Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
GRANNA_wydawnictwo
Posty: 62
Rejestracja: 16 wrz 2020, 14:34
Has thanked: 41 times
Been thanked: 121 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: GRANNA_wydawnictwo »

pcyzm pisze: 11 paź 2021, 21:58 Stare Kości podzieliły się wrażeniami z rozgrywki:
https://www.facebook.com/49129894494960 ... 521760077/
Dobry wieczór,
dziękujemy za dodanie linka do jednej z pierwszych opinii, dołączamy również drugą opinię z pierwszymi wrażeniami z rozgrywki:

https://www.facebook.com/groups/grupagr ... 0896666094

Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół Granny
Polski wydawca i producent gier.
pcyzm
Posty: 695
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 209 times
Been thanked: 212 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: pcyzm »

Oba materiały pozwalają sobie wyrobić zdanie, chociaż to bardziej pierwsze wrażenia niż pełnoprawne recenzje, ale chciałbym się odnieść do jednego "minusa" Starych Kości: "Tematyka jest ciekawa, ale klimatu w grze jest tyle, co fioletowej farby."

Czy ten meta-argument musi się pojawiać w każdej opinii o grze euro? Co gra to "nie czuć klimatu", nie bardzo wiem o co chodzi. Nie grałem jeszcze w Gutenberga, ale mechanizm gry, stylistyka, elementy w pudełku... no co trzeba by jeszcze zrobić by taki recenzent jeden z drugim "poczuł klimat"? Cieszę się, że nie jestem projektantem gier bo by mnie krew zalała czytając non stop takie kalki ;)
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 109
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: spongePepp »

Miałem przyjemność przetestować tę grę. Gutenberg posiada bardzo ciekawą stylistykę, jest wizualnie ładny i spójny z tematem. Elementy pasują do klimatu, który gra chce sobą prezentować. Jest to gra-wyścig, która pozwala nam tworzyć kombinacje ruchów w celu wygrania rywalizacji z naszymi przeciwnikami. Na plus na pewno trzeba wyróżnić mechanikę licytacji na początku gry, gdzie w tajemnicy ustalamy jakie akcje chcemy wykonać w turze i jak dużo "kostek" na nie poświęcimy(kto ma najwięcej w danej akcji zaczyna jako pierwszy) oraz mechanikę kół zębatych, która jest fajną ciekawostką urozmaicającą "kombinowanie" przy naszych combosach :)

Moim zdaniem:
-Jeżeli szukasz łatwej zaawansowanej gry, gdzie możesz pomóżdżyć z osobami niegrającymi regularnie w planszówki lub z dziećmi, jest to świetny wybór
-Jeżeli wraz ze znajomymi grywasz w bardziej zaawansowane tytuły i cenisz złożoność tych gier, Gutenberg może być dla Ciebie zbyt prosty
Awatar użytkownika
GRANNA_wydawnictwo
Posty: 62
Rejestracja: 16 wrz 2020, 14:34
Has thanked: 41 times
Been thanked: 121 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: GRANNA_wydawnictwo »

Drodzy Gracze,
mamy przyjemność poinformować, że Gutenberg dosłownie przed chwilą został opublikowany w serwisie Tabletopia.

https://tabletopia.com/games/gutenberg-granna

Obrazek
Polski wydawca i producent gier.
antonio3333
Posty: 707
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 43 times
Been thanked: 70 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: antonio3333 »

Myślicie, że warto brać teraz w przedsprzedaży, czy lepiej poczekać na spokojnie? Bo nie wydaje mi się, że ta gra jest taka bardzo skomplikowana, choć nie powiem, tematyka bardzo fajna.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Arachion »

Ja wstrzymuje sie do waszych recenzji, odczuć, porównań.
Liczę się i tym razem z waszym zdaniem i liczę na was. :roll:

Szczególnie jak mięsistość, głebia i jak działa na dwóch.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 988
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 238 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Moonday »

Ta gra to dla mnie miłe zaskoczenie, bo do tej pory jakoś mi umykała mi informacja o Gutenbergu. Podoba mi się takie podejście do gier, czyli euro ale osadzone mocno w temacie i z zasadami łatwymi do przyswojenia. Cena też zachęca. Zastanawiam się tylko, czy w grze jest jakaś interakcja, np. poprzez podbieranie sobie zasobów? Rozumiem, że pula zleceń jest w jakiś sposób ograniczona i to ma wpływ na interakcję, ale czy coś jeszcze? Tak czy inaczej, jestem żywo zainteresowany grą :)
Fojtu
Posty: 3387
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1264 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Fojtu »

Moonday pisze: 15 paź 2021, 10:51 Ta gra to dla mnie miłe zaskoczenie, bo do tej pory jakoś mi umykała mi informacja o Gutenbergu. Podoba mi się takie podejście do gier, czyli euro ale osadzone mocno w temacie i z zasadami łatwymi do przyswojenia. Cena też zachęca. Zastanawiam się tylko, czy w grze jest jakaś interakcja, np. poprzez podbieranie sobie zasobów? Rozumiem, że pula zleceń jest w jakiś sposób ograniczona i to ma wpływ na interakcję, ale czy coś jeszcze? Tak czy inaczej, jestem żywo zainteresowany grą :)
Jest klasyczna euro interakcja konkurencji o zasoby/ulepszenia w poszczególnych miejscach i wyścigi po osiągnięcia. Negatywnej w prototypie nie widziałem i wątpię, żeby była dołożona później bo kompletnie by nie pasowała do reszty.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5281
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1706 times
Kontakt:

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: BOLLO »

Może kogoś zainteresuje co Asia ma do powiedzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=zC-oIyzmDec
Fojtu
Posty: 3387
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1264 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Fojtu »

Z tego co widzę w developmencie wycięli samogłoskę E, co chyba dość mocno upraszcza robienie kontraktów. Lekkie zaskoczenie, bo nie przy graniu w prototyp te 5 literek to miałem wrażenie było w sam raz.
pcyzm
Posty: 695
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 209 times
Been thanked: 212 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: pcyzm »

BOLLO pisze: 15 paź 2021, 15:07 Może kogoś zainteresuje co Asia ma do powiedzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=zC-oIyzmDec
Materiał dobry, no ale to bardziej neutralna prezentacja niż recenzja z opinią.
naimad44
Posty: 1
Rejestracja: 06 mar 2021, 08:11

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: naimad44 »

GRANNA_wydawnictwo pisze: 12 paź 2021, 19:37 Gutenberg dosłownie przed chwilą został opublikowany w serwisie Tabletopia.
Jak działa na tabletopii mechanizm zębatek. Czy da się je obracać żeby była synchronizacja?
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Dianne »

Gdyby ktoś był zainteresowany przedpremierowo to na Krakowskich Targach Książki widziałam wczoraj na stoisku Granny Gutenberga za 190 zł ;)
pcyzm
Posty: 695
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 209 times
Been thanked: 212 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: pcyzm »

Dianne pisze: 16 paź 2021, 10:40 Gdyby ktoś był zainteresowany przedpremierowo to na Krakowskich Targach Książki widziałam wczoraj na stoisku Granny Gutenberga za 190 zł ;)
A ja gratuluję Grannie wyprzedania całego nakładu przywiezionego na Essen (w ogóle na zdjęciach było widać fajną aranżację stoiska). Teraz tylko czekać aż ludzie pograją i coś tam skrobną o wrażeniach na BGG.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Arcziwald »

Powiem szczerze, że jestem zaskoczony początkowym dużym sukcesem tej gry. Można ją znaleźć na wielu topkach wyczekiwanych gier Essen, które oglądałem na YouTube.

Sam jeszcze nie grałem ale o ile Dwergar od razu przykuł moja uwagę fajnym pomysłem z wydobywaniem zasobów o tyle w Gutenbergu nie widzę nic czego nie było by już w innych grach. Ponadto poprzednią grę z serii można było kupić w okolicach 100zł na premierę. Gdy będę miał możliwość oczywiście sprawdzę bo być może pierwsze wrażenie jest błędne jednak mój entuzjazm nieco opadł po przeczytaniu instrukcji.

Niemniej jednak bardzo się cieszę z sukcesu Granny i życzę kolejnych dodruków. :)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3510
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: psia.kostka »

Granna expert to m in:
Capital
CV
Santa Maria

Czyli zacne grono wychwalanych tytulow. Gutenbergowi zycze podobnej kariery :)

W weekendowym nastroju pozwole sobie na zarcik z okladki:
Spoiler:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5281
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1706 times
Kontakt:

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: BOLLO »

Dianne pisze: 16 paź 2021, 10:40 Gdyby ktoś był zainteresowany przedpremierowo to na Krakowskich Targach Książki widziałam wczoraj na stoisku Granny Gutenberga za 190 zł ;)
Dziwna sprawa....gry nie ma ani na Dragoneye ani na aleplanszowki a tam zamawialem po 122pln....czyzby zaraz mialo sie okazac ze moje zamowienia bede anulowane bo Granna nie wyrazila zgody na sprzedaz w tej cenie?
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Dianne »

BOLLO pisze: 16 paź 2021, 22:52
Dianne pisze: 16 paź 2021, 10:40 Gdyby ktoś był zainteresowany przedpremierowo to na Krakowskich Targach Książki widziałam wczoraj na stoisku Granny Gutenberga za 190 zł ;)
Dziwna sprawa....gry nie ma ani na Dragoneye ani na aleplanszowki a tam zamawialem po 122pln....czyzby zaraz mialo sie okazac ze moje zamowienia bede anulowane bo Granna nie wyrazila zgody na sprzedaz w tej cenie?
Właśnie widziałam dzisiaj na planszeo, że się wyświetlała w tej cenie gra na aleplanszówkach (niedostępna), ale na stronie już nie pokazuje się w ogóle, jakby nigdy jej nie było. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: michcic »

Fojtu pisze: 15 paź 2021, 15:19 Z tego co widzę w developmencie wycięli samogłoskę E, co chyba dość mocno upraszcza robienie kontraktów. Lekkie zaskoczenie, bo nie przy graniu w prototyp te 5 literek to miałem wrażenie było w sam raz.
Czcionka E została zastąpiona inną, bodajże O. Więcej czcionek (sześć) było tylko na początkowym etapie prototypu.
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: tomp »

Mam wrażenie, że może będzie dodatek z literką "e".
No chyba, że to inne kwestie przesądziły o braku "e" w ciągu "aeiou" 8)
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Fojtu
Posty: 3387
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1264 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Fojtu »

michcic pisze: 16 paź 2021, 23:00
Fojtu pisze: 15 paź 2021, 15:19 Z tego co widzę w developmencie wycięli samogłoskę E, co chyba dość mocno upraszcza robienie kontraktów. Lekkie zaskoczenie, bo nie przy graniu w prototyp te 5 literek to miałem wrażenie było w sam raz.
Czcionka E została zastąpiona inną, bodajże O. Więcej czcionek (sześć) było tylko na początkowym etapie prototypu.
Ja gralem w wersje gdzie bylo zarowno O jak i E, ale to nie ma sensu. Na pewno mniejsza liczba czcionek zmniejsza poziom trudnosci. Ja jakos przy 5 nie widzialem problemow z poziomem skomplikowania, ale najwidoczniej inne testy wykazaly co innego :)
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 491
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 252 times
Been thanked: 443 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: vnzk »

Fojtu pisze: 16 paź 2021, 23:40 Ja gralem w wersje gdzie bylo zarowno O jak i E, ale to nie ma sensu. Na pewno mniejsza liczba czcionek zmniejsza poziom trudnosci. Ja jakos przy 5 nie widzialem problemow z poziomem skomplikowania, ale najwidoczniej inne testy wykazaly co innego :)
A może powód był bardziej prozaiczny i np. lustrzane "e" za bardzo przypominało "a" (na tych drewienkach trudno stwierdzić gdzie jest góra a gdzie dół) i graczom myliły się te znaczniki?
wojtolino
Posty: 3
Rejestracja: 16 gru 2014, 12:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: wojtolino »

vnzk pisze: 17 paź 2021, 10:26
Fojtu pisze: 16 paź 2021, 23:40 Ja gralem w wersje gdzie bylo zarowno O jak i E, ale to nie ma sensu. Na pewno mniejsza liczba czcionek zmniejsza poziom trudnosci. Ja jakos przy 5 nie widzialem problemow z poziomem skomplikowania, ale najwidoczniej inne testy wykazaly co innego :)
A może powód był bardziej prozaiczny i np. lustrzane "e" za bardzo przypominało "a" (na tych drewienkach trudno stwierdzić gdzie jest góra a gdzie dół) i graczom myliły się te znaczniki?
Otóż to :D W grze w żadnym momencie nie było 5 czcionek. Wersji z sześcioma nie widział nikt poza naszymi najbliższymi, bo szybko wyleciały i przez 99% testów było ich 4. Prototypowe "e" zostało zastąpione "u", bo bardziej różni się od "a" ;)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: mistrz_yon »

Ja w temacie, ale poza tematem. Jako że jaram się typografią, składem, drukiem i historią, to przy okazji - mam nadzieję że wybaczycie - podsyłam Wam 4 filmy, które pokazują jak wyglądało tworzenie metalowych ruchomych czcionek: wycinanie stempla, wykonanie formy, odlewanie, skład... A to gra o tym wszak. Nasza branża tez jakby wprost dziedziczy :)

Wycinanie: https://youtu.be/eExllUeGtvc
Hartowanie: https://youtu.be/QyiCPzERIGA
Odlewanie: https://youtu.be/WgHst9Amhio
Składanie: https://youtu.be/LiJXXzx9yk0

Do tego (dla prawdziwych fanów) polecam też wydany przez Taschena kompletny reprint Biblii Gutenberga.
https://www.taschen.com/pages/en/catalo ... f_1454.htm
Fojtu
Posty: 3387
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1264 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Fojtu »

wojtolino pisze: 20 paź 2021, 16:47
vnzk pisze: 17 paź 2021, 10:26
Fojtu pisze: 16 paź 2021, 23:40 Ja gralem w wersje gdzie bylo zarowno O jak i E, ale to nie ma sensu. Na pewno mniejsza liczba czcionek zmniejsza poziom trudnosci. Ja jakos przy 5 nie widzialem problemow z poziomem skomplikowania, ale najwidoczniej inne testy wykazaly co innego :)
A może powód był bardziej prozaiczny i np. lustrzane "e" za bardzo przypominało "a" (na tych drewienkach trudno stwierdzić gdzie jest góra a gdzie dół) i graczom myliły się te znaczniki?
Otóż to :D W grze w żadnym momencie nie było 5 czcionek. Wersji z sześcioma nie widział nikt poza naszymi najbliższymi, bo szybko wyleciały i przez 99% testów było ich 4. Prototypowe "e" zostało zastąpione "u", bo bardziej różni się od "a" ;)
Może już mam zwidy na starość :wink:
ODPOWIEDZ