Gra ekonomiczna <1,5 h

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
reverb
Posty: 42
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:02

Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: reverb »

Poszukuję gry najlepiej ekonomicznej, choć może być też strategiczna. Musi:
-mieć dobry wariant 2 osobowy
-krótsza niż 1,5 h
-mało losowa
-nie abstrakcyjna tematyka
-poniżej 200 zł
-mile widziana mechanika deck building i w ogóle karty
:)
Zastanawiałem się nad Cytadelą i Wysokie napięcie: Zostań Menedżerem
Mam już Puerto Rico, Wysokie napięcie, Inwazję i Osadników. Najbardziej podoba mi się z nich Inwazja.:)
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: Soulless »

Trudne warunki.
Tak na szybko przychodzi mi do głowy tylko:
Sankt Petersburg - lżejszy, karty
Age of Empires III - średni ciężkością, mało kart

Oba się dobrze skalują na 2 osoby.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: cezaras »

Race For the Galaxy :)
Notre Dame :)
Dominion :)
Hazienda :)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: Matio.K »

Znakomicie sprawdził się u mnie Zostań Menadżerem - spelniał wszystkie te warunki z wyjątkiem card builduing, ale to myślę da się przełknąć :)
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: mst »

London spełnia prawie wszystkie warunki (ale jeden raczej trudno spełnić ponieważ deck building oznacza karty, a karty oznaczają losowość, pytanie tylko co to znaczy mała losowość ;-))
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: Leviathan »

Przychodzi\ą mi do głowy w zasadzie tylko Dominion i R:fTG. Sankt Petersburg to tez niezły wybór, pod warunkiem, że nie przywiązujesz do oprawy wizualnej gry.
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: MsbS »

reverb pisze:Poszukuję gry najlepiej ekonomicznej, choć może być też strategiczna. Musi:
-mieć dobry wariant 2 osobowy
-krótsza niż 1,5 h
-mało losowa
-nie abstrakcyjna tematyka
-poniżej 200 zł
-mile widziana mechanika deck building i w ogóle karty
:)
Zastanawiałem się nad Cytadelą i Wysokie napięcie: Zostań Menedżerem
Mam już Puerto Rico, Wysokie napięcie, Inwazję i Osadników. Najbardziej podoba mi się z nich Inwazja.:)
Karty + niska losowość zwykle nie idą w parze... Niewielką (zarządzalną) losowość ma Caylus Magna Carta. Ale za to jest niezbyt ekonomiczny - ot, wysyłamy naszych ludków do roboty i zdobywania surowców w zamian za pieniądze, a surowce przeznaczamy na budowę zamku. Gra się szybko, w dwie osoby jest świetnie, gra jest niedroga (choć nie wiem, czy dostępna w sklepach).
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: Leviathan »

MsbS pisze: Niewielką (zarządzalną) losowość ma Caylus Magna Carta. Ale za to jest niezbyt ekonomiczny - ot, wysyłamy naszych ludków do roboty i zdobywania surowców w zamian za pieniądze, a surowce przeznaczamy na budowę zamku. Gra się szybko, w dwie osoby jest świetnie, gra jest niedroga (choć nie wiem, czy dostępna w sklepach).
Jest. Nie powiem gdzie bo jeszcze ktoś uzna, że robię komuś reklamę
:mrgreen:
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: assurbanipal »

A ja bym polecił Tinners’ Trail.
mieć dobry wariant 2 osobowy
Korzystając z drobnych modyfikacji (m.in. dotyczących kupowania udziałów i mniejszej liczbie używanych w grze obszarów) w dwie osoby gra się całkiem przyjemnie.
krótsza niż 1,5 h
W dwie osoby jak najbardziej da się zamknąć w 30 minut. We cztery nie grałem dłużej niż 70 minut (wszyscy gracze wcześniej już w TT grali).
mało losowa
Losowość w TT niby jest, ale dotyczy wszystkich graczy w takim samym stopniu, a poza tym jest uwarunkowana realiami. Moim zdaniem jest na absolutnie akceptowalnym poziomie.
nie abstrakcyjna tematyka
Gra jest mocno osadzona w realiach XIX-wiecznej Kornwalii i związanego z tym okresem boomu na wydobycie cyny i miedzi.
mile widziana mechanika deck building i w ogóle karty
Tego niestety nie w TT nie ma, ale patrz niżej...
poniżej 200 zł
Z 200 złotych zostanie Ci jeszcze wystarczająco dużo reszty, żeby dokupić jeszcze chodzącą ci po głowie Cytadelę lub wspomnianego Caylusa Magna Carta i w ten sposób zamiast jednej będziesz miał dwie fajne gry.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1344
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 555 times
Been thanked: 283 times

Re: Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: Atamán »

Pierwsze co mi przyszło do głowy jak zobaczyłem "Gra ekonomiczna <1,5 h" to były Tinner's Trail oraz Zostań Menadżerem :)

Aczkolwiek obie jak na gry ekonomiczne są dosyć mocno losowe. ZM jest niby mniej losowy, bo cena energii jest bardziej przewidywalna (wiadomo, że w ciągu gry będzie rosła, ale nie wiadomo jak szybko i do jakiego poziomu dotrze) niż ceny surowców w TT (które mogą skakać w górę i w dół albo mogą przez całą grę się utrzymywać na stałym poziomie!). Aczkolwiek mi w Zostań Menadżerem nie za bardzo odpowiada to, że cena prądu jest losowana już po wykonaniu wszelkich akcji i podjęciu wszelkich decyzji przez graczy a tuż przed wypłatą. W Tinners' Trail ceny surowców są bardziej losowe, ale losuje się je na początku tury, jeszcze przed wykonaniem akcji - widząc cenę możesz dostosować swoje decyzje do tego co widzisz.

Aha: i nie jestem przekonany co do tego, że TT działa na 2 osoby :wink:
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: Edwardo »

Tinners' Trail całkiem sprawnie chodzi na 2 osoby (wariant z BGG z lekkimi modyfikacjami co do ilości dostępnych pól) aczkolwiek nie polecałbym jako gry dwuosobowej- znacznie przyjemniej gra się w 3-4. Zostań menadżerem jest bardzo dobrym wyborem.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra ekonomiczna <1,5 h

Post autor: tokage »

Patrząc na swoją ilość rozgrywek w tym roku:
R4TG- ponad 200 partii
Sankt Petersburg-5
Zostań Menagerem-3
Tinners Trail-1

Wszystkie gry mamy na półce, albo mają je znajomi, że praktycznie za każdym razem jak mielibyśmy ochotę zagrać to byłyby pod ręką.

Tak więc ja polecę Race for the galaxy. Najlepiej ze wszystkimi dodatkami na raz.
ODPOWIEDZ