Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
niewidzialnezlo
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2016, 10:19

Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: niewidzialnezlo »

Cześć wszystkim! Szukam zaawansowanej gry dla dwóch graczy, w którą mogę pograć ze swoją drugą połówką. Połówkę wkręciłem w gry mniej więcej dwa lata temu i ze zdziwieniem odkrywam, że kolejne tytuły jej się nudzą, bo są za proste. Sam jakimś geekiem nie jestem, więc potrzebuję pomocy, w którym kierunku najlepiej pójść, aby nasza przygoda z planszówkami była rozwojowa :D Napiszę może w co graliśmy i co nam w tych tytułach nie odpowiadało.

Zaczęliśmy od Carcassonne, później z jakimiś dodatkami, ale wiadomo - po 50+ partiach znudziło nam się, bo zbyt mało kombinacji i zbyt duża losowość, wiele ruchów, w których po prostu pozbywasz się kafla zamiast realizować jakąś własną strategię. Później był Smallworld i tutaj partii pewnie 100+ - niby z początku temat dziewczynie nie podszedł, ale okazało się, że bardzo jej się spodobał mechanizm wybierania różnych ras i przede wszystkim negatywna interakcja. Ale ponownie - po wielu, wielu partiach znudziło się, choć czasem do tego wracamy (mamy wersję na tablecie). Pierwszym tytułem, który jej nie wciągnął był Władca Pierścieni: Konfrontacja, ale to może ze względu na to, że ja sam rozegrałem w to 100+ partii i znam grę na wylot w związku z czym ciężko jej było wygrać (w poprzednie gry uczyliśmy się razem od początku), kiepsko też blefuje, więc raczej nie gra dla niej. Ostatnio tniemy w 7 cudów świata: Pojedynek i zakup był zdecydowanie strzałem w dziesiątkę (no, może w dziewiątkę) - szybkie rozłożenie i dynamiczna rozgrywka bardzo nam odpowiadają (preferujemy gry krótkie z efektem "jeszcze jednej partii"), choć po 30+ grach wiemy, że jest to gra prosta, na rozgrzewkę i nie chcąc, żeby nam się znudziła szukamy czegoś znacznie cięższego. W ten sposób trafiliśmy na Agricolę i po około 10 partiach połówka jest zachwycona - bardzo odpowiada jej tematyka, mnogość akcji (myślę, że to jest odpowiedni stopień skomplikowania;), trochę na minus czas rozkładania. Niemniej Agricoli nie posiadamy (w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych gier), graliśmy na pożyczonym egzemplarzu i dlatego mam wątpliwości, czy po tych 10 partiach warto kupować Agricolę czy może lepiej Kawernę, Szklany Szlak albo w ogóle grę z innej bajki jak nowy 51. Stan. Pewnie jest tego więcej, ale nie siedzę na tyle w temacie, żeby samemu się zdecydować.

Podsumowując, najważniejsze dla nas są:
- dość duża złożoność (mniej więcej ciężar gatunkowy Agricoli, ewentualnie trochę wyższy)
- regrywalność
- klimat (przypadek Smallworlda pokazuje, że nawet jak nie podpasuje temat, ale mechanika komponuje się z klimatem to jest zabawa!)
- czas rozgrywki około godziny (maksymalnie lekko ponad godzinę na dwie osoby, na więcej może się wydłużać)
- niewielka losowość (poziom 7 cudów świata to maksimum)
- interakcja (dobrze by było, aby była większa niż w Agricoli, ale już np. 7 cudów świata z monopolem na produkcję zasobów jest wystarczająca)
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: Dellas »

Metalum - sucharek, na 2 osoby, sporo myslenia, klimat taki sobie, ale interakcji cała tona. Losowość bardzo mało. Gra na godzinkę.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: bukimi »

Podobno Android: Netrunner jest wspaniałym mózgożerem typowo na 2 osoby.
W swojej kolekcji mam jeszcze Neuroshima Convoy - też na 2 osoby, niedługa i klimatyczna.
W obu losowość jest znikoma, szczególnie w "Convoy", gdzie zwykle i tak dostaniesz wszystkie karty z talii, tylko nie wiesz kiedy.

Daj znać, czy ten kierunek w ogóle bierzesz pod uwagę, bo nie każdemu pasują takie klimaty.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
niewidzialnezlo
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2016, 10:19

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: niewidzialnezlo »

Dzięki za propozycje. Jeżeli chodzi o kierunek kosmiczny to na razie nie mogę przekonać dziewczyny do Race for the Galaxy, której to jestem wielkim fanem. Ale może to i lepiej, bo podejrzewam, że mogłoby by być jak z Władcą pierścieni: Konfrontacją - zniechęciłaby się ze względu na to, że znam grę na wylot i trudno wygrać. Chociaż podchodzi do gier z dystansem to równość szans i możliwość wygrania bardzo ją nakręca.

Na pewno jeżeli tematyka koresponduje jakoś z mechaniką tworząc faktyczny klimat jakiegoś settingu, do tego jest ładnie wykonana to da radę przekonać do pierwszej rozgrywki. I tutaj ważna uwaga, o której zapomniałem - dobrze, żeby gry można było nauczyć się po pierwszej, drugiej partii, żeby nie było zbyt dużo wyjątków w grze (i ciągłego sięgania po instrukcję). Poczytam więcej o Metallum i Androidzie.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: siekan »

Poczekaj na Pola Arle. Jak spodobała się Agricola to pola będą strzałem w 10
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: bukimi »

niewidzialnezlo pisze: Na pewno jeżeli tematyka koresponduje jakoś z mechaniką tworząc faktyczny klimat jakiegoś settingu, do tego jest ładnie wykonana to da radę przekonać do pierwszej rozgrywki. I tutaj ważna uwaga, o której zapomniałem - dobrze, żeby gry można było nauczyć się po pierwszej, drugiej partii, żeby nie było zbyt dużo wyjątków w grze (i ciągłego sięgania po instrukcję). Poczytam więcej o Metallum i Androidzie.
Obie moje propozycje ładnie łączą mechanikę z klimatem. To wprawdzie gry karciane, więc nie można wymagać nie wiadomo czego, ale dają dokładnie to co powinny.
Z Androidem sprawa jest taka, że wyszło do niego mnóstwo dodatków, co zapewne wpłynęło na powstawanie wielu FAQ, bo łączenie wielu dodatków zawsze rodzi różne pytania i problemy.
Myślę jednak, że sama podstawka jest raczej spójna i nie wymaga śledzenia wyjątków. O istnieniu dodatków nie trzeba nawet wiedzieć ;)
Jeszcze łatwiej jest z grą Convoy, gdzie w drugiej edycji umieszczono teksty na kartach, przez co nawet nie trzeba już znać znaczenia poszczególnych ikon.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: Leszy2 »

Też polecam Pola Arle, choć rozgrywka na pewno przekroczy godzinę. (osobiście nie rozumiem wymogu o szybkim czasie rozgrywki - to przekreśla najfajniejsze gry i może właśnie jest przyczyną szybkiego znudzenia)
Polecam też Simurgh i Zamki szalonego króla - gry bardzo dobrze działają na dwie osoby i są dość złożone. Mają też możliwość łatwego skrócenia rozgrywki.
Ultimajt
Posty: 27
Rejestracja: 01 gru 2015, 20:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: Ultimajt »

A ja polecam Lewis & Clark. Złożona, regrywalna, ciekawy klimat (każda karta w grze to postać historyczna), na 2 osoby godzinka gry, losowości dużo nie ma właściwie jedyny element losowy to karty dostępne do kupienia, ale to właśnie dzięki temu co grę trzeba szukać nowej taktyki. Gra jest piękna i po jednej partii wie już się wszystko więc nie trzeba sięgać do instrukcji. Tematyka fajnie współgra z klimatem, dodatkowo gra jest wyścigiem co dodaje dużo emocji.
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: Wontzki »

Polecam:
Robinson Crusoe - sam gram z dziewczyną i jest świetne. Duże wsparcie społeczności, nowe scenariusze etc.
Wojna o Pierścień - gra strategiczna najlepsza dla dwóch osób, bardzo trudna i złożona
Mistfall - jestem w trakcie tworzenia recenzji i póki co napisałem unboxing http://bigbaddice.pl/mistfall-unboxing/ na obecną chwilę gra wydaje się bardzo złożona, jednak czytając różne fora, nie jestem pewien co do poziomu trudności, znalazłem dużo wzmianek że scenariusze są proste. Będę wiedział więcej to dam znać.
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4667
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1976 times

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: warlock »

Używane Troyes :)

Limit 1 godziny dla bardzo złożonej gry jest ciężki do osiągnięcia :) Ale Troyes idealnie da radę.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 955
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Re: Odp: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: Koshiash »

Zachęcam do odejścia od eurosucharów w stronę Zimnej Wojny. Nie rozpisuję się, bo tytuł zdecydowanie nie jest niszowy. :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: misioooo »

Albo Labirynt Wojna z terroryzmem
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
niewidzialnezlo
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2016, 10:19

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: niewidzialnezlo »

Ultimajt pisze:A ja polecam Lewis & Clark. Złożona, regrywalna, ciekawy klimat (każda karta w grze to postać historyczna)
O, o! Tutaj temat bardzo trafia w nasze gusta, a jeżeli do tego jest złożona i z małą dozą losowości to na pewno się przyjrzę. Wielkie dzięki!
warlock pisze:Używane Troyes
Właśnie wyczytałem, że za 3 miesiące ma być wznowienie to może zaczekam, żeby poczytać więcej recek i zagrać próbną partię w saloniku. Ale również ciekawa propozycja, dzięki :)
Koshiash pisze:Zachęcam do odejścia od eurosucharów w stronę Zimnej Wojny.
Mam, grywam w to z bratem i ojcem i wszyscy bardzo lubimy ZW, ale niestety bariera czasu sprawia, że trafia na stół dość rzadko. Niemniej też zamierzam wciągnąć w to dziewczynę, ale na razie szukam czegoś krótszego. Może faktycznie przesadziłem z tym ograniczeniem godzinnym, powoli skłaniam się do trochę dłuższej rozgrywki, aby zyskać na złożoności. Niemniej wiem, że Zimna Wojna dość rzadko na stół będzie trafiała, w zasadzie tylko na jakieś święta, urlopy itp.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: Pynio »

Jeśli pocinacie w Agricolę to zmieńcie na Kawernę: Rolników z jaskiń. Wypróbujcie Roll For the galaxy. Zdecydowanie polecam NetRunnera - ta gra to mistrzostwo świata w świecie LCG. Zimna Wojna na 2 osoby to podstawa :) Cywilizacja: poprzez wieki też dobrze działa na dwie osoby.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: Bary »

Cywilizacja to 2h+. ;) Rzuć okiem na Alchemikow, Elizjum i Osadników:NI. Wszystkie mają fajny poziom głębi, rozgrywka mieści się w godzince i szybko się nie nudzą. Dodatkowo Alchemicy są przepiękne wykonani.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
pike
Posty: 270
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: pike »

Jak dziewczyna kiepsko blefuje, to Netrunner raczej nie podejdzie. Lewis&Clark na dwoje chodzi ok, ale jeszcze lepiej na 3. Alchemicy tak, ale tu jest dedukcja. Troyes chwilowo niedostępne, to może Tzolkin, albo Five Tribes.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: misioooo »

Z szybszych Multiuniwersum.
Bardzo dużo kombinowania, nie ma za wiele losowości. Działa bardzo przyjemnie na 2 osoby, można grać max w 5.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: aaxxee »

Może Runewars ale to niekoniecznie 2h. I czy połówce klimat wojenny podejdzie.
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: AnaCross »

Na dwie osoby zdecydowanie polecam Seasons (Pory roku) :D Z narzeczonym po około 100 partiach kupiliśmy dodatek, a potem drugi i nadal się nie nudzi ^ ^ Jest czynnik losowy: kości, ale gra daje tyle możliwości, że nie odczuwa się go za bardzo. A temat też bardzo fajny i przyjemny: turniej czarodziejów :) Piękne grafiki również przyciągają spojrzenie. Przed zakupem można przetestować na board game arena.
Choć w chwili obecnej palmę pierwszeństwa przejęło Roll for the Galaxy. Świetnie działa na dwie osoby i dużo przyjemniejsze (przynajmniej dla mnie) niż Race. Większa szansa, że dziewczynie spodoba się Roll niż Race, dlatego warto może od niego zacząć :)
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: lhw »

Gdyby nie ograniczenie do 1h, poleciłbym Pupile podziemi. Jest nad czym pogłówkować, tematyka bardzo dobrze wiąże się z mechaniką a do tego wykonanie naprawdę robi wrażenie. Pewna losowość oczywiście występuje, ale nie wpływa ona decydująco na wynik rozgrywki. Interakcja w pewnym stopniu występuje i polega na podbieraniu sobie dobrych na daną chwilę pól na planszy. Jak będzie mało, można dokupić dodatek dający dodatkowe zwierzątka oraz jeszcze więcej możliwości kombinowania.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Zaawansowana gra dla dwóch graczy

Post autor: Wincenty Jan »

Już ktoś proponował ale zdecydowanie powtórzę... Metallum! Bardzo dobra gra. Cios za cios. Totalny suchar. Ale dobry suchar. Do kupienia za ok 50 zł
ODPOWIEDZ