaję 2 kibiców. My graliśmy opcję drugą.
rhcorvin
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: muker »

musisz mieć co najmniej 1 zawodnika, by dostać punkty

jeżeli miałeś zawodnika, ale zginął to też nie dostajesz tych punktów
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: rhcorvin »

dzięki czyli tak jak graliśmy:)
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
Barto
Posty: 142
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:24
Lokalizacja: Pszczyna
Been thanked: 10 times

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: Barto »

A ja mam takie pytanie: czy przy karcie magazyny Spike „Powódz podmyła boisko!” gdy jeden z graczy atakuje gotowego zawodnika i na obu kościach wypadło trafienie to ten atakowany zawodnik od razu jest kontuzjowany ?? Mi się wydaje że tak ale moi współ gracze inaczej zinterpretowali opis na karcie...
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: Olgierdd »

Barto pisze:A ja mam takie pytanie: czy przy karcie magazyny Spike „Powódz podmyła boisko!” gdy jeden z graczy atakuje gotowego zawodnika i na obu kościach wypadło trafienie to ten atakowany zawodnik od razu jest kontuzjowany ?? Mi się wydaje że tak ale moi współ gracze inaczej zinterpretowali opis na karcie...
Jest tak jak Tobie się wydaje i nie bardzo widzę możliwości do innej interpretacji. Zastosowanie obu wyników jest nawet wytłuszczone i wyjaśnione w obszernym nawiasie.
Awatar użytkownika
Barto
Posty: 142
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:24
Lokalizacja: Pszczyna
Been thanked: 10 times

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: Barto »

Olgierdd pisze:Jest tak jak Tobie się wydaje i nie bardzo widzę możliwości do innej interpretacji. Zastosowanie obu wyników jest nawet wytłuszczone i wyjaśnione w obszernym nawiasie.
No właśnie, tylko że obie osoby z którymi grałem twardo się z tym nie zgadzały( graliśmy jedynie że przy „krzyżyku” i trafieniu obaj zawodnicy się wywalają lub jak dwa „krzyżyki” to atakujący odpada) więc trochę zgłupiałem i zacząłem wątpić w moje zdolności czytania ze zrozumieniem :) Dlatego wolałem się tu upewnić.

Dzięki za odp.
slimak
Posty: 47
Rejestracja: 02 wrz 2009, 16:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: slimak »

W instrukcji na 13 stronie znalazłem :

Uwaga: Jeśli tylko jedna drużyna ma zawodników przypisanych do rozgrywki,
menedżer drużyny otrzymuje wszystkie wynagrodzenia przedstawione na
karcie, zamiast otrzymywać jedynie wynagrodzenie przeznaczone dla jego
drużyny.


Moje pytanie : czy rozgrywka to turniej i dany Menedżer dostaje nagrodę za wszystkie miejsca, czy to tylko dotyczy wydarzeń magazynu Spike i dostaje się obie premie drużynowe i premię za wygraną
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: berni »

slimak pisze:W instrukcji na 13 stronie znalazłem :

Uwaga: Jeśli tylko jedna drużyna ma zawodników przypisanych do rozgrywki,
menedżer drużyny otrzymuje wszystkie wynagrodzenia przedstawione na
karcie, zamiast otrzymywać jedynie wynagrodzenie przeznaczone dla jego
drużyny.


Moje pytanie : czy rozgrywka to turniej i dany Menedżer dostaje nagrodę za wszystkie miejsca, czy to tylko dotyczy wydarzeń magazynu Spike i dostaje się obie premie drużynowe i premię za wygraną

W grze występują dwa różne typy ROZGRYWEK: wydarzenia
i turnieje. WYDARZENIA reprezentowane są przez karty
Wydarzeń umieszczone w kronice wydarzeń. TURNIEJE
reprezentowane są przez karty Turniejów z talii magazynu
Spike!
Gdy tekst na karcie odnosi się do słowa „rozgrywka”, stosuje
się go zarówno przy wydarzeniach jak i turniejach. Kiedy
tekst na kacie odnosi się do słowa „wydarzenie”, stosuje się
go tylko do wydarzeń i nie można go stosować do turniejów
str.8

W takim razie wygrana z rozgrywki przypada w całości niezależnie czy to turniej czy wydarzenie (z talii wydarzeń, a nie nagłówek magazynu Spike, do którego zawodników się nie przypisuje).
slimak
Posty: 47
Rejestracja: 02 wrz 2009, 16:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blood Bowl - Menedżer drużyny

Post autor: slimak »

Dzięki.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Jacek_PL »

Mam pytanie o tłumaczenie karty, ewentualnie może ktoś z polską wersją gry mógłby podać tłumacznie

The Death Roller
Response:After this player successfully tackles an opposing player, assign 1 cheating token to this player.

W tym wypadku nie wiem czy token "cheat" otrzymuje powalony gracz czy Death Roller ?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Blood Bowl - Team Manager

Post autor: Olgierdd »

żeton oszustwa dostaje deathroller.
ODPOWIEDZ