Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: mst »

bogas pisze:na Pionku postaram się grę (czy zasady gry) wytłumaczyć w nieco inny sposób niż konwencjonalny, tak żeby Folko, mst i czwarta chętna duszyczka nie czuli się zagubieni przez całą partię a tylko przez jakieś 90% :P
Jestem spokojny o to, że będzie O'K - pamiętam partię Ys'a, którego wytłumaczyłeś 3 debiutantom i rozgrywka przebiegła bardzo płynnie. Inna sprawa, że bogas bezlitośnie nas ograł - Al to nawet na drugi dzień wystawił swój egzemplarz gry na sprzedaż :lol: - przy Reef'ie trzeba będzie bardziej uważać :wink: .
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Lim-Dul »

O - Ys, kolejna gra, która mi się niespecjalnie spodobała. ^^
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: mst »

He,he może przydałby Ci się jakiś entuzjasta, który jak bogas wytłumaczyłby reguły i zachęcił do gry :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: mst »

Właśnie skończyłem czytać reguły gry Mexica, którą obiecałem przedstawić na dzisiejszym spotkaniu planszówkowiczów w Gliwicach i IMHO gra ta powinna znakomicie spełniać wszystkie wymagania Autora tego wątku. Przy okazji polecam recenzję wzbogaconą o opis tła historycznego, którą znalazłem na BGG:
http://www.boardgamegeek.com/thread/170031
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: bogas »

Lim-Dul pisze:O - Ys, kolejna gra, która mi się niespecjalnie spodobała. ^^
Nie no, Ys jest dość interesujący, ale w mojej opinii daleko mu do Reefa, oj daleko.
mst pisze:Właśnie skończyłem czytać reguły gry Mexica, którą obiecałem przedstawić na dzisiejszym spotkaniu planszówkowiczów w Gliwicach i IMHO gra ta powinna znakomicie spełniać wszystkie wymagania Autora tego wątku
Fakt, Mexici nie znam, ale Tikal, który z Javą i Mexicą tworzy pewną serię spełnia sporo z wymagań postawionych grom przez autora wątku. Tikal ma jednak jedną szczególną cechę, która jednym przeszkadza a innym wręcz przeciwnie. Chodzi o to, że całkowicie nie musimy śledzić ruchów naszych przeciwników. Można w tym czasie np. rozmawiać na różne inne tematy, popijać piwko, oglądać mecz czy jeszcze robić coś innego. Dopiero w momencie, gdy my mamy swoją turę oceniamy sytuację na planszy (to jak ona powstała niespecjalnie nas interesuje, no chyba że nie mamy zaufania do współgraczy i trzeba ich kontrolować) i dopiero wtedy zaczyna się ostre móżdżenie i kombinowanie co by tu zrobić, żeby innym namieszać a sobie pomóc. Dla mnie jest to zaleta, ale innym może to nie odpowiadać.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Lim-Dul »

Nie no, Ys jest dość interesujący, ale w mojej opinii daleko mu do Reefa, oj daleko.
He, he - zabawna jest ta forumowa polemika. Piszę, że coś mi się nie podoba, a odpowiedzi na to brzmi, że nie, bo "gra jest interesująca", jak by to był jakiś fakt. Według mnie (i tylko mnie - nie podaję przecież nawet żadnej konstruktywnej krytyki tego tytułu) Ys nie jest interesujący i mi się nie podoba, więc nie ma co mi wmawiać, że myślę co innego, niż myślę. :-P
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: ARKHAM12 »

Fajnie , dzieki za kolejne porady.

A co prawdopodobnie by mi sie w el grande nie spodobalo ? (oprocz tego, ze musialbym naklejac nalepki po polsku i jest o Hiszpanii ,ktora mi sie zle kojarzy )

Wzielo mnie troche na tego Reef'a :D Jakbyscie tydzien temu mi powiedzieli ,ze bede chcial kupic taka gre to bym nie uwierzyl ;) Tylko ,ze nie ma jej gdzie kupic ...

Niezly wydaje mi sie King of Siam i w dosc fajnej cenie jest w diablos-polacos. Ale gral w to ktos ? Bo 650 miejsce na bgg nie wyglada dla mnie za dobrze..
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: bogas »

Lim-Dul pisze:He, he - zabawna jest ta forumowa polemika. Piszę, że coś mi się nie podoba, a odpowiedzi na to brzmi, że nie, bo "gra jest interesująca", jak by to był jakiś fakt. Według mnie (i tylko mnie - nie podaję przecież nawet żadnej konstruktywnej krytyki tego tytułu) Ys nie jest interesujący i mi się nie podoba, więc nie ma co mi wmawiać, że myślę co innego, niż myślę. :-P
Nie miałem zamiaru wmawiać Ci, że Ys jest dla Ciebie interesujący, bo jest. Masz rację, że nie jest to żaden fakt, zwłaszcza poparty naukowymi badaniami :P Oczywiście powinienem zaznaczyć, że dla mnie Ys jest dość interesujący.
Ale jeśli moja wypowiedź Cię rozbawiła to się bardzo cieszę i polecam się na przyszłość :)
ARKHAM12 pisze:Niezly wydaje mi sie King of Siam i w dosc fajnej cenie jest w diablos-polacos. Ale gral w to ktos ? Bo 650 miejsce na bgg nie wyglada dla mnie za dobrze..
Gry nie znam, ale rankingiem BGG to bym się zbytnio nie przejmował. Znacznie więcej powiedzą recenzje i zobaczyłbym jak ludzie którzy bardzo wysoko i bardzo nisko ocenili King of Siam oceniają inne gry, które znam.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Don Simon »

ARKHAM12 pisze: A co prawdopodobnie by mi sie w el grande nie spodobalo ? (oprocz tego, ze musialbym naklejac nalepki po polsku i jest o Hiszpanii ,ktora mi sie zle kojarzy )
Nic. Gra jest swietna :-).
Niezly wydaje mi sie King of Siam i w dosc fajnej cenie jest w diablos-polacos. Ale gral w to ktos ? Bo 650 miejsce na bgg nie wyglada dla mnie za dobrze..
Ja slyszalem bardzo krytyczne opinie - lepiej przetestuj przed zakupem.

I ogolnie proponuje Ci kupic co Ci sie podoba z opisu - najwyzej z niewielka strata sprzedasz...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Amen
Posty: 62
Rejestracja: 26 lis 2006, 22:34
Lokalizacja: Czeladź

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Amen »

http://www.boardgamegeek.com/geeklist/28950
Ta geeklista powinna być pomocna ;)

Pozdrawiam
The spice must flow
Gamer tag: AmennPL
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: mst »

He, he zwłaszcza Crokinole jest interesującą propozycją :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: MichalStajszczak »

mst napisał:
He, he zwłaszcza Crokinole jest interesującą propozycją
Co by nie mówić, Crokinole jest na bgg na 38 miejscu, wyżej niz Ticket to Ride, Notre Dame czy San Juan. Tyle że do Eufrata i Tygrysa wielkiego podobieństwa chyba nie wykazuje
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: mst »

No właśnie o ten brak podobieństwa mi chodziło - z drugiej strony wiele gier na tej liście ma IMHO raczej dostarczyć odprężenia po wyczerpującej walce w EiT niż stworzyć warunki dla podobnych do EiT emocji i zaangażowania :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: ARKHAM12 »

Amen - dziękuje ,za fajne zestawienie. Przy czym jego wyniki wydaja mi sie dosyc ... zaskakujace. 2 i 3 miejsce zajmuja gry (Ksiazeta Florencji i Puerto Rico) , do ktorych akurat czytalem/przegladalem instrukcje (kiedys zastanawialem sie czy by sobie ktorejs nie sprawic) i nie odnalazlem tam bezposredniej rywalizacji/ataku na innego gracza co tak lubie w EiT.

Chyba jednak EiT jest dla mnie gra idealna jak na obecne standardy planszowkowe ;) i zadnej lepszej nie znajde.
ODPOWIEDZ