Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Jeśli nie śledzicie forum dotyczącego zasad na BGG, to możecie nie wiedzieć: karta Tragarze (podstawka, karty zwykłe) ma błąd - zamiast "Dobro" powinno być "Dobra" ;)
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

Czy można prosić o graficzną prezentację lub chociaż testową kart z dodatku?
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tejot »

Na znad planszy było. Na forum jest gdzieś link.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: romeck »

Nie wiem jak Was, ale mnie rozwaliła
Spoiler:
:)

Tzn. mówię o nazwach. Zaczyna się robić swojsko. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

Tam było tylko kilka kart, nie ma pełnego spoilera?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: romeck »

Wosho pisze:Tam było tylko kilka kart, nie ma pełnego spoilera?
Nie rozumiem?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

Nie znalazłem tam artykułu ze wszystkimi kartami.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: romeck »

Wosho pisze:Nie znalazłem tam artykułu ze wszystkimi kartami.
Nie wiem co jest w artykule, natomiast wiem co jest w dodatku. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: mat_eyo »

Wosho pyta, czy Portal, wzorem FFG przy ich grach LCG, wrzucił pełny spoiler ze wszystkimi kartami z dodatku. Ja takiego czegoś nie widziałem.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: baldar »

tomb pisze:
baldar pisze:Gramy w parze i w 3 osobowym składzie. Na początku różnice były niewielkie, teraz (z dodatkiem) Egipt kończy na 80-90 pkt, a barbarzyńcy na około 60-70. Barbarzyńca zaczyna być sfrustrowany:) taką różnicą.
A Egiptem i Barbarzyńcami zawsze grają te same osoby?
Tak, zawsze te same, więc razem dojrzewamy do gry:)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4055
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: AkitaInu »

A ja miałem ostatnio dziwną partię ...

Grałem egiptem, z budową talii.

I tak:

- graliśmy w trzy osoby
- W połowie czwartek tury miałem wybudowane 22 lokacje frakcyjne, 5 umów i 3 stracone (rózne inne karty przeciwników).
- dwie karty które produkują max 5 zasobów, gdzie można na nich przechowywać co się chce
- miałem jeszcze 15 kart zwykłych wybudowanych bo nie miałem już fraqkcyjnych
- skończyłem gre z 157 punktami !! I tak, znam gre, znam zasady więc według mnie napewno nie grałem źle.

No i teraz ważna kwestia ... troche to już mało przyjemne skoro można zrobić w sumie wszystko, choć miałem sporo szczęścia w kartach a 3 karty z otwartą produkcją złota (czyli 3 dla mnie w fazie produkcji plus inni gracze to masakra). Dodatkowo miałem też karte gdzie przy każdorazowym braniu surowców/karty przez przeciwnika za chłopki ja dobierałem jednego.

I tu od razu pytanie - czy jak ktoś wykorzystuje 6 chłopków żeby zabrać 3 karty to ja dostaje jednego czy 3? Mi się wydaje że trzech

Ale koniec końców - dodatek sprawił że gra jest troche za łatwa (albo tor punktacji powinien być na 100 punktów ;))

Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: baldar »

AkitaInu pisze:A ja miałem ostatnio dziwną partię ...

Grałem egiptem, z budową talii.

I tak:

- graliśmy w trzy osoby
- W połowie czwartek tury miałem wybudowane 22 lokacje frakcyjne, 5 umów i 3 stracone (rózne inne karty przeciwników).
- dwie karty które produkują max 5 zasobów, gdzie można na nich przechowywać co się chce
- miałem jeszcze 15 kart zwykłych wybudowanych bo nie miałem już fraqkcyjnych
- skończyłem gre z 157 punktami !! I tak, znam gre, znam zasady więc według mnie napewno nie grałem źle.

No i teraz ważna kwestia ... troche to już mało przyjemne skoro można zrobić w sumie wszystko, choć miałem sporo szczęścia w kartach a 3 karty z otwartą produkcją złota (czyli 3 dla mnie w fazie produkcji plus inni gracze to masakra). Dodatkowo miałem też karte gdzie przy każdorazowym braniu surowców/karty przez przeciwnika za chłopki ja dobierałem jednego.

I tu od razu pytanie - czy jak ktoś wykorzystuje 6 chłopków żeby zabrać 3 karty to ja dostaje jednego czy 3? Mi się wydaje że trzech

Ale koniec końców - dodatek sprawił że gra jest troche za łatwa (albo tor punktacji powinien być na 100 punktów ;))

Co o tym sądzicie?
Trochę też mi się wydaje, że dzięki dodatkowi nabija się więcej punktów. Ale to nic złego. W Egipcie - a gram barbarzyńcami - denerwuje mnie to, że u nich zwyczajnie drogi można brukować złotem. I tak jak pisałem wcześniej, bijąc ich barbarzyńcami wiele krwi się im nie upuści - bo tak czy inaczej nie można niszczyć im lokacji frakcyjnych, które przynoszą ogromny dochód. Zresztą kij ma dwa końce, bo bitwy są jednak kosztowne dla barbarzyńców i zmuszając do wyrzeczeń. A jeżeli chodzi o pytanie: to wg mnie - jednego chłopka się bierze, nawet gdy przeciwnik dociąga 3 karty. Przynajmniej my tak gramy.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: hadrian »

baldar pisze: A jeżeli chodzi o pytanie: to wg mnie - jednego chłopka się bierze, nawet gdy przeciwnik dociąga 3 karty. Przynajmniej my tak gramy.
Czyli źle gracie.
Instrukcja str. 11: "Oaza - jeśli przeciwnik wyda więcej par robotników na raz, otrzymujesz 1 robotnika za każdą wydaną przez niego parę."
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: romeck »

Przyznaję po kilku grach, że potrafimy się mylić na torze punktacji. Niby fajnie, że jest on zrobiony w postaci wężyka, ale często się łapiemy na tym, że mylimy orientację i zamiast dodawać punkty, odejmujemy je. Dobrze gdy to zauważymy i skorygujemy w momencie punktowania, ale często przychodzą myśli typu "czy ja na pewno dodałem te punkty, czy przypadkiem ich nie odjąłem, bo coś mi się nie zgadza".
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: zakwas »

romeck pisze:Przyznaję po kilku grach, że potrafimy się mylić na torze punktacji. Niby fajnie, że jest on zrobiony w postaci wężyka, ale często się łapiemy na tym, że mylimy orientację i zamiast dodawać punkty, odejmujemy je. Dobrze gdy to zauważymy i skorygujemy w momencie punktowania, ale często przychodzą myśli typu "czy ja na pewno dodałem te punkty, czy przypadkiem ich nie odjąłem, bo coś mi się nie zgadza".
Witam w klubie. ;)
pentoza
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2014, 00:40

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pentoza »

Podpisuje się pod powyższymi postami. Tor punktacji zupełnie się nie sprawdza. A jako że często dzielą nas 2-3 punktowe różnice, to każdy później po 3 razy zastanawia się, czy dobrze się podliczylismy.

Zwłaszcza że w trakcie zabawy dochodzi sporo modyfikatorow punktacji (np.za zbudowanie lokacji frakcyjnej), gdzie często punkty doliczamy z lekkim opóźnieniem, bo przy dobieraniu surowców, łatwo może to niestety umknąć.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: mat_eyo »

Ja grając z żoną zawsze mam wrażenie, że swoje punkty liczę poprawnie, a jej od czasu do czasu przeskakuję o 10 ;) jest też możliwość, że po prostu jest ode mnie lepsza, ale wolę wersję ze złym naliczaniem punktów :D
Ostatnio zmieniony 30 lis 2014, 11:14 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tejot »

Zdecydowanie prawda. Najbardziej nie jestem niczego pewien jak gram solo i wszystko robię dość szybko.
Wtedy znacznik lata w obie strony..
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

Kupiłem dodatek, karty rzeczywiście dosyć mocne ale głównie jedynki które jak rozumiem z założenia mają takie być.
Teraz pytanie kiedy pojawią się zasady turniejowe i pierwsze turnieje? :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Wosho pisze:Teraz pytanie kiedy pojawią się zasady turniejowe i pierwsze turnieje? :)
Pierwszy turniej ONI był na Wrocław Games Fest - niestety, nie znam szczegółów, byłem tylko w sobotę. :(
Awatar użytkownika
Diesel
Posty: 90
Rejestracja: 31 maja 2014, 16:52
Lokalizacja: Olsztyn/Inowrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Diesel »

mat_eyo pisze:Ja grając z żoną zawsze mam wrażenie, że swoje punkty liczę poprawnie, a jej od czasu do czasu przeskakuję o 10 ;) jest też możliwość, że po prostu jest ode mnie lepsza, ale wolę wersję ze złym naliczaniem punktów :D
ja grając z narzeczoną wygrałem tylko raz :lol:



..ale ostatnio brakowało mi tylko 2pkt (chyba nie w tę stronę co trzeba wężykiem poszedłem) :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 30 lis 2014, 16:10 przez Diesel, łącznie zmieniany 1 raz.
Ciekawy świata.. planszówkowego ;)
Nie odmówię rozgrywki w dobrym towarzystwie, daj znać na fb: https://www.facebook.com/DawidSzatkowski
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Atamán »

zakwas pisze:
romeck pisze:Przyznaję po kilku grach, że potrafimy się mylić na torze punktacji. Niby fajnie, że jest on zrobiony w postaci wężyka, ale często się łapiemy na tym, że mylimy orientację i zamiast dodawać punkty, odejmujemy je. Dobrze gdy to zauważymy i skorygujemy w momencie punktowania, ale często przychodzą myśli typu "czy ja na pewno dodałem te punkty, czy przypadkiem ich nie odjąłem, bo coś mi się nie zgadza".
Witam w klubie. ;)
Też mi się ten tor nie podoba i zdarzyło mi się kilka razy korygować współsgraczy przy przestawianiu znacznika. Przy jednej z pierwszych gier mi też zdarzyło się pomylić, a od tamtej pory albo robię już wszystko dobrze albo mnie za słabo kontrolują. :(

Wczoraj rozegrałem trzecią partię z dodatkiem (partia 3-osobowa: ja grałem Rzymem, przeciwnicy: Egipt i Barbarzyńcy). Rzym dostał w dodatku kilka bardzo pomocnych kart: Nowe miasto (ludzik za każdym razem, gdy stawiam rzymską lokację), czy Punkt załadunkowy (otwarta produkcja kamieni, z której korzystał Egipt), ale z podstawki pomogły mi się mocno rozkręcić: Osadnicy (wydaj drewno i zbuduj lokację frakcyjną bez odrzucania karty), Trupa (by móc ponownie aktywować Osadników), dzięki nim szybko zbudowałem takie karty jak Budowniczy (produkcja drewno+kamień) oraz Kolonia handlowa (produkcja człowiek + moneta). Skończyłem z wynikiem 119 punktów (udało się zbudować 28 frakcyjnych), co jest moim rekordem jeśli chodzi o Rzym.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Czochrun »

Przepraszam z góry za pytanie, które być może padło, ale topic za bardzo się rozrósł i szczerze mówiąc/pisząc nie chce mi się go całego czytać.
Co jest takiego fascynującego z Osadnikach? Czy to faktycznie taki klon Nowej Ery czy jest to jeszcze lepsze?
Na lewo i prawo słyszę ochy i achy a przecież to już było. No chyba, że osoby zafascynowane Osadnikami nie miały styczności z Nową Erą czy też 51. stanem.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: janekb »

Czochrun pisze:Przepraszam z góry za pytanie, które być może padło, ale topic za bardzo się rozrósł i szczerze mówiąc/pisząc nie chce mi się go całego czytać.
Co jest takiego fascynującego z Osadnikach? Czy to faktycznie taki klon Nowej Ery czy jest to jeszcze lepsze?
Na lewo i prawo słyszę ochy i achy a przecież to już było. No chyba, że osoby zafascynowane Osadnikami nie miały styczności z Nową Erą czy też 51. stanem.
Ładna grafika, łatwa do złapania o co chodzi, ale trochę kombinowania itp. Wesoła rozgrywka. Grałem dwa razy i 51 st bym nie zamienił na nią, mimo że fajna gra to jest.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: zakwas »

Przy porównaniu z 51 jest dużo prostsza w nauce przy identycznych zasadach. I IMO zwyczajnie ładniejsza. ;)
ODPOWIEDZ