Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1558
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 196 times
Been thanked: 596 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Ayaram »

Jaram się :) Sam uwielbiam wszystko związane z grami - karty, kosteczki, przesuwanie żetoników, a na aplikacje patrzę z dystansem, no ale... to już mam w Robinsonie. A na chwilę, gdzie będę chciał sobie pograć w Robinsona prawie, że z marszu, bez mozolnego setupu to będzie FM. mi pasuje :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: c08mk »

wirusman pisze:http://portalgames.pl/pl/wywiad-turlnij ... z-ignacym/

Nowy artykuł odnośnie marsa:) Ja w to wchodzę.:)
Dzięki za linka : )

Jeżeli appka ma służyć po to żeby nie tasować kart i nie przesuwać żetonów, tak jak pan Ignacy pisze, to już dla mnie na minus. Żetony i karty są nawet w XCOMie i to są dość fajne elementy.
Drugie co wyłapałem to, że "stawiamy jednego piona i rzucamy kością lub stawiamy dwa piony i jest cała akcja". Mam szczerą nadzieję, że te piony to nie będzie drewno tak jak w Robinsonie. W Robinsonie drewno pasuje klimatycznie, Mars w drewnie to kolejny minus.
Na razie gry nie skreślam, zobaczymy jak już wydadzą jak będzie wyglądać.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: kwiatosz »

Z tą ogromną oszczędnością to trochę przesada, bez pudełka tyle kart przy dużym nakładzie to, bym strzelał, kilkanaście złotych.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Dellas »

Warto, by Portal pochylił się nad... Stworzeniem/udostępnieniem edytora misji i kart. Wtedy gracze sami zapewnią to, by "First Martians" stał się żywą grą - nawet lepiej niż LCG (i typowe Legacy)
To byłby interesujący pomysł, tyle że jak wtedy Wydawnictwo ma monetyzować kolejne dodatki jak pod bokiem społeczność zbuduje ze 100 scenariuszy?
Z tą ogromną oszczędnością to trochę przesada, bez pudełka tyle kart przy dużym nakładzie to, bym strzelał, kilkanaście złotych.
A koszt produkcji aplikacji mobilnej wcale nie jest taki mały zwłaszcza jeśli będzie dostosowana na kilka platform.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: vojtas »

Dellas pisze:
Warto, by Portal pochylił się nad... Stworzeniem/udostępnieniem edytora misji i kart. Wtedy gracze sami zapewnią to, by "First Martians" stał się żywą grą - nawet lepiej niż LCG (i typowe Legacy)
To byłby interesujący pomysł, tyle że jak wtedy Wydawnictwo ma monetyzować kolejne dodatki jak pod bokiem społeczność zbuduje ze 100 scenariuszy?
Tak samo jak deweloperzy, którzy wspierają modding - poprzez tworzenie jeszcze lepszych, bogatszych dodatków. Moderzy nie są w stanie zrobić wszystkiego - są rzeczy, których nie da się osiągnąć "chałupniczymi" metodami. Profesjonalni projektanci mają dużą wyobraźnię i doświadczenie, więc zawsze mogą zaproponować coś interesującego np. nowy tryb rozgrywki, ciekawą kampanię, dodatkowe elementy. Nie sądzę, by którykolwiek z fanów narzekał, jeśli produkt będzie dobry, tylko pobiegnie/kliknie do sklepu. :) Portal nie musi tak koniecznie robić edytora, ale mógłby udostępnić kod źródłowy - jeśli gra będzie popularna, ludzie sami taki edytor zrobią.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2016, 15:01 przez vojtas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Dellas »

Tak samo jak deweloperzy, którzy wspierają modding - poprzez tworzenie jeszcze lepszych, bogatszych dodatków. Moderzy nie są w stanie zrobić wszystkiego - są rzeczy, których nie da się osiągnąć "chałupniczymi" metodami. Profesjonalni projektanci mają dużą wyobraźnię i doświadczenie, więc zawsze mogą zaproponować coś interesującego np. nowy tryb rozgrywki, ciekawą kampanię, dodatkowe elementy. Nie sądzę, by ktokolwiek z fanów będzie narzekał, jeśli produkt będzie dobry, tylko pobiegnie/kliknie do sklepu. :) Portal nie musi tak koniecznie robić edytora, ale mógłby udostępnić kod źródłowy - jeśli gra będzie popularna, ludzie sami taki edytor zrobią.
Z jednej strony masz racje, zwłaszcza że fanowskie scenariusze mogłbyby dotyczyć różnych wersji językowych zwłaszcza do takich których nie ma lokalizowanych wydań. Jednak tutaj mamy do czynienia nie z edytorem przygód, modów czy choćby mapą scenariuszy a jedynie folderem, do którego "wrzucamy" zestaw otagowanych kart.
No zobaczymy jak to wyjdzie. Generalnie ciekawi mi nie jak taka kombinacja pomysłów jaka będzie zastosowana w Marsjaninie wpłynie na planszówkowe trendy, bo to że odciśnie swoje piętno jestem raczej przekonany.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: ramar »

Dellas pisze:
Warto, by Portal pochylił się nad... Stworzeniem/udostępnieniem edytora misji i kart. Wtedy gracze sami zapewnią to, by "First Martians" stał się żywą grą - nawet lepiej niż LCG (i typowe Legacy)
To byłby interesujący pomysł, tyle że jak wtedy Wydawnictwo ma monetyzować kolejne dodatki jak pod bokiem społeczność zbuduje ze 100 scenariuszy?
Myślę, że ciągły dopływ nowych/świeżych misji i kart wystarczająco zachęci do kupna pudła z grą (mając w perspektywie niczym nieskrępowaną rozrywkę - którą ogranicza jedynie mechanika). Zapewnienie popularności podstawki i zwiększenie jej atrakcyjności, może okazać się lepszym zarobkiem niż wydawanie dodatków (które tak jak wspomniał vojtas, mogłyby pojawiać się pomimo działań fanów - poszerzając spektrum możliwości poprzez nowe mechaniki, nowe opcje aplikacji etc.)

Co do oszczędności, nie mam danych, ale istnieje na pewno pewien próg nakładu, po przekroczeniu którego aplikacja stanie się tańsza od kart. Natomiast zwiększając nakład, udział ceny wytworzenia i utrzymania aplikacji na pojedynczy egzemplarz będzie systematycznie spadał.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 478
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: ixi24 »

Losiek pisze: Nie mówię, że aplikacja jest zła ale nie dla mnie. Gram w planszówki nie po to aby korzystać z aplikacji na tablecie/telefonie ale aby od tego odetchnąć - korzystam z komputerów od czasów studenckich (początek lat 90.). Jak dla mnie użycie aplikacji zabija klimat planszówki. Mam frajdę z dotykania kart, oglądania ich, tasowania i nie wyobrażam sobie aby bezduszna apka mi to zastąpiła. Ponadto tablet/telefon albo się wygasi albo rozładuje ;) Ale powtarzam to tylko i wyłącznie moje zdanie.

+ 1
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Bea »

Tylko kart będą wirtualne czy jeszcze coś? Rany, surowce?
W sumie plansza też by mogła być wirtualna... :roll:
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3366
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2027 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Ardel12 »

Dla mnie apka jest mimo wszystko wzbogaceniem gry planszowej, dobrym dodatkiem umożliwiającym jej rozwijanie bez dodatkowych kosztów (jeśli oczywiście wydawca tak zrobi). Apka sprawdza się wyśmienicie w Alchemikach. Podobnie jest w X-com. Liczę, że jednak większosć elementów znajdzie się na planszy a jedynie wyjątkowe questy, zdarzenia itp będą generowane przez apkę.

Ja liczę, że apka w trybie kampanii wprowadzi system legacy z prawdziwego zdarzenia i nasze wybory będą miały realny przekład na kolejne misje.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Dellas »

Ja liczę, że apka w trybie kampanii wprowadzi system legacy z prawdziwego zdarzenia i nasze wybory będą miały realny przekład na kolejne misje.
To wcale nie jest takie proste zaprojektować dobry nieliniowy system przyczynowo skutkowy, a przynajmniej jest to bardzo żmudna praca. Załóżmy że każdy scenariusz daje nam 2-3 możliwości/rozgałęzienia dla scenariusza kolejnego i mamy kampanię która ma 10 scenariuszy (w pandemic legacy jest tego nawet 12). Zatem liczba możliwości do uzupełnienia to od 2^10 do 3^10 czyli od 1024 do 59049 kombinacji. Oczywiste jest że w rzeczywistości możliwości będzie znacznie mniej, ale to obrazuje że to dość skomplikowane. Spodziewam się jednak dość ograniczonego rozgałęzienia możliwych opcji przejścia z jednego scenariusza do drugiego, choć i tak zapowiada się ciekawie.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Coen »

Ardel12 pisze:Ja liczę, że apka w trybie kampanii wprowadzi system legacy z prawdziwego zdarzenia i nasze wybory będą miały realny przekład na kolejne misje.
Dokładnie tak.
Nie wyobrażam sobie takiego rozwiązania za pomocą kart, np. jeśli uda Ci się wykonać to zadanie, to dodaj do talii przygód karty o numerach 30-34, a jeśli nie, to usuń 28-29 i dodaj 35-37 :D
Takie problemy apka rozwiąże. A ze zdjęć prototypu można wnioskować, że wszystko inne jest już analogowe :D
A wyrokowanie teraz, że gry nie kupię na pewno bo .... jest wg mnie trochę dziwne. Produkt będzie można ocenić jak pojawi się trochę więcej informacji.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: sqb1978 »

Coen pisze:Takie problemy apka rozwiąże.
Dokładnie, apka pozwoli również na generowanie wyglądu bohatera. Karty w tym przypadku są słabe, bo mój krasnolud wojownik wygląda cały czas tak samo ;)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Furan »

Jako atabletowe i aajfonowe stworzenie nalegam na pojawienie się również programu pod windę, albo pingwinka. Inaczej dla mnie kaput.
Sama idea aplikacji działającej jako podmieniacz kart jest niezła. Nie wyobrażam sobie gry w Robinsona z ,,jeśli rozwiązałeś to wydarzenie pomyślnie, usuń z talii wydarzeń karty z zielonymi (?) i zastąp jej kartami z księgą; przetasuj, padnij, powstań".
Ostatnio zmieniony 13 lut 2016, 21:03 przez Furan, łącznie zmieniany 1 raz.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3366
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2027 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Ardel12 »

Dellas pisze:
Ja liczę, że apka w trybie kampanii wprowadzi system legacy z prawdziwego zdarzenia i nasze wybory będą miały realny przekład na kolejne misje.
To wcale nie jest takie proste zaprojektować dobry nieliniowy system przyczynowo skutkowy, a przynajmniej jest to bardzo żmudna praca. Załóżmy że każdy scenariusz daje nam 2-3 możliwości/rozgałęzienia dla scenariusza kolejnego i mamy kampanię która ma 10 scenariuszy (w pandemic legacy jest tego nawet 12). Zatem liczba możliwości do uzupełnienia to od 2^10 do 3^10 czyli od 1024 do 59049 kombinacji. Oczywiste jest że w rzeczywistości możliwości będzie znacznie mniej, ale to obrazuje że to dość skomplikowane. Spodziewam się jednak dość ograniczonego rozgałęzienia możliwych opcji przejścia z jednego scenariusza do drugiego, choć i tak zapowiada się ciekawie.
Skomplikowane? Grałeś w serię Mass Efect lub dowolny tasiem ze stajni Telltale Games jak Walking Dead? Nasze decyzje przenoszą się odcinka na odcinek. Czasem są to tylko smaczki, czasem inni bohaterowie przeżywają. Tutaj mogłoby być podobnie. Nie pomożesz komuś w pierwszym scenariuszu to w kolejnych nie uzyskasz jego pomocy. Kogoś zabijesz, to może się zjawi jego kumpel z planem zemsty. W założeniu byłoby to tylko dokładanie/odejmowanie wydarzeń z wirtualnej talii. W cale nie muszą robić aż tak skomplikowanego systemu, ważne by gracz miał odczucie, że jego decyzje mają realny wpływ na przebieg gry. Gorzej z drugim podejściem;p ale to już zależy jak ogarną tematykę.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: sqb1978 »

Oho zaczęło się porównywanie planszówek do gier komputerowych. Nie tędy droga.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: rattkin »

Niby dlaczego? Te media są sobie dość bliskie, a gry planszowe zapożyczaja z komputerowych garściami od lat. Wiadomo, że jedno nie jest drugim, ale i tak...
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: vojtas »

rattkin pisze:Niby dlaczego? Te media są sobie dość bliskie, a gry planszowe zapożyczaja z komputerowych garściami od lat. Wiadomo, że jedno nie jest drugim, ale i tak...
Ano, planszówki miały i wciąż mają duży wpływ na rozwój komputerowych gier strategicznych, taktycznych i wielu menadżerów/tycoonów. Sid Meier, kiedy projektował Civilization, czerpał inspirację z gry Avalon Hill o tym samym tytule. Gry wojenne bywały żywcem przenoszone na ekrany monitorów np. cała seria General (m.in. Panzer General, Allied General, Fantasy General). Tak kultowe serie jak Heroes of Might and Magic mają korzenie planszówkowe. W drugą stronę to też działa szczególnie na polu marketingowym - wydawcy wyniuchali, że gry komputerowe/konsolowe nie są obce planszówkowiczom, więc wydano XCOM, Gears of War, World of Tanks, Starcraft, Warcraft, będzie Master of Orion. Dobry przykład miłości odwzajemnionej - aplikacje tę symbiozę jeszcze pogłębiają.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Dellas »

Skomplikowane?
Miałem kiedyś okazję kodować zarówno edytor questów (do tekstowej gry webowej) jak i potem klepać w tym edytorze questy o zróżnicowanej logice przyczynowo skutkowej i z tego co pamiętam było to dość skomplikowane, bardzo żmudne i pracochłonne.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 310 times
Been thanked: 526 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: kaszkiet »

Furan pisze:jeśli rozwiązałeś do wydarzenie pomyślnie, usuń z talii wydarzeń kart z zielonymi (?) i zastąp jej kartami z księgą; przetasuj, padnij, powstań".
Ubawiłem się.
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: gaciak »

Eric Martin przeprowadził z Trzewikiem wywiad i wypytał go o First Martians - klik
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: Ink »

Sporo informacji na temat FM i aplikacji w Rolling Dice & Taking Names: http://www.rolldicetakenames.com/2016/0 ... ve-55.html
Od 35:40.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: vojtas »

Ktoś kiedyś ironizował, że DLC do planszówek są kwestią czasu. Wszystko wskazuje na to, że miał rację. Portal będzie jednym z pionierów. :(
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: kamron6 »

vojtas pisze:Ktoś kiedyś ironizował, że DLC do planszówek są kwestią czasu. Wszystko wskazuje na to, że miał rację. Portal będzie jednym z pionierów. :(
Wystarczy spojrzeć ile pierdółek sprzedawali do Robinsona, oni nie będą pionierami, oni już nimi są ;)

Mimo, że również nie znoszę elektronicznych gadżetów, to w tym wypadku wygląda to co najmniej ciekawie. Mam nadzieję, że w zamian odpowiednio ubogacą np. rozwój bazy i technologii czy ilość dodatkowych dostępnych akcji.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: First Martians: Adventures on the Red Planet

Post autor: vojtas »

kamron6 pisze:
vojtas pisze:Ktoś kiedyś ironizował, że DLC do planszówek są kwestią czasu. Wszystko wskazuje na to, że miał rację. Portal będzie jednym z pionierów. :(
Wystarczy spojrzeć ile pierdółek sprzedawali do Robinsona, oni nie będą pionierami, oni już nimi są ;)
DLC, jak sama nazwa wskazuje, to coś, czego nie można dotknąć, bo dotyczy sfery cyfrowej. Małe pakiety danych, sprzedawane po cenach nieprzystających do wartości, w branży gier komputerowych kojarzą się jak najgorzej. Takie pierdółkowate DLC to jeden z filarów korporacyjnego myślenia, przyjaciele Excela i akcjonariuszy. Pomijając aspekt sprzedaży dodatków, nadal nierozwiązany pozostaje problem wsparcia platform innych niż App Store i Google Store.
ODPOWIEDZ