Zamki Szalonego Króla Ludwika (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mbork »

mbork pisze:
Gambit pisze:Paczka czeka w Paczkomacie. A ja jeszcze w pracy muszę siedzieć :(
To samo...
No, to zaraz wychodzę z roboty. :D
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Grzdyll »

Odebrałem, zobaczyłem. Nic odkrywczego nie napiszę ale chyba wypada podsumować - fakt że to my wsparliśmy, fakt że była mega obsuwa, fakt że na ostatniej prostej mało profesjonalnie wygląda to dosztukowywanie komnat i pakowanie na szybko. Ale. Na końcu jest po prostu przepiękna (i wierzę że świetna) gra. Moim zdaniem - zdecydowanie warto było :)
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Palmer »

Osoby zamawiające z Suburbią gdzie miały dodany woreczek z dodatkami i zamiennikami ?

Gratuluje pomysłu doklejenia woreczka z nalepką na pion pierwszego gracza na list przewozowy z inpostu...zapomniało się to trzeba było rozpakować, zwłaszcza że pozostałych elementów zamiennych nie ma :P
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mbork »

Dostałem, rozpakowałem. Może uda się dziś zagrać.

Kafelki wymiatają. Najżońsza nie mogła wstać z fotela - siedziała i siedziała i patrzyła na pudełko i na kafle.

Dzięki!!!
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Wspieram.to »

No to jestem po odbiorze z paczkomatu i 2 rozgrywkach.

Czy tylko mi tak bardzo podoba się samo pudełko? Sposób wykonania, kolorystyka, grafika. Robi wrażenie. Po otwarciu otrzymujemy list od planszóweczki z wyjaśnieniem o konieczności podmianie chyba z 8 kafelków, które w oryginale na rewersie mają kwotę 450 zamiast 250 i doklejenie 2 naklejek na jednym kafelku - proste. Różnice w grafice? Dla mnie nie są aż tak widoczne i chyba tylko przy porównywaniu kafelek oryginalnych z podmienionymi możemy je zauważyć. Szkoda tylko, że rewers dodatków jest jakby "pognieciony" (lub sprawia takie wrażenie) nie wiem skąd to wynika, ale to jedyna "wada" tego wydanie wg mnie - resztę miażdży, ale tak naprawdę wciska w fotel - to co wykonała Anez to małe arcydzieło. Módlmy się aby Ted nie cofnął licencji planszóweczce na dodatek ;)

Sama rozgrywka? Dla zielonych 10 minut, dla forum 1 minuta na poznanie zasad. Graliśmy dwie partie 2 osobowe. W jednej około 60 minut, w drugiej zwiększyliśmy ilość kart kafelków do 33 (tak jak dla 3 graczy) i wg mnie jest to najbardziej optymalna ilość, ta partia zajęła nam koło 90 minut. Rozgrywka bardzo mi się podobała, nie ma np tego efektu jak w osadnikach NI, gdzie pod koniec tury licząc budynki przeciwnika wiemy czy wygra czy nie. Po pierwszych turach wg mnie rządzą karty bonusowe, w drugiej rozgrywce dziewczyna kupowała ciągle ogrody, które nie są mocno punktowane za postawienie, ale pod koniec gry okazało się, że miała kartą bonusową +2/3 punkty za każdy kafelek z ogrodem - takich smaczków jest więcej. Cele główne dla graczy wydają się być w całej rozgrywce mało punktowane np pierwszy gracz który będzie miał najwięcej kafli użytkowych otrzymuje 8 punktów, to naprawdę mało biorąc pod uwagę, że średnio zdobywaliśmy po 70 punktów - ale to być może tylko moje odczucie.

Warto było czekać na nowe grafiki, dodają one takiej "bajkowości" gry i z przyjemnością się je ogląda podczas czekania na swój ruch. Oryginalne grafiki sprawiają wrażenie żartu ze strony producenta ;). Świetna robota planszóweczka!. Czekam na dodatek.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

Pytanie do tych którzy już zagrali. A jak czytelność w polskiej wersji? Symbole nie zlewają się z tłem? Widać od razu jakiego koloru kafle ma przeciwnik? itp?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4054
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: AkitaInu »

Bea pisze:Pytanie do tych którzy już zagrali. A jak czytelność w polskiej wersji? Symbole nie zlewają się z tłem? Widać od razu jakiego koloru kafle ma przeciwnik? itp?
Hej,

Symbole co prawda są dość niewielkie ale nie zauważyłem takiego problemu :) da się zauważyć za co przeciwnik dostaje bonusy i wrzucić mu ten kafelek za 15 tysięcy ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mig »

Bea pisze:Pytanie do tych którzy już zagrali. A jak czytelność w polskiej wersji? Symbole nie zlewają się z tłem? Widać od razu jakiego koloru kafle ma przeciwnik? itp?
Raczej problemu nie ma. Choć jak patrzę na fotki wersji angielskiej to mimo, że brzydka, to czytelna jest bardziej. No, coś za coś. Choć z czytelnościa wersji naszej tez kłopotu nie ma.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: jax »

Myślę że ten obrazek dobrze pokazuje czytelność starej i nowej wersji:
https://www.boardgamegeek.com/image/271 ... size=large
Czytelność polskiej wersji jest zerowa.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Angielska jest faktycznie bardziej czytelna. Po kilku rozgrywkach złapałam się już na tym, że niektóre niebieskie kafelki mylą mi się z czarnymi po wyjściu na stół. Szczególnie te w ciemniejszej kolorystyce. Dopiero po przyjrzeniu się widzę, że to nie piwnica a sypialnia ^^'
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

jax pisze:Myślę że ten obrazek dobrze pokazuje czytelność starej i nowej wersji:
https://www.boardgamegeek.com/image/271 ... size=large
Czytelność polskiej wersji jest zerowa.
Ja myślę, że wręcz przeciwnie, dosyć kiepsko pokazuje. Gołym okiem widać, że na zdjęciu polskich kafelków balans bieli jest spaczony (ewentualnie źle ustawiony przez autora zdjęcia) i przez to wyszły zakłamane kolory.
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Wspieram.to »

Też miałem na początku problem z czytelnością, wraz z grą jest coraz bardziej przejrzysta. Wydaje mi się ze po paru partiach "oko" przyzwyczai się do kafelek i wyłapię kolory, choć dla każdego nowego w tej grze będzie to raczej problem i będzie musiał się ograć.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

jax pisze:Myślę że ten obrazek dobrze pokazuje czytelność starej i nowej wersji:
https://www.boardgamegeek.com/image/271 ... size=large
Czytelność polskiej wersji jest zerowa.
To zdjęcie jest fatalne, ale i tak się obawiam o czytelność. Zwróćcie uwagę na przykład na tę żółta tarczę na górze. Prawie jej nie widać. A pomarańczowe pomieszczenia są prawie takie same jak brązowe. Kolory w tej grze są ważne, bo po nich rozróżniamy typy pomieszczeń. No cóż, zobaczymy w trakcie gry. Chętnie zobaczyłabym jakieś dobrze zrobione zdjęcie porównawcze.
Jelithe pisze:
jax pisze:Myślę że ten obrazek dobrze pokazuje czytelność starej i nowej wersji:
https://www.boardgamegeek.com/image/271 ... size=large
Czytelność polskiej wersji jest zerowa.
Ja myślę, że wręcz przeciwnie, dosyć kiepsko pokazuje. Gołym okiem widać, że na zdjęciu polskich kafelków balans bieli jest spaczony (ewentualnie źle ustawiony przez autora zdjęcia) i przez to wyszły zakłamane kolory.
Racja. Bez urazy, ale to zdjęcie to lepiej byłoby usunąć z BGG. Robi polskiej wersji złą reklamę.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: BartP »

jax pisze:Myślę że ten obrazek dobrze pokazuje czytelność starej i nowej wersji:
https://www.boardgamegeek.com/image/271 ... size=large
Czytelność polskiej wersji jest zerowa.
A ja myślę, że Jacek przesadza, bo w ten sposób racjonalizuje sobie posiadanie angielskiej wersji :D.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Trolliszcze »

Bea, zagraj, to będziesz wiedzieć. Rozumiem obawy, ale co Ci przyjdzie z wypytywania? Sprzedasz grę, jeśli inni stwierdzą, że jest mnie czytelna?
BartP pisze:A ja myślę, że Jacek przesadza, bo w ten sposób racjonalizuje sobie posiadanie angielskiej wersji :D.
On już tak ma, to chyba wynika z trudności w posługiwaniu się językiem polskim. Czytelność jest "zerowa", a opóźnione premiery Portalu są "skandaliczne". Mam wrażenie, że Jax to człowiek, dla którego nie istnieją stany pośrednie. Taki radykał, w sensie.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

Trolliszcze pisze:Bea, zagraj, to będziesz wiedzieć. Rozumiem obawy, ale co Ci przyjdzie z wypytywania? Sprzedasz grę, jeśli inni stwierdzą, że jest mnie czytelna?
Tak. Jeśli większość głosów na forum byłaby na nie, to wymieniłabym na angielską wersję lub sprzedałabym grę jeszcze przed otwarciem. Jeśli jednak większość osób stwierdzi, że gra się dobrze, to oczywiście otworzę i ocenię sama. Dziś mam nadzieję gra dotrze do mnie :).
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Gra się dobrze :-) Mi pomarańczowe nie mylą się z brązowymi, które jednak mają dużo innych oznaczeń niż reszta kafelków plus czerwone ściany. Kolorystycznie też widać że brązowy to brązowy a pomarańczowy pomarańczowy. Jedynie z tymi niebieskimi mam chwilę wahania czasami, ale jak się zna kafelki, to nie ma problemu :-)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4054
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: AkitaInu »

jax pisze:Myślę że ten obrazek dobrze pokazuje czytelność starej i nowej wersji:
https://www.boardgamegeek.com/image/271 ... size=large
Czytelność polskiej wersji jest zerowa.
A grałeś w polską wersję? ;)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Trolliszcze »

Bea pisze:
Trolliszcze pisze:Bea, zagraj, to będziesz wiedzieć. Rozumiem obawy, ale co Ci przyjdzie z wypytywania? Sprzedasz grę, jeśli inni stwierdzą, że jest mnie czytelna?
Tak. Jeśli większość głosów na forum byłaby na nie, to wymieniłabym na angielską wersję lub sprzedałabym grę jeszcze przed otwarciem. Jeśli jednak większość osób stwierdzi, że gra się dobrze, to oczywiście otworzę i ocenię sama. Dziś mam nadzieję gra dotrze do mnie :).
Spodziewaj się mniej więcej tego, co widzisz na zdjęciu, przynajmniej jeśli chodzi o "natłok" szczegółów. Balans kolorów jest zepsuty, już o tym pisałem, ale kafle są szczegółowe i tych szczegółów w magiczny sposób nie ubędzie. Poza tym wersja polska JEST ciemniejsza, z dwóch powodów: wykorzystuje efekt cieni (czego nie ma w oryginale), a przejścia są czarne. Moim zdaniem wygląda to klimatycznie. Ale tak jak na BGG pisze MisterC, wybudowany w grze zamek tak nie wygląda, bo między pokojami jest więcej przestrzeni. Po prostu.

A czy dla Ciebie przejrzystość jest do zaakceptowania czy nie, to i tak dowiesz się dopiero po zagraniu. Natomiast ze sprzedażą nie będziesz mieć żadnych kłopotów, nadal mnóstwo ludzi chciałoby mieć u siebie wersję polską.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1114 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: detrytusek »

Trolliszcze pisze:A czy dla Ciebie przejrzystość jest do zaakceptowania czy nie, to i tak dowiesz się dopiero po zagraniu. Natomiast ze sprzedażą nie będziesz mieć żadnych kłopotów, nadal mnóstwo ludzi chciałoby mieć u siebie wersję polską.
No tylko otwarta sprzeda się taniej także z jednej strony dopytywanie się rozumiem. Nie rozumiem natomiast po co w ciemno w takim razie wspierać.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Trolliszcze »

detrytusek pisze:
Trolliszcze pisze:A czy dla Ciebie przejrzystość jest do zaakceptowania czy nie, to i tak dowiesz się dopiero po zagraniu. Natomiast ze sprzedażą nie będziesz mieć żadnych kłopotów, nadal mnóstwo ludzi chciałoby mieć u siebie wersję polską.
No tylko otwarta sprzeda się taniej także z jednej strony dopytywanie się rozumiem. Nie rozumiem natomiast po co w ciemno w takim razie wspierać.
Można zawsze rozfoliować, obejrzeć wypraski i zafoliować. Albo jeszcze lepiej: można rozfoliować, zeskanować wypraski, wydrukować na drukarce (oczywiście zachowując odpowiednią jakość), nakleić na jakiś substytut żetonów, zagrać i wtedy zdecydować. Żeby nie daj Boże nie stracić paru złotych.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

detrytusek pisze: Nie rozumiem natomiast po co w ciemno w takim razie wspierać.
Nie wspierałam zupełnie w ciemno, bo grę znam, grałam w nią i mi się podoba. Nie grałam tylko z nowymi kaflami. Poza tym, zawsze można grę sprzedać, jak się nie spodoba, nawet wspierając w ciemno.
A tak z ciekawości zapytam, ty zawsze grasz w grę przez zakupem? Nigdy nie kupujesz w ciemno?
Trolliszcze pisze: Można zawsze rozfoliować, obejrzeć wypraski i zafoliować. Albo jeszcze lepiej: można rozfoliować, zeskanować wypraski, wydrukować na drukarce (oczywiście zachowując odpowiednią jakość), nakleić na jakiś substytut żetonów, zagrać i wtedy zdecydować. Żeby nie daj Boże nie stracić paru złotych.
Daruj sobie złośliwość. Zupełnie zbędny komentarz. Ale widać nudzi ci się.
Choć dla wielu 30 - 40 zł to sporo. Szczególnie jak się kupuje i sprzedaje po kilka gier.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Trolliszcze »

Bea pisze:Daruj sobie złośliwość. Zupełnie zbędny komentarz. Ale widać nudzi ci się.
Choć dla wielu 40 zł to sporo. Szczególnie jak się kupuje i sprzedaje po kilka gier.
Nie nudzi mi się, uważam wkurzanie ludzi za fascynujące.
A tak serio, to irytują mnie czasem problemy pierwszego świata.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

Trolliszcze pisze: A tak serio, to irytują mnie czasem problemy pierwszego świata.
No to masz problem. ;)

I nie odbieraj krytyki gry ani zdjęcia tak osobiście. Bez urazy.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Trolliszcze »

Bea pisze:
Trolliszcze pisze: A tak serio, to irytują mnie czasem problemy pierwszego świata.
No to masz problem. ;)
Wreszcie ktoś mnie rozumie!
Dobra, kończę ten offtop. Cmok, cmok i przytulaski na zgodę.
ODPOWIEDZ