Znak Starszych Bogów / Elder Sign(Richard Launius, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Desaix1800 »

Właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem ZSB, uprzednio sprzedając AH. AH przez ostatnie lata grany był kilka razy, wszystkie rozgrywki były satysfakcjonujące, z budowaniem klimatu, i funkcją narratora..o PS nikt wtedy nie marzył. :) ! Niestety mechanika pozostawiała wiele do życzenia ( małżonka i ekipa grająca mniej niż ja ceni klimat w grze ) a wielogodzinne sesje były dość wyczerpujące. Niedawno z gier z "większego kalibru" zakupiliśmy Desenta, który zupełnie wyparł AH z rozgrywek. Mimo swoich wad rozgrywka w Desenta jest emocjonująca a pojedynczy scenariusz kampanii można w miarę szybko rozegrać (2h). Ostatnimi czasy wypożyczyłem ZSB i mimo różnych opinii gra bardzo nam się spodobała, w sumie fabuła podobna jak w AH jednak mimo wad samej podstawki (dodatek planuje zakupić) i łatwości rozgrywki przynosi ona o wiele ciekawsze doznania niż w przypadku jego "wielkiego brata". Oczywiście gra jest o wiele lżejsza ale jak dla mnie ma to coś. Zastanawiam się też nad "wtłoczeniem" odrobiny fabuły poprzez narracje związaną z kartami przygód itp. Może sami macie jakieś ciekawe patenty na "podrasowanie" rozgrywki. :) ?
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Kosma »

Miła ,przyjemne gra, warto spróbować.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Piehoo »

Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Grisznak »

Ja osobiście polecam zaopatrzenie się w "Nieznane siły". Dzięki nim gra staje się o wiele bardziej emocjonująca - trudniejsza, ale przez to lepsza, bo w przypadku podstawki trzeba mieć naprawdę sporego pecha, aby przegrać.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Rune »

Jeśli mnie pamięć nie myli, to źle grasz, a dokładnie chodzi o pierwszą próbę zrealizowania drugiego zadania z pierwszej karty. Rzucasz kośćmi i zadanie nie zostało zrealizowane, to masz obowiązek pomniejszyć pulę kości o 1 kość do następnej próby wykonania zadania, a Ty tego nie robisz. Odłożyłeś wyłącznie kostkę w ramach "skupienia", co nie jest tym samym. Pula do kolejnego rzutu musi być pomniejszona, gdyby ponownie się nie udało, to przed kolejną próbą zrealizowania zadania ponownie musiałbyś pomniejszyć pulę dostępnych kości.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Piehoo »

Rune pisze:
Jeśli mnie pamięć nie myli, to źle grasz, a dokładnie chodzi o pierwszą próbę zrealizowania drugiego zadania z pierwszej karty. Rzucasz kośćmi i zadanie nie zostało zrealizowane, to masz obowiązek pomniejszyć pulę kości o 1 kość do następnej próby wykonania zadania, a Ty tego nie robisz. Odłożyłeś wyłącznie kostkę w ramach "skupienia", co nie jest tym samym. Pula do kolejnego rzutu musi być pomniejszona, gdyby ponownie się nie udało, to przed kolejną próbą zrealizowania zadania ponownie musiałbyś pomniejszyć pulę dostępnych kości.
Masz całkowitą rację. Zawsze ma się dwa wybory: odrzucenie kości lub focus jednej i odrzucenie drugiej.
Dodam adnotacje.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Rune »

Stojąc na straży kultu obślizłego Cthulhu sprawdziłem i słowa dotrzymałeś ;) Opis dodany. Swoją drogą całkiem przyjemnie słucha się Twojego głosu. Nie ma chaosu w tym, co mówisz, a i kamera trzyma ostrość. Co do samej recenzji, to ja w przeciwieństwie do Ciebie uważam, że najsłabszą stroną gry jest klimat. Wykonanie owszem bardzo klimatyczne ale rozgrywka nie trzyma kroku. Masz dodatek?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Piehoo »

Zgadzam się, Jest to taki arkham/eldritch z ograbionym klimatem i skrócona rozgrywka. Jednak myślę że to były przemyslane zabiegi . (od AH ludzi odrzu.ca czas rozgrywki)
Dodatku nie mam i na razie nie planuję. Za bardzo spuchnieta wishlista, żeby kupować dodatki. Z trudem odmawiam lepszej polowce dodatku do robinsona :)
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Desaix1800 »

Ja mam juz dodatek i rzeczywiscie balans rozgrywki o niebo lepszy i trudniejsze stwory :) Ah i Eh klimat tez raczej maja na obrazkach ni w mechanice. To nie Ps.
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: aryann »

Myślicie, że można liczyć na dodatek? Już trochę minęło od Nieznanych Sił, a kolejnej zapowiedzi nie widać. Podczas gdy do Eldritcha wypuścili już jeden dodatek i zapowiedzieli kolejny.
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Grisznak »

Boję się, że nie - gdyby miał powstać, to już by coś na ten temat się mówiło. Acz szkoda, bo cenię sobie tę grę - w odróżnieniu od "większych braci", ją można szybko rozłożyć i w miarę szybko rozegrać, bez konieczności wielkiej powierzchni do rozgrywki. A co do klimatu - chyba właśnie w Starszym Znaku jest go więcej niż w dwóch "większych". Ale to rzecz gustu.
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: sewhoe »

Nie wiem przypadkiem czy Elders Sign nie był ogłoszony przez FFG jako produkt "stand alone", zaś ten jeden dodatek to taka poprawka gry, zbalansowanie rozgrywki. Z nim mamy kompletny produkt, nie liczyłbym więc na więcej dodatków.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Rune »

Chyba to się inaczej nazywa się niż "stand alone" ale myślę, że tak samo, jak w przypadku karcianki Rune Age nie mamy co się nastawiać na kolejne dodatki. Osobiście z radością przyjąłbym nawet dodatek, który nie wnosiłby nic nowego do mechaniki, a dodawałby nowych badaczy, potwory, przedmioty itp. Wyjątkowo jest to gra do której chętnie dokupowałbym dodatki, czego nie robię w przypadku innych pudeł. No z wyjątkiem WP LCG i EH ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Grisznak »

Dla tych, którym p'n'p nie przeszkadza - na Boardgamegeeku jest parę rozszerzeń fanowskich do pobrania.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Hiu »

Takie gry FFG nazywalo silver line (innym tytulem z tej serii jest Infiltration), jednak odeszli od tego. Opowiadali o tym na jednym z gencon'ow... Rok czy dwa lata temu.

Takze teraz nie wiadomo, jak to wyglada.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Rune »

Masz rację, to było "silver line". W przypadku samej podstawki , to pamiętam, że nabyłem ją tuż po premierze i przeżyłem okropne rozczarowanie. Upłynęło sporo czasu, a pudło częściej ląduje na mym stole i sprawia mi znacznie więcej przyjemności. Czas leczy rany, bądź umysł się starzeje ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2448
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Markus »

Rune pisze:Czas leczy rany, bądź umysł się starzeje ;)
Dojrzałeś :-)
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Grisznak »

Nie, to chyba dość powszechne. Pamiętam, że po kupieniu zagrałem tak ze dwa-trzy razy, po czym doszedłem do wniosku, że szału nie ma, poszło na półkę i... nawet nie zauważyłem, kiedy zacząłem do tego regularnie wracać. Ale dopiero dodatek uczynił Znak... grą faktycznie udaną.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Rune »

Markus pisze:
Rune pisze:Czas leczy rany, bądź umysł się starzeje ;)
Dojrzałeś :-)
Nigdy! Raczej to pierwsze oznaki, że owładnęły mną macki szaleństwa :mrgreen:
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 233
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 34 times
Been thanked: 91 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Ezekiel »

Ja akurat dzisiaj zagrałem solo po raz pierwszy bez dodatku i przyznam, że rozgrywka, oprócz kilku pierwszych tur, była wyzuta z emocji i napięcia, jakie towarzyszą w innych tego typu grach (kooperacyjne z trybem solo). A i te pierwsze emocje były związane tylko z tym, że nie znałem gry i nie wiedziałem czego można się spodziewać dalej. Potem było tylko łatwiej.

Ale czuć w tym potencjał, jutro spróbuję z dodatkiem 8)
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2014, 21:28 przez Ezekiel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Grisznak »

Ale czuć w tym potencjał, jutro spróbuję z dodatkiem 8)
Tylko nie wrzucaj do pierwszej "dodatkowej" rozgrywki kart upiornych, bo wtedy możesz się zrazić w drugą stronę :) One są fajne, ale dopiero po kilku partiach, kiedy się ogarnie całościowo grę.
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 233
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 34 times
Been thanked: 91 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Ezekiel »

Myślę, że jednak spróbuję z pełną opcją dodatkową 8) Akurat należę do osób, których wysoki poziom trudności nie zniechęca, a tylko mobilizuje. Tym bardziej, że wiem, że gra nie jest popsuta i niemożliwa do wygrania, tylko trudna :) Jak Ghost Stories swego czasu na wysokich poziomach trudności, to była dopiero radocha (chyba muszę odkurzyć ten tytuł) :D
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Trolliszcze »

sewhoe pisze:Nie wiem przypadkiem czy Elders Sign nie był ogłoszony przez FFG jako produkt "stand alone", zaś ten jeden dodatek to taka poprawka gry, zbalansowanie rozgrywki. Z nim mamy kompletny produkt, nie liczyłbym więc na więcej dodatków.
Hmm, chyba napisałeś to w niewłaściwą godzinę. FFG zapowiada nowy dodatek do Elder Sign. Enjoy! :D
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Krwawisz »

FFG nie wie co to stand-alone ;-)
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Rune »

Zacytuję klasyka polskiej sceny politycznej: Yes, yes, yes! :mrgreen:
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
ODPOWIEDZ