Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: rafaelus »

ChlastBatem pisze:Zagrałem w pierwszą edycję. Bardzo mi się podoba ogół gry i duży klimat jak na euro ale niepokojąca jest losowość kart, która momentami zabije grę. Dlatego mam pytanie o nową edycję (Essential Edition).

Co nowa edycja (Essential Edition) zmienia w kartach?
a) Czy są słabsze w działaniu?
b) Czy wprowadzają większy balans, a może bałagan?
c) Czy dalej gra jest taktyczna i wszystko zmienia się w zależności jaki dociąg kart czy może idzie w stronę strategicznego planowania?
d) Czy występują bezużyteczne karty w niektórych momentach rozgrywki?

PS: Jak ten nowy dodatek co ma być 22 lutego kreuje karty? W którą stronę to idzie? Ktoś czytał na BGG?
Ja niestety nie grałem ani w pierwszą ani drugą edycję Viticulture, ale sporo czytałem zanim kupiłem EE.

Według wydawcy z Essential Edition usunięto karty, które okazywały się nieprzydatne na jakimś etapie gry, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji, że spora część kart na ręce jest bezużyteczna i zastąpiono je zaawansowaną wersją (odpowiednik z Tuscany), ale już bez określenia "advanced" na karcie.

Jak to wyszło w praktyce? Większość kart rzeczwiście daje nam lepszą możliwość ich wykorzystania poprzez określenie dwóch akcji opisujących dwie (często przeciwne) sytuacje i połączenie je słowem OR np. "Gain 2 coins for each empty filed you own OR gain 1 VP for each planted filed you own", "Pay 9 to gain 3 VP OR lose 2 VP to gain 6" etc.

Mimo wszystko w czasie rozgrywki dalej moga wystepują sytuacje, że niektórych kart nie można użyć / lub nie jest to opłacalne np. "Discard one grape token to move your residual payment tracker by 1 OR discard one wine token to move your residual payment tracker by 2", "Each player may retrive their grande worker. Gain 1 VP for each opponent who does this". Mogę w danej sytuacji nie mieć żadnych tokenów, ewentualnie mogę stwierdzić, że taka akcja wcale mi się nie opłaca w porównaniu do innych możliwości np. realizacji zamówienia z jednoczesnym odrzuceniem tokenu wina, a w przypadku drugiej karty przeciwnicy i ja mogliśmy jeszcze nie wystawić żadnych grande workerów. Takie sytuacje nie występują na szczęście jednak zbyt często, a brak chęci użycia karty wynika czasem bardziej ze strategii niż z możliwości jej zagrania.

Nie odpowiem na pytanie, czy są słabsze w działaniu. Być może są bardziej zbalansowane, jednak wydaje mi się, że każda moja rozgrywka, gdzie nie przykładałem do nich wagi (np. nie budowałem chatki, żeby podczas jesieni dociągnąć dwie karty zamiast jednej, nie wybierałem pól z nimi na wiosnę) / nie mogłem części z nich użyć kończyła się przegraną, a wygrywała osoba, która używała kart. Karty te często pozwalają ci wykonać dodatkowe akcje bez konieczności użycia pracownika, nawet wtedy gdy dana akcja jest już zajęta i nie może zostać wykonana w danej rundzie. Może to tylko moje błędne wrażenie, że te karty mają moc, ale teraz nie rezygnuję z nich w czasie rozgrywek.

Viticulture jest dla mnie dalej taktyczne ze względu na karty winorośli... Jeśli nie masz szczęścia, to więcej czasu może ci zająć posadzenie czegoś konkretnego i często tracisz workerów ze względu na konieczność dociągania nowych zielonych kart. To mnie chyba najbardziej boli w tej grze. Winorośl powinno wybierać się np. z czterech odkrytych kart. Bardzo często miałem na ręce same jedynki i dwójki, a przeciwnicy wyższe wartości, więc sadzenie tak małych wartości znowu wymagało większej liczby akcji itd.

Nie wiem, jakie karty będą w nowym dodatku, jednak mimo wszystkich wad Viticulture bardzo lubię tę grę. Jest strasznie klimatyczna i dla klimatu oraz atomsfery przy rozgrywce jestem w stanie przeżyć losowość przy dociąganiu kart i dobrze się bawić :)
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Viticulture

Post autor: Bea »

rafaelus pisze: Viticulture jest dla mnie dalej taktyczne ze względu na karty winorośli... Jeśli nie masz szczęścia, to więcej czasu może ci zająć posadzenie czegoś konkretnego i często tracisz workerów ze względu na konieczność dociągania nowych zielonych kart. To mnie chyba najbardziej boli w tej grze. Winorośl powinno wybierać się np. z czterech odkrytych kart.
Otóż to. też mi najbardziej losowość doskwiera w tym momencie. I trochę Przy dociąganiu kart zamówień. Z kartami odwiedzajacych trzeba sobie po prostu poradzić, czasami je przykisic, czasami zrzucić...
Próbował już ktoś grania z rynkiem odkrytych kart albo z dociąganiem większej liczby kart za dodatkową kasę? Czy rynek złożony aż z czterech kart to nie za duży wybór?

Gra jest naprawdę świetna z założenia, ma jak dla mnie genialny klimat, i wydaje mi się, że te małe homerule naprawią problem losowość, który może tu bardzo doskwierać.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Viticulture

Post autor: wojo »

Grałem w 2ed i EE. Tak widzę kwestię kart:

1. Karty w EE są mocniejsze niż w 2ed (właśnie przez to że większość ma działanie dobre na początku i na końcu gry o czym pisał rafaelus)
2. Są nieco bardziej zbalansowane (mniej jest "martwych" kart)
3. Na kartach w EE można naklepać masę punktów (co w 2ed było mało prawdopodobne)
4. Jest dużo większa różnorodność kart.

Ogólnie mam mieszane uczucia co do nowego miksu kart. Z jednej strony lepszy balans i mniej beznadziejnych kart. Z drugiej gra jeszcze bardziej nastawia się na karty (można wygrać prawie nie robiąc wina).

Po cichu liczę że nowy dodatek znajdzie jakiś złoty środek pomiędzy 2ed a EE.


PS EE (podobnie jak 2ed) zmienia jeszcze kilka zasad w stosunku do 1ed. Najważniejszą jest wprowadzenie grande workerów - każdy gracz ma jednego "dużego" pracownika, którego można wysłać na zajęte pole. Ta zmiana jest prawie jednogłośnie chwalona bo dodaje nieco więcej strategi do gry.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: rafaelus »

Bea pisze: I trochę Przy dociąganiu kart zamówień.
Tak, zgadzam się. Zapomniałem o tym wspomnieć. Trzeba dostosować swoją taktykę do kart zamówień, które udało nam się wylosować.

Ja niestety jeszcze nie grałem z żadnym homerulem, gdyż współgracze nie chcieli nic zmieniać ;) Nam się podoba klimat gry, więc wygrana schodzi na dalszy plan, ale z chęcią bym spróbował z otwartym rynkiem.
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Viticulture

Post autor: coldsoul »

A ja uderzę z pytaniem dotyczącym koszulek do Viticulture Essential Edition, jako, że koszulkuję wszystko, co się rusza. ;) Podrzucicie namiary i ilość? Wydaje mi się, że małe karty to mini european, ale mogę sie mylić, do gry się dopiero przymierzam, jeszcze jej nie posiadam.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Edit.
Już chyba sobie poradziłem, może komuś się przyda -
https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem4142616
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Viticulture

Post autor: elayeth »

Ja uważam, że essential eddition to pomyłka skoro nie ma nowej planszy z Tuscany.
Mam podstawke (2ed.) i Tuscany i nie wyobrażam sobie grania bez nowej planszy. Ona podnosi radość z gry o co najmniej 100%.
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: rafaelus »

elayeth pisze:Ja uważam, że essential eddition to pomyłka skoro nie ma nowej planszy z Tuscany.
Mam podstawke (2ed.) i Tuscany i nie wyobrażam sobie grania bez nowej planszy. Ona podnosi radość z gry o co najmniej 100%.
Zgodzę się z tym, że plansza z dodatku Tuscany wprowadzaj fajniejszą rozgrywkę i podnosi radość i jakość gry. Fajniejsze jest tutaj rozdzielenie akcji na 4 pory roku, mapa wpływów, dodatkowe akcje. Jednak nie wszystkie elementy z Tuscany są warte uwagi np. karty mafii.

Nie sądzę by Essential Edition była pomyłką. Gra sama w sobie jest bardzo przyjemna (mimo sporej losowości), ma swój klimat i nie wszyscy będą chcieli bardzo ją urozmaicać. Wydanie kolejnej edycji Viticulture bez rozszerzonej planszy to sprytny zabieg. Sam wydawca zaznaczył, że być może niektóre elementy z Tuscany zostaną wydane w formie małych dodatków do Essential Edition. Już pojawiła się ankieta na temat oczekiwań odnośnie dodruków poszczególnych gier/dodatków/ulepszeń. A każdy mały dodatek to kolejne pieniądze :)
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Viticulture

Post autor: rastula »

Poza wszystkim gra jest z kategorii "lekkich", a 4 porowa plansza na pewno nie ułatwia rozgrywki.
Polo15
Posty: 121
Rejestracja: 04 maja 2011, 22:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 46 times
Been thanked: 46 times

Re: Viticulture

Post autor: Polo15 »

Dla swoich potrzeb wykonałem tłumaczenie kart gości do Viticulture:EE. Poniżej podaję link do pliku pdf z kartami gotowymi do wydruku i włożenia w koszulki. Jak macie jakieś uwagi to piszcie a ja postaram się poprawić plik w miarę możliwości :)
Karty gości viticulture essential edition
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Viticulture

Post autor: ChlastBatem »

Polo15 pisze:Dla swoich potrzeb wykonałem tłumaczenie kart gości do Viticulture:EE. Poniżej podaję link do pliku pdf z kartami gotowymi do wydruku i włożenia w koszulki. Jak macie jakieś uwagi to piszcie a ja postaram się poprawić plik w miarę możliwości :)
Karty gości viticulture essential edition
Link mi nie działa ale siedzę na starym kompie, jutro sprawdzę w domu. Tak czy siak świetna inicjatywa, gratulacje. Proponuje wstawić to na BGG bo tutaj to zginie. Niech kolejne pokolenia korzystają z tego na BGG :wink:
Polo15
Posty: 121
Rejestracja: 04 maja 2011, 22:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 46 times
Been thanked: 46 times

Re: Viticulture

Post autor: Polo15 »

ChlastBatem pisze: Link mi nie działa ale siedzę na starym kompie, jutro sprawdzę w domu. Tak czy siak świetna inicjatywa, gratulacje. Proponuje wstawić to na BGG bo tutaj to zginie. Niech kolejne pokolenia korzystają z tego na BGG :wink:
Plik został zaakceptowany przez bgg i można go już pobierać stąd https://boardgamegeek.com/filepage/1309 ... rds-polish

Tak to wygląda po wydrukowaniu i włożeniu w koszulki:
Obrazek
Miszon
Posty: 2523
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1022 times
Been thanked: 494 times

Re: Viticulture

Post autor: Miszon »

Hmm... Kojarzy ktoś może dlaczego ta gra jest tak absurdalnie droga? Patrząc na komponenty ilosciowo i jej wykonanie powinna że stowe mniej kosztować.
Zaciekawiła mnie jej recka, gra widzę ma fajne mechanizmy ale cena to jakiś kosmos.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Viticulture

Post autor: ozy »

Miszon pisze:Hmm... Kojarzy ktoś może dlaczego ta gra jest tak absurdalnie droga? Patrząc na komponenty ilosciowo i jej wykonanie powinna że stowe mniej kosztować.
Zaciekawiła mnie jej recka, gra widzę ma fajne mechanizmy ale cena to jakiś kosmos.
Spokojnie, polska edycja powinna być tańsza. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
TTR_1983
Posty: 3940
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: TTR_1983 »

Ozy doskonała wiadomość!
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: rafaelus »

ozy pisze:
Miszon pisze:Hmm... Kojarzy ktoś może dlaczego ta gra jest tak absurdalnie droga? Patrząc na komponenty ilosciowo i jej wykonanie powinna że stowe mniej kosztować.
Zaciekawiła mnie jej recka, gra widzę ma fajne mechanizmy ale cena to jakiś kosmos.
Spokojnie, polska edycja powinna być tańsza. ;)
A to wiadomo coś o polskiej edycji?
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Viticulture

Post autor: Coen »

ozy pisze:
Miszon pisze:Hmm... Kojarzy ktoś może dlaczego ta gra jest tak absurdalnie droga? Patrząc na komponenty ilosciowo i jej wykonanie powinna że stowe mniej kosztować.
Zaciekawiła mnie jej recka, gra widzę ma fajne mechanizmy ale cena to jakiś kosmos.
Spokojnie, polska edycja powinna być tańsza. ;)
Aaaaa... potwierdźcie, proszę, oficjalnie :)
Właśnie miałem kupować EE, ale poczekam na polską edycję jeśli ma być "niedługo" :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Viticulture

Post autor: ozy »

Mam nadzieję, że wkrótce będę miał dla Was oficjalne info. Czekamy na potwierdzenie daty dodruku gry u wydawcy, chcemy wziąć w nim udział. Dam znać.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Viticulture

Post autor: rastula »

Miszon pisze:Hmm... Kojarzy ktoś może dlaczego ta gra jest tak absurdalnie droga? Patrząc na komponenty ilosciowo i jej wykonanie powinna że stowe mniej kosztować.
Zaciekawiła mnie jej recka, gra widzę ma fajne mechanizmy ale cena to jakiś kosmos.
niestandardowe elementy... customowe meeple , szklane paciorki, import... towar luksusowy ;)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Viticulture

Post autor: Coen »

ozy pisze:Mam nadzieję, że wkrótce będę miał dla Was oficjalne info. Czekamy na potwierdzenie daty dodruku gry u wydawcy, chcemy wziąć w nim udział. Dam znać.
Ale jeśli to wyjdzie, to wyjdzie EE? :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Viticulture

Post autor: ozy »

Coen pisze:
ozy pisze:Mam nadzieję, że wkrótce będę miał dla Was oficjalne info. Czekamy na potwierdzenie daty dodruku gry u wydawcy, chcemy wziąć w nim udział. Dam znać.
Ale jeśli to wyjdzie, to wyjdzie EE? :)
Tak.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2657 times
Been thanked: 2565 times

Re: Viticulture

Post autor: Gizmoo »

ozy pisze:Tak.
Obrazek
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: Viticulture

Post autor: uyco »

a już chciałem zamawiać angielską. na kiedy jest planowany ten druk międzynarodowy?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Viticulture

Post autor: ozy »

uyco pisze:a już chciałem zamawiać angielską. na kiedy jest planowany ten druk międzynarodowy?
Zapytaliśmy. Damy znać jak USA da nam znać. ;)

Gizmoo - chciałem napisać "dzieci w to nie mieszaj", ale ona już chyba dawno nie jest dzieckiem. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2657 times
Been thanked: 2565 times

Re: Viticulture

Post autor: Gizmoo »

ozy pisze:Gizmoo - chciałem napisać "dzieci w to nie mieszaj", ale ona już chyba dawno nie jest dzieckiem. ;)
Tak mniej więcej wyglądała moja reakcja na wieść o polskiej wersji. Nie wkleiłem zdjęcia z mojej radości jak dowiedziałem się, że będzie to EE, bo mogłoby być odrobinę niecenzuralne. :wink:

W każdym bądź razie - od tej wiadomości - na żaden tytuł nie czekam bardzo jak na ten i podejrzewam, że nic już tego w tym roku nie przebije. Przed zakupem Viticulture powstrzymywał mnie jedynie brak polskiej wersji. Mój ojciec jest miłośnikiem wina (sam też robi), ale niestety angielski rozumie wyłącznie jak włączy google translate! :D
Spoiler:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Viticulture

Post autor: Tomzaq »

:lol:
Who is John Galt?
Posiadam
ODPOWIEDZ