Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4133
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 312 times
Been thanked: 344 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: tomb »

Trampon pisze:skoro w 3.0 stracił pancerz to czemu piszesz że jest poprawiony?
Bo skoro wydawca twierdzi (potwierdzono mi przez pw), że zmienił świadomie, to chyba nie na gorsze?

Moim zdaniem w którejś edycji popełniono błąd z tym pancerzem. Dziwi mnie tylko, że takiej zmiany wydawca nie ogłosił oficjalnie. To rodzi pewne podejrzenia.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Neuroshima Hex

Post autor: kwiatosz »

Jezeli ten trzeci pancerz w 2,5 jest pod ciosem to ja go nigdy nie zauważyłem muszę powiedzieć i od razu grałem na zasadach 3 edycji 8)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Trampon »

Ok, jasne, przez "poprawiony" zrozumiałem pierwotnie że jest teraz (v3.0) lepszy niż był (v2.5), a nie że zostały na nim dokonane jakieś zmiany. Polska języka trudna języka :)
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4133
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 312 times
Been thanked: 344 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: tomb »

kwiatosz pisze:Jezeli ten trzeci pancerz w 2,5 jest pod ciosem to ja go nigdy nie zauważyłem muszę powiedzieć i od razu grałem na zasadach 3 edycji 8)
Zapewne nie byłeś jedyny. Pamiętam, że o istnieniu tego pancerza była dyskusja. I nawet chyba w jakimś pliku (FAQ?) było info, że są tam trzy pancerze.
Aplikacja mobilna gra na trzy pancerze.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Neuroshima Hex

Post autor: powermilk »

kwiatosz pisze:Jezeli ten trzeci pancerz w 2,5 jest pod ciosem to ja go nigdy nie zauważyłem muszę powiedzieć i od razu grałem na zasadach 3 edycji 8)
Widzisz... ja też jestem hipsterem :).
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 525 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: kaszkiet »

Czy w Neuroshimie Hex są jakiekolwiek napisy?
BGG mówi no necessary in game text, ale to nie zawsze jest jednoznaczne.
Potencjalna sytuacja wygląda tak, że w Neuroshimę w wersji polskiej chciałby zagrać ktoś, kto nie zna w ogóle polskiego, sam posługuje się innym alfabetem, a zasady poznałby z PDFa po angielsku (to nie jest natywny język ktosia).
Jestem pewien, że da się zagrać, ale czy byłoby to jakkolwiek uciążliwe?

Np. w Terra Mystica są nazwy ras na planszach graczy - powyżej opisane pomieszanie języków mogłoby utrudnić sprawne korzystanie z instrukcji w razie potrzeby.
Jak jest tutaj?
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Michał M »

Jestem po paru drinkach, ale twierdzę, że zero napisów.

Kiedyś graliśmy z Ukraińcem i zero problemów.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 525 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: kaszkiet »

Dzięki za odpowiedź.
Dodam tylko na wszelki wypadek, że w mojej hipotetycznej sytuacji nie ma nikogo, kto by znał i wytłumaczył grę. Jest gra po polsku, angielska instrukcja w PDF i człowiek mówiący na co dzień jeszcze w innym języku.
Kal-El83
Posty: 1141
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 123 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Kal-El83 »

0 tekstu w samej grze, sama ikonografia na kaflach.
Bardzo czytelna moim zdaniem.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1543
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 189 times
Been thanked: 574 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Ayaram »

Ściągnij koledzę neuroshimę na androida. Tam łatwo i intuicyjnie nauczy się zasad i ikonografii, jeśli instrukcja jest za trudna.
orri
Posty: 20
Rejestracja: 02 maja 2013, 10:03
Has thanked: 1 time

Re: Neuroshima Hex

Post autor: orri »

Pewnie ta kwestia była nie raz poruszana, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Jak odróżnić wersję 2.5 od 2.0?

Nie wiem co mam :)
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Kapelatejesy »

Spójrz na jakiś żeton. 2.0 ma na rewersie pojedynczy symbol frakcji. 2.5 "mozaikę" z wielu małych symboli. Zasadniczo jedyną istotną różnicą jest podniesienie poziomu produkcji. Żetony są lepiej wycięte, a w 2.0 prawie każdy był przesunięty.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Tygrys69 »

Sprawdź ile masz super mutantów w armii Borgo. Jeśli masz dwóch, to masz wersję 2.0. To jest błąd wydawniczy... Zamiast niego miał być (nie pamiętam nazwy...) ten co uderza w 2 inicjatywie za 2 punkty (przed siebie). Wystarczy, że jednemu super mutantowi zamalujesz markerem tarcze oraz atak z boków i będzie ok :)
Focus!
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Kapelatejesy »

Dwóch supermutantów było w pierwszej edycji;-)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1409 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Leser »

Kapelatejesy pisze:Dwóch supermutantów było w pierwszej edycji;-)
Nie wiem jak było w pierwszej edycji, ale w 2.0 zdecydowanie było dwóch supermutantów. W 2.5 już tylko jeden. Tygrys dobrze prawi ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Kapelatejesy »

W takim razie mea culpa. O różnicach między edycjami opowiadał mi na eliminacjach do mistrzostw Polski pan w średnim wieku i takiej koszulce. W mych oczach wyglądał na wiarygodnego fana-znawcę :wink:
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Pixa »

Co myślicie o Missisipi? Ostatnio zaczalem sie wkrecac w te armie, jednak dochodze do wniosku, ze szalenie trudno wygrac nia z armiami bazujacymi na mobilnosci sztabu i atakach dystansowych. Z Sharrash na okolo 12 partii wygralem dwie, jeden remis i reszta w plecy (dobijajace mozdzieze i ladunki wybuchowe). Malo zachecajace statystyki. Armie atakujace na dystans tez niweluja ceche sztabu - odepchniecie. Po przemysleniach dochodze wiec do wniosku, ze armia jest ciekawa, ale jednak dosc slaba na opisane wczesniej typy przeciwnika.

Brakuje w niej chocby jednego modulu inicjatywy, a truciciele z inicjatywa 3 powinni atakowac tez chociaz w jednym kierunku.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2016, 10:08 przez Pixa, łącznie zmieniany 1 raz.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4133
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 312 times
Been thanked: 344 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: tomb »

Moim zdaniem Missisipi jest świetna. Ma odpowiedź na wszystko. Może grać ofensywnie, może grać defensywnie. Atakuje zza zasłony, odpycha, zadaje rany pokutujące do ostatniej bitwy i ma zabójczą możliwość obracania żetonu przeciwnika, co w decydującym momencie bywa bardzo bolesne.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Kal-El83
Posty: 1141
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 123 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Kal-El83 »

Mississipi jest ok. Ma swoje fajne sztuczki (snajperzy, atakowanie w dowolny cel na mapie, obrót przecinikowi kafla czy też paraliż).
Szkda że w wersji mobilnej (ios) nie ma uranopolis. Mam w pudełku ale za żadko rozkładamy je z żoną, żebym miał większe pojęxie o tej frakcji.

Jak dla mnie najmocniejszą armią jest stalowa policja ... Ale temat najmocniejszej frakcji to temat rzeka :twisted:
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Pixa »

tomb pisze:Moim zdaniem Missisipi jest świetna. Ma odpowiedź na wszystko. Może grać ofensywnie, może grać defensywnie. Atakuje zza zasłony, odpycha, zadaje rany pokutujące do ostatniej bitwy i ma zabójczą możliwość obracania żetonu przeciwnika, co w decydującym momencie bywa bardzo bolesne.
Ogolnie w Hexa mam rozegrane na pewno okolo 500 partii, wiec raczej leszczem nie jestem (co zreszta wychodzi np. na turniejach), ale Sharrash skutecznie leczy Missisipi - ladunki, mozdzieze i przemieszczanie sie sztabu to b skuteczna bron, zwazywszy, ze zetony Missisipi maja niska inicjatywe, a te z 3 atakuja w kiepskich kierunkach. Ratunkem wydaje sie bardzo szybkie zatrucie sztabu przy jednoczesnym braku otrzymania obrazen. Jednak zetony musza wtedy podejsc idealnie.

Co do najmocniejszej frakcji to mysle, ze mimo wszystko Borgo (choc oslabione mininalnie w porownaniu do edycji 2.5) i Stalowa Policja.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2016, 10:08 przez Pixa, łącznie zmieniany 1 raz.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4133
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 312 times
Been thanked: 344 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: tomb »

Pixa pisze:Ogolnie w Hexa mam rozegrane na pewno okolo 500 partii, wiec raczej leszczem nie jestem
Oj, nie chciałem sugerować, że czegoś nie umiesz. Rozbieżność w postrzeganiu armii świadczy raczej o tym, że w Neurę można grać w różnym stylu, co liczy się temu tytułowi jak najbardziej na plus.

Ja uważam Missisipi, Stalową Policję i Hegemonię za najbardziej uniwersalne, przy czym Missisipi najbardziej miesza na stole, dlatego bardzo ją lubię.

Nie umiałbym wybrać najsilniejszej armii. Moim zdaniem każda ma jakąś słabość wobec konkretnego przeciwnika np. Borgo ma u mnie problemy ze Szczurami i z Missisipi, a Stalowa z Dancerem.
Wyraźniejszą dla mnie grupą są armie wrażliwe: Posterunek (delikatne jednostki), Uranopolis (odcinanie prądu), Smart (bardzo zależna od bazy), czy Neodżungla (odcięcie od macierzy), którymi lubię grać najbardziej, bo dają najwięcej dreszczyku emocji przy dociągu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Pixa »

tomb pisze: Oj, nie chciałem sugerować, że czegoś nie umiesz. Rozbieżność w postrzeganiu armii świadczy raczej o tym, że w Neurę można grać w różnym stylu, co liczy się temu tytułowi jak najbardziej na plus.

Wcale tak tego nie odebralem :-) Generalnie wydaje mi sie, ze tworca gry nie jest juz w stanie zbalansowac wszystkich armii i niektore kombinacje przeciwnikow sa bardzo trudne do wygrania (np. moim zdaniem Missisipi vs Sharrash)
tomb pisze: Nie umiałbym wybrać najsilniejszej armii. (...) Wyraźniejszą dla mnie grupą są armie wrażliwe: Posterunek (delikatne jednostki), Uranopolis (odcinanie prądu), Smart (bardzo zależna od bazy), czy Neodżungla (odcięcie od macierzy), którymi lubię grać najbardziej, bo dają najwięcej dreszczyku emocji przy dociągu.
Nigdy na turnieju nie wzialbym Posterunku czy Neodzungli - nawt nie chodzi o delikatne jednostki Posterunku czy macierz Neo, ale te dwie frakcje sa bardzo zalezne od dociagu (zarowno swojego, jak i przeciwnika). Za duze ryzyko. Uranopolis nie mialem w rekach, ale tez wydaje mi sie zalezna od dociagu. Natomiast Smart jest moim zdaniem dosc dobra, uniwersalna armia.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2016, 10:07 przez Pixa, łącznie zmieniany 1 raz.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1409 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Leser »

To ja trochę zamieszam i pozwolę sobie stwierdzić, że najmocniejszą, wręcz przegiętą armią jest Doomsday Machine. Doomsday ma odpowiedź na wszystko, co przeciwnik może na nas rzucić. Świetnie sprawdza się w defensywie, a jeśli uda się ustawić kombo z roztrajaczy, to zmiatamy przeciwnika z planszy. No i jest to jedyna armia, która może zadać nieskończone obrażenia ;-)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3036
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: DarkSide »

Leser pisze:To ja trochę zamieszam i pozwolę sobie stwierdzić, że najmocniejszą, wręcz przegiętą armią jest Doomsday Machine. Doomsday ma odpowiedź na wszystko, co przeciwnik może na nas rzucić. Świetnie sprawdza się w defensywie, a jeśli uda się ustawić kombo z roztrajaczy, to zmiatamy przeciwnika z planszy. No i jest to jedyna armia, która może zadać nieskończone obrażenia ;-)
Dlatego Doomsday Machine jest wyłączona z gry na wszelkich mistrzostwach i turniejach ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Neuroshima Hex

Post autor: Pixa »

Leser pisze:No i jest to jedyna armia, która może zadać nieskończone obrażenia ;-)
Missisipi tez ma mozliwosc zrobienia nieskonczonego comba. Raz mi sie nawet udalo :-)
Ostatnio zmieniony 05 lut 2016, 10:07 przez Pixa, łącznie zmieniany 1 raz.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ