Gra/y dla dwojga

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Bloodleaf
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2010, 09:52
Lokalizacja: Poznań

Gra/y dla dwojga

Post autor: Bloodleaf »

Witajcie,
starałem się przebrnąć przez poradnik przyklejony na tej stronie ( III punktowy ) moja głowa nadal pęka :P

Proszę o pomoc przy wyborze gry ( 1 lub 2 na początek ) dla mnie i mojej "kobiałki" , oboje graliśmy w naszym młodszym wieku w papierowe RPG, ja grałem też trochę w karcianki no ale to było dość dawno, ponieważ ostatnio zauważyliśmy że więcej czasu spędzamy przy swoich komputerach a aura nie sprzyja postanowiliśmy zakupić jakąś grę/y przy których spędzimy czas razem, niestety nasz tryb pracy nie pozwala nam często na spotkania z przyjaciółmi i kontynuacji gry w RPG czy też grania w większym gronie, więc szukamy czegoś dla siebie.

Na początek interesowały by nas 2 gry, jedna fantasy/przygodowa druga ekonomiczna lub coś w tym stylu :) oboje pracujemy w handlu i oboje lubimy bezpośrednią rozgrywkę, raczej gry w których coś się dzieje, szukamy czegoś co zapewni nam dobrą zabawę na długi czas nie czegoś co będziemy mieć "w małym palcu" po paru rozgrywkach, mam nadzieję że dobrze opisałem czego szukamy :)

Co do pieniędzy to zazwyczaj szalejemy na zakupach więc na budżet nie patrzymy.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.

EDIT:

Zapomniałem dopisać że oboje mamy po 33 lata, bardziej planszówki niż karcianki ( przynajmniej na razie ) i raczej PL lub ENG/PL niż samo ENG :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Lucf »

w druga : Agricola.
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Inermis »

ekonomiczne planszowe:
http://www.rebel.pl/product.php/1,303/1 ... -Rico.html
http://www.rebel.pl/product.php/1,303/1 ... icola.html
http://www.rebel.pl/product.php/1,303/11653/Cuba.html

ekonomiczna karcianka:
http://www.rebel.pl/product.php/1,303/1 ... alaxy.html

jeśli chodzi o przygodowe to trudno mi coś dobrać.. tez grałem kiedyś w RPG, ale nic planszowego mi nie przypadło do gustu w tych klimatach..
Ale nie grałem w tytuły popularne z tego typu:
http://www.rebel.pl/product.php/1,371/1 ... rkham.html (1-8 graczy)
http://www.rebel.pl/product.php/1,371/1 ... droid.html (3-5 graczy)

Za to moim zdaniem nie warto inwestować w Dungeoneera, gra jest za prosta i za losowa.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Bloodleaf
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2010, 09:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Bloodleaf »

A czy w Descent można grac we dwoje a raczej czy ma to sens, ktoś nam to polecił ale ta osoba gra w parę osób.

Może mi się uda na jakąś strategię namówić gorsza połowę.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6460
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 593 times
Been thanked: 943 times

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Odi »

Przygodowa dla dwójki - tylko Claustrophobia. Nie ma co się dalej zastanawiać. C jest śliczna, szybka, emocjonująca, w umiarkowanej - w stosunku do jakości - cenie. Dostępnych jest już 16 różnorodnych scenariuszy + kampania.
Bierzcie C i nawet się nie zastanawiajcie :)

Ewentualnie możecie spróbować też Warhammer: Inwazja, czyli karciankę kolekcjonerską. Sam zestaw podstawowy starczy już na wiele godzin zabawy, ale jeśli się wciągniecie, to zakup kolejnych dodatków małych (30-45 zł) lub dużych (90 zł) będzie obowiązkowy :)

Co do 'ekonomicznych', to Agricola będzie dobrym wyborem, choć to nie jest gra 'stricte' ekonomiczna (z mechanizmami rynkowymi, handlem itp), a raczej 'optymalizacyjna'. Jest wymagająca, całkiem klimatyczna jak na eurogrę i można sobie elegancko pomóżdżyć.
Czysto ekonomiczną grą jest Pret-a-Porter (zatrudnianie pracowników, szkolenia, inwestycje, koszty utrzymania, kredyty, pożyczki itp), ale mam wrażenie, że Agricola ma większy potencjał replayability.

Zestaw Claustrophobia + Agricola daje wam dwie różne gry o róznych rodzajach interakcji i złożoności. Stawiałbym na to.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: sirafin »

Horror w Arkham
Jeśli przygodówka w która świetnie działa na 2 osoby to ten tytuł sam się nasuwa. Ciężkie pudło wypełnione całą masą elementów i ogromna plansza same w sobie na pewno już robią wrażenie. Tematyka gry nawiązuje do literatury H.P. Lovecrafta. Klimat to połączenie starych filmów detektywistycznych z opowieściami z dreszczykiem. Złowrogie fatum zawisło nad miasteczkiem Arkham, do naszego świata zaczynają przenikać stwory z innych wymiarów, w cieniach kryją się niewyobrażalne koszmary, policja donosi co chwila o nowych przypadkach niewyjaśnionych morderstw lub zaginięć, a zakład psychiatryczny wypełnia się kolejnymi osobami, które popadły w obłęd. Gracze wcielają się Badaczy, którzy usiłują odkryć co naprawdę kryje się pod tymi mrożącymi krew w żyłach zdarzeniami i stają do walki, usiłując powstrzymać przebudzenie potężnej Przedwiecznej istoty mogącej zniszczyć świat. Bardzo klimatyczne, najlepiej sprawdza się na 2-3 graczy, poznanie zasad zajmuje trochę czasu, ale zdecydowanie warto. Moim zdaniem najlepszy typ jeśli chodzi o przygodówkę dla dwóch osób.


Claustrophobia
Sam mam w planach zakupowych ten tytuł (choć jest szansa że może wcześniej ktoś zrobi mi niespodziankę Gwiazdkową ;)) Jeśli chcecie przygody polegającej na eksploracji lochów i macie zamiar grać tylko w dwie osoby, to sądzę że to będzie lepszy wybór niż Descent. Descent jest świetny, ale to typowy gigant na pół dnia rozgrywki, a do tego jednym z jego uroków jest właśnie gra drużynowa kilku herosów prowadzonych przez różnych graczy, przeciwko graczowi kontrolującemu potwory, zasady są złożone, planowania dużo, liczenia punktów ruchu, punktów zmęczenia, kombowania umiejętności z ekwipunkiem i zdolnościami specjalnymi bohatera itd. Claustrophobia za to jest znacznie szybsza, mniej skomplikowana, przez co rozgrywka jest bardziej dynamiczna. Klimat lochów i potworów jest w obu grach, nie jestem jednak pewien czy w 2 osoby będzie wam się chciało siadać do takiej kobyły jak Descent.


Mr. Jack
Bardzo przyjemna gra taktyczna na dwie osoby. Jeden z graczy wciela się w Mr. Jacka, drugi w Detektywa. Plansza to mapka londyńskiej dzielnicy Whitechapel, w której 8 osób prowadzi obławę na słynnego Kubę Rozpruwacza (Mr. Jack). Okazuje się jednak że Mr. Jack jest jedną z 8 osób prowadzących obławę. Gracze na zmianę kontrolują ruchami postaci. Zadaniem Detektywa jest ustalenie przed upływem 8 tur, która z postaci jest mordercą, z kolei Mr. Jack stara mu się to uniemożliwić, lub uciec wcześniej z dzielnicy. Proste zasady, szybka rozgrywka, trzeba dobrze planować ruchy i przewidywać co zrobi przeciwnik.


K2
Nowość, może być ciężko ze zdobyciem teraz, bo zniknęła z półek błyskawicznie, lecz w pierwszym kwartale 2011 będzie dodruk. Gracze wcielają się w himalaistów i usiłują zdobyć tytułowy szczyt. Każdy gracz kontroluje dwóch wspinaczy, zagrywając na nich karty, dzięki którym mogą się poruszać lub odpoczywać. Wraz z wysokością na jaką dotarł każdy z himalaistów, rośnie ilość zdobytych punktów, jednak jednocześnie trudniejsze stają się warunki klimatyczne i wzrasta ryzyko utraty wspinacza (oraz punktów które zdobył). Do tego dochodzą zmienne warunki pogodowe i coraz ciaśniejsze szlaki w miarę zbliżania do szczytu. Proste zasady, emocjonująca rozgrywka wymagająca dobrego zmysłu planowania. Można grać max w 5 osób i posiada również tryb solo.


Warhammer: Inwazja
Warto przemyśleć, niby karcianka, ale godna rozważenia patrząc na podane przez ciebie kryteria. Znajdziesz tam mnóstwo planowania, element ekonomiczny, bardzo dynamiczną rozgrywkę a może i wspomnienie sesji RPG jeśli grywaliście w WH ;) Gra jest potężnie regrywalna, ze względu na element tworzenia własnej talii, możliwości eksperymentowania są przeogromne, zwłaszcza że gdy tylko zechcesz możesz zdecydować się na poszerzenie repertuaru kart. Odpada problem losowości kupowanych kart, bo to LCG.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2010, 15:10 przez sirafin, łącznie zmieniany 1 raz.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Bloodleaf
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2010, 09:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Bloodleaf »

Narobiliście mi apetytu na tego WH i tu mam pytanie czy jak kupie podstawkę to mam talie dal 2 osób czy trzeba kupić w podstawki żeby zacząć grac?

Co do reszty to faktycznie chyba na tę Agricolę padnie ale jeszcze się zastanawiamy :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Nataniel »

1 podstawka = talie dla 2 osób.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Bloodleaf
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2010, 09:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Bloodleaf »

Dziękować
zdecydowaliśmy się na WH:Inwazję ( na razie podstawka :P ) i na Horror w Arkham

Dziękuję bardzo za pomoc, dam potem znać jak nam idzie :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Lucf »

Daj znać czy piękna połowa zniesie klimaty Warhamera i Horror A. :D i czy czasme nie lepiej by wypdła Agri w tym względzie.
Poza tym pisałeś że raczej planszówka, niż karcianka [wh]

Pozdrawiam
Bloodleaf
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2010, 09:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Bloodleaf »

Wiem że WH to karcianka ale po przemyśleniu z połówką za i przeciw zdecydowaliśmy się na kupno, dziś odbieramy gry i zapewne zaczniemy od Horroru, klimaty WH są nam zresztą nieobce z powodu RPG ( właśnie dziś wspominaliśmy jak grała upośledzoną druidkę :) ) , zobaczymy jak będzie, znajomy który kupował nam wczoraj gry już się zainteresował WH ;)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: sirafin »

Lucf pisze:Daj znać czy piękna połowa zniesie klimaty Warhamera i Horror A. :D i czy czasme nie lepiej by wypdła Agri w tym względzie.
Poza tym pisałeś że raczej planszówka, niż karcianka [wh]
Ulubione gry mojej pięknej połowy to:
Arkham Horror
Dixit
Warhammer Inwazja
Mr. Jack

Też grywała dawniej w RPG, między innymi Warhamca, tak więc sądzę, że są bardzo duże szanse, że Bloodleafowi i jego lubej spodobają się tytuły które wybrali :)


@Bloodleaf
Jeśli oczaruje was upiorno-psychodeliczny klimat miasteczka Arkham, to polecam zajrzeć na Manufakturę Arkham. Sporo spolszczonych dodatkowych materiałów fanowskich urozmaicających grę, wiele informacji o Lovecraftowskim świecie i szybka pomoc ludzi którzy zasady gry znają na wylot.

Udanych, przerażających rozgrywek życzę i niech was macka Cthulhu nie dosięgnie ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Bloodleaf
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2010, 09:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Bloodleaf »

Dziękuję, dziękuję :) też mam nadzieję że nam się spodoba i będzie nowe hobby na długie zimowe ( i nie tylko ) wieczory :)
Awatar użytkownika
reverb
Posty: 42
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:02

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: reverb »

Myślę, że Warhammer: Inwazja to najlepszy wybór.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Ryslaw »

Warhammer to bardzo dobry wybór, ale polecam już wspomnianą przez Odiego Claustrophobię. Świetna gra dla dwóch osób. Naprawdę kapitalna zabawa.

Descent na dwie osoby też ma sens, ale to zdecydowanie cięższa rozgrywka i baaaardzo długa.
Bloodleaf
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2010, 09:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Bloodleaf »

Nad Claustrophobia się zastanowimy jeżeli nas wciągnie, mamy też parę innych typów ;)

W chwili obecnej jesteśmy w trakcie wgryzania się w Arkham zapowiada się bardzo ciekawie, jesteśmy pod wielkim wrażeniem jak w obecnych czasach są wykonywane gry planszowe :)

Ktoś mi napisał że o ile w podstawkę Arkham gra się bezproblemowo w 2 osoby to w dodatki to już 3-4 osoby , czy to prawda?
Bloodleaf
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2010, 09:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Bloodleaf »

Udało nam się dziś zaliczyć jedną (niestety niepełną ) sesje w Arkham i muszę powiedzieć że zabawa przednia, dziekuje za polecenie :)
Bloodleaf
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2010, 09:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Bloodleaf »

Szukamy jeszcze jednej gry do początkowej kolekcji (może byc karcianka ;) ) tu pytanie czy nie znając super Angielskiego opanujemy raczej bezproblemowo Race for the Galaxy z polska instrukcją ( opisy na kartach po ang. nie sa problemem )
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: kobra »

Ja ostatnio jestem zafascynowana Mr. Jack in New York - to świetna gra z prostymi zasadami dla dwóch osób.

Jestem właśnie jestem w trakcie czytania instrukcji do RFTG i póki co wszystko wydaje się być jasne. Ale cała prawda wyjdzie po pierwszej rozgrywce.
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Utumo »

Zależy jakie te instrukcje.Ja akurat mam tłumaczenia,w których było kilka bardzo zasadniczych błędów.Polecam te z rebela,są bardzo dobre i na pewno wystarczą do rozpracowania zasad.W RFTG na kartach praktycznie tekstu nie ma.
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: kobra »

Ja mam instrukcję z Barda. Ma ona jakieś błędy?
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Utumo »

Nie znam tłumaczenia Barda,na pewno na Rebelu jest poprawna.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Veridiana »

moja ukochana dwuosobówka to Witchcraft.

Świetne też są RftG i Mr Jack. No i Cywilizacja :D
Wszystkie wymienione to bezpośredni pojedynek (choć RftG bardziej jako wyścig).
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: sirafin »

Bloodleaf pisze:Nad Claustrophobia się zastanowimy jeżeli nas wciągnie, mamy też parę innych typów ;)
Jeśli Arkham faktycznie się wam spodobał to może mamy podobne gusta, ja z moją lubą grywam już niemal dwa lata i mimo braku rozszerzeń gra się nam nie nudzi ;)

Tak więc gdy przetestujemy Claustrophobię podzielę się naszymi wrażeniami z pierwszej ręki i porównam z tym co podoba nam się w Arkham. Przynajmniej tak po cichu liczę, że ta wielka paczka od Tajemniczego Mikołaja która czeka pod choinką, to właśnie Claustrophobia :lol:
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Bloodleaf
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2010, 09:52
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra/y dla dwojga

Post autor: Bloodleaf »

sirafin pisze:Jeśli Arkham faktycznie się wam spodobał to może mamy podobne gusta, ja z moją lubą grywam już niemal dwa lata i mimo braku rozszerzeń gra się nam nie nudzi ;)

Tak więc gdy przetestujemy Claustrophobię podzielę się naszymi wrażeniami z pierwszej ręki i porównam z tym co podoba nam się w Arkham. Przynajmniej tak po cichu liczę, że ta wielka paczka od Tajemniczego Mikołaja która czeka pod choinką, to właśnie Claustrophobia :lol:
Będziemy z niecierpliwością oczekiwać na informację :)
ODPOWIEDZ