Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness 2 ed (Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bea »

Quba40 pisze: Bea zagraj w 4 scenariusz jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, występuje tam jedna z kluczowych postaci z opowiadania :)
Gramy po kolei na razie i jesteśmy przy drugim, tak więc czwarty jeszcze przede mną.
A jakie jeszcze konkretne opowiadania polecilibyście pod inne scenariusze?
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Quba40 »

Bea pisze:
Quba40 pisze: Bea zagraj w 4 scenariusz jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, występuje tam jedna z kluczowych postaci z opowiadania :)
Gramy po kolei na razie i jesteśmy przy drugim, tak więc czwarty jeszcze przede mną.
A jakie jeszcze konkretne opowiadania polecilibyście pod inne scenariusze?
Przede wszystkim polecam tomy z opowiadaniami: Najpierw Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści a potem Przyszła na Sarath Zagłada. Tłumaczem jest Maciej Płaza, który jest najlepszym tłumaczem prozy H.P. Lovecrafta. (zerknij na recenzję w której zestawiono fragment jego tłumaczenia z innym tłumaczeniem http://www.hplovecraft.pl/2016/06/29/pr ... -recenzja/ ).

A jeśli chodzi o opowiadania, które wspierają 3 scenariusz to chyba ciężko będzie coś konkretnego znaleźć.
Ja od siebie polecam:
Przypadek Charlesa Dextera Warda
Kolor z innego wszechświata
Zgroza w Dunwich
W górach szaleństwa
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Carmash »

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... threshold/

Pozostaje czekać na pierwsze opinie dotyczące dodatku i zapowiedź następnego, tym razem większego rozszerzenia :)
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Musza »

Skończyłem właśnie 1-wszy scenariusz... tzn. skończyłem przegrywać :mrgreen: Tym razem przygotowałem i posegregowałem wszystko za wczasu i grało się o wiele lepiej. Przeczytałem nawet instrukcję :!: :roll: i jakie zdziwienie mnie wzięło, że osiągnięcie maksimum obrażeń/przerażenia nie zabija postaci, a daje status ranny/obłąkany i "kolejne życie". Ostatnio próbowałem bez tego sobie poradzić, także brawo ja. Grało się fajnie, poziom trudności jest adekwatny do klimatu (w grę na podstawie opowiadań HPL wypada choć raz przegrać :twisted: ) i pamiętam, że z żywym strażnikiem tajemnic nie było wcale łatwiej, choć to zależało oczywiście od strażnika. Nadal jednak nie jestem w pełni przekonany do aplikacji. Wkurzało mnie, że ok 80-90% czasu spędziłem nad nią, a nie nad planszą. Miałem nawet wrażenie, że komponenty są tylko dodatkiem, żeby mieć na wierzchu ekwipunek. Gdyby postacie i potwory pojawiały się w aplikacji i zostawić same karty ekwipunku i kości to w zasadzie grałoby się tak samo, tylko szybciej i by szyja nie bolała :roll: ... no, ale mimo tego narzekania i tak się wyśmienicie grało i tytuł ląduje na którejś z wyższych półek mojego serca :oops:
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Quba40 »

Zastanawiam się, czy dodatek Za progiem spowoduje, że starsze scenariusze będą korzystać z nowych kafelków. Ma ktoś może taką informację?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

Quba40 pisze:Zastanawiam się, czy dodatek Za progiem spowoduje, że starsze scenariusze będą korzystać z nowych kafelków. Ma ktoś może taką informację?
Mam nadzieję, że co jakiś czas będą aktualizować starsze scenariusze, ale nic oficjalnego nie wiadomo w tej kwestii.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Smoku »

vinnichi pisze:no ok cwaniaki, macie wersję angielską i te dodatki :-)
Nie, mam polską wersję pierwszej edycji i dodatku "Zew dziczy".
Scenariusz z "kultem ze wzgórza" przeszedłem i oceniam na 3+, mało wydarzeń,kilka potworów i szybki finał (raczej prosty do przejścia).
Na plus, mocny wstęp i leśne ostępy z bagnami. Sama historia mocno jednorazowa.

P.S. mam pytanie czy ogień przemieszcza się przez rzekę ?
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Quba40 »

Smoku pisze:
vinnichi pisze:no ok cwaniaki, macie wersję angielską i te dodatki :-)
Nie, mam polską wersję pierwszej edycji i dodatku "Zew dziczy".
Scenariusz z "kultem ze wzgórza" przeszedłem i oceniam na 3+, mało wydarzeń,kilka potworów i szybki finał (raczej prosty do przejścia).
Na plus, mocny wstęp i leśne ostępy z bagnami. Sama historia mocno jednorazowa.

P.S. mam pytanie czy ogień przemieszcza się przez rzekę ?
Obie przygody, które oferuje 1ed są wg. mnie słabsze od tych w podstawce.

Jeśli rzeka jest nieprzekraczalna to pewnie nie. Tak samo jak ogień nie pokonuje ścian i nie przenosi się do następnego pomieszczenia.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: sirafin »

Ogień przemieszcza się przez rzekę. Płonące drobiny niesione przez wiatr mogą normalnie wzniecić pożar, dlatego należy dogaszać ogniska po imprezie w plenerze ;)

Ale odbiegając od fabularnego kontekstu, ściany mają w zasadach dodatkowy wyjątek związany z efektami wpływającymi na sąsiednie pola, nieprzekraczalna granica takiego wyjątku nie posiada.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Musza »

Znowu zagrałem, znowu przegrałem, wciąż pierwszy scenariusz. Dzisiaj grałem z tabletem (vs wczoraj z komputerem i bezprzewodową myszką) i było dużo lepiej (poza dźwiękami, które jednak lepiej brzmią na wielkich kolumnach). Znacznie lepiej się bawiłem, znacznie płynniej rozgrywka przechodziła kiedy już trochę znałem scenariusz i dalej doszedłem:
Spoiler:
Musiałem sobie coś wyjaśnić, bo wydawało mi się, że jak na 2 gwiazdki trudności jest... za trudno:
https://boardgamegeek.com/thread/161867 ... r-movement
Nie wiem jak wy, ale ja nie uwzględniłem, że drzwi blokują zasięg i potwory praktycznie zawsze atakowały. Przynajmniej teraz wiem jak skutecznie podnieść poziom trudności :mrgreen:
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: krecilapka »

Odebrałem swój egzemplarz i zacząłem przeglądać komponenty i się ciekawię czy to przypadłość tylko mojego egzemplarza?
Np. kart powszechnych powinno być 40 mam 36. Unikatowych mam 22 z 24. Kart stanów 25 a powinno być 37. Za to zaklęć winno być 30 wg instrukcji ale po 50 karcie przestało mi się chcieć dalej liczyć ;). No dobra karty mogłem dostać np. źle skonfekcjonowane.
Ale żetony? Przecież to jest w arkuszach i z góry wiadomo ile tego jest.
No a żetonów osób powinno być 22, mam 26. Ale liczyłem na sztukę, więc może w tym mam jakieś "puste"?
Żetony potworów, które wg instrukcji powinny być 24. Ale ja odliczyłem 24 i została mi jeszcze tych żetonów kupka którą oceniam na jakieś 40.
Hm... :?:
Strud
Posty: 315
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 43 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Strud »

Kilka kart przedmiotów i stanów jest dwustronnych, może policzyłeś je jako czary. Co do żetonów, nie rozpakowałeś przypadkiem zestawu konwertującego do pierwszej edycji?
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Retro »

Strud pisze:Kilka kart przedmiotów i stanów jest dwustronnych, może policzyłeś je jako czary. Co do żetonów, nie rozpakowałeś przypadkiem zestawu konwertującego do pierwszej edycji?
Dobrze mówi
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: krecilapka »

O! To pewnie to. Wszystko zostawiłem synowi do rozfoliowania, więc pewnie rozpakował wszystko jak leci. Widać będę miał teraz zabawę z segregowaniem co jest zestawem konwertującym a co drugą edycją ;). Mam nadzieję, że to będzie jakoś oznaczone i do odróżnienia.
No dobra to względem żetonów i naddatków mam mniej więcej jasność.
No faktycznie mogłem policzyć jako czary karty przedmiotów / stanów skoro są dwustronne. W podręczniku przedmioty są pokazane jako posiadające na rewersie torbę, a stany to zielone macki. No ale dobra zerknę pod kątem frontów.
Dzięki za podpowiedź :).
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: szajus2 »

Przeszukuję internet w celu zakupu własnego egzemplarza gry, znalazłem najtaniej na 324 zł na 3kropki. Znalazł może ktoś taniej? Może ktoś mógłby się podzielić jakimś kodem rabatowym co bym mógł sobie pozwolić na jakąś kajzerkę do końca miesiąca miesiąca? :) Z góry dzięki.
Fojtu
Posty: 3387
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1265 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Fojtu »

Polecam zajrzeć do tego tematu: KLIK i zapytać kogoś z tamtej listy :)
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Carmash »

Wczoraj rozegrałem pierwszy raz trzeci scenariusz i zgodnie z całą grupą stwierdziliśmy, że była to najlepsza przygoda z dotychczasowych. Niesamowity klimat i ciekawa zabawa mechaniczna, która wciągnęła nas bez reszty. Przegraliśmy po stracie jednego z badaczy, przez co zamierzamy za jakiś czas podejść do tego scenariusza ponownie. Ta gra jest NIESAMOWITA :)
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Quba40 »

Carmash pisze:Wczoraj rozegrałem pierwszy raz trzeci scenariusz i zgodnie z całą grupą stwierdziliśmy, że była to najlepsza przygoda z dotychczasowych. Niesamowity klimat i ciekawa zabawa mechaniczna, która wciągnęła nas bez reszty. Przegraliśmy po stracie jednego z badaczy, przez co zamierzamy za jakiś czas podejść do tego scenariusza ponownie. Ta gra jest NIESAMOWITA :)
Ja do tego scenariusza proponuję utrudnienie w postaci takiej,
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 18 sty 2017, 13:09 przez Quba40, łącznie zmieniany 1 raz.
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Carmash »

Quba40 pisze:
Carmash pisze:Wczoraj rozegrałem pierwszy raz trzeci scenariusz i zgodnie z całą grupą stwierdziliśmy, że była to najlepsza przygoda z dotychczasowych. Niesamowity klimat i ciekawa zabawa mechaniczna, która wciągnęła nas bez reszty. Przegraliśmy po stracie jednego z badaczy, przez co zamierzamy za jakiś czas podejść do tego scenariusza ponownie. Ta gra jest NIESAMOWITA :)
Ja do tego scenariusza proponuję utrudnienie w postaci takiej, że maksymalnie 1 osoba z rodziny może zginąć, jak więcej to się przegrywa ;)
Sugeruję wrzucić w spoiler ;) Poza tym, dostaliśmy wczoraj taki łomot, że póki co o dodatkowych utrudnieniach nie myślimy :D

Teraz czas na czwarty scenariusz. Już zacieram rączki.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Quba40 »

Carmash pisze:
Quba40 pisze:
Carmash pisze:Wczoraj rozegrałem pierwszy raz trzeci scenariusz i zgodnie z całą grupą stwierdziliśmy, że była to najlepsza przygoda z dotychczasowych. Niesamowity klimat i ciekawa zabawa mechaniczna, która wciągnęła nas bez reszty. Przegraliśmy po stracie jednego z badaczy, przez co zamierzamy za jakiś czas podejść do tego scenariusza ponownie. Ta gra jest NIESAMOWITA :)
Ja do tego scenariusza proponuję utrudnienie w postaci takiej,
Spoiler:
Sugeruję wrzucić w spoiler ;) Poza tym, dostaliśmy wczoraj taki łomot, że póki co o dodatkowych utrudnieniach nie myślimy :D

Teraz czas na czwarty scenariusz. Już zacieram rączki.
Racja, wyedytowane ;)

My za pierwszym razem na 2 badaczy przeszliśmy w miarę bezproblemowo, pod koniec byliśmy dobrze przygotowani.
Natomiast na 4 badaczy nie udało się, jest o wiele trudniej bo potrzeba znaleźć więcej pewnych znanych Ci elementów w stosunku do gry 2 badaczami.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: sirafin »

Quba40 pisze:Ja do tego scenariusza proponuję utrudnienie w postaci takiej,
Spoiler:
Standardowo w scenariuszach są trzy epilogi: dobry, neutralny i zły (za wyjątkiem jednego scenariusza, gdzie mamy czwarty, ukryty epilog). To utrudnienie to po prostu (prawie) uzyskanie dobrego epilogu, co chyba zawsze powinno być celem badaczy ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Overseer
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2015, 12:41
Has thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Overseer »

Unboxing dodatku Beyond the Threshold
https://www.youtube.com/watch?v=RGqtvKbowhE
Wherever the Overseers go, common folk tremble, and brother accuses brother.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1217
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 375 times
Been thanked: 264 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Deem »

sirafin pisze:Standardowo w scenariuszach są trzy epilogi: dobry, neutralny i zły (za wyjątkiem jednego scenariusza, gdzie mamy czwarty, ukryty epilog).
Mógłbyś wrzucić informację, co to za ukryty epilog? W spoilerze oczywiście :)
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Eremita »

Jedah pisze:Unboxing dodatku Beyond the Threshold
https://www.youtube.com/watch?v=RGqtvKbowhE
Dzięki. Szkoda tylko że gościu chyba nie sprawdził jak się robi unboxingi.
Awatar użytkownika
Overseer
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2015, 12:41
Has thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Overseer »

Eremita pisze:
Jedah pisze:Unboxing dodatku Beyond the Threshold
https://www.youtube.com/watch?v=RGqtvKbowhE
Dzięki. Szkoda tylko że gościu chyba nie sprawdził jak się robi unboxingi.
Trzymaj lepszy
https://boardgamegeek.com/video/123460/ ... shold-unbo
Wherever the Overseers go, common folk tremble, and brother accuses brother.
ODPOWIEDZ