Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Mesofauna, Origins) (Phil Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
612
Posty: 436
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 565 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: 612 »

Błysk pisze: 13 wrz 2020, 11:11Co do time sense chodziło mi o licytacje. Gracz z artisana wrzucał eldera na handel, ze specjalizacji wrzucał drugiego i dzięki temu blokował innym możliwość wygrania licytacji dosyć długo. (Mogli wrzucić tylko jednego eldera na turę) co skutkowało tym, że kolekcjonował foundations przez praktycznie całą erę (bo trafiało się dużo czerwonych).
Tutaj to pewnie trochę błąd innych graczy, że nie dorobili się drugiego eldera. Pamiętaj, że akcją specializacji wrzucasz na rynek tylu elderów ile masz informacji. Niegłupim pomysłem jest akcja biblioteki i podbicie informacji na 2 gdy masz lub będziesz niebawem miał 2 piony na free will. Jeśli jak piszesz ten gracz szedł w negocjacje, to druga strona jako bonus mogła też przenieść pionek do free willa.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

20 Października ma się rozpocząć KS na BIOS Mesofaune (i Gelenusa) (klik w obrazek)
Obrazek
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 80 times
Been thanked: 103 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: michaldz1 »

Patrzyłem na te dwie gry już przedtem i BIOS: Mesofauna zapowiada się ciekawie. Aczkolwiek to jest "tylko" alternatywa dla BIOS:Megafauna z robalami.
Natomiast Galenus to nie jest Eklund tylko Harry-Pekka Kuusela. Ponadto nie wygląda zachęcająco. Eklundy zawsze kojarzyły mi się z tym, że z tematyki wychodzą reguły. Natomiast Galenus wygląda mi na odwrotność takiego sposobu projektowania - jest jakaś mechanika to sobie do niej temat wymyślimy.
Za BGG (ale to był jeden z pierwszych komunikatów na temat gry Galenus od wydawnictwa, nie moge teraz znaleźć gdzie się pojawił po raz pierwszy):
https://boardgamegeek.com/boardgame/319829/galenus
Spoiler:
Moim zdaniem - nic ciekawego.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: Wosho »

Podobne pytanie jak kolega zagral do paxa, czy w bios origins lepiej zaczac od zaawansowanego trybu wsrod ogranych graczy?
Awatar użytkownika
612
Posty: 436
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 565 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: 612 »

Tak. Grajcie od razu w zaawansowany. W BIOSach w ogóle dobrze jest od razu grać w zaawansowaną wersję, te uproszczone mam wrażenie są dodane trochę na siłę, żeby graczy nie odstraszyć od ogarnięcia pierwszej gry, a tak naprawdę w końcu wyjdzie na to, jakbyście się uczyli dwóch gier zamiast jednej. Jak już pogracie w zaawansowany to nagle okaże się, że te zasady tylko groźnie wyglądają, a sama gra będzie szła płynnie i mechaniki będą miały sens. Do grania w Origins wystarczy ogarnięcie podstaw (tzn. schemat tury, plansza mózgu plus to jak działa chaos i rewolucje), a same akcje, na tłumaczenie których składa się lwia część instrukcji, można sprawdzać w trakcie gry.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

michaldz1 pisze: 19 paź 2020, 09:07 Patrzyłem na te dwie gry już przedtem i BIOS: Mesofauna zapowiada się ciekawie. Aczkolwiek to jest "tylko" alternatywa dla BIOS:Megafauna z robalami.
Natomiast Galenus to nie jest Eklund tylko Harry-Pekka Kuusela. Ponadto nie wygląda zachęcająco. Eklundy zawsze kojarzyły mi się z tym, że z tematyki wychodzą reguły. Natomiast Galenus wygląda mi na odwrotność takiego sposobu projektowania - jest jakaś mechanika to sobie do niej temat wymyślimy.
Za BGG (ale to był jeden z pierwszych komunikatów na temat gry Galenus od wydawnictwa, nie moge teraz znaleźć gdzie się pojawił po raz pierwszy):
https://boardgamegeek.com/boardgame/319829/galenus
Spoiler:
Moim zdaniem - nic ciekawego.
Nic ciekawego ogólnie czy Galenus?
O galenusie sądzę podobnie, ale Mesofauna .... oglądałem filmiki i wygląda na całkiem ciekawą "alternatywę" mnie chwyciło :)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

Wosho pisze: 19 paź 2020, 09:32 Podobne pytanie jak kolega zagral do paxa, czy w bios origins lepiej zaczac od zaawansowanego trybu wsrod ogranych graczy?
Jak wcześniej @612 napisał, rówież moim zdaniem, Origins ma najbardziej wyszlifowane zasady i nie są one tak trudne jakby się wydawalo tutaj bardzo polecam zacząć od zaawansowanych.
Ostatnio zmieniony 19 paź 2020, 10:23 przez orzeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 80 times
Been thanked: 103 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: michaldz1 »

orzeh pisze: 19 paź 2020, 09:56 Nic ciekawego ogólnie czy Galenus?
Przepraszam. Rzeczywiście nie byłem precyzyjny. Do mesofauny są jakieś pamiętniki projektanta na BGG i zmiany z tego co widziałem wynikają z rożnic w świecie insektów.
Więc sam BIOS: Mesofauna jak najbardziej ciekawe. Pytanie czy jeśli ktoś ma już BIOS:Megafana sensownym jest zakup Mesofauny? No ja jestem w takiej sytuacji się mocno zastanawiam.
Galenusa na pewno sobie odpuszcze.

EDIT: Jednak byłem precyzyjny "Patrzyłem na te dwie gry już przedtem i BIOS: Mesofauna zapowiada się ciekawie. Aczkolwiek to jest "tylko" alternatywa dla BIOS:Megafauna z robalami."
Awatar użytkownika
612
Posty: 436
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 565 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: 612 »

Ja tę Mesofaunę wezmę pewnie tylko z kolekcjonerskiego punktu widzenia, może parę razy zagram bo jednak robaki, ale z tego co kojarzę to projektanci przyznali się, że to mocno uproszczona wersja Megafauny, np. pozbawiona emocji (jak to brzmi:)) i innych elementów, które nadają Megafaunie kolorytu. Z drugiej strony mam nadzieję, że będzie tam coś wyjątkowego, bo jakoś nie wierzę w proste wypuszczenie alternatywnej Megafauny pozbawionej połowy zasad.
feniks_ciapek
Posty: 2301
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: feniks_ciapek »

612 pisze: 19 paź 2020, 10:15 Ja tę Mesofaunę wezmę pewnie tylko z kolekcjonerskiego punktu widzenia, może parę razy zagram bo jednak robaki, ale z tego co kojarzę to projektanci przyznali się, że to mocno uproszczona wersja Megafauny, np. pozbawiona emocji (jak to brzmi:)) i innych elementów, które nadają Megafaunie kolorytu. Z drugiej strony mam nadzieję, że będzie tam coś wyjątkowego, bo jakoś nie wierzę w proste wypuszczenie alternatywnej Megafauny pozbawionej połowy zasad.
Zwłaszcza że sama Megafauna momentami już wygląda na nieco okrojoną.
rogerkrk
Posty: 63
Rejestracja: 01 mar 2016, 23:20
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: rogerkrk »

feniks_ciapek pisze: 19 paź 2020, 13:08 Zwłaszcza że sama Megafauna momentami już wygląda na nieco okrojoną.
A które to momenty uważasz za okrojone? :)
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: kmd2000 »

Obejrzałem gameplay - Mesofauna to okropnie wybebeszona wersja MF2. Gra została sprowadzona praktycznie do sumowania kolorowych sześcianów, jakie przed nami leżą, a z drugiej strony dodali jeszcze gorszą, niemitygowalną losowość niż w MF2 - mutagen + rzucanie kostkami...
Nie tylko spłycono gameplay, ale także wycięto większą część klimatu i naukowego kontekstu, co także jest dużym wyróżnikiem oryginału. Bardzo widać, że do gry dorwali się rzeźnicy z Ion Design.
Ogólnie wielka szkoda, bo poprawili trochę design graficzny (od strony używalności) i wprowadzili ciekawą niszę pasożytów ...ale to o wiele za mało, żeby wynagrodzić to, co zrobili z resztą gry.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 80 times
Been thanked: 103 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: michaldz1 »

Sprawdzałem jakiej wielkości ma być pudełko. Z jednej strony gra jest droższa na KS o 10 dolarów od ceny w kampanii KS Pax Transhumanity. Z drugiej kafelki, które są najwiekszym elementem BIOS: Mesofauna mają szerokość 114mm. Może więc się zmieścić do pudełka wielkości 12cmx12cm(wielkość Pax Transhumanity\Pax emancipation\BIOS:Genesis\Greenland\Neandethal). Na bgg największy wymiar pudełka jest wpisany 30cm - moim zdaniem informacja nieaktualna.
To, że jest to duża gra w małym pudełku to jest jakiś argument do rozważenia zakupu.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

Dla zainteresowanych:
Na discordzie IONSMG jeden z adminów napisał że na Spiel ich niema bo planują swoje "Expo".
https://discordapp.com/channels/7018450 ... 4753555467
Ciekawe czy coś pokażą, Stationfall bardzo mnie interesuje.
O dziwo po obejrzeniu zasad i tury Galenusa jestem bardzo zaintrygowany, co prawda, zgadzam się że G jest nieco za bardzo wyprany z "naukowo-historycznego" podejścia i filmiki są bardzo mechaniczne ale....
drzewko
Posty: 294
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 47 times
Been thanked: 300 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

orzeh pisze: 23 paź 2020, 11:26 Ciekawe czy coś pokażą, Stationfall bardzo mnie interesuje.
Stationfall jest świetny :) Udało mi się pograć trochę w poprzednią iteracje tej gry na tabletop simulatorze:)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

Pierwsze dni Nowego Roku przywitałem, wraz z żoną, grami Eklunda - Od kilku lat zaczynamy Neanderthalem (ale to prawie filler teraz :) ) a po tym zagraliśmy wspólnie chyba najlepsza partię do tej pory BIOS Origins. Czuć było krew, nie borykaliśmy się z zasadami. Pierwsza epoka, jak nigdy, została wysycona prawie z wszystkich kart!! Denisowianie kontra Neandertalczycy. Nean mają nieco trudniejszy start, nie mając możliwości przekraczania wody i prawie do końca drugiej epoki byli tłumieni, raz nawet diaspore trzeba było przeprowadzić. Denisowianie kwitli na kontynencie EuroAzji, tłumili każda próbę rozprzestrzeniania się Neandretalczyków, którzy w pewnym momencie zaczęli prowokować wojnę aby próbować się rozwinąć w głębi Europy, udało się przemknąć nawet do Afryki. Neandertalczycy zaczęli bardzo uważać na tor Immunologiczny i dzięki temu, w decydującym dla nich wydarzeniu, przetrwali ogromny kryzys chorób odzwierzęcych. Rozbudowanych w każdym aspekcie, aczkolwiek nastawionych na wojnę, Denisowan ten moment bardzo przyhamował. Denisowianie zaczęli bardzo sprytnie zarządzać swoją klasa rządząca, przez co, co kilka rund wykonywali niezwykłe akcje (kilku-rundowe kombosy składające się ze sprytnego przenoszenia kart idei pomiędzy klasami rządzącymi), pokazali jak wykorzystać chaos na własny użytek!
Po wzajemnym wyniszczaniu w 4tej Erze przyszedł decydujący koniec, finał był zadziwiający!
Remis kulturowy w podstawowym liczeniu, Neandertalczycy wygrali remis :)
Świetna rozgrywka i świetna gra!
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

Jeszcze jedno, na GameFound w pledge managerze jest dostępna mata do BIOS: Mega/Meso Fauna:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 342 times
Been thanked: 309 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: Chudej »

Udało mi się trafić BIOS Megafauna za psie pieniądze (niecałe 50 zł z przesyłką), jestem w trakcie czytania instrukcji i chciałem spytać, czy macie jakieś protipy odnośnie pierwszej gry/gier? Już wyczytałem wyżej, że lepiej grać od razu zaawansowany tryb. Prawdopodobnie będę grał pierwszą grę w 1-2 osoby, a potem w 3.
Awatar użytkownika
612
Posty: 436
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 565 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: 612 »

50 zł? To jak wygrać na loterii.
Graj od razu w zaawansowany, nie ucz się jednej gry dwa razy, zaawansowany nie jest wcale taki trudny, zresztą te gry mają to do siebie, że instrukcje mają napisane jakby to był lot w kosmos, a sama gra potem okazuje się dość prosta.
Gra zdecydowanie lepiej działa na 3 osoby niż na 2, jest po prostu ciaśniej i więcej się dzieje. Ale na 2 osoby też spokojnie nauczycie się grać, choć kilka rzeczy wynikających z większej interakcji między graczami może pojawić się dopiero przy grach z większą liczbą osób.
Co do protipów - Megafauna trochę cierpi przez brak player aidów (przynajmniej u mnie wbrew temu co napisane w instrukcji, nie ma ich na kartach genotypów, tzn. nie takich, na których masz rozpisane dostępne akcje). Więc dobrym pomysłem po ogarnięciu podstaw i rozłożeniu gry będzie otwarcie instrukcji na spisie akcji. Eklund pisze instrukcje dość dziwnie, w pierwszej kolejności opisując całą grę z terminologią którą poznasz dopiero później, nie ma się co tym zrażać tylko to przełknąć, potem te pierwsze strony mogą być pomocne do znalezienia czegoś na szybko podczas gry.
Opis eventów które wychodzą z kart co turę przeczytaj sobie raz, nie ma sensu się ich uczyć, będziecie to sprawdzać w trakcie gry jak pojawi się wydarzenie na początku tury.
Najczęstszą akcją w grze jest kupno kart z rynku i ich mutowanie - czyli obracanie na drugą stronę. To clou tej gry, więc warto to naprawdę dobrze przyswoić, wraz z symboliką widniejącą na kartach. Do tego wypada pamiętać o hierarchii dysków - czarne biją białe i zielone, białe biją zielone. Jak powstaje góra, to niszczy lód/pustynię i lasy. W górach nic nie żyje, więc wejście góry czyni obszar zagrożonym.
Nauka contestów nie jest konieczna - przeczytaj pobieżnie żeby mniej więcej wiedzieć o co chodzi, w trakcie gry karty-przypominajki wystarczą. W razie wątpliwości zajrzycie do instrukcji.
Pionki na planszy się nie "ruszają" jak zostaną gdzieś położone, to tam siedzą, z wyjątkiem zmiany na mięso/roślinożercę w obrębie heksa albo migracji stałocieplnych.
To chyba tyle. To bardzo fajna gra, nie zrażajcie się :D Warto przebrnąć przez instrukcję i zagrać chociaż kilka razy. Jak przyjdzie co do czego to zorientujecie się, że te mechaniki są dość intuicyjne i gra płynie jak syberia na zderzenie z gondwaną :wink:
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1740 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: pwoloszun »

Chudej pisze: 10 lut 2021, 15:40 Udało mi się trafić BIOS Megafauna za psie pieniądze (niecałe 50 zł z przesyłką), jestem w trakcie czytania instrukcji i chciałem spytać, czy macie jakieś protipy odnośnie pierwszej gry/gier? Już wyczytałem wyżej, że lepiej grać od razu zaawansowany tryb. Prawdopodobnie będę grał pierwszą grę w 1-2 osoby, a potem w 3.
Ze swojej strony BARDZO polecam ten skrot zasad, wrecz ZAMIAST calej instrukcji:
https://boardgamegeek.com/filepage/1772 ... -achterbah

Zasady sa w sumie proste, ale instrukcja do BMF2 to patologia. No i playthrough na HC:
https://boardgamegeek.com/video/206493/ ... roundtable
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: kmd2000 »

Chudej pisze: 10 lut 2021, 15:40 Udało mi się trafić BIOS Megafauna za psie pieniądze (niecałe 50 zł z przesyłką), jestem w trakcie czytania instrukcji i chciałem spytać, czy macie jakieś protipy odnośnie pierwszej gry/gier? Już wyczytałem wyżej, że lepiej grać od razu zaawansowany tryb. Prawdopodobnie będę grał pierwszą grę w 1-2 osoby, a potem w 3.
50zł?
Magafauna, czy magafauna 2?
Jeśli mf2, to tylko zaawansowany. Pamiętaj też, że tylko jedna osoba przy stole musi umieć obsługiwać eventy - skróci to istotnie tłumaczenie.
Polecam kilka rund solo, a pierwszą rozgrywkę w 3 os. z jednym graczem grającym roślinami (megaflorą? :) )

Polecam również mój player aid - do wydrukowania, zakoszulkowania i rozdania nowym graczom.
https://boardgamegeek.com/filepage/1708 ... actions-ai
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 342 times
Been thanked: 309 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: Chudej »

kmd2000 pisze: 11 lut 2021, 08:08 50zł?
Magafauna, czy magafauna 2?
Jeśli mf2, to tylko zaawansowany. Pamiętaj też, że tylko jedna osoba przy stole musi umieć obsługiwać eventy - skróci to istotnie tłumaczenie.
Polecam kilka rund solo, a pierwszą rozgrywkę w 3 os. z jednym graczem grającym roślinami (megaflorą? :) )

Polecam również mój player aid - do wydrukowania, zakoszulkowania i rozdania nowym graczom.
https://boardgamegeek.com/filepage/1708 ... actions-ai
Megafauna 2. To był chyba zwrot, bo pudełko troszkę poobdzierane, ale wszystko inne w środku nieruszone, karty w folii i wszystkie kartoniki w wypraskach, sprzedawca chyba nie do końca wiedział co sprzedaje :) Osobiście nie jestem wybredny jeśli chodzi o pudełka, więc nie był to dla mnie żaden problem, zwłaszcza, że cena była promocyjna i miałem tą grę w obserwowanych wyszukiwaniach na allegro od jakiegoś już czasu.

Instrukcję ciężko tu nawet nazwać instrukcją, bo tylko na początku jest opisany sequence of play, a cała reszta to praktycznie glosariusz. Dobrze, że jednak ktoś to przeredagował, bo już myślałem, że sam to będę musiał zrobić. Kojarzy ktoś może czy w living rulesach zmieniło się coś znaczącego?
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: Xenir »

Chudej pisze: 11 lut 2021, 10:15 Kojarzy ktoś może czy w living rulesach zmieniło się coś znaczącego?
Kilka rzeczy dotyczących kampanii się pojawiło/zmieniło - sekcje A7f, C4, Kf, K6b oraz delikatne doprecyzowanie jednej zasady do gry jednoosobowej w K2a
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

Music Industry :)
Za każdym razem się nabieram na czerwone akcje z tej karty, za każdym razem WTF w głowie, jak ta pseudonaukę zrobić w industrializacji. W końcu otwarłem erratę (którą mam chyba od początku ale nie oglądałem, bo poco ;) ) a tu pseudonauka jest przypadkiem :)
(tak tak inne babole też trafiałem ale jakoś dało się je przełknąć lub szybko na bgg znajdowałem)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 342 times
Been thanked: 309 times

Re: Gry z serii BIOS (Genesis, Megafauna, Origins) (Phil Eklund)

Post autor: Chudej »

Właśnie skończyłem swoją pierwszą grę w Megafaunę, samemu na 2 zwierzaki. Dalej nie ogarniam wszystkich zasad, ale w końcu mi się rysuje w głowie pełny obraz tej gry. Filmik od HeavyCardboard to nieoceniona pomoc w nauce, spędziłem przy nim mniej więcej tyle samo co przy instrukcji :) W pierwszej erze 80% czasu zajmowało mi obsługiwanie wydarzeń, z jakiegoś powodu Climax sprawiał mi najwięcej trudności w zrozumieniu, ale chyba w końcu to załapałem i myślę, że z czasem będzie to lecieć z automatu.

Bardzo ciekawa gra, ale myślę że 3 graczy to tutaj minimum, ciekawie się robi dopiero jak jest ciasno :) Dosyć nietypowe podejście do area control, zmienność mapy też bardzo ciekawie rozwiązana, nie widziałem czegoś takiego w żadnej innej grze (Dominant Species jest tu w sumie podobny pod względem zlodowacania mapy, ale tutaj jest to bardziej dynamiczne). Wróżę tu u siebie dosyć duże AP przez to, że nie da się tak natychmiastowo reagować na sytuację i trzeba jednak ostrożnie robić ruchy. Losowość chyba jednak nie jest taka bolesna, bardziej niż ten Mutagen boli jednak jak zmniejsza się ilość pól do zamieszkania, ale z drugiej strony nie straciłem jeszcze więcej niż 2 karty przy jednym evencie :) Rozwijanie swoich własnych kreatur jest super, pod tym względem tu jest dużo ciekawiej niż w DS.

Póki co wrażenia pozytywne, teraz tylko pozostaje mi zacząć przekazywać wiedzę dalej i spróbować gry na więcej osób :D Ciekawe tylko ile mi to zajmie...
ODPOWIEDZ