Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
m4d
Posty: 18
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:20

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: m4d »

Mam pytanie z innej beczki.

1. Jeżeli postać posiada zdolność to kiedy ją aktywuję ? -> Na początku swojej tury tyle wiem, ale czy może aktywować ją cały czas ? (Tura się kończy wszyscy wykonują po kolei swoje tury i w końcu dochodzi do mnie czyli wszystko odwracam i co ze zdolnością mogę ją z nowy aktywować?)

Bo z tego wynika że zdolność może być aktywna cały czas wystarczy tylko powiedzieć że ją aktywujemy i zaznaczyć żetonem na postaci?
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Kapelatejesy »

A o co dokładnie chodzi? Zdolności mogą być różne - na początku tury, kosztem akcji, w czasie walki itd.
m4d
Posty: 18
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:20

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: m4d »

Chodzi mi o zdolności które są na karcie postaci.
Instrukcja mówi, że trzeba zgłosić je na początku swojej tury i dopiero później mogę przejść do akcji i pytanie czy jak kończę swoją turę to inni bohaterowie mogą z niej korzystać przy wyrzucaniu np. błyskawicy. (o ile na karcie piszę że mogą).

Bo nie bardzo rozumiem jak mam interpretować zdolności. Bo wychodzi na to że jeżeli nie zgłoszę użycia zdolności na początku tury to nie mogę jej użyc ? czy coś źle rozumiem ?
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Kapelatejesy »

Okej. Na arkuszu mamy zdolność. Jej się nie aktywuje, to jak i w którym momencie działa jest dokładnie opisane w tekście (Grisban - za każdym razem, gdy odpoczywa; Syndrael - pod koniec tury jeśli; Loeric - cały czas; Tarha - raz na rundę). I tyle, ze zdolności czerpiemy korzyści, kiedy tylko się da.

Poniżej jest Bohaterski Wyczyn - ten możemy wykonać raz na cały scenariusz i wtedy odwracamy kartę postaci, żeby pokazać, że już nam nie przysługuje.

O to Ci chodziło?
m4d
Posty: 18
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:20

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: m4d »

Tak o to, bardzo dziękuję.

myślałem, że za każdym razem muszę zgłaszać na początku swojej tury , że mam aktywną zdolność. Teraz rozumiem, że to działa cały czas (stosować się do tekstu).

Niestety dopiero po dwóch grach jestem i jak na razie zdolność była dla mnie nie jasna.

Mam jeszcze jedno pytanie, pewnie się przewijało. Gra nam się bardzo spodobała i wszyscy są za dodatkami do niej...

1. Jaka jest kolejność ich wydawania? ( od najnowszego do najstarszego)
2. Czy każdy dodatek jeszcze dostanę do edycji drugiej czy są już jakieś na wymarciu które lepiej zakupić teraz bo mogą być nieprodukowane ?
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: wilczur »

Generalnie 2edycja kwitnie i nie baw się w dodatki do pierwszej edycji których było mało (RtL jedynie pamiętam).

Dodatki są i będą możesz wybrać sobie te które Ci się klimatycznie podobają i tak jak gra Ci podejdzie będziesz miałwszystkie :)


Oprócz dodatków są również dodatkowe figurki postaci i karty dla DL, figurki Overlordów i inne.

Miłego poznawania Descenta
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
m4d
Posty: 18
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:20

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: m4d »

wilczur pisze:Generalnie 2edycja kwitnie i nie baw się w dodatki do pierwszej edycji których było mało (RtL jedynie pamiętam).

Dodatki są i będą możesz wybrać sobie te które Ci się klimatycznie podobają i tak jak gra Ci podejdzie będziesz miałwszystkie :)


Oprócz dodatków są również dodatkowe figurki postaci i karty dla DL, figurki Overlordów i inne.

Miłego poznawania Descenta

Właśnie o drugą mi chodzi:

Cienie...
Labirynt Zagłady
Kruczy dwór
Legowisko
Trzęsawisko...

Już mi gra strasznie podeszła i nie żałuje wydanej kasy :), świetna zabawa zasady Jasne- gram dla przyjemności jako stary fan RPG :) w sumie to gramy niezła zabawa i balans mi się podoba chociaż wszystko zależy i od taktyki iii od ręki do kości :)
m4d
Posty: 18
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:20

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: m4d »

ps... właśnie chce zebrać już wszystkie tylko nie wiem w jakiej kolejności, chodzi o to żeby kupić te dodatki które już mogą być nie dostępne do drugiej edycji.
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Kapelatejesy »

Tym raczej się nie przejmuj ;-) Wszystkie są dostępne i ew. niedostępność będzie tymczasowa, bo póki linia wydawnicza funkcjonuje, wszystkie dodatki będą dodrukowywane bez względu na kolejność ich wydawania. Dopiero po zamknięciu linii wydawniczej wszystkie dodatki będą się wyprzedawały.
Póki co kupuj w kolejności podyktowanej przez serce ;-)
m4d
Posty: 18
Rejestracja: 03 lut 2016, 12:20

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: m4d »

Super o taką odpowiedź mi chodziło! Dziękuję!

I kolejne pytanie w sumie weryfikacyjne. Przy wczorajszej grze w przygodzie Trzeciej spotkaniu Pierwszym mroczny władca wybierał sobie otwarte grupy między innymi wybrał smoka. Rozumiem, że spokojnie mógł to zrobić bo w Księdze przygód na górze był znaczek który odpowiadał karcie smoka ?
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

Mam kilka pytań odnośnie gry i dodatków. Dopiero co trafiłem na ten tytuł i po małej eksploracji zastanawia mnie kilka rzeczy odnośnie dodatków.

Z tego co widziałem w sklepach jest zestaw podstawowy i duże dodatki, tu sprawa jest dla mnie oczywista.

Pytania pojawiają się przy małych dodatkach. Polskich małych dodatków jest 12 (zestawy popleczników o ile pamiętam), angielskich maluchów jest więcej. Polskie zestawy są dużo tańsze. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć o co tu chodzi?

Drugie pytanie dotyczy dwóch dodatków kooperacyjnych. Są to samodzielne zestawy (wykorzystują np. tylko elementy z posdstawki) czy można ich używać z podstawką Descenta i co ważniejsze z każdym innym dużym dodatkiem?
Porchpeople
Posty: 299
Rejestracja: 28 sty 2015, 12:17
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Porchpeople »

c08mk pisze: Pytania pojawiają się przy małych dodatkach. Polskich małych dodatków jest 12 (zestawy popleczników o ile pamiętam), angielskich maluchów jest więcej. Polskie zestawy są dużo tańsze. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć o co tu chodzi?
Angielski zestawy to figurki i rozszerzenia rozkazów oraz zasady wprowadzania ich do większej ilości scenariuszy niż pierwotnie są w nich rozplanowani. Cały mały zestaw zastępuje żeton porucznika, którym kieruje Overlord w danym scenariuszu.
Polskie zestawy to tylko tłumaczenie angielskojęzycznych kart z rozszerzenia porucznika- tzn. jest to ten sam zestaw, co angielski, tylko bez figurki :) Czyli chcąc mieć dodatek z porucznikiem po polsku- musisz kupić dodatek angielski w pakiecie z polskim :)
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: anonim »

m4d pisze:Super o taką odpowiedź mi chodziło! Dziękuję!

I kolejne pytanie w sumie weryfikacyjne. Przy wczorajszej grze w przygodzie Trzeciej spotkaniu Pierwszym mroczny władca wybierał sobie otwarte grupy między innymi wybrał smoka. Rozumiem, że spokojnie mógł to zrobić bo w Księdze przygód na górze był znaczek który odpowiadał karcie smoka ?
Tak, chyba że w samym scenariuszu było by napisane inaczej.
c08mk pisze:Drugie pytanie dotyczy dwóch dodatków kooperacyjnych. Są to samodzielne zestawy (wykorzystują np. tylko elementy z posdstawki) czy można ich używać z podstawką Descenta i co ważniejsze z każdym innym dużym dodatkiem?
Obydwa wydane w Polsce dodatki kooperacyjne wymagają tylko podstawki. Trzeci dodatek który jeszcze nie wyszedł po polsku wymaga dodatkowo Legowiska Jaszczura.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

Dzięki : )

Jeszcze doprecyzuję moje drugie pytanie, bo już wiem że podstawka dla ko-op wystarczy.
Czy te scenariusze kooperacyjne można rozgrywać też z innymi dodatkami? Przykładowo gdybym miał Kruczy Dwór + Trzęsawisko Trolli to czy mogę tymi scenariuszami ko-op rozegrać te dwa dodatki które podałem? Oczywiście przyjmując, że mam zestaw podstawowy.

Jeszcze pytanie porównawcze.
Jak Descent wypada przy Gears of War? Wiem, że to inny klimat, inna mechanika ale mają też elementy wspólne takie jak plansza budowana z modułów czy figurki.
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: wilczur »

c08mk pisze:Dzięki : )
Jeszcze doprecyzuję moje drugie pytanie, bo już wiem że podstawka dla ko-op wystarczy.
Czy te scenariusze kooperacyjne można rozgrywać też z innymi dodatkami? Przykładowo gdybym miał Kruczy Dwór + Trzęsawisko Trolli to czy mogę tymi scenariuszami ko-op rozegrać te dwa dodatki które podałem? Oczywiście przyjmując, że mam zestaw podstawowy.
Wyrwany jestem z dysputy ale jeżeli pytasz o tryb solo czy coop? Solo można rozegrać ze wszystkimi dodatkami (używasz po prostu więcej kafli, przedmiotów, bohaterów, potworów.) mechanika spotkania pozostaje taka sama.
c08mk pisze: Jeszcze pytanie porównawcze.
Jak Descent wypada przy Gears of War? Wiem, że to inny klimat, inna mechanika ale mają też elementy wspólne takie jak plansza budowana z modułów czy figurki.
GoW to gra znacznie prostsza w swojej konsktrukcji od DESCENTa. W GoW po drugiej stronie masz talię kart i poruszasz się po 3-4 polach w ramach kafelka (nie ma siatki standardowej) która w polach ma osłony. Można generalnie gatunkowo wrzucić w dungeon crawler ale GoW to po prostu adaptacja gry komputerowej na planszy i jest jak dla mnie gatunkiem sama w sobie.
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2621
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: sqb1978 »

Dodatki solo, które wyszły w DnŻ gra się tylko z podstawką. Proszę nie wprowadzać w błąd.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

Dzięki. Poprzeglądam teraz zdjęcia i wideo boardgamegeeka, poczytam instrukcję. Poczekam też aż pierwszy hype minie, żeby nie kupować "pod wpływem" : )
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: wilczur »

sqb1978 pisze:Dodatki solo, które wyszły w DnŻ gra się tylko z podstawką. Proszę nie wprowadzać w błąd.

hmmmm ciekawe - a nie mogę sobie do przygody wybrać bohatera z Kruczego Dworu ? ;)
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: anonim »

Wspomniałeś też o kaflach i potworach a tego nie da się dodać bo do każdej przygody są przyporządkowane konkretne kafle, a do każdego kafla konkretne potwory.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: wilczur »

anonim pisze:Wspomniałeś też o kaflach i potworach a tego nie da się dodać bo do każdej przygody są przyporządkowane konkretne kafle, a do każdego kafla konkretne potwory.

u mnie ta przygoda jeszcze leży nie grana ale wydaje mi się że jak widziałem jakąś reckę na necie to kafle można było też dowolnie podmieniać... stąd moja opinia może być rzeczywiście nie zgodna z opisem :)
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2621
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: sqb1978 »

Każda karta spotkań ma przyporządkowany konkretny kafel oraz potwory z podstawki, poza tym potwory występujące w przygodzie również są powiązane z kartami AI.
Więc jedyne pole manewru to granie różnymi konfiguracjami bohaterów.
Z dowolnością kafli to pewnie chodziło o nieliniowość. Karty odpowiadające kaflom się losuje, więc z każdą rozgrywką lochy będą wyglądać inaczej.

W zasadzie to takie przeniesienie Diablo 1 na planszę ;)
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ignus »

potwierdzam, nie da się kafli podmieniać. z góry jest ustalona lista kafli i wydarzenia/potwory przypisane do danego kafla.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

Jak jest z figurkami, powinny być w całości czy jest "dopuszczalne" dostać niektóre w częściach i trzeba je samemu posklejać?
Super Glue wystarczy w takim przypadku?
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: wilczur »

c08mk pisze:Jak jest z figurkami, powinny być w całości czy jest "dopuszczalne" dostać niektóre w częściach i trzeba je samemu posklejać?
Super Glue wystarczy w takim przypadku?
wszystkie figurki są w całości, smoka wystarczy na wcisk złożyć.
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

To jest akurat jakiś skrzydlaty potwór z Labiryntu, jest go 3 sztuki a jeden ma odpadnięty szyjo-łeb. Na wcisk raczej nie da rady połączyć.

Dzięki za info. W razie czego będę pisał do Galakty.


Edycja

Kolejne pytanie które mi przyszło na myśl.
Paczki Lieutenant zawierają figurkę i karty, a polskie zestawy poplecznika to tylko karty do podmiany?
Jeżeli tak to jest możliwość użycia zestawów poplecznika nie posiadając angielskich paczek Lieutenant?

Pytam, bo widzę, że nie wszystko z zestawów angielskich jest aktualnie dostępne, za to polskie zestawy poplecznika da się tu i ówdzie znaleźć.
ODPOWIEDZ