Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: skolo »

Rocy7 pisze:
skolo pisze:slinilem sie na wiadomosc ze wyjdzie taka planszowka, bo Trek to moje dziecinstwo. potem zobaczylem recenzje Vasala? ktory mowi ze to Mage Knight w koszulce Treka.
meh. pass
A sprawdziłeś tytuł zrecenzowanej gry? [emoji14]
https://m.youtube.com/watch?v=-FIuHpyBASs

Star Trek Frontiers faktycznie mial byc Mage Knightem w koszulce Treka, gra od GF9 nie ma jeszcze recki Vasala.
ah shit :) anyłej... :D
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

Odnosnie Ascendency to jest takie cos http://youtu.be/TtvOIvcAXHA
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: galthran »

Pojawił się opis Command Phase na stronie GF9, a przynajmniej jego pierwsza część. Wygląda na coś pomiędzy rozwiązaniem znanym z Eclipse'a i Twilight Imperium 3rd Ed.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

Bardzo mi się podoba opis akcji "Hegemony", wiem że to nie dokładny przekład ale "kulturalne przejęcie systemu" brzmi cokolwiek zabawnie :lol: Tak się zastanawiam jak bardzo będzie efektywna agresja militarna, tzn. czy będzie to jakoś wyważone tak aby nie było ani zbyt łatwo wyeliminować przeciwników. W sumie to gra podoba mi się coraz bardziej, jedyne czego się obawiam to zachowanie równowagi pomiędzy frakcjami, szczególnie że w grę wchodzi kilka frakcji.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

Jacek_PL pisze: jedyne czego się obawiam to zachowanie równowagi pomiędzy frakcjami, szczególnie że w grę wchodzi kilka frakcji.
fakt to był problem Star Trek Fleet Captains, Federacja prawie wygrywała zanim Klingoni w ogóle podlecieli w zasięg strzalu;)
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: galthran »

Kolejne info o grze: tutaj o walce i hegemony roll, a tutaj o poruszaniu się.

Wszystko wygląda co raz lepiej - walka to w zasadzie ten sam system, co w eclipse, natomiast tryb ruszania się WARP jest bardzo ciekawy i trochę przypomina mi poruszanie się Drużyną Pierścienia w Wojnie o Pierścień. Hegemony roll też ciekawe rozwiązanie na przejmowaniu dyplomatyczne systemów.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

Przeczytałem pełne zasady, które notabene są już dostępne na stronie wydawcy i mam bardzo mieszane odczucia. Gra jest dosyć prosta, chociaż mam wrażenie, że instrukcja w paru miejscach jest cokolwiek niejasna i trzeba się będzie pewnych rzeczy domyśleć lub doczytać w FAQ, które pewnie po premierze powstanie. Za nowatorskie można uznać dynamiczne tworzenie planszy w trakcie gry, ale nie wiem czy to wystarczy, gdyż reszta gry jest już mocno schematyczna i gdyby nie tematyka to nie wiem czy by mnie ta gra zainteresowała. Jak już przy tematyce jesteśmy, to mój entuzjazm odnośnie gry trochę opadł, bo choć gra wygląda solidnie to może się nie przyjąć wśród moich współgraczy którzy są mugolami w temacie Star Treka , szczególnie że spora część przyjemności z tej gry to właśnie klimat.

No nic to kasa na grę już odłożona, ale nie wiem czy jestem tak w 100% przekonany czy grę łyknę.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1131
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

No ja po przeczytaniu zasad stwierdzam, że ta gra jest za prosta jak na 4X... Gdyby to nie był Star Trek bym nawet nie rozważał...
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Kosma »

Star trek mnie odrzuca, nie trawie space oper. Odpuszczam.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

Ja się wciąż waham. Z jednej strony nie jest to 4X o złożoności Twilight Imperium czy Burning Suns, z drugiej prostsza gra zwiększy ilość chętnych.

Gdy patrzę na zasady, na eksploracje, zdarzenia, fenomeny, cywilizacje
mam wrażenie że oddano ducha serialu właśnie przez lżejszy bardziej przygodowy charakter:
"Oto podróże Statku Kosmicznego Enterprise. To pięcioletnia misja by odkryć nowe obce światy, by odnaleźć nowe życia i nowe cywilizacje, by śmiałopodążać tam, gdzie nie dotarł żaden człowiek."

Szkoda tylko, że nie ma więcej kart eksploracji.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

Rocy7 pisze:Szkoda tylko, że nie ma więcej kart eksploracji.
Edycja jubileuszowa będzie miała 45 kart, a każdy dodatek dorzuci też swoje trzy grosze, czyli 10 kart :) Tak swoją drogą nie wiem czy akurat liczba karty eksploracji będzie miała jakiś większy wpływ na rozgrywkę, tzn. wiadomo, przy większej puli będzie mniejsze prawdopodobieństwo że trafi się nam na przykład Q, ale z drugiej strony jest to i przeciwnicy mają mniejszą szanse na jego spotkanie więc w sumie różnie to można interpretować. Generalnie nie jest to też gra przygodowa, więc w sumie te karty są po to żeby zwiększyć niepowtarzalność rozgrywki poprzez łączenie w pary karta eksploracji + "kółko" z systemem planetarnym, a tu już zaczynają się robić większe liczby :)

W tej chwili czekam jeszcze na to jak będzie wyglądał dodatek z Borg, bo zaintrygował mnie trochę sama jego idea i może mnie on finalnie przekonać do samej gry.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

Jacek_PL pisze:
W tej chwili czekam jeszcze na to jak będzie wyglądał dodatek z Borg, bo zaintrygował mnie trochę sama jego idea i może mnie on finalnie przekonać do samej gry.
ja licze ze dodatki z NPC jak Borg czy Dominium troche rozbuduja gre.

Swoja droga wiadomo cos wiecej o dodatku z Borg?
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

Rocy7 pisze:Swoja droga wiadomo cos wiecej o dodatku z Borg?
Na razie chyba tylko tyle że będzie. Pewnie coś na GenConie szepną :D ale to dopiero za miesiąc i trochę.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: crsunik »

Jak to jest w końcu z tą wersją jubileuszową? Są dwie wersje podstawki czy nie wszystkie są jubileuszowe?
Awatar użytkownika
skadam
Posty: 168
Rejestracja: 29 lis 2011, 10:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: skadam »

crsunik pisze:Jak to jest w końcu z tą wersją jubileuszową? Są dwie wersje podstawki czy nie wszystkie są jubileuszowe?
Jak podaje oficjalna strona gry:
Specially-marked games containing these special 50th Anniversary cards will be limited to the first print-run.
Pytanie tylko, czy dotyczy to całego pierwszego druku, czy jego części.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: crsunik »

Czytam i czytam o tej grze i mam mieszane uczucia. Nieskomplikowane 4x w świecie Star Treka. Zastanawiam się tylko czy nie będzie zbyt prosto i mało decyzji/ruchów jak na tego typu grę. Zastanawiam się, czy nie będzie za długo i zbyt mało interesująco.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Jacek_PL »

crsunik pisze:Czytam i czytam o tej grze i mam mieszane uczucia. Nieskomplikowane 4x w świecie Star Treka. Zastanawiam się tylko czy nie będzie zbyt prosto i mało decyzji/ruchów jak na tego typu grę. Zastanawiam się, czy nie będzie za długo i zbyt mało interesująco.
Jak ja Cię rozumiem :D Niestety mam podobne odczucie, chociaż bardziej się boję że gra będzie zbyt losowa i że frajdę będą mieli z niej tylko fani Star Treka. Chyba zaryzykuję i nie kupię zaraz jak się pojawi, tylko poczekam na jakieś recenzje.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

Ktoś wie, gdzie można kupić aniversary edition?
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: crsunik »

Ponoc wszystkie kopie w sklepach, które się pojawiają są w tej edycji. Takie przynajmniej info dostałem od Adama z Planszostrefy
Awatar użytkownika
skadam
Posty: 168
Rejestracja: 29 lis 2011, 10:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: skadam »

crsunik pisze:Czytam i czytam o tej grze i mam mieszane uczucia. Nieskomplikowane 4x w świecie Star Treka. Zastanawiam się tylko czy nie będzie zbyt prosto i mało decyzji/ruchów jak na tego typu grę. Zastanawiam się, czy nie będzie za długo i zbyt mało interesująco.
Rzeczywiście po suchej lekturze zasad gry można odnieść takie wrażenie, ale marnaudo przedstawił to jakoś miodniej.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kwiatosz »

crsunik pisze:Czytam i czytam o tej grze i mam mieszane uczucia. Nieskomplikowane 4x w świecie Star Treka. Zastanawiam się tylko czy nie będzie zbyt prosto i mało decyzji/ruchów jak na tego typu grę. Zastanawiam się, czy nie będzie za długo i zbyt mało interesująco.
GF9 po Spartacusie nie zrobili żadnej tak naprawdę dobrej gry, a trafiło im się naprawdę złe Sons of Anarchy. Wiele osób, w tym ja, lubi Firefly'a, ale prawda taka, że nie ze względu na faktyczną "dobrość" mechaniki, a na przyjemne latanie po świecie znanym z serialu. Tak że ten, szansa, że będzie to przebłysk planszowego geniuszu jest znikoma.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1131
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

Aktualnie recenzje i wrażenia z gry czteroosobowej są hurraoptymistyczne.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

Do gry 4 osobowej potrzeba dodatku, z ktorym graja?
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1131
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

Gul Dukatem & przyjaciele.
Cardassian Union.
ODPOWIEDZ