Wasze Top 10 gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Sardo
Posty: 87
Rejestracja: 15 sie 2012, 22:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Sardo »

Aktualne top10, dokładnie rok później ;)
Małe przetasowania na miejscach 2-10, a Battlestar Galactica to zupełnie inna liga i wątpię, by w najbliższym czasie miała ustąpić jakiejś innej grze, ale kto wie ...

#1 Battlestar Galactica
#2 Coup: Rebellion G54
#3 T.I.M.E Stories
#4 Wsiąść do Pociągu: Europa
#5 7 Cudów Świata
#6 Listy z Whitechapel
#7 Quadropolis
#8 Five Tribes
#9 Gra o Tron: Gra Planszowa (druga edycja)
#10 Broom Service

#11-21
Spoiler:
poprzednia: 08-12-2015
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: hipcio_stg »

1. Magic the Gathering - słabość od wielu, wielu lat!
2. Agricola - trudna, wielodecyzyjna, na nic nie ma czasu
3. Robinson Crusoe - miłym zaskoczeniem jest przegrać z grą ;) Atutem jest poziom trudności i osadzenie wszystkiego w klimacie.
4. 7 cudów (z dodatkami) / pojedynek (z dodatkami) - absolutny klasyk (spadł po dodatku Babel)
5. Tzolk`in - mechanizm koła jest magnetyczny
6. Quadropolis - lekka nowość na mojej półce, ma efekt następnej partii
7. Splendor - prosta gra do "zarażania"
8. TTR (z dodatkami) - j.w.
9. Smallworld - świetnie zbalansowana, szybka i cała masa interakcji
10. blokus / blokus trigon - easy to learn, hard to master!
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Haloon »

1. Evolution Cilmate z dodatkami - świetna karcianka o ewolucji zwierząt, proste zasady, mnóstwo kart, mało znana gra na naszym podwórku, najlepszy zakup tego roku
2. Leaving Earth - nietypowa mechanika i tematyka, niszowa gra z USA, jeżeli lubisz temat podboju kosmosu bez dodaku SF to gra dla Ciebie, duży aspekt edukacyjny, kupować tylko z dodatkiem - dostajemy do dyspozycji cały układ słoneczny
3. Robinson Crusoe - gra o dużych możliwościach, bardzo regrywalna, wysoki poziom trudności a jeszcze wyższy satysfakcji, taki Half life planszówek - na jej "silniku" można odtworzyć rózne scenariusze - od historycznych po postapo :)
4. Pandemia z dodatkami - miły coop, sama podstawka jest banalna i szybko się nudzi, gra nabiera rumieńców z każdym kolejnym dodatkiem - mimo że po nowym roku wyjdzie 3 dodatek, są one tak zaplanowane iż gra dalej jest spójna i fun z gry nie ginie w rozrasatającej się instrukcji
5. Terraformacja Marsa - wolę ameritrashe niż eurosucharki ale taki sucharek podany z ciekawym klimatem jest świetny, nie wiem co przyciąga mnie do tej gry, po prostu gra się przyjemnie, bardzo dobry tytuł żeby wciągnąć nowych graczy w świat planszówek
6. Wojna o Pierścień - jedyna gra która oddaje jednocześnie aspekt strategiczny jak i przygodowy Władcy Pierścieni, kupować z każdym wychodzącym dodatkiem
7. Kupcy i korsarze - najlepsza gra w klimatach pirackich, sama podstawka nie załapałaby się gdyż jest po prostu nużąca, dodatek Seas of Glory naprawia błędy podstawki, gra nabiera rozmachu - jak kupować to tylko z dodatkiem
8. Stawka większa niż życie - polska perełka, niebanalny klimat, prosta mechanika a mimo to potrafi przepalić zwoje, nie widziałem lepszej gry szpiegowskiej
9. Bios Genesis - karcianka o powstawaniu życia, dla fanów biologii i evolucji must have, instrukcja jest gigantyczna ale gra o dziwo nie jest trudna, preludium do nadchodzącego Bios Megafauna 2
10. Horror w Arkham - klasyk, dobra przygodówka w klimatach Lovecrafta, posiadam wszystkie dodatki i tej perspektywy widzę plusy i minusy tej sytuacji: dużo dodatków to jeszcze więcej dobrej gry, ale z drugiej strony gra strasznie się rozrosła i stoi na granicy nieogarnięcia ;P Kiedyś miałem Descenta z dodatkami i sprzedałem go bo było więcej rozkładania żetonów, kart niż samej gry
kasiul3k
Posty: 104
Rejestracja: 17 wrz 2016, 07:48
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 50 times
Been thanked: 98 times
Kontakt:

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: kasiul3k »

U mnie wygląda to mniej więcej tak:

1. Władca pierścieni LCG
2. Claustrophobia
3. Eldritch Horror
4. Seasons
5. Takenoko
6. Pandemia
7. Patchwork
8. Carcassone
9. Shotten Totten
10. Summoner Wars

Ale czuję, że będzie niedługo zmiana, bo Horror Arkham LCG zapowiada się naprawdę świetnie :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Pan_K »

[quote=""8 grudnia 2015 wyglądało to tak"]
1. Robinson
2. AquaSphere
3. Mage Knight
4. Eldritch Horror
5. Bora Bora
6. Gallerist
7. Alchemicy
8. Grand Austria Hotel
9. Klątwa Czarnych Kości
10. Lewis i Clark[/quote]

Dziś wygląda to nieco inaczej:

1. Leaving Earth
2.,3.,4. Bora Bora, The Gallerist, Cywilizacja: Poprzez Wieki
5.,6. Pola Arle, Marco Polo
7.,8.,9. AquaSphere, 7 Cudów Świata; 7 Cudów Świata: Pojedynek
10. Robinson Crusoe

Robinson z wyraźną tendencją malejącą: po ograniu wszystkich oficjalnych i paru fanowskich scenariuszy czuję przesyt.
Trochę podobnie z AquaSphere.
Ewidentnie też gust mi się rafinuje w kierunku euro (choć nigdy specjalnie ameri nie był).
Kilka tytułów zaliczyło spadki z braku współgraczy, choć sam tytuł nadal cenię (przykładem Alchemicy).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: hamish »

Moje pierwsze, ułomne, top 10:

1. Scythe (skosiło konkurencję)
2. Leaving Earth (tu się wahałem, między 1 a 2, ale różnica naprawdę minimalna)
3. Chaos w Starym Świecie (wdarł się przebojem w moje życie)
4. Studium w Szmaragdzie (bo Wallace i... Cthulhu)
5. Cywilizacja Poprzez Wieki 3. ed. (Chvatil)
6. Pandemic: Czas Cthulhu (bo inny, niż Pandemic i bo Cthulhu)
7. Horror w Arkham (bo Cthulhu...)
8. Troyes (prawdziwa miłość nigdy nie przeminie)
9. Antike (bo w swej prostocie daje tyle frajdy i można grać w szóstkę, a nie czuć, że tyle luda wokół)
10. Rosyjskie Koleje z wszystkimi dodatkami (bo zawsze lubiłem i wykręciłem 623 punkty solo).
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: sajlenthill »

Po raz pierwszy po ponad 2 latach obcowania z planszówkami chciałbym się podzielić swoim zestawieniem gier. Przyznam, że sprawiło mi to nie lada wyzwanie. Przez te 2 lata przez mój stół przewinęło się sporo gier (ok. 150 tytułów) więc było w czym wybierać. A więc:

1. Szklany szlak - jest to gra, która najlepiej przetrwała próbę czasu. Nadal z żoną chętnie do niej wracamy i zawsze mamy wypieki na twarzy i czuć swąd palących się mózgów. Jest to tytuł w który bez wątpienia zagraliśmy największą ilość razy i jeśli ktoś mi zaproponuje partię to nawet w nocy o północy zagram :-)

2. 1960: The making of the President - jako że mam bzika na punkcie USA i bardzo lubię gry polityczne, to wiedziałem już po zakupie, że ta gra będzie w mojej czołówce. Tak było, jest i chyba będzie.

3. Time Stories - najmłodsza gra w tym zestawieniu, wbiła się przebojem do mojego TOP. Za mną tylko pierwszy scenariusz ale baaaardzo ostrzę sobie zęby na kolejne. Super sprawa!

4. Viticulture - świetne Euro, super klimat, gra niełatwa i za to właśnie ją cenię.

5. Martwa Zima - super kooperacja, gram głównie w 2 osoby i nawet bez motywu zdrajcy jest super. Wielki plus za klimat.

6. Robinson Crusoe - kolejna kooperacja, ulubiona gra mojej żony tak więc i ja się wciągnąłem i to na dobre.

7. Le Havre - świetna gra, mnóstwo opcji, dość trudna - na początku ciężko połączyć koniec z końcem, sporo trudnych decyzji.

8. Tzolkin - co by nie mówić - magia kręcenia kołem :-)

9. Zamki Burgundii - sporo gier Felda za mną ale tylko ta pojawi się w tym rankingu, szybka, dość lekka ale jest się nad czym pogłowić. Szczególnie jak się gra z jakimś wyjadaczem.

10. Wojna o pierścień - w nią grałem zaledwie 3 razy ale każda partia to była niesamowita przygoda. Wielka epicka gra a jeszcze przy okazji grania jak się słucha ścieżki dźwiękowej z filmu - szok.

Gry, nad którymi się jeszcze zastanawiałem czy by ich nie umieścić w TOP - Lewis i Clark i Fury of Dracula. To takie miejsca 10,1 i 10,2 :-)

Gry, które są na dobrej drodze żeby do 10tki wskoczyć (trzeba je jeszcze mocniej ograć): Sekigahara, Pola Arle, Keyflower, Concordia.

Namieszać może SW Rebelia - ale to tylko moje przeczucia, gra czeka na swoją kolej.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4641
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 1949 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: warlock »

[czyszczę]
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2017, 08:42 przez warlock, łącznie zmieniany 7 razy.
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Carmash »

U mnie na ten moment lista wygląda następująco:

#1: Posiadłość Szaleństwa 2 ed.
#2: Twilight Imperium
#3: Gra o Tron 2 ed.
#4: Robinson Crusoe
#5: Pandemic Legacy
#6: Zakazane Gwiazdy
#7: Cywilizacja: Poprzez Wieki
#8: Alchemicy
#9: Star Wars: Rebelia
#10: Legendary Encounters: Alien

Wielkie nadzieje: Wojna o Pierścień, Zimna Wojna, Clash of Cultures, Eclipse, Szogun, Android: Netrunner, T.I.M.E Stories, Horror w Arkham LCG i This War of Mine.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: kinioo »

Bea pisze:
kinioo pisze:Kurde, patrze na te Wasze listy I placze :cry: jak widze ile fajnych tytulow nas omija z braku (chetnych) wiekszej liczby graczy do gry (my meczymy zazwyczaj cos co chodzi na 2jke lub solo).
Próbowałeś szukać ludzi przez forum albo FB? Skąd jesteś?
Hej, tak probowalem.

Mieszkamy obecnie w UK.

Wlasnie sie zapisalem do lokalnej grupy grajkow planszowych, wiec mam nadzieje juz niedlugo 'przymieszac' w jakis wiekszy tytul!

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Musza »

moja ma się teraz tak:

1. Hybrid
2. The Others: 7 Sins
3. Cthulhu Wars
4. Blood Rage
5. Eldritch Horror
6. Pokój 25
7. Munchkin Cthulhu
8. Ticket to Ride: Europe
9. Mr. Jack
10. Dice Masters (Marvel/DC)


11. Posiadłość Szaleństwa
Ostatnio zmieniony 29 gru 2016, 17:13 przez Musza, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Bruno555 »

Haloon pisze:1. Evolution Cilmate z dodatkami - świetna karcianka o ewolucji zwierząt, proste zasady, mnóstwo kart, mało znana gra na naszym podwórku, najlepszy zakup tego roku
Dzięki Twojemu wpisowi zainteresowałem się grą (temat mi bardzo odpowiada), przeczytałem kilka recenzji i nie mogłem się powstrzymać by nie kupić tej gry:). Mam nadzieję że spełni moje oczekiwania. Chyba zrobię jakieś tłumaczenie kart, żeby poszerzyć grono osób do wciągnięcia w tą grę.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: pezetto »

Ciężka sprawa :? Prezentować się to będzie mniej więcej tak (kolejność alfabetyczna):

1. 51. Stan + Nowa Era + Zima + Ruiny
2. Brass
3. Five Tribes + The Artisans of Naqala
4. Le Havre
5. Puerto Rico
6. Rosyjskie/Niemieckie Koleje
7. Terra Mystica
8. Trajan
9. Troyes
10. Zamki Burgundii

Rezerwa:
- Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)
- Epoka Kamienia
- Race for the Galaxy (bez dodatków)
- Wysokie Napięcie

Generalnie klimat, klimat i jeszcze raz klimat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: evenstar »

Jako, że uwielbiam gry kościano-karciano-kafelkowe o niezbyt skomplikowanych zasadach stąd taki, a nie inny zestaw.

1. Marco Polo - za ogromną regrywalność, za mechanike, za wykonanie
2.Grand Austria Hotel - za regrywalność, za mechanike - minus - downtime przy grze 3 i 4 os.
3. Terraformacja Marsa - za regrywalność, za mechanike, za wykonanie, za klimat - minus - planszetki graczy :/
4. Lords of waterdeep - za regrywalność, za prostote zasad
5. Five Tribes - za mechanike, za wykonanie - minus - mogłoby być więcej kart dżinów
6. Zamki Ludwika - za wykonanie, za mechanike, za regrywalność - minus - słabo chodzi na 2 os. :(
7. Na chwałę Rzymu - za mechanike, za regrywalność - minus - wkładanie tych kart pod plansze denerwuje
8. 51 stan - za wykonanie, za mechanike, za regrywalność - minus - odnosze wrażenie, że w starej wersji było więcej kombowania?
9. Najeźdcy z północy - za wykonanie, za mechanike, za prostote zasad - jeszcze nie wiem jak z regrywalnością będzie
10. Ank Morpork - za mechanike i emocje w czasie rozgrywki - minus - to, że obecnie jest mega droga i jej nie kupie :P
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
buhaj
Posty: 1046
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 861 times
Been thanked: 513 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: buhaj »

Koniec roku jest dobrym momentem aby stworzyć własne TOP 10. W ciężkich bólach decyzyjnych powstała taka to drabinka:

1. Szachy - za całokształt, za to , że od pewnego poziomu stają się dziełem sztuki
2. Zakazane Gwiazdy - wspaniała gra trochę przypominająca tę powyżej :)
3. Poker - nigdy nie odmówię ale tylko wtedy gdy gramy na ... żetony :wink:

4. Mare Nostrum Imperia
5. Terraformacja Marsa
6. Blood Rage
7. Cry Havoc
8. Leaving Earth
9. Cyklady
10. Scythe

W poczekalni: K2, Gears of war, Time stories, Tikal, Nowy York 1901,
Lukasz1111
Posty: 20
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:59

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Lukasz1111 »

Moje TOP 10:

1. Osadnicy Narodziny Imperium
2. Szachy
3.Age of Empires: The Age of Discovery
4. 7 Cudów Świata Pojedynek
5. Stratego
6. M&M Heroes
7. Small World
8. Warcaby
9. Ryzyko ( jedna z pierwszych moich planszówek)
10. Rummikub
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Edwardo »

Też się pobawię:

1. Cywilizacja poprzez wieki
2. Brass
3. Neuroshima Hex
4. Agricola
5. Eclipse
6. Lewis&Clark
7. 7 cudów świata
8. Boże Igrzysko
9. Labirynt: wojna z terroryzmem
10. Race for the Galaxy
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: arracan »

1. Star Wars: Rebelia
2. Neuroshima Hex
3. Gra o Tron
4. 7 Cudów Świata: Pojedynek
5. Lewis&Clark
6. Five Tribes
7. Star Wars: X-wing
8. Red7
9. Ghost Stories
10. Dice Masters
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4641
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 1949 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: warlock »

W jaki sposób układacie swoje TOP 10? Co jest głównym kryterium ;)? Sentyment do danej gry? Częstotliwość ściągania z półki? "Obiektywnie" uważacie te gry za lepsze od innych tytułów, w jakie graliście? A może TOP10 to swego rodzaju HOT10 planszówek, na punkcie których jesteście ostatnio zakręceni najbardziej?

Ja np. mam pewien problem z grami, które uwielbiam, ale nie trafiają na stół zbyt często. Czy taka gra nie "zaśmieca" TOP 10? Czy jest sens trzymać na takiej liście tytuł, który (choć wspaniały) trafia na stół raz na 3-4 miesiące? ;)

Mój znajomy podczas układania listy nie sugeruje się wyłącznie ocenami, jakie wystawił grom. Na BGG ma kilkanaście 10/10, a mimo to w jego TOP10 jest kilka pozycji, które ocenił na 8-9/10 (bo obiektywnie uważa je za "słabsze"), ale po prostu dają mu większą radochę z grania, mimo że nie są jego zdaniem "wybitnymi grami" ;). Zdarza Wam się tak?

Jak to jest u Was? :)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Wincenty Jan »

Zdecydowanie mam tak jak Twój znajomy! Właśnie jestem w trakcie pisania mojego TOP 50 po czterech latach z planszowkami , z czego dwa ostatnie to tak na poważnie. I nie jest to taki proste... TOP 10 to oczywistość. Ale miejsca 30/50 No to już gorzej. I... niestety jak spisałem z BGG 50 gier, które powinny się w takiej klasyfikacji znaleźć to trochę się załamałem. Na BGG mam ocenione 182 gry , wiem dla większości z Was to liczba , którą ogrywacie w miesiąc , ale najgorsze jest to , że trudno było mi znaleźć w tych grach takie pewne 50 tytułów. Kilka musiałem na siłę dodać. Trochę słabo... z jednej strony ciesze się, że jeszcze tyle dobrego przede mną, a z drugiej niestety ok 50% gier, w które zagrałem nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia...

Link do mojego BGG. https://boardgamegeek.com/collection/us ... dgame&ff=1

Nie umiem umieścić go w opisie pod postami...

Trudno mi odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób układam TOPki... chyba głównym kryterium wyboru jest to jak często mam ochotę grać w dany tytuł, ile radości mi sprawia rozegrana partia, napewno też sentyment do niektórych tytułów. Zdecydowanie TOP 10 i kolejne kilka pozycji to gry, które podczas pierwszej partii wywarły na mnie efekt WOW i działa tak samo za każdym razem :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 788 times
Been thanked: 1234 times
Kontakt:

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: mat_eyo »

Ja nie uważam gier, w które gram rzadko za zaśmiecające topkę. Wręcz przeciwnie - mam w niej trzy gry, których już w ogóle nie posiadam, z czego w dwoe nie mam nawet okazji zagrać! Jednak moim zdaniem są na tyle dobre, że zasługują na miejsce w topce. Nie do końca też sugeruję się ocenami. Np. w topce mam Tajniaków, jako najlepszą grę imprezową lub Pola Arle jako najlepszą grę Rosenberga. W TTA gram sporadycznie, może raz na pół roku, a nadal jest i raczej pozostanie moim #1 ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4641
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 1949 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: warlock »

O proszę, czyli jednak to wszystko nie jest takie proste i oczywiste :). Ostatnio zastanawiałem się, czy nie przyjąć podejścia w stylu " co bym chciał mieć na półce, gdybym mógł zostać tylko z 10 grami". Czyli coś w stylu "planszówka na każdą okazję" :).
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: malekith_86 »

hmm TOP10 powiadasz?
Ja się nawet nie czuję kompetentny żeby przygotowywać taką listę. Wydaję mi się po prostu, że za krótko siedzę w tym hobby i za mało gier miałem okazję ograć żeby takie moje TOP10 miało jakiś większy sens.
Jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że dużo łatwiej zrobić topkę jeśli się przyjmie jakieś ramy dla niej.
Przykładowo TOP10 gier wydanych w 2016 roku.
Jednak czy są tacy ludzie co faktycznie mieli okazję porządnie ograć wszystko co wyszło z 2016 roku? Czy z jakiegokolwiek roku? Chyba wychodzi za dużo gier.
Gdyby znowu próbować robić TOP10 gier, w które zagrałem w 2016 roku? Dla mnie to w zasadzie wszystkie gry bo planszówkami interesuje się od lutego 2016.
Top10 wszech czasów? Dla mnie ten wszech czas jest dość krótki więc może jeszcze byłbym w stanie ale z drugiej strony widzę po sobie, że mam spory sentyment do gier, które kupiłem jako pierwsze czyli Cywilizacja poprzez Wieki, marco polo, rosyjskie koleje. Wydaje mi się, że ma to spory związek z tym, że jak miałem kilka gier to siłą rzeczy nie mogłem grać w nic innego i poznałem je bardzo dobrze i na pewno mam do nich jakiś sentyment.
Tak samo mi dość trudno jest powiedzieć która gra jest lepsza od innej nawet w moim odczuciu.
Tak samo trudno mi "zmierzyć" ile radości / satysfakcji sprawia mi rozegranie partyjki jakiejś gry.
Więc gdybym już koniecznie musiał to moje TOP to by była lista gier, których stosunek ciężkości na wystarczająco wysokim poziomie w stosunku do czasu jaki jest potrzebny na rozegranie partii uwzględniając też jak szybko [po ilu rozgrywkach] gra mi przypadła do gustu. Jednak i tak byłaby to lista bez kolejności, po prostu 10 pozycji ale bez uporządkowania, bez wskazywania, która jest lepsza, a która gorsza.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4132
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: tomb »

Ilekroć ktoś odświeża ten wątek to myślę sobie, czy umiem wykroczyć poza top 2. I na razie ciągle tylko dwie gry mogę z czystym sumieniem umieścić w TOP.
Bo raz, że tytuł muszę mieć ograny, dwa - nie może być zupełnie świeży, a trzy - że na ocenę zbiera się wiele czynników (moje odczucia z rozgrywek, chłodna ocena mechaniki, znaczenie dla światka planszowego i to, czy tytuł w jakiś sposób tam się wyróżnia).
Wymienić 50 dobrych tytułów to pestka, uszeregować je w kolejności - kaprys, ale do wykuwania pomnika zabieram się ostrożnie, bo nie chciałbym mieszać w mojej topce co 2 miesiące.

Zatem na razie:
1 Race for the Galaxy
2 Neuroshima Hex

Materiał na kolejne pomniki już mam przygotowany: dla Carcassonne jako systemu (a nie osobnej podstawki) i całego Dominiona jako jednej mega gry. A reszta zażarcie walczy o uwiecznienie...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1968
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 854 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Neoptolemos »

1. Gra o Tron LCG
2. Pandemia
3. Osadnicy: NI
4. Dice Masters
5. Cyklady
6. Robinson
7. Magnaci
8. Avalon
9. Lewis & Clark
10. Wyścig do Renu

Honorowe wspomnienia: Dixit, Osadnicy z Catanu i brydż
Poczekalnia: Dolina Kupców, Panic on the Wall Street, Wysokie Napięcie, Legendary Marvel DBG

Lista sprzed roku:
Spoiler:
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ODPOWIEDZ