Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: wc »

Dzisiaj miałem coś pod 120. Ale pięknie szło.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1036 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Trolliszcze »

DarkSide pisze:Pomimo, że swój egzemplarz sprzedałem to z ciekawości jeszcze zagrałem na Yucata.de w rozgrywkę 4-osobową (grałem gościem który dokłada wszędzie kości za darmo) i... wygrałem :mrgreen: Czy wynik 60 punktów to mizeria, czy w miarę średni?
Jeśli już, to dolne rejony stanów średnich.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

wc pisze:Dzisiaj miałem coś pod 120. Ale pięknie szło.
:shock: Jakim kolesiem?
Who is John Galt?
Posiadam
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: mawi »

Czy jest gdzieś tłumaczenie PL dodatku do Marco ?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: wc »

Tomzaq pisze:
wc pisze:Dzisiaj miałem coś pod 120. Ale pięknie szło.
:shock: Jakim kolesiem?
Tym, który wybiera sobie wartości na kościach :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Ryu »

Ciężko się dziwić. Koleś jest przegięty ;)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: wc »

Już to ustalaliśmy - jak każdy ;-)
Ale u nas praktycznie nigdy go nie bierzemy- chyba grałem nim pierwszy raz.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Ryu »

Nie dość że koleś przegiety to jeszcze doszło szczęście początkującego (pierwszy raz tym kolesiem). Nie dało się przegrać przy takiej kumulacji ;-) Niemniej gratuluję wyniku :-)
tramwajaz
Posty: 64
Rejestracja: 07 cze 2011, 15:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: tramwajaz »

Czy mógłby ktoś w przybliżeniu napisać jakim sposobem da się zrobić powyżej 100 pkt? Bo parę razy już graliśmy i nie widzimy fizycznie takiej możliwości. Trochę gier mamy ogranych ale w żadnej wyniki tak nie odbiegają od tych podawanych tu na forum. Wydaje mi się, że maks za podróż to jest 40 pkt (wszystkie domki, 10 z Pekinu i 20 z bonusów) to by trzeba jeszcze dobić około 60 czy 70 pkt na kontraktach i innych małych bonusach, ale gdzie kości na to wszystko? Będę wdzięczny za jakieś wskazówki, może czegoś nie rozumiemy. Chodzi mi nie tyle o dokładny opis strategii co o podanie w przybliżeniu za co ile punktów uzyskaliście bijąc barierę 100. Może to nam otworzy umysł :).
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Marx »

A w tej grze nie zaczynasz z pola 50 punktów? :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1036 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Trolliszcze »

Patrząc po moich rozgrywkach, dość istotny dla wysokiego wyniku jest żeton małego miasta, który daje 3 pkt. Jeżeli leży blisko startu i graczowi uda się postawić tam domek w pierwszej rundzie, to już jest 15 pkt. do przodu. Są też bardzo fajne karty miast, które pozwalają dobrze punktować. Wydaje mi się, że - podobnie jak w wielu grach Felda - maksymalny możliwy do uzyskania wynik bardzo zależy tutaj od układu planszy i postaci. W niektórych rozgrywkach wyciska się w pocie czoła 80, w innych można "łyknąć" setkę. Przy czym 120 to naprawdę wysoki wynik i nie sądzę, żeby często dało się go uzyskać. Mój rekord to 100 z paroma punktami, nie pamiętam dokładnie.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Wincenty Jan »

120 punktów to bardzo duzo. Nie uważam iż jest to niemożliwe ale faktycznie trudne do uzyskania. Moze zasady zle przeczytałeś?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1036 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Trolliszcze »

wc ma na BGG ponad 40 zarejestrowanych rozgrywek i pierwszy raz chwali się takim wynikiem. Myślę, że doskonale wie, jak grać - po prostu tym razem mu siadło :D
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2016, 12:16 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Wincenty Jan »

No to ładny wynik!
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Ryu »

Ja w swojej 3 grze uzyskałem ponad 90pkt ostatnio (jakbym znał go lepiej i wiedział na co mogę liczyć to inaczej bym karty do podróży wybrał i 100 lekko bym przekroczył). Fakt, że grałem przegiętym kolesiem - taki z dodatku co ciągnie co chwilę żetony :)
Ale wc siadło faktycznie ładnie. Jakby gra bardziej mi się podobała to próbowałbym częściej dobić do tego wyniku :)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: wc »

To oczywiście bardzo bardzo zależy od kart, które pojawiają się w miastach i kontraktów. W ogóle to jedna z tych gier, gdzie nie da się powiedzieć "standardowo zdobywa się tyle i tyle punktów". To banał, ale tutaj naprawdę każda rozgrywka jest inna.
W tej mojej partii w Alexandrii wyszła karta, która dawała za "szóstkę" możliwość skorzystania z dwóch małych miast, w których mam już swoje stragany. W pierwszej rundzie pojechałem dołem (oceanem) i postawiłem chatki w Alexandrii właśnie i w Adanie, a na początku drugiej rundy w Kochi. Więc prawie całą grę dostawałem bonusy z tych 2 targów + drugi raz bonusy za jedną kostkę. A były to - dowolny bonus z planszy i żeton z dodatku. Na dodatek Jola poszła górą i w ogóle nie było jej w Aleksandrii, więc mogłem stawiać tam kostkę co rundę biorąc to co potrzebuję.

Super gra. S U P E R
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: wc »

Ryu pisze:Ja w swojej 3 grze uzyskałem ponad 90pkt ostatnio (jakbym znał go lepiej i wiedział na co mogę liczyć to inaczej bym karty do podróży wybrał i 100 lekko bym przekroczył). Fakt, że grałem przegiętym kolesiem - taki z dodatku co ciągnie co chwilę żetony :)
Ale wc siadło faktycznie ładnie. Jakby gra bardziej mi się podobała to próbowałbym częściej dobić do tego wyniku :)
Wg mnie ten gość co dostaje żetony jest najgorszy z całej gromady. Raz jeden nim grałem - rozpacz. Każdy inny jest lepszy. To jedyna nie przegięta, a niedoszacowana postać. Oczywiście takie jest moje zdanie ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1036 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Trolliszcze »

Dla mnie mocno sytuacyjny jest Kublai Khan. Gwarancja 10 punktów - spoko, ale np. na dwóch graczy w najgorszym razie stracę 3. A co poza tym? Biorę go tylko wtedy, gdy prawa strona planszy jest ciekawsza od lewej, no i kiedy jakoś wyjątkowo siądą karty podróży. Jak się nie trafi dobra kombinacja kart w Sumatrze, to też bida z nędzą...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

wc pisze:
Ryu pisze:Ja w swojej 3 grze uzyskałem ponad 90pkt ostatnio (jakbym znał go lepiej i wiedział na co mogę liczyć to inaczej bym karty do podróży wybrał i 100 lekko bym przekroczył). Fakt, że grałem przegiętym kolesiem - taki z dodatku co ciągnie co chwilę żetony :)
Ale wc siadło faktycznie ładnie. Jakby gra bardziej mi się podobała to próbowałbym częściej dobić do tego wyniku :)
Wg mnie ten gość co dostaje żetony jest najgorszy z całej gromady. Raz jeden nim grałem - rozpacz. Każdy inny jest lepszy. To jedyna nie przegięta, a niedoszacowana postać. Oczywiście takie jest moje zdanie ;-)
A wg mnie jest świetny :D Grałem raz i miałem 93 pkt.
Dla mnie najtrudniejsi są "podróżnicy" czyli ci, którzy nie występują w wersji wzorcowej gry. Jeżeli nie pojawią się w miastach karty, na których można kasą się obłowić to d..pa, a nie granie. 70 pkt max.
Myślę jednak, że każdym kolesiem w sprzyjających okolicznościach pod setkę można dobić (Ale tym co zaczyna w Pekinie to kurde nie wiem) :wink:
No i jeszcze najłatwiej o punkty w grze dwuosobowej.
Who is John Galt?
Posiadam
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: gaciak »

Czy jakaś życzliwa osoba posiadająca polskie wydanie Marco Polo mogłaby zeskanować ściągi graczy i udostępnić? Chodzi mi dokładnie o to - klik
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Podaj maila na priv to Ci wyślę.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Marx »

Za mną nareszcie rozgrywka w pełnym komplecie, dzięki czemu mogę napisać o wrażeniach moich oraz innych graczy. Odmienne - nawet skrajnie - opinie w tym temacie utrudniły bardzo moją decyzję o zakupie, ale zdecydowałem się ostatecznie ze względu na dice placement. Wrażenia są niezwykle pozytywne, wszyscy zauroczyli się mechaniką Marco Polo. Jeszcze przez wiele minut dysktowalismy o przebiegu naszej gry.

Na plus:
- wiele możliwości punktowania;
- cały wachlarz akcji podstawowych do wyboru, do tego akcje dodatkowe nielimitowane poza czarną kością;
- ciągłe, ciekawe decyzje;
- brak jednej recepty na sukces, chociaż wygrał minimalnie gracz, który zrobił najwięcej kontraktów i to - wydaje się - jest szybszy sposób punktowanie niż podróże. Chociaż ustawienie szybko posterunków w dobrych lokacjach (głownie małe miasta), byż może też jest sposobem;
- atrakcyjna szata graficzna: kolorowe kości, plansza główna, plansze graczy;
- emocje i fun związany z ustawianiem kości, jak i z samej gry;
- stosunek cena/zawartość;
- Bardzo jasna i klarowna instrukcja, wiele przykładów, a fragmenty tesktu oprawione w osobne kolorowe ramki.

Na minus:
- downtime; było kilku graczy spowalniających grę; cóż zrobić ;-)
- Piękna, ale średnio czytelna plansza/mapa;
- losowość. W pierwszej rundzie miałem bardzo słabe wyniki na kościach, w dodatku jako ostatni miałem ruch, co w rezultacie dało bardzo mizerny początek;
- częściowe niezbalansowanie postaci. Mój Mattego Polo miał fajne perki, ale w porównaniu z Meractorem czy Raschidem, wypada bardzo blado;

I tak oceniam mniej więcej Marco Polo, który bardzo się nam spodobał, ale niewątpliwie jest to gra z pewną losowością (kości oraz losowanie postaci), która może czasem frustrować. Ta wada nie przeszkodziła w czerpaniu przyjemności z samej gry :-)
Ostatnio zmieniony 02 maja 2016, 22:23 przez Marx, łącznie zmieniany 1 raz.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: BartP »

Marx pisze:niewątpliwie jest to gra z pewną losowością (kości oraz losowanie postaci)
W grze przypadkiem nie draftowało się postaci w odwrotnej kolejności graczy? Znając trochę grę, jako ostatni gracz, możesz pierwszy wybrać postać, która najlepiej wykorzystuje obecny układ planszy.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Marx »

BartP pisze:
Marx pisze:niewątpliwie jest to gra z pewną losowością (kości oraz losowanie postaci)
W grze przypadkiem nie draftowało się postaci w odwrotnej kolejności graczy? Znając trochę grę, jako ostatni gracz, możesz pierwszy wybrać postać, która najlepiej wykorzystuje obecny układ planszy.
Losowalismy z pośród czterech sugerowanych postaci w instrukcji, ale zajrzałem własnie do niej raz jeszcze, i masz rację. Graliśmy źle.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: NTomasz »

kupiłem, mam, zagrałem iiiii mam nowego poważnego rywala dla obecnych liderów kategorii midrange euro

ale czuje się oszukany... gra nie jest śliczna jak wyglądałą w netach.. jest tylko bardzo ładna
ODPOWIEDZ