Zamki Szalonego Króla Ludwika (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Grzdyll pisze:
Leszy2 pisze: Ciut, to za dużo powiedziane. Praktycznie to nie ma znaczenia. Ja czasem nie odrzucam żadnych kafelków, a czasem odrzucam więcej, dla urozmaicenia rozgrywki. Często też gram wszystkimi 50 kartami w 2 osoby, gra się robi przez to dłuższa, ale zawsze jest OK. Naprawdę ciężko balans zaburzyć.
Nieprawda. Strategia na zdobywanie punktów za komnaty z wyczerpanych stosów może punktacji do góry nogami nie wywraca ale nie można pisać że nie ma znaczenia. A granie wszystkimi lub mniejszą ilością kafelków ją mocno zmienia - to "home rule" i nie ma co z tym dyskutować. I jak każdy home rule jest wprowadzana bo komuś pasuje bardziej niż zasady oryginalne ale literalnie rzecz ujmując gra się wtedy nie w "Zamki" tylko w ich własną modyfikację.
Nie ma znaczenia dla zaburzenia balansu, ale grę - owszem - zmienia. Dzięki temu możemy ją dopasować do czasu jakim się dysponuje.
Ja prawie nigdy nie gram w żadna "grę" tylko w 'home rule', jak to chciałbyś ująć.
Twórca gry, testując i optymalizując grę kieruje się różnymi kryteriami takimi jak np. dopasowanie czasu gry - aby nie była ani za długa, ani za krótka, albo aby optymalizuje zasady dla różnych ilości graczy, albo z powodu wielu innych osobistych bądź marketingowych przyczyn.
Ja w Zamkach manipuluję ilością kart aby skrócić lub wydłużyć grę, odrzuceniem większej ilości kafelków aby uczynić grę bardziej hardcorową - jak mam ochotę, lub odrzuceniem celów typu zamknięte/otwarte komnaty, bo żona ich nie lubi.
Dzięki temu.... gra sprawia mi większą przyjemność, ot co.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2016, 12:24 przez Leszy2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: kwiatosz »

A Leszy to nie miał być strażnik tradycji? :P
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

kwiatosz pisze:A Leszy to nie miał być strażnik tradycji? :P
Co masz na myśli?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: kwiatosz »

Że leszy jako strażnik lasu i prastary demon walczy o zachowanie pierwotnej formy drzewostanu, a nie o jego cięcie i dostosowywanie do potrzeb ludzi. Więc moim zdaniem wyszło humorystycznie, że forumowy Leszy okazuje się być orędownikiem zmian :mrgreen:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

Leszy2 pisze:
kwiatosz pisze:A Leszy to nie miał być strażnik tradycji? :P
Co masz na myśli?
A to, że jeśli nie chcesz przestrzegać normalnych zasad, to sam się prosisz o najęcie wiedźmina.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

kwiatosz pisze:Że leszy jako strażnik lasu i prastary demon walczy o zachowanie pierwotnej formy drzewostanu, a nie o jego cięcie i dostosowywanie do potrzeb ludzi. Więc moim zdaniem wyszło humorystycznie, że forumowy Leszy okazuje się być orędownikiem zmian :mrgreen:
Raczej hołduję prawom dżungli - w swoim rewirze każdy ustala własne zasady.
Nie dbam o ustalone odgórnie potrzeby ludzi ale o indywidualne potrzeby mieszkańców lasu.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

Niezłe jazdy macie Panowie :D.

Sami akurat dla Zamków robimy wyjątek i czasami dokładamy dodatkowe kafelki oraz karty, szczególnie gając we dwoje. Dzięki temu partie trwają dłużej, a zamki są większe. Kto by się przejmował balansem ;).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Trolliszcze »

Przy większej liczbie kafelków teoretycznie balans będzie lepszy, ale osobiście uważam, że to zbyt lekka gra, żeby ją dodatkowo rozwlekać. Jasne, można zagrać nawet wszystkimi kartami, ale jeśli mam grać 2-3 godziny, to jednak wybiorę inny tytuł :D
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 818
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Grzdyll »

Leszy2 pisze: Dzięki temu.... gra sprawia mi większą przyjemność, ot co.
No przecież po to właśnie chyba te gry są :-) nikomu z nas nic do tego co sobie ze swoją grą robisz, może Ci też służyć jako artystyczna podstawka pod kaktusa i też świetnie. Natomiast nieprawdziwe są stwierdzenia że Twoje modyfikacje "praktycznie nie mają znaczenia" i autorytatywne zdanie że "nie zmieniają balansu" - szczególnie mylące jest pisanie tego na forum, gdzie dużo osób szuka porad odnośnie gier i ich zasad - bo wprowadzasz po prostu ludzi w błąd. Twoje modyfikacje mają znaczenie i zmieniają balans - autor tak ustalił zasady nie bez powodu i jak ktoś chce zagrać w TĘ grę to ich powinien przestrzegać.

Żeby nie było że się mądrzę - ja też czasem wprowadzam home rule w różnych grach ale od tego są odpowiednie wątki o modyfikacjach zasad a nie wątek główny o grze.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Grzdyll pisze:
Leszy2 pisze: Dzięki temu.... gra sprawia mi większą przyjemność, ot co.
No przecież po to właśnie chyba te gry są :-) nikomu z nas nic do tego co sobie ze swoją grą robisz, może Ci też służyć jako artystyczna podstawka pod kaktusa i też świetnie. Natomiast nieprawdziwe są stwierdzenia że Twoje modyfikacje "praktycznie nie mają znaczenia" i autorytatywne zdanie że "nie zmieniają balansu" - szczególnie mylące jest pisanie tego na forum, gdzie dużo osób szuka porad odnośnie gier i ich zasad - bo wprowadzasz po prostu ludzi w błąd. Twoje modyfikacje mają znaczenie i zmieniają balans - autor tak ustalił zasady nie bez powodu i jak ktoś chce zagrać w TĘ grę to ich powinien przestrzegać.

Żeby nie było że się mądrzę - ja też czasem wprowadzam home rule w różnych grach ale od tego są odpowiednie wątki o modyfikacjach zasad a nie wątek główny o grze.
Pytanie jest takie: kto wprowadza ludzi w większy błąd? Ja twierdząc, że takie modyfikacje "praktycznie nie mają znaczenia" i "nie zmieniają balansu" czy twierdzenie przeciwne?
Powody dla których autor tak, a nie inaczej ustalił zasady mogą być zupełnie inne niż balans gry. Np najbardziej marketingowo pożądany czas gry.

Wychodzi, że się jednak mądrzysz, bo to nie ja założyłem wątek o modyfikacji gry w niewłaściwej podgrupie tylko jedynie skomentowałem, nieprawdziwe moim zdaniem twierdzenie.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Sekator »

Nie mogę użyć z jakiegoś powodu wyszukiwarki, więc przepraszam jeśli ten temat już był wałkowany

Ale mieszał ktoś z Was polską podstawkę z angielskim dodatkiem? Da się? Jeśli tak to bardzo kłuje w oczy?
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: evenstar »

Czy będzie polski dodatek?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

evenstar pisze:Czy będzie polski dodatek?
Przecież sprzedałaś podstawkę? :P
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: evenstar »

Owszem, ale jak wyjdzie dodatek to pewnie kupie znowu :mrgreen:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: crsunik »

Ponoć rozmowy trwają, ale nadal nie ma żadnych szczegółów
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: romeck »

Naiwne pytanie: da się gdzieś kupić mini dodatek Polskie Zamki?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Sekator »

Kupowałem podstawkę w Strefie, bo tam ponoć dodają polskie zamki. Ponoć bo jeszcze nie przyszła paczka ;)

Jak jesteś bardzo zdesperowany to możesz kupić podstawkę z zamkami i potem odsprzedać jako nówkę zwykły retail?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: romeck »

W takim razie koniecznie daj znać jak przyjdzie do Ciebie paczka. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

W Strefie mają jeszcze edycję ze wspieram.to. Do wciągnięcia za 119 zł #potwierdzoneinfo
http://strefamarzen.pl/pl/p/Zamki-Szalo ... am.to/5975
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: romeck »

No właśnie chyba o tej Strefie mówi Sekator. Już tam zajrzałem i czekam tylko na potwierdzenie, że faktycznie wraz z grą dostanę mini dodatek.

Jeszcze bym się chętnie dowiedział jak tam pakują paczki.

Dzięki chłopaki za odpowiedzi.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: krzyss »

Do sklepu przecież można zadzwonić a nie czekać na info mailowe :)
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Sekator »

Dam znać jutro jak to wygląda ;)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: krzyss »

W sumie to jak będę w B-B to chyba kupię tą gierkę w strefamarzen.pl. Już kiedyś o tym myślałem, ale jakoś tak były inne wydatki i zakupy.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: krzyss »

Sekator pisze:Dam znać jutro jak to wygląda ;)
Jakieś informacje otrzymałeś?
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Sekator »

Dałem znać Romeckowi na pw, żeby nie zaśmiecać tematu, ale skoro ktoś pyta, to odpowiem.

Faktycznie, woreczek z dodatkowymi zamkami i zamiennikami był dodany. Paczka zapakowana zwyczajnie, pudło w karton, i wypełnione kartonem żeby nie latało. Ogólnie gra przyszła cała i zdrowa ;).

No i przesyłkę na tą grę mają za darmo nawiasem mówiąc. (tyle ze pocztą polską, ale że za darmo, to nie narzekam)
ODPOWIEDZ