Mare Nostrum / Mare Nostrum: Imperia (Serge Laget)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1348
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: nahar »

Drogie Phalanx games. Bardzo dziekuje Ci za wstrzymanie wysylki paczki do czasu mojego powrotu z wakacji. Przesylka zostala nadana 28 i juz dzis 29 (przed momentem) odebralem ja od kuriera. Po przedarciu sie przez tony foli i kartonu oczom moim ukazaly sie dwa piekne pudla.... oba takie same, z dodatkiem Atlas. Drogie Bravo co mam zrobic...?

Przepraszam za brak PL znakow.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Mare Nostrum

Post autor: Rafalm »

nahar pisze:Drogie Phalanx games. Bardzo dziekuje Ci za wstrzymanie wysylki paczki do czasu mojego powrotu z wakacji. Przesylka zostala nadana 28 i juz dzis 29 (przed momentem) odebralem ja od kuriera. Po przedarciu sie przez tony foli i kartonu oczom moim ukazaly sie dwa piekne pudla.... oba takie same, z dodatkiem Atlas. Drogie Bravo co mam zrobic...?

Przepraszam za brak PL znakow.
Kupuj grę w sklepie, a Atlas przytrzymaj. Za kilka miesięcy sprzedasz jako białego kruka po 300 PLN za sztukę :lol:
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: ozy »

Rafalm pisze:
nahar pisze:Drogie Phalanx games. Bardzo dziekuje Ci za wstrzymanie wysylki paczki do czasu mojego powrotu z wakacji. Przesylka zostala nadana 28 i juz dzis 29 (przed momentem) odebralem ja od kuriera. Po przedarciu sie przez tony foli i kartonu oczom moim ukazaly sie dwa piekne pudla.... oba takie same, z dodatkiem Atlas. Drogie Bravo co mam zrobic...?

Przepraszam za brak PL znakow.
Kupuj grę w sklepie, a Atlas przytrzymaj. Za kilka miesięcy sprzedasz jako białego kruka po 300 PLN za sztukę :lol:
Widzisz nahar, trzeba było się nie przyznawać. Czytelnicy Bravo radzą. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
warran
Posty: 253
Rejestracja: 25 sty 2015, 23:35
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Mare Nostrum

Post autor: warran »

rwieczor84 pisze: Z tego wątku
https://boardgamegeek.com/thread/164590 ... ifferences
Converting control markers:

English/German rule: If your legion is still on the control marker at the beginning of your next M&B phase, convert it to one of your own. Adjacency is only checked while you are conquering.

French rules: If your legion is still on the control marker at the end of your next M&B Phase, and these 3 conditions are fulfilled, you may exchange it to your own:
-your unit is still on the control marker
-you are still the conqueror in this province
-the province is adjacent or adjoining to another province of yours.

Correct rule: French rules, as stated in another thread.
Czyli przejęcie kontroli nad prowincją (zamiana znacznika kontroli) odbywa się na końcu następnej fazy ruchu i walki. Według mnie jest to bardziej logiczna i lepsza zasada.
To ja rozumiem, że w Polskiej instrukcji jest jeszcze odrobinę inaczej, bo:
- Przejmujemy na początku następnej fazy Ruchu i Walki
- W momencie przejmowania musi być spełniony warunek Sąsiadowania

To daje 3 różne możliwości interpretowania tej zasady. Przyznam szczerze, nie wiem już, która jest zamierzona przez Autora (strzelam, że wersja FR), ani która jest najsensowniejsza/najlogiczniejsza. Ktoś ma jakieś sensowne uzasadnienie wedle której grać?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: misioooo »

Graj wg FR. Najdokładniej to opisuje więc będzie najmniej problemów z interpretacją.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Mare Nostrum

Post autor: piwoslaw »

Ozy czy jest szansa by ktoś od Was przetłumaczył francuską instrukcję na nasz cywilizowany język i zamieszczenie jej w formie pdf'a, tak by każdy mógł sobie ją pobrać i grać wg oryginalnych zasad??
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: rastula »

ale babol,

szczególnie że zmiany w angielskich przepisach nie wyglądają na przemyślaną modyfikację, tylko serię niechlujnych przekłamań i niedomówień. forumowicze dadzą radę, ale zwykły zjadacz planszówek.... zonk
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Mare Nostrum

Post autor: mauserem »

rastula pisze:ale babol,

szczególnie że zmiany w angielskich przepisach nie wyglądają na przemyślaną modyfikację, tylko serię niechlujnych przekłamań i niedomówień. forumowicze dadzą radę, ale zwykły zjadacz planszówek.... zonk
Zwykły zjadacz planszówek, zagra, świetnie się ubawi w ogóle nie zwracając na to uwagi - dlatego jest zwykłym zjadaczem planszówek. Problem mają wszyscy pozostali: Rule nazi's, Fetyszyści Balansu, czy Łowcy Strategii Wygrywającej - uuu u nich bieda panie...
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: ozy »

rastula pisze:szczególnie że zmiany w angielskich przepisach nie wyglądają na przemyślaną modyfikację, tylko serię niechlujnych przekłamań i niedomówień. forumowicze dadzą radę, ale zwykły zjadacz planszówek.... zonk
Powiem tak - gramy na zasadach PL od samego początku i nie ma żadnego zonka. To są detale, które mają znaczenie dla geeków, ale w żaden sposób nie umniejszają przyjemności z rozgrywki. Jeśli wszyscy gracze znają i grają w oparciu o jeden zestaw reguł, to czy grasz na zasadach FR, czy US/PL/DE... nie ma żadnego znaczenia dla satysfakcji z rozgrywki.
Gdyby było inaczej, to faktycznie próbowalibyśmy znaleźć rozwiązanie tego problemu (np. tłumaczyć na nowo z francuskiego), ale nie ma takiej potrzeby. Gameplay nic nie traci.

Niestety, współpraca między AG a A nie układała się dobrze i to są efekty. Przy dodruku będziemy mieli ten problem na uwadze. Ale Wasze komentarze, mówiące że nowa edycja Mare Nostrum to wybitna gra, utwierdzają nas w przekonaniu, że zasady edycji US/PL/DE... są dobre.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: crsunik »

Żetony już jadą? ;)
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Mare Nostrum

Post autor: piwoslaw »

Ozy czyli rozumiem na ewentualne tłumaczenie zasad z francuskiej instrukcji mamy szansę przy ewentualnym dodruku.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: ozy »

piwoslaw pisze:Ozy czyli rozumiem na ewentualne tłumaczenie zasad z francuskiej instrukcji mamy szansę przy ewentualnym dodruku.
Tak jak pisałem, te drobne różnice w zasadach w żaden sposób nie umniejszają żadnej z edycji językowych gry. Jeśli będzie dodruk, przemyślimy ten temat dokładnie, w oparciu o feedback od graczy i ustaleń z właścicielem licencji.
crsunik pisze:Żetony już jadą? ;)
Dojechały. Już rozsyłamy. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Mare Nostrum

Post autor: Rafalm »

ozy pisze:
piwoslaw pisze:Ozy czyli rozumiem na ewentualne tłumaczenie zasad z francuskiej instrukcji mamy szansę przy ewentualnym dodruku.
Tak jak pisałem, te drobne różnice w zasadach w żaden sposób nie umniejszają żadnej z edycji językowych gry. Jeśli będzie dodruk, przemyślimy ten temat dokładnie, w oparciu o feedback od graczy i ustaleń z właścicielem licencji.
W sumie ozy ma rację, jeśli wszyscy grają według takich samych zasad, to niewiele zmienia to mechanicznie. W końcu czy przejmiesz na początku czy na końcu Twojej tury ruchów nie ma większego znaczenia - jedyna różnica to fakt, że zwalnia Ci się legion do kolejnych podbojów. Ale jeśli wszyscy tak grają, to bez różnicy, po prostu trzeba to wziąć pod uwagę przy wykonywaniu ruchów, a gra jest bardziej dynamiczna. Różnice w zapisach najbardziej wpływają chyba na balans zdolności herosów, niektórzy mogą się wydawać mocniejsi niż inni. No ale ich zakup nie jest obowiązkowy, wiesz co kupujesz i możesz rozważyć czy się na to decydujesz.

Z punktu widzenia normalnego gracza te różnice są bez znaczenia, nie psują gry w żadnym aspekcie. Ale geek może ponarzekać :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: detrytusek »

Ciekawie by było gdyby nieświadomi wylądowali na BGG w wątku "rules" :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: misioooo »

Rafalm pisze: W sumie ozy ma rację, jeśli wszyscy grają według takich samych zasad, to niewiele zmienia to mechanicznie. W końcu czy przejmiesz na początku czy na końcu Twojej tury ruchów nie ma większego znaczenia - jedyna różnica to fakt, że zwalnia Ci się legion do kolejnych podbojów. Ale jeśli wszyscy tak grają, to bez różnicy, po prostu trzeba to wziąć pod uwagę przy wykonywaniu ruchów, a gra jest bardziej dynamiczna. Różnice w zapisach najbardziej wpływają chyba na balans zdolności herosów, niektórzy mogą się wydawać mocniejsi niż inni. No ale ich zakup nie jest obowiązkowy, wiesz co kupujesz i możesz rozważyć czy się na to decydujesz.

Z punktu widzenia normalnego gracza te różnice są bez znaczenia, nie psują gry w żadnym aspekcie. Ale geek może ponarzekać :D
Jak to nie wpływa? To może w ogóle konwertować kontrolę od razu po podboju? Dynamika będzie jeszcze większa ;) I ten "zwolniony" legion potrafi mieć ogromne znaczenie.
Tak samo posąg zeusa - gość, któremu deklaruję pokój musi zmykać z moich terenów, ale ja już nie... (a w FR obie strony opuszczają prowincje przeciwnika). Przecież to zwiększa dynamikę, bo łatwiej się tereny oponenta przejmie ;P No i te kłótnie nad stołem - niezapomniane.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1292
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Nidhogg »

Rafalm pisze: W sumie ozy ma rację, jeśli wszyscy grają według takich samych zasad, to niewiele zmienia to mechanicznie. W końcu czy przejmiesz na początku czy na końcu Twojej tury ruchów nie ma większego znaczenia - jedyna różnica to fakt, że zwalnia Ci się legion do kolejnych podbojów.
Bardziej taka zmiana "uziemia"/kotwiczy trimery (jeśli masz sąsiadowanie poprzez morze), ponadto jak ktoś zniszczył trimery Ci po tym jak próbowałeś przejąć kontrole to masz jeszcze szanse ponownie tam wpłynąć i jednak przejąć kontrole. O ile ta zmiana nie wpływa to balans (a tego nie jestem wstanie jeszcze powiedzieć) to jest to bez różnicy.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: rastula »

ozy pisze:
rastula pisze:szczególnie że zmiany w angielskich przepisach nie wyglądają na przemyślaną modyfikację, tylko serię niechlujnych przekłamań i niedomówień. forumowicze dadzą radę, ale zwykły zjadacz planszówek.... zonk
Powiem tak - gramy na zasadach PL od samego początku i nie ma żadnego zonka. To są detale, które mają znaczenie dla geeków, ale w żaden sposób nie umniejszają przyjemności z rozgrywki. Jeśli wszyscy gracze znają i grają w oparciu o jeden zestaw reguł, to czy grasz na zasadach FR, czy US/PL/DE... nie ma żadnego znaczenia dla satysfakcji z rozgrywki.
Gdyby było inaczej, to faktycznie próbowalibyśmy znaleźć rozwiązanie tego problemu (np. tłumaczyć na nowo z francuskiego), ale nie ma takiej potrzeby. Gameplay nic nie traci.

Niestety, współpraca między AG a A nie układała się dobrze i to są efekty. Przy dodruku będziemy mieli ten problem na uwadze. Ale Wasze komentarze, mówiące że nowa edycja Mare Nostrum to wybitna gra, utwierdzają nas w przekonaniu, że zasady edycji US/PL/DE... są dobre.


Zagrałem raz i powiem, że zasada zmiany okupowanego znacznika od razu wydała mi się dziwna , inni gracze też uznali, że jest to bez sensu, ale graliśmy zgodnie z zasadami instrukcji ... mimo że sami wpadliśmy na rozwiązania "właściwe".

Zmiana w stosowaniu Zeusa też w naszej konkretnej rozgrywce zmieniła by wiele.

Jestem ostatnią osobą, która można nazwać "rule nazi", ale myślę, że ktoś tu jednak popełnił błąd - gra działa, to świetnie ...możemy przekuć redakcyjną wtopę w sukces. EOT dla mnie , będę grał zgodnie z (moim zdaniem logiczniejszymi i lepszymi ) zasadami FR.
EOT

Mam inne pytanie , która to jest figurka centaura? bo jak takiej nie mam albo nie widzę ????
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: misioooo »

rastula pisze:Mam inne pytanie , która to jest figurka centaura? bo jak takiej nie mam albo nie widzę ????
To nie jest taka "złota", głowa sama jak inne legiony? Powinna być w woreczku razem z budynkiem i czymś tam jeszcze plastikowym.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: rastula »

misioooo pisze:
rastula pisze:Mam inne pytanie , która to jest figurka centaura? bo jak takiej nie mam albo nie widzę ????
To nie jest taka "złota", głowa sama jak inne legiony? Powinna być w woreczku razem z budynkiem i czymś tam jeszcze plastikowym.

złota głowa jest, ale gdzie koński zad? :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: misioooo »

rastula pisze:
misioooo pisze:
rastula pisze:Mam inne pytanie , która to jest figurka centaura? bo jak takiej nie mam albo nie widzę ????
To nie jest taka "złota", głowa sama jak inne legiony? Powinna być w woreczku razem z budynkiem i czymś tam jeszcze plastikowym.

złota głowa jest, ale gdzie koński zad? :)
W doopie Uwego :twisted:
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Błysk »

Dobra, a wracając do samej gry. Jako że 2 tygodnie mam detoks od planszy, to chciałbym chociaż poczytać. Jesteście w stanie napisać jakieś swoje relacje z gry w MN? Ewentualnie wypowiedzieć się na temat "czy rozgrywka jest chaotyczna?". Pytam w związku z dyskusją na grupie FB, a sam na temat MN i chaotyczności nie mogę się wypowiedzieć. Padło "wygrywa się przez szczęście, bo ciągle biją lidera i tylko jak ktoś czegoś nie dopatrzy, to da się wygrać" w skrócie i uproszczeniu. Zgadzacie się z tym?
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Szaweł »

Kur zapiał no. Czytam i czytam i czytam ten wątek i już widzę, że instrukcja jest zła i się spieniam, ale po chwili ktoś pisze, że nie jest zła... niestety post później ktoś udowadnia, że babole są i są one konkretne i równie konkretnie mogą grę zepsuć.

Ozy - wydaje mi się, że ze względu na dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugi czas oczekiwania i kupę nerwów, powinniście wziąć te babole zebrać, przygotować pdf'a i wrzucić na stronę wydawnictwa. Myślę, że 15 minut starczy na to a ile osób stwierdzi - Phalanx to porządne wydawnictwo jednak jest.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: ozy »

Szaweł pisze:Ozy - wydaje mi się, że ze względu na dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugi czas oczekiwania i kupę nerwów, powinniście wziąć te babole zebrać, przygotować pdf'a i wrzucić na stronę wydawnictwa. Myślę, że 15 minut starczy na to a ile osób stwierdzi - Phalanx to porządne wydawnictwo jednak jest.
Szawle - ten plik już jest - i to 'live' - dzięki uprzejmości członków tego forum: https://docs.google.com/document/d/1fjh ... rqEfg/edit

@rastula - ależ nie dzieje się natychmiast, tylko na początku kolejnej tury. To mnóstwo czasu jest, by doszło do interwencji. Chyba, że ktoś zrobił podwójny ruch (ostatni-pierwszy), dzięki przywództwu militarnemu, ale to już jest właśnie powód by takim przywódcą być. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: misioooo »

Błysk pisze:Dobra, a wracając do samej gry. Jako że 2 tygodnie mam detoks od planszy, to chciałbym chociaż poczytać. Jesteście w stanie napisać jakieś swoje relacje z gry w MN? Ewentualnie wypowiedzieć się na temat "czy rozgrywka jest chaotyczna?". Pytam w związku z dyskusją na grupie FB, a sam na temat MN i chaotyczności nie mogę się wypowiedzieć. Padło "wygrywa się przez szczęście, bo ciągle biją lidera i tylko jak ktoś czegoś nie dopatrzy, to da się wygrać" w skrócie i uproszczeniu. Zgadzacie się z tym?
Gra nie jest chaotyczna. Po prostu wymaga uwagi i obserwacji co robią współgracze. Bicie lidera? Oczywiście! Albo próbuję go prześcignąć, albo go tłukę, aby spadł "niżej" niż ja :) Czy nie da się wygrać strategią, a tylko szczęście się liczy? Bzdura. Całą sztuka polega na tym, aby tak się "ustawić", że na wygranie mam plan A, B, C, D i jeszcze rezerwowy :) Jak inni gracze nie dopilnują to może i wygram tylko z planem A czy B, ale jak pilnują dobrze - kalkuluję, że zaraz mnie ktoś będzie jechał, próbuję (często poprawnie) przewidzieć gdzie/jak zaatakują i czasami wręcz to wykorzystać na swoją korzyść.

Gra jak dla mnie jest świetna. Ni to euro, ni ameri. Jakaś taka hybryda (bardzo udana!). Działa świetnie już w 4 osoby (tak najczęściej gram). We dwójkę jest OK, w trójkę jest bardzo dobrze...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ