Mistfall (Błażej Kubacki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: Ash »

Trolliszcze pisze:Ja bym nie chciał całej winy zwalać na NSKN. Owszem, nie wszystko w ich plikach zostało poprawione, ale tłumaczom też się zdarzyły błędy i tutaj trzeba uderzyć się w pierś. To był wielki projekt (ponad 500 kart!), a czasu nie za wiele. Na pewno będą wnioski wyciągnięte na przyszłość. Niestety tak to jest, że jeden tłumacz zrobi dwa-trzy błędy, drugi też, jakiś drobiazg sypnie się w składzie, pliki nie wszędzie aktualne i nagle tych błędów się mnoży. Nie próbuję się usprawiedliwiać i dziękuję za wszystkie dobre rady przekazywane z pewnością w dobrej wierze (szczególnie użytkownikowi michalw), ale przy takiej liczbie kart i zamieszaniu z plikami/produkcją niestety kilka baboli się trafiło. Będziemy się starać, żeby w przyszłości było lepiej, a teraz pracujemy nad erratą.

"Ja bym nie chciał całej winy zwalać na NSKN"
----------
każdy specjalista od PR i socjotechniki Ci powie, że zaczynając w ten sposób przekaz właśnie o to Ci chodzi


jakiś drobiazg sypnie się w składzie
---------------
znam takich, którym się nie sypie

A tak na marginesie. Gdyby na pliki od NSKN rzucił okiem ktokolwiek, kto w grę zagrał -przebrnął przez oryginalny faq i erratę natychmiast by się zorientował, że pliki nie są aktualne.
Obciążanie tłumaczy też jest słabe, bo zawinił ten kto ich pracę nadzorował - redaktor polskiego wydania. Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: Trolliszcze »

dariusz pisze:
jamers pisze:Sam z niej korzystam i uważam, że jest prawie idealna (prawie - bo brak na niej informacji na temat odrzucania z ręki nadwyżki kart na koniec tury).
Tej informacji nie ma bo nadmiarowych kart się nie odrzuca. Jeżeli na koniec tury masz np. 3 karty to dobierasz do 5. Jeżeli masz 5 lub więcej to nie robisz nic.
Jak to nie ma. Cytuję za angielską instrukcją:
If at the end of their Hero Turn a player has 8 or more cards in their hand, they must discard down to 8.

EDIT: Żeby nie było, że jestem gołosłowny. W instrukcji z ich strony (plik MistfallRules.pdf) rzeczywiście tego zdania nie ma. W naszym pliku (MistfallRules2.0.pdf) wygląda to tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
jamers
Posty: 78
Rejestracja: 01 lip 2004, 12:57
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: jamers »

Trolliszcze pisze:Jak to nie ma. Cytuję za angielską instrukcją:
If at the end of their Hero Turn a player has 8 or more cards in their hand, they must discard down to 8.
Tylko pytanie, w jakiej wersji instrukcji angielskiej znajduje się ten tekst? Ponieważ w tej udostępnianej na stronie NSKN go nie ma ;)
EDIT: Hmm... niezłe zamieszanie z tymi instrukcjami i ich wersjami ;)
Ostatnio zmieniony 07 cze 2016, 12:19 przez jamers, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: Trolliszcze »

jamers pisze:
Trolliszcze pisze:Jak to nie ma. Cytuję za angielską instrukcją:
If at the end of their Hero Turn a player has 8 or more cards in their hand, they must discard down to 8.
Tylko pytanie, w jakiej wersji instrukcji angielskiej znajduje się ten tekst? Ponieważ w tej udostępnianej na stronie NSKN go nie ma ;)
Jw. Patrząc po nazwie, nasz jest nowszy. Ale teraz już za nic nie dam głowy.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: Marx »

Jest bałagan, ale chyba też pora i czas, aby autor oryginalnej instrukcji zabrał głos i odniósł się do błędów i wątpliwości w interpretacji zasad.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: dariusz »

Zapomniałem, że limit został wprowadzony poźniej. Nie pamiętam kiedy dokładnie, ale przejrzę jeszcze bgg bo tam chyba o tym coś było.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: Trolliszcze »

Też właśnie szukam, wszedłem na forum - 330 wątków w dziale zasad. Trochę mnie to zniechęciło i zajrzałem do FAQ na stronie NSKN, ale nic takiego tam nie ma (choć ostatnia aktualizacja jest z września zeszłego roku, czyli stosunkowo stara jak na ilość pojawiających się wątpliwości).

EDIT: Eureka!
https://boardgamegeek.com/thread/153626 ... eart-mists
Secondly, with the new expansion a new rule (which I advise to use in Mistfall as well) will be introduced: a new hard limit to the cards each player can have in their hand at the end of their turn. So, if you end up with more than 8 cards (not counting any "as in your hand" attachments), you have to discard down to 8.

Czyli ta zmiana została najwyraźniej wprowadzona także w kolejnych wydaniach podstawki.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 93 times
Been thanked: 93 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: Rigidigi »

To co robić z tą grą?
Odsyłać i chcieć zwrotu kasy, sprzedawać, czy czekać na informację, że otrzymamy poprawki.

Gry jeszcze nawet nie rozfoliowałem, a już się zdążyłem do niej zniechęcić przez to zamieszanie z zasadami...
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: akahoshi »

Rigidigi pisze:To co robić z tą grą?
Odsyłać i chcieć zwrotu kasy, sprzedawać, czy czekać na informację, że otrzymamy poprawki.

Gry jeszcze nawet nie rozfoliowałem, a już się zdążyłem do niej zniechęcić przez to zamieszanie z zasadami...
Cierpliwość jest cnotą :wink:
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: GFP »

Rigidigi pisze:To co robić z tą grą?
Odsyłać i chcieć zwrotu kasy, sprzedawać, czy czekać na informację, że otrzymamy poprawki.

Gry jeszcze nawet nie rozfoliowałem, a już się zdążyłem do niej zniechęcić przez to zamieszanie z zasadami...
3 razy na przestrzeni ostatnich 2 stron już o tym pisałem :P
Piettrucha pisze: Pracujemy, zgodnie z informacją z piątku. O formie i sposobie poinformujemy, jak tylko uzyskamy komplet danych.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
jamers
Posty: 78
Rejestracja: 01 lip 2004, 12:57
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: jamers »

Trolliszcze pisze:Secondly, with the new expansion a new rule (which I advise to use in Mistfall as well) will be introduced: a new hard limit to the cards each player can have in their hand at the end of their turn. So, if you end up with more than 8 cards (not counting any "as in your hand" attachments), you have to discard down to 8.
No tak. Problemem jest tylko to, że z tego co wyczytałem zmian w zasadach będzie więcej (np. zmiana dotycząca rozwścieczania przeciwników). Czyli co, dostaliśmy do rąk zasady w wersji 1.5? :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: KubaP »

Ash pisze:
Trolliszcze pisze:Ja bym nie chciał całej winy zwalać na NSKN. Owszem, nie wszystko w ich plikach zostało poprawione, ale tłumaczom też się zdarzyły błędy i tutaj trzeba uderzyć się w pierś. To był wielki projekt (ponad 500 kart!), a czasu nie za wiele. Na pewno będą wnioski wyciągnięte na przyszłość. Niestety tak to jest, że jeden tłumacz zrobi dwa-trzy błędy, drugi też, jakiś drobiazg sypnie się w składzie, pliki nie wszędzie aktualne i nagle tych błędów się mnoży. Nie próbuję się usprawiedliwiać i dziękuję za wszystkie dobre rady przekazywane z pewnością w dobrej wierze (szczególnie użytkownikowi michalw), ale przy takiej liczbie kart i zamieszaniu z plikami/produkcją niestety kilka baboli się trafiło. Będziemy się starać, żeby w przyszłości było lepiej, a teraz pracujemy nad erratą.

"Ja bym nie chciał całej winy zwalać na NSKN"
----------
każdy specjalista od PR i socjotechniki Ci powie, że zaczynając w ten sposób przekaz właśnie o to Ci chodzi
Dokładnie to samo wrażenie odniosłem. Słabe to.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: Trolliszcze »

jamers pisze:
Trolliszcze pisze:Secondly, with the new expansion a new rule (which I advise to use in Mistfall as well) will be introduced: a new hard limit to the cards each player can have in their hand at the end of their turn. So, if you end up with more than 8 cards (not counting any "as in your hand" attachments), you have to discard down to 8.
No tak. Problemem jest tylko to, że z tego co wyczytałem zmian w zasadach będzie więcej (np. zmiana dotycząca rozwścieczania przeciwników). Czyli co, dostaliśmy do rąk zasady w wersji 1.5? :)
Mogę poprosić o linki? Przy okazji także warto sprawdzić. Przy czym akurat przy zmianie z odrzucaniem kart autor wyraźnie pisze, że sugeruje wprowadzenie jej także w podstawce - stąd inne brzmienie zasady w instrukcji. Niekoniecznie musi być tak samo z rozwścieczaniem wrogów (zakładam, że wtedy też wprowadzono by stosowne korekty).
Awatar użytkownika
jamers
Posty: 78
Rejestracja: 01 lip 2004, 12:57
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: jamers »

Trolliszcze pisze:Mogę poprosić o linki? Przy okazji także warto sprawdzić.(...)
Chodziło mi o zmiany opisane w tym dokumencie:
https://boardgamegeek.com/filepage/1322 ... supplement

Dokładnie to 3-cia strona/Rules Updates/Enraging Enemies.
Ale tak jak pisałeś - jest tam wyraźnie napisane, że dla podstawki jest to tylko opcja.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: Pan_K »

KubaP pisze:
Ash pisze:
Trolliszcze pisze:Ja bym nie chciał całej winy zwalać na NSKN. Owszem, nie wszystko w ich plikach zostało poprawione, ale tłumaczom też się zdarzyły błędy i tutaj trzeba uderzyć się w pierś. To był wielki projekt (ponad 500 kart!), a czasu nie za wiele. Na pewno będą wnioski wyciągnięte na przyszłość. Niestety tak to jest, że jeden tłumacz zrobi dwa-trzy błędy, drugi też, jakiś drobiazg sypnie się w składzie, pliki nie wszędzie aktualne i nagle tych błędów się mnoży. Nie próbuję się usprawiedliwiać i dziękuję za wszystkie dobre rady przekazywane z pewnością w dobrej wierze (szczególnie użytkownikowi michalw), ale przy takiej liczbie kart i zamieszaniu z plikami/produkcją niestety kilka baboli się trafiło. Będziemy się starać, żeby w przyszłości było lepiej, a teraz pracujemy nad erratą.

"Ja bym nie chciał całej winy zwalać na NSKN"
----------
każdy specjalista od PR i socjotechniki Ci powie, że zaczynając w ten sposób przekaz właśnie o to Ci chodzi
Dokładnie to samo wrażenie odniosłem. Słabe to.
A ja mam odmienne wrażenie. Abstrahujecie od kontekstu. To nie było cwaniackie rozpoczęcie dyskusji od "Nie chciałbym nic sugerować, ale..." Tylko nawiązanie do wcześniejszych wypowiedzi, w których Trolliszcze wskazywał między innymi, że pliki nadesłane z NSKN były takie, a nie inne. Co zgodnie z zarysowanym przezeń obrazem oznacza, iż jakaś część winy leży po stronie NSKN. Z tego jednak ktoś mógłby wyciągnąć wniosek, lub odnieść na tej podstawie wrażenie, że zrzuca on pełną odpowiedzialność na wydawnictwo wersji angielskiej za wszystkie błędy wersji polskiej. Otóż - właśnie by uniknąć takiego wrażenia - rozpoczyna od podkreślenia, że nie chce całej winy "zwalać" na NSKN, uczciwie przyznając się do błędów po swojej stronie (z kontekstu jasno wynika, że Trolliszcze jest jednym z tłumaczy wersji polskiej).

Tak ja to odebrałem.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: Trolliszcze »

Bardzo dziękuję. Nie chciałem już dłużej toczyć tego wątku (i nadal nie chcę), wolę się mimo wszystko skupić na przygotowywaniu poprawek i kwestiach merytorycznych, bo chyba na to wszyscy czekają, a nie na przepychanki i dyskusje, co kto miał na myśli.
EDIT: Zgadza się, tłumaczyłem instrukcję (pisałem już o tym w wątku zasad). Karty, księgę scenariuszy itd. przygotowywał ktoś inny.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: akahoshi »

Karta Zaawansowanych Wyczynów Kruka - Sprytna zmyłka- literówki:
"Jeśli na początku twojej Tury Bohatera na tej karcie nie żadnych [postęp], mieść na niej 1 [postęp].
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: akahoshi »

Mała, szybka prośba, bo nie mam gry pod ręką.
Jak przetłumaczona jest cech wrogów Relentless?
Chodzi o takiego wroga, który nie jest odrzucany z H przy przepędzaniu. Nieustępliwy?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 83 times
Been thanked: 194 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: 13thSON »

akahoshi pisze:Mała, szybka prośba, bo nie mam gry pod ręką.
Jak przetłumaczona jest cech wrogów Relentless?
Chodzi o takiego wroga, który nie jest odrzucany z H przy przepędzaniu. Nieustępliwy?

tylko z H nie jest przepędzany czy z Q też się nie powinno go przepędzać? nieustępliwy
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: akahoshi »

Od dariusza mam informacje, że tylko z H.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Xth
Posty: 115
Rejestracja: 04 gru 2009, 18:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: Xth »

A ja Wam powiem, że trochę odetchnąłem.
Na wspieram.to wspieram polskich wydawców od początku praktycznie. Nie wgłębiam się do końca w projekt. Robi na mnie w jakimś aspekcie wrażenie to wspieram.
Po Mistfall miałem wrażenie, że jestem debilem. Przeczytałem wieeeeele instrukcji do gier, ale z żadną nie miałem takiego problemu jak z tą.
Odetchnąłem bo widzę, że problem jednak nie tkwi we mnie:)
Za uświadomienie dziękuję :)
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: akahoshi »

Spokojnie, skończyłem pracę na opisem tury. Obecnie plik jest u dariusza w korekcie. Jak tylko sprawdzi, podzielę się z innymi.
Wydaje mi się że już prościej, niż to moje dzieło, nie da się zrobić.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
zielok
Posty: 98
Rejestracja: 27 sie 2012, 11:13
Lokalizacja: Bobrowniki/Chorzów

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: zielok »

akahoshi pisze:Spokojnie, skończyłem pracę na opisem tury. Obecnie plik jest u dariusza w korekcie. Jak tylko sprawdzi, podzielę się z innymi.
Wydaje mi się że już prościej, niż to moje dzieło, nie da się zrobić.
To super i nie mogę się doczekać.
Ja na razie rozegrałem tylko testową rozgrywkę z tym https://boardgamegeek.com/filepage/1300 ... version-20 i wiele mi to rozjaśniło ale dodatkowa pomoc jest bardzo wskazana.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 83 times
Been thanked: 194 times

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: 13thSON »

Tak, ale nawet takie pomoce przy rozgrywce nie pomogą, jak mamy w rozgrywce karty na których są błędy lub takie które nie wszystko precyzują. Zaraz wrzucę w wątek z zasadami o co mi chodzi.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 648 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Mistfall - nowa gra NSKN Games - Błażeja Kubackiego

Post autor: pan_satyros »

Dajcie dziś co macie, chociażby na PW, to sobie druknę przed urlopem ;)
ODPOWIEDZ