Gry z serii COIN od GMT

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: misioooo »

Żeby była jasność - ja w Case of the Catalans nie grałem. Kusi mnie, bo to taka planszówko-wojenna pozycja chyba no i asymetryczna :) Może być fajnym wstępem do COINów heh.
Ja w COINa chętnie zagram po Polsku (znaczy się z graczami z Polski). Niestety dostępność nawet wersji angielskiej jest... znikoma/utrudniona. Zatem nie wróżę nic dobrego dla wersji spolszczonej.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: tomb »

Ja Liberty biorę dla gry w 1, 2 i 3 osoby. Może uda się zagrać w 4, ale gra musi się wybronić głównie w partiach na dwóch i solo. A jeśli nie da rady, to zrobię jej do widzenia.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: clown »

W kwestii 1714: Case of the Catalans - akurat wersja na 3 osoby jest moim zdaniem najsłabsza, gdyż dwie ostatnie karty koncesji są dodatkowo licytowane w każdej fazie koncesji, co może faworyzować pojedynczego gracza i reszta nie ma na to większego wpływu. Jest asymetryczna, ale nie tak bardzo jak COINy. W każdym razie uważam, że 1714 jest bardzo dobrą grą, ale dość niedocenianą.
Na 3 osoby polecam niezmiennie Churchilla :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: kamron6 »

Churchill od dawna chodzi po głowie, ale boję się lekko o mechanikę, są gdzieś interesujące gameplaye z Churchilla?
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: clown »

Raczej nie oglądam gameplay'ów, ale jeśli już, to niezłe robi ten gość:
https://www.boardgamegeek.com/video/771 ... ample-play
a o co chodzi z obawami o mechanikę?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: jax »

clown pisze:Raczej nie oglądam gameplay'ów, ale jeśli już, to niezłe robi ten gość:
https://www.boardgamegeek.com/video/771 ... ample-play
Gameplay jest bardzo klarowny.
Ale wybory podejmowane przez prezentera bardzo dziwne. Np. na koniec tury nie chce zabierać silnego issue od przeciwnika zeby nie zepsuć z nim stosunków :shock: Jak grałem, za każdym razem każdy myślał o sobie a nie żeby nie zepsuć z kimś stosunków. Była bezpardonowa walka na noże bez żadnych sojuszy. Każdy zabierał wszystko każdemu. To nie jest gra, gdzie sojusze są istotne. Owszem jakieś momenty kooperacji i uzgodnień mogą się pojawić (przy awansowaniu frontów czy wynajdowaniu atomówki), ale nie przy stole obrad i zdobywaniu issue. A przede wszystkim, bez jaj - u mnie nikt nie zrezygnuje z PolMil 2/2 żeby 'nie psuć relacji z sojusznikiem'... :roll:
Gdzieś tam jeszcze (playbook? bgg?) widziałem referencje do takich zagrań (tzn. nie podbierania issues współgraczom), ale dla mnie to bez sensu. Może jeszcze się umówimy, że nie ściągamy sobie siatek dywersyjnych i politycznych wpływów? :roll:
U mnie - zabieram wszystko i liczę się że będę miał zabierane wszystko.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: wolfe »

jax pisze: Gameplay jest bardzo klarowny.
Ale wybory podejmowane przez prezentera bardzo dziwne.
Ten filmik to jest Illustrated Example of Play właśnie z zasad, autor filmu gdzieś o tym wspomina.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: palladinus »

Kolejne COIN-y zalewają rynek gier wojennych. Może jakiś odważny wydawca by się szarpnął :) Teraz są te wszystkie kickstartery i wspieramtery, więc niby łatwiej. Szkoda, że raczej tematyki atrakcyjnej dla polskiego odbiorcy chyba w najnowszych częściach nie uświadczymy, ale widząc dynamikę tej serii, w tym roku pewnie kolejnych kilka tytułów się ukaże.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: tomb »

Ja powoli na własne potrzeby tłumaczę instrukcję Liberty or Death. Nie wiem, czy dam radę i czy skończę, ale jeśli ktoś też się za to zabrał, to proszę o info. Przerzucę wtedy moce przerobowe na coś innego.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Trolliszcze »

Powodzenia, instrukcja plus playbook to w sumie prawie dziesięć arkuszy tekstu - czyli na oko książka o grubości ok. 200 stron.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: tomb »

Dzięki. A jeśli przy robocie umrę, to posadźcie mi na grobie orchidee. A poważnie, to proszę nie czekać na moje tłumaczenie. Możliwe, że nikt się nie doczeka.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Trolliszcze »

Mnie się wydaje, że te instrukcje i playbooki są jedną z przeszkód w wydawaniu COIN-ów w Polsce. Zlecenie takiego przekładu zawodowemu tłumaczowi kosztuje (a nie wyobrażam sobie, żeby powierzać pracę nad tak trudną instrukcją amatorowi), a popyt na ciężkie gry wojenne wciąż jest u nas niewielki. Wiadomo, różne cuda się na świecie dzieją, ale ja bym na polskie wydanie nie liczył.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Tyrek »

Zgodzę się. Szczególnie patrząc przez pryzmat wydania polskiej wersji Labiryntu - sprzedaż raczej nie zachwycała, a COIN znajdzie zapewne dużo węższe grono odbiorców.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: tomb »

Może gdyby któryś COIN dotyczył Polski.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: misioooo »

tomb pisze:Może gdyby któryś COIN dotyczył Polski.
No to do roboty - retheme + tłumaczenie :) I masz dożywotnią robotę załatwioną ;P
Dla mnie to wystarczyłoby, aby te COINy były po prostu... dostępne... Poza najnowszym chyba żadnego poprzedniego nie da się obecnie kupić (chciałbym Cuba Libre na start - szybszy i nieco prostszy do ogarnięcia, sporo mniejsza mapa, ewentualnie Distant Plain)...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: palladinus »

Właśnie najbliższe części raczej nie niosą nadziei, ale z drugiej strony w planach jest Next War: Poland i nie sądzę, by ktoś sięgnął po polskie wydanie.

Co do produkcji, to przecież wspieram.to ma tę zaletę, że jak się dobrze wyliczy kosztorys, to może się opłacać nawet wydanie 500 szt. i cena nie musi być 99 zł., bo przy obecnym dolarze, to już niczego się nie opłaca kupować za oceanem. Bard pewnie musiał nadrukować kilka tysięcy Labiryntów, a takiego rynku oczywiście nie ma na ten tytuł.

Zobaczymy jak Falandze pójdzie z Hannibalem i liczę jednak, że jakieś ruchu na naszym rynku gier wojennych się pojawią.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Trolliszcze »

misioooo pisze:Dla mnie to wystarczyłoby, aby te COINy były po prostu... dostępne... Poza najnowszym chyba żadnego poprzedniego nie da się obecnie kupić (chciałbym Cuba Libre na start - szybszy i nieco prostszy do ogarnięcia, sporo mniejsza mapa, ewentualnie Distant Plain)...
Ale to raczej wynika z polityki GMT, zagramanicą one też się szybko wyprzedają. Rozwiązanie? Zapisywać się do P500. Dają tam duże rabaty w przedsprzedaży - na tyle duże, że cenowo z przesyłką wychodzi to samo, co później jest u nas w sklepach (może nawet ciut taniej).

Wiem, że już wkrótce ma być druk A Distant Plain, ciągle można brać u nich ze zniżką (54$ zamiast 78). I to naprawdę niedługo, więc nie warto zwlekać - po druku gry cena od razu skacze do pełnej. Cuba Libre też już uzbierała wymagane 500 zamówień, druk pewnie w tym roku.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: tomb »

Zastanawiam się, który z COINów miałby największe szanse na rynku polskim. Z tematem chyba trzebaby celować szeroko, bo jeśli projekt miałby się powieść, to trzeba trafić do takich jak ja, zwykłych graczy, a nie tylko do wojenników i rozmiłowanych w grach politycznych. Ja celowałbym z nadchodzącym Falling Sky, bo temat starożytny jest chyba najbardziej neutralny. Temat amerykański jest zbyt wąski (choć dla mnie idealny), a współczesne konflikty mogą odpychać. Choć może temat wojny wietnamskiej też być wystarczająco nośny.
Ale uważam, że wydanie COINa po polsku to pomysł szalony.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: misioooo »

tomb pisze:Zastanawiam się, który z COINów miałby największe szanse na rynku polskim. Z tematem chyba trzebaby celować szeroko, bo jeśli projekt miałby się powieść, to trzeba trafić do takich jak ja, zwykłych graczy, a nie tylko do wojenników i rozmiłowanych w grach politycznych. Ja celowałbym z nadchodzącym Falling Sky, bo temat starożytny jest chyba najbardziej neutralny. Temat amerykański jest zbyt wąski (choć dla mnie idealny), a współczesne konflikty mogą odpychać. Choć może temat wojny wietnamskiej też być wystarczająco nośny.
No właśnie... Cuba Libre chyba najprostsza i najszybsza do zagrania, ale tematyka... Tak średnio pewnie by się podobała.
Ale uważam, że wydanie COINa po polsku to pomysł szalony.
Cóż... Jak Edison kombinował z prundem też mówili, że szalony ci on ;P Kopernik też był szalony jak zakręcił Ziemię :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: hamanu »

Wstrzymajcie sie 1-2 dni z z kupnem edycji angielskiej. Jest (choc naprawde bardzo nikla) szansa na edycje PL. Do piatku powinienem miec wiecej informacji.
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Trolliszcze »

Ale której części? Znając życie tej, co już zamówiłem (Liberty or Death) :P
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Tyrek »

hamanu pisze:Wstrzymajcie sie 1-2 dni z z kupnem edycji angielskiej. Jest (choc naprawde bardzo nikla) szansa na edycje PL. Do piatku powinienem miec wiecej informacji.
Za późno ;-)
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: hamanu »

chodzilo mi o LoD (przepraszam za niedoprecyzowane) oczywiscie
jest szansa tez na inne COINy (niestety w blizej nieokreslonej przyszlosci), jak zawsze wszystko zalezy od powodzenia pierwszych wydan.
Cieszy mnie informacja o mozliwosci polskiej edycji, natomiast jak Andy slusznie zauwazyl "Gry historyczno-wojenne są w Polsce niszą w obrębie niszy"

Dam znac jak bede mial wiecej szczegolow, ale nie liczmy na cuda :)
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: kamron6 »

Akcja na wspieram to czy czymś takim powinna być najlepszym sprawdzianem -> jak się uda to mamy, jak nie to przez najbliższe 5 lat zapominamy o pomyśle ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: hamanu »

kamron6 pisze:Akcja na wspieram to czy czymś takim powinna być najlepszym sprawdzianem -> jak się uda to mamy, jak nie to przez najbliższe 5 lat zapominamy o pomyśle ;)
cierpliwosci :)
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
ODPOWIEDZ