Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
trynitor
Posty: 64
Rejestracja: 03 gru 2014, 00:01
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 6 times

Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: trynitor »

Tradycyjnie pojawia się ten temat na początku każdego miesiąca. Tym razem zakładam go ja.

39 partii w 20 tytułów.

Nowości na stole:
- Robinson Crusoe,
- 51 Stan Master Set,
- Battalia,
- Mombasa,
Nowość miesiąca: Mombasa
Najwięcej partii:
- 7 Cudów Świata Pojedynek (7),
- Dominion (5),
- Robinson Crusoe (4),
Powroty miesiąca:
- Chaos w Starym Świecie
- Dominion
- Takenoko
Tytuły miesiąca:
1. Cywilizacja Poprzez Wieki
2. Mombasa
3. 51 Stan Master Set
Ultimajt
Posty: 27
Rejestracja: 01 gru 2015, 20:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: Ultimajt »

105 partii w 28 tytułów

Nowości:
-Aglicola: chłopi i ich zwierzyniec
-Hanabi
-Zaginione miasta
-Smallworld
-Imperium w 8 minut
-Rialto
-Jamaica
-Niet!
-Cytadela
-Bongo
-Pola Arle
-Dolina kupców
-Odkrycia: dzienniki Lewisa i Clarka

Nowość miesiąca
1.Pola Arle - świetna gra pana Rosenberga, moim zdaniem najlepsza z tych w które grałem. Mnogość opcji pozwala za każdym razem obrać nową taktykę, i po każdej partii chce się spróbować jakoś inaczej pobić swój wynik.

Gra miesiąca
-7 cudów świata - W miarę prosta gra do zagrania z każdym, jednak nie pozbawiona konieczności planowania i opracowywania strategii, która bez względu na skład osobowy zawsze trwa tyle samo. To czyni ją wyjątkową.
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: gaciak »

41 partii w 33 gry

Najwięcej partii: Wyspa Skye
Nowości na stole: Wyspa Skye, Via Nebula, 51 stan Master set, Adventure Land, Cuba, El Gaucho, Lords of Waterdeep, Merchants of Amsterdam, Staufer Dynasty
Rozczarowanie: Via Nebula
Na plus: Lords of Waterdeep
Gra Miesiąca: Wyspa Skye
Hyde
Posty: 54
Rejestracja: 08 kwie 2012, 21:41
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: Hyde »

60 partii w 29 gier

Najwięcej partii: Dominion(8), Rój(5), Khet 2.0(5)
Nowości: 51 stan Master set(2), Battalia(2), Mombasa(3),

Gra Miesiąca: Mombasa
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: RE.Lee »

33 partie w 7 gier.

Powrót miesiąca, rok, dekady: Zbuduj Swój Kaczogród - zaskakująco nowoczesny deckbuilder sprzed lat ;)

Najczęściej na stole: Blood Bowl: Team Manager (odświeżone przez dodatek Foul Play), The Grizzled, Tokaido.
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: Dwntn »

U mnie czerwiec zaowocował raptem 9 rozgrywkami w 5 tytułów. Bez nowości i chwalebnych powrotów.

Zombicide: Black Plague (2) - Dodatki z KS, które w końcu dotarły, tchnęły nowe życie w ten tytuł. Trzeba będzie metodą prób i błędów popracować nad talią spawnu zombie, gdyż dokładanie kart ze wszystkich dodatków rodzi średnie skutki, ale docelowo liczę iż tytuł będzie częściej ogrywany na przestrzeni nadchodzących tygodni.

Pathfinder: Rise of the Runelords (2) - kolejna kampania. Jako że grupa obecnie zajęta jest kampanią WotR o którym kilka słów piszę poniżej, tym razem gram solo na trzy postacie.

Pathfinder: Wrath of the Righteous (2) - Urzekła mnie nowymi rozwiązaniami pod kątem mechaniki. Wydawało mi się że z tego systemu już nic się nie da wycisnąć a jednak Paizo pokazało że da się wprowadzić urozmaicenia i są one zarówno spójne z tematyką gry i płynnie wkomponowują się w jej dotychczasową mechanikę. Warta wspomnienia jest też ładniejsza szata graficzna w porównaniu z poprzednimi częściami oraz poszerzony prolog, dzięki czemu w podstawce mamy praktycznie dwie przygody składające się z aż 10 scenariuszy. Daje to sporą regrywalność zanim zajdzie potrzeba i chęć kupowania kolejnych adventure decków. IMO najlepsza z całej serii.

The Duke (2) - Stary dobry Duke. Dawno już żadna gra nie wciągnęła mnie do tego stopnia. Każda partia to czysta przyjemność a po skończonej rozgrywce nie mogę się doczekać kolejnej. Szczerze polecana pozycja, zwłaszcza dla fanów szachów.

IKI (1) - solidne lekkie euro z doczepioną tematyką feudalnej Japonii, choć nie pozbawione fundamentalnych wad, jedną z których jest fatalnie napisana instrukcja.

Nastawiam się pozytywnie na lipiec, gdyż w czerwcu kolekcja poszerzyła się o sporo nowych tytułów a lipiec zapowiada się równie dobrze pod kątem zakupów. Pytanie tylko czy znajdzie się czas na granie, bo jego brakuje bardziej niż chętnych do grania ;)

- K.
Ostatnio zmieniony 04 lip 2016, 02:44 przez Dwntn, łącznie zmieniany 1 raz.
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: AnaCross »

Czerwiec to dużo nowych tytułów, ale niestety dużo solo, bo sesja znajomych zjadła :(
W sumie 45 rozgrywek z czego 10 solo, 6 z rodzicami.
Multiuniversum 5
Karciane Zamki Burgundii 1
Mistfall 4 (z czego 2 razy z właściwymi zasadami)
Ticket to Ride: Nordic Countries 3
Ticket to Ride: USA 1 - ta gra to moja duma z rodziców, pierwszy raz złożyli się ze mną na planszówkę i sami to zaproponowali :D
Domek 5
Wiewiórki 4
The Resistance 7
Seasons 4
Agricola 1
Agricola: Chłopi i ich Zwierzyniec 1
Kotobirynt 4
Roll for the Galaxy 1
Patchwork 2
Pandemia 2

Nowości: Miltiuniversum, Domek, Zamki, Mistfall, Oba Tickety, Wiewiórki, Agricola i Kotobirynt

Rozczarowanie miesiąca: Kotobirynt - miałam odczucie, że każda rozgrywka sprowadza się do tego iż prędzej czy później właściciel jest tuż obok kota i wtedy wygrywała osoba, która akurat miała szczęście być pierwszą osobą zbierającą koty w ten sposób.

Największe zaskoczenie (oczywiście miłe): Multiunivestum - chyba najlepszy tryb solo w grze nie kooperacyjnej w jaki grałam. No a poza tym masa gry w małym pudełku :D

Powrót miesiąca: Seasons ze Ścieżkami Przeznaczenia - ta gra po prostu nigdy się nie nudzi, tylko potrzebowała odświeżenia :D

PS. Po chwili zastanowienia... Od kiedy ja tyle gram O.o
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: Dellas »

No czerwiec mimo, że rozgrywek było mniej ale za to wreszcie powrót do mięsistych tytułów. 30 rozgrywek w 16 tytułów.
Z nowości:
- Alchemicy - gra całkiem przyjemna jak na euro.
- Blood Rage - przyjemna rozgrywka, choć tą grę trzeba traktować na luźno. Zdecydowanie hype na BR nie jest adekwatny do tego co gra oferuje. Figurki ładne aczkolwiek niepotrzebnie zwiększają cenę tej gry. Cieszę się że zagrałem i rozwiałem wątpliwości o decyzji odpuszczenia sobie tego tytułu w mojej kolekcji. Kolejny raz mogę zagrać, ale bez szału.
- Concordia - bardzo interesujące euro. Przyjemnie się grało i zdecydowanie chcę więcej.
- Forbidden Stars - wreszcie mogłem skonfrontować tą grę ze Starcraftem i ... jestem rozczarowany. Oś gry jest bardzo podobna do SC. Gra jest bardzo fajna, chętnie w nią ponownie zagram, ale nie jest to wg. mnie Starcraft killer. Jest nudniejsza, mniej dynamiczna (zdecydowanie mniej dynamiczne jest zdobywanie objective'ów w FS niż conquest pointów w SC), walka zdecydowanie za długa i przekombinowana (choć ciekawa i oryginalna), na 4 osoby makabryczny downtime (dla porównania zagrałem w 5 osób w SC w tym 3 grały pierwszy raz i gra była płynniejsza - mimo luźnej atmosfery przy stole). No i bardzo duży mankament a wręcz można to uznać za dość duży błąd gry, to że zablokowana baza gracza nie może produkować jednostek w zajętej przestrzeni kosmicznej - co może wyeliminować gracza do końca gry. W SC jest to lepiej rozwiązane. To co dałbym na plus w stosunku to SC to asymetryczność frakcji, która jest bardziej głębsza w FS, jednak to zdecydowanie za mało aby pobić SC.

Gry warte wspomnienia w tym miesiącu: Legendary Encounter: Alien, Smallworld (mój 6letni syn łyknął bez problemu tą grę), Pandemic Legacy, Blood Rage, Concorida, Forbidden Stars, Mare Nostrum (tą grę muszę mieć), Starcraft, Tide of Iron, Twilight Imperium.
Ostatnio zmieniony 03 lip 2016, 09:05 przez Dellas, łącznie zmieniany 1 raz.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: Furia »

W czerwcu udało się rozegrać 50 partii w 22 tytuły.

Nowości: Imago, Via Nebula, Chicago Express, Clonk, Deus, Gra o Tor, Wyspa Skye, Złoto Bohaterów, Outlive, Szeregowy Pingwin, Zombie 15 i Zombie Survival.

Nowość miesiąca: Via Nebula/ wyróżnienie otrzymuje gre Outlive - rozgrywka toczyła się na prototypie, który jednak już robił wrażenie. Mam nadzieję, że jakieś wydawnictwo zainteresuje się tym tytułem.

Najwięcej partii: Tajniacy (12) i Domek (5)

Powrót miesiąca: Pokolenia - powrót na stół po prawie dwóch latach na półce

Gra miesiąca: CO2 - świetne euro dla przyrodników ;)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4109
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2654 times
Been thanked: 2563 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: Gizmoo »

Najwięcej Partii: Bez niespodzianek - Tajniacy (ilość niepoliczona). Małe prawdopodobieństwo żeby uległo to zmianie, bo grają weń ludzie, którzy nawet nie dotkną planszówki kijkiem. Kolejne miejsca - Dixit (7) i Dolina królów (4)

Nowości na półce: Po bezzakupowym maju - Czerwiec był jakimś totalnym szaleństwem pod względem ilości kupionych gier. W życiu nie pamiętam miesiąca, w którym kupiłbym tyle nowych tytułów!!! Na półce pojawiły się: Dolina Królów, Eight-Minute Empire: Legends, Blood Rage, Santiago de Cuba, Five Tribes, Świat bez Końca (jeszcze bez rozegranej gry). Na wspieraczce - In the Name of Odin. Szaleństwo.

Odkrycie miesiąca: Bezapelacyjnie Dixit. Moi znajomi planszówkowicze twierdzili, że to anty-gra i nie ma w niej nic ciekawego. Uważam jednak, że to najlepszy imprezowy tytuł w jaki grałem! Masa śmiechu, dobrej zabawy i dodatkowo - przyjemne obcowanie ze sztuką. Grafiki są cudne i obecnie planuję mieć Dixita w posiadaniu, wraz z morzem dodatków.

Rozczarowanie miesiąca: Kingsburg. Strasznie chciałem w niego zagrać. Po obejrzeniu kilku filmików wydawał mi się świetną rozrywką. Niestety moim zdaniem to nudna, sucha i potwornie wręcz schematyczna gra. Istnieje prawdopodobieństwo, że mi po prostu nie odpowiada ten gatunek (dice placement), bo to kolejny tytuł obok Alien Frontiers i Wiracocha, który mnie znużył.

Powrót miesiąca - Farmageddon. Tylko trzy rozgrywki, ale zapomniałem wręcz jak ta gra potrafi być wredna i jednocześnie - szalenie zabawna.

Gra miesiąca: Wybór był prosty - Dolina Królów (Egizia). Chyba najlepszy worker placement w jaki grałem. Emocjonujący, posiadający bardzo ciekawą mechanikę i mega przyjemny. Bardzo podoba mi się umiejętne zbalansowanie losowości i decyzyjności. Doskonałe wyważenie mózgożerności i prostoty zasad. Świetna gra!

Godne wspomnienia: Santiago de Cuba i Eight-Minute Empire: Legends. Pierwsza - znakomite, proste euro, w którym nie brakuje ciekawych decyzji. Druga - piękna, szybka i klimatyczna. Ryan Laukat - jak zwykle w swoim pięknym, specyficznym stylu.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3361
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2024 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: Ardel12 »

Nowości: Krwawa Oberża, O mój Zboże, Time Stories Asylum, Kemet
Powroty: Legendary Encounter Predator/Alien, Legendary Marvel, Martwa Zima, Eclipse, Five Tribes, Descent z Jaszczurem, Trickerion
Gra miesiąca: Brak
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: Pan_K »

Czerwiec przyniósł 38 partii w 15 tytułów.

Nowości na stole: Labirynt: wojna z terroryzmem 2001-? (4) oraz Pociągi Europa (aka Trans Europa) (1)

Najwięcej partii: Deep Space D-6 (13)

Gra miesiąca: na fali zachłyśnięcia chyba Labirynt, ale Mombasa (2) i Cywilizacja: Poprzez Wieki (1) depczą po piętach.

Na wyróżnienie zasługują rownież: Alchemicy (1), D-Day Dice (4) oraz The Gallerist (1)

Dojrzewam do sprzedania karcianych Zamków Felda (1)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: siekan »

44 partie w 9 tytułów

Najwięcej partii: Race for the Galaxy
Nowości: Szczęść Boże (Coal Baron), One Night Ultimate Werewolf
Gra miesiąca: One Night Ultimate Werewolf (najlepsza wariacja Mafii w jaką grałem, i już wiem że będzie to jeden w podstawowych tytułów imprezowych)
Rozczarowanie miesiąca: brak
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 324
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: cboot »

Najwięcej grana: Glory to Rome (2 razy)
Gra miesiąca: Um Krone und Kragen
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4654
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 1958 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: warlock »

U mnie grami miesiąca są: TZOLK'IN (zakochałem się na amen) i Marco Polo.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: charlie »

Nowości: Flick'em Up!, Marvel Dice Masters: Civil War, Dice Masters: TMNT.
Powroty: Sushi Go!, Set, Thurn und Taxis, King of Tokyo, Snorta, Koryo, Dominion, Władca Pierścieni LCG, El Grande.
Stałe tytuły: Seasons, Glory to Rome, Alhambra, Finca, Love Letter, RED7, Smash Up, Guillotine, Fasolki.
Najwięcej Partii: Flick'em Up!.
Powrót miesiąca: Władca Pierścieni LCG.
Chwiler miesiąca: Dominion.
Nowość i zaskoczenie miesiąca: Flick'em Up! - niesamowite ile można mieć frajdy z "pstrykania".
Gra miesiąca: Flick'em Up!.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: Jan_1980 »

Combat Commander: Europe 1
D-Day at Tarawa 1
Through the Ages: A New Story of Civilization 1
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: Chaaber »

26 partii w 19 tytułów. Nienajlepszy miesiąc, jednak wciąż jest grane :)

Nowości: Race for the Galaxy, El Grande (jezus, jakie dobre), Machi Koro

Najwięcej partii: Multiuniversum

Gra miesiąca: Mission Red Planet, wciąż na plus zachwyca mnie ta gra. Mechanika role selection wykorzystana do perfekcji. Do tego bardzo zgrabne area control z ukrytymi celami. Gra prawie z miejsca trafiła do mojego top5 wszechczasów i zamierza tam zagościć na długo :)
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: krisow »

Grałem w... : Carcassonne (nowa edycja z trzema dodatkami, ogarnięcie punktacji to dodatkowe wyzwanie ;)), Pośród Gwiazd, Domek, CV, Dziedzictwo: Testament Diuka De Crecy, Dixit, 07 zgłoś się

Nowe: Roll For The Galaxy - jedna partia, ogarnianie zasad i zapoznanie z instrukcją w ręku

Gra miesiąca: Pośród Gwiazd (z dużą przewagą)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: Ryu »

Drugi miesiąc z rzędu i Kanban .

Z żoną już 3 partie na urlopie zagrane z chęcią na jeszcze. Czego chcieć więcej? ;-)
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Czerwiec 2016 - podsumowanie miesiąca

Post autor: 7koliberek9 »

26 partii w 10 tytułów

Nowości: Na sprzedaż, Klub Utracjuszy
Najwięcej partii: Na sprzedaż
Powrót: Epoka Kamienia

Gra miesiąca: Klub Utracjuszy
ODPOWIEDZ