Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ignus »

pattom pisze:o...a da się, zgodnie z tymi dodatkami, zagrać pełną kooperację w scenariusze z podstawki, ewentualnie z dodatków, gdzie Mroczny Władca jest wymagany ? (szukam przygodowej gry kooperacyjnej coś w stylu Magia i Myszy i nie wiem czy lepiej kupić Super Dungeon Explore: Forgotten King czy może Descent z tymi dodatkami?).
nie da się. Super Dungeon Explore jest raczej lepszym wyborem jak szukasz kooperacji z większą żywotnością.
w SDE masz więcej możliwości tworzenia scenariuszy kooperacyjnych (przed każdym wybiera się bossów, potwory, kafelki itd), w Descencie masz tylko trzy do wyboru, gdzie z góry wszystko jest ustalone.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
olsszak
Posty: 1824
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: olsszak »

Cześć,
Znalazłem coś takiego na BGG:
https://boardgamegeek.com/filepage/1049 ... rd-variant

czy ktoś myślał może o przerobieniu tego na j. polski? Mam graczy, którzy słabiej znają język Szekspira :)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
alviczka
Posty: 8
Rejestracja: 13 wrz 2015, 19:00
Lokalizacja: Kraków, Jaworzno

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: alviczka »

Przywędrowałam do tematu, bo jakoś tak przypadkiem stałam się właścicielem tej gry (kupiona w ciemno). Aktualnie gra leży w domu, rodzinie zabroniłam zrobić cokolwiek prócz wyjęcia jej z pudełka i sprawdzenia czy jest całe... jest. Hm.
Może nie umiem szukać, ale nigdzie nie znalazłam informacji: jaka jest szansa że mając pod ręką dobrego, bardzo dobrego tłumacza, da się grać w nią, nie znając języka? Czy jedna osoba, mówiąca biegle w języku w którym jest gra, da radę ogarniać to jakoś? Ewentualnie czy da się np. przetłumaczyć to i spisać?
To pierwsza bardziej skomplikowana gra jaka trafiła w moje ręce - i byłoby mi mocno przykro, gdyby nie udało się zagrać, z powodu bariery językowej :D Zwłaszcza, że osobą, która ogarnia językowo, nie jestem ja ;)
pioma10
Posty: 299
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: pioma10 »

Da się.
Najlepiej jednak, aby osoba "mówiąca biegle" była/grała jak Overlord.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1401
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: raiden25 »

skolo pisze:troche nowych farbek, zrobione podstawki i od razu lepiej :)

Obrazek
Możesz napisać z jakich farb/farby uzyskałeś efekt tego koloru języka "toxic green", w smoku po prawej?
Awatar użytkownika
motti
Posty: 142
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 76 times
Been thanked: 13 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: motti »

Czy zaczynając od zera pozostalibyście przy descencie czy wybralibyście SW:IA (abstrahując od wyboru świata fantasy/SW)? Jak jest z regrywalnością podstawki do D2 w porównaniu ze IA? Przebijając się przez tematy dotyczące obu gier zauważyłem raczej więcej narzekań (na obie) niż zachwytów i mam dylemat.
Na podstawie lektury za descentem przemawia cena, różnorodność wypływająca z ilości dodatków oraz lepszy rozwój postaci.
Za IA - poprawione zasady (ponoć) i chyba lepiej rozwiązana kampania.
Do obu gier czytałem zarzuty o braku balansu i że gra mroczną stroną jest nudna?
Dodalibyście coś jeszcze?
Czy kampanie kooperacyjne (gniew natury i zapomniane dusze) są sensowne? byłby to dodatkowy plus dla descenta, choć nie można wykluczyć czegoś podobnego w przyszłości dla IA.
Awatar użytkownika
Danzi93
Posty: 28
Rejestracja: 18 gru 2014, 00:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Danzi93 »

Też nie grałem jeszcze ani w Descent-a ani w SW:IA, ale aktualnie postawiłem na Descent. Szukałem czegoś dla 3-4 graczy, trudniejszego od Talismana/Runebounda, ale łatwiejszego od Mage Knight. W weekend będę testował i zobaczymy, jeśli wszystko będzie ok to za jakiś czas na pewno zakupie jeszcze SW:IA, bo to też mój must have :)
kalimero7
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2015, 07:54

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: kalimero7 »

Kupiłem wszystkich popleczników (zestawy ENG) z podstawki + Verminous'a. Jak to miło zastąpić żeton plastikową figurką.
Natomiast mam dylemat wiążący się z kartami agentów. Konkretnie, znając różne kwiatki w tłumaczeniach ENG>PL nie do końca jestem pewien, o która dokładnie kartę mogło chodzić w odpowiedniku polskim.

Przykład:
Wzywając Belthira (najpierw kupując kartę przyzwania za 3 tokeny) wydaję 2 tokeny, dobieram sobie do tego np jeszcze 2 karty na które mnie stać i tam po angielsku jest napisane, że mogę użyć karty agenta jeśli właśnie używam "nazwa karty" z talii Mrocznego Władcy. Jednakże są niektóre karty podobnie brzmiące w w talii MW i mam dylemat.
Wystarczyłby opis kart agentów po polsku, aby mieć tą pewność lub nazwy kart MW po ENG. (PS. Nie uśmiecha mi się wydawać ok 130 zł na DnŻ tylko po to aby się upewnić).
Szukałem, ale chyba na razie nie udolnie skoro proszę tu o pomoc.

Jako świeżo upieczony amator gier planszowych, stwierdzam, że Descent jest prze kozakiem i wciągnąłem się w ten klimat na maxa :D

Pozdro dla wszystkich maniaków!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Rocy7 »

Trafiłem na coś ciekawego scenariusz promocyjny pojedynek overlordów.

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... -scenarios

Descent Scenarios :

1 : Snitty State of the Invincible Overlords

This quest pits one overlord against another -- Red versus Blue -- in a low stakes battle of dungeon mastery. Requires only the base game of Descent Journeys in the Dark to play.

This is a double-overlord race game between two players, or two teams of players. Each side takes a turn being overlord over the opposing side, trying to do their best to make sure their heroes reach the inner guildhall sanctum first.
można gdzieś to zdobyć?
Brian B'oru
Posty: 1
Rejestracja: 13 sty 2016, 19:20

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Brian B'oru »

Witam serdecznie, Mości dobrodziejów. Ja tutaj mało doświadczony z planszówkami (proszę mieć wzgląd na ten fakt ) z pierwszym postem moim. :D Prócz podstawki mam też Labirynt i Trzęsawiska, jakieś półtora roku. Pozostałe dodatki dopiero do mnie idą (3 pudełkowe, zamówiłem w ten weekend). Teraz pytanie do tych, co mieli kontakt z serią wcześniej: ile rodzajów potworów było w 1ed, i czy te dodatki 4bohaterów+3grupy potworów wnoszą nowe monstra, czy to tylko odgrzewany kotlet? 2. Czy jest coś jeszcze w tych zestawach prócz figurek i kart boh/potworów? 3. Jak bardzo różnią się statystyki/pono też umiejętności? na kartach z conversion kit a tych z wyżej wspomnianych dodatków? 4. Czy idea dodatków do grania bez OL jest podobna jak w horrorze w Arkham, z kartami mitów? Prosiłbym o przybliżenie działania tychże historii :wink: 5. Co do zamienników figurek popleczników -jak myślicie, czy ktoś (np z Was) byłby zainteresowany kupnem samych figurek, stworzonych na podstawie oryginalnych FFG..? Powiedzmy że teoretycznie jest ktoś, kto by mógł się podjąć tego tematu, tylko czy są jacyś potencjalni chętni..? :roll:
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: wilczur »

Brian B'oru pisze:Witam serdecznie, Mości dobrodziejów. Ja tutaj mało doświadczony z planszówkami (proszę mieć wzgląd na ten fakt ) z pierwszym postem moim. :D Prócz podstawki mam też Labirynt i Trzęsawiska, jakieś półtora roku. Pozostałe dodatki dopiero do mnie idą (3 pudełkowe, zamówiłem w ten weekend). Teraz pytanie do tych, co mieli kontakt z serią wcześniej: ile rodzajów potworów było w 1ed, i czy te dodatki 4bohaterów+3grupy potworów wnoszą nowe monstra, czy to tylko odgrzewany kotlet?
2. Czy jest coś jeszcze w tych zestawach prócz figurek i kart boh/potworów?
3. Jak bardzo różnią się statystyki/pono też umiejętności? na kartach z conversion kit a tych z wyżej wspomnianych dodatków?
4. Czy idea dodatków do grania bez OL jest podobna jak w horrorze w Arkham, z kartami mitów? Prosiłbym o przybliżenie działania tychże historii :wink:
5. Co do zamienników figurek popleczników -jak myślicie, czy ktoś (np z Was) byłby zainteresowany kupnem samych figurek, stworzonych na podstawie oryginalnych FFG..? Powiedzmy że teoretycznie jest ktoś, kto by mógł się podjąć tego tematu, tylko czy są jacyś potencjalni chętni..? :roll:
Cześć i czołem - witojcie jak to powiadają

ad. 1 rozumiem że chodzi Ci o różnice pomiędzy wersjami Descent 1ed i 2 ed? to praktycznie to samo oprócz zmienionej mechaniki i wielkości pudełka. Szczegóły zawartości możesz sobie porównać w serwisie BGG :
1 edycja link
2 edycja link
1 edycja nigdy nie była Polska (są polskie tłumaczenia kart), z 1 edycji można zrobić 2 edycję kupując specjalny dodatek coversion kit :)

ad.2 - nie rozumiem ale 1 edycja to to samo co 2

ad.3 nie prowadziłem takich analiz ale nie wiem też po co? obecnie obowiązująca i lepsza jest 2 edycja i ją kompletuj.

ad.4 Z tego co mi się wydaje to jest tylko jeden tryp coop bez OL w DESCENT i nazywa się zapomniane dusze - możesz oglądnąć sobie na Youtube jak to wygląda ale raczej do przegrania raz i bez rewelacji. Działa na zasadzie dociągu kart i standardowych ruchów potworów. Jeden scenariuszokampania.

ad.5 raczej kiepski pomysł. Poplecznicy to taki ukłon fanowski FFG do fanów i raczej Ci co chcieli mieć to już mają i nie będą potrzebować innych, poza tym figurki FFG są na prawdę dobre i zbieżne z obrazkami na kartach. Ja jestem fanem ogólnie każdego plastiku w grach więc pewnie bym się skusił - ale też przez to że gram w bitewniaki.
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ignus »

to ja tylko uzupełnię powyższą wypowiedź:
wilczur pisze: ad.4 Z tego co mi się wydaje to jest tylko jeden tryp coop bez OL w DESCENT i nazywa się zapomniane dusze - możesz oglądnąć sobie na Youtube jak to wygląda ale raczej do przegrania raz i bez rewelacji. Działa na zasadzie dociągu kart i standardowych ruchów potworów. Jeden scenariuszokampania.
są trzy dodatki coopowe bez OL wydane po angielsku - Forgotten Souls, Nature's Ire i Dark Elements, a nie tylko jeden jak napisałeś.
Z tego co wiem to dwa pierwsze miały swoją polską wersję.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Kapelatejesy »

Mawiają, że kto późno przychodzi, ten sam sobie szkodzi. Trochę mają rację, bo dopiero kupuję I edycję Descenta i mam problem ze zdobyciem Conversion Kita, we wszystkich polskich sklepach, które sprawdzałem jest już niedostępny i nie ma co liczyć, że to się zmieni. Rozważam zakup od FFG, ale zastanawiam się, czy ktoś z Was mógłby mi udostępnić skany kart potworów i postaci, jako tymczasowe rozwiązanie. Są w ogóle na świecie ludzie, którzy korzystają z tego pakietu?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: pan_satyros »

Kapelatejesy pisze:Mawiają, że kto późno przychodzi, ten sam sobie szkodzi. Trochę mają rację, bo dopiero kupuję I edycję Descenta i mam problem ze zdobyciem Conversion Kita, we wszystkich polskich sklepach, które sprawdzałem jest już niedostępny i nie ma co liczyć, że to się zmieni. Rozważam zakup od FFG, ale zastanawiam się, czy ktoś z Was mógłby mi udostępnić skany kart potworów i postaci, jako tymczasowe rozwiązanie. Są w ogóle na świecie ludzie, którzy korzystają z tego pakietu?
Hmm tylko po co ci CK do pierwszej edycji? On jest "potrzebny" osobom posiadającym I edycję i noszącym się z zamiarem zakupu drugiej. Co i tak jest strzałem w stopę, bo użycie wielu z dostępnych w Ck potworków i postaci zaburza i tak kruchy balans scenariuszy w podstawce.
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Kapelatejesy »

Jak napisałem kupuję używaną I edycję. II mam już od dłuższego czasu.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: pan_satyros »

Kapelatejesy pisze:Jak napisałem kupuję używaną I edycję. II mam już od dłuższego czasu.
Ah rozumiem ;) to wiele wyjaśnia.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Jacek_PL »

Być może takie pytanie się już pojawiło, ale jeszcze nie przejrzałem tych 40 stron :wink: więc zapytam: czy warto kupić dodatkowe kostki ? Zaznaczę że jeszcze Descenta nie mam, ale zauważyłem zapis w instrukcji o tym co zrobić na wypadek gdy kostek będzie zbyt mało, więc chciałbym wiedzieć czy to jest must have przynajmniej na początku zabawy (tzn. bez kampanii i bez epickich przygód).
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2362
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: karawanken »

Przeszliśmy na razie 1.5 kampanii i chyba ani razu nie zabrakło kostek.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: krecilapka »

Grałem w podstawkę nigdy nam nie zabrakło kości. No ale może być wygodniej jak każdy gracz ma własne ;)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Jacek_PL »

krecilapka pisze:Grałem w podstawkę nigdy nam nie zabrakło kości. No ale może być wygodniej jak każdy gracz ma własne ;)
Aż tak rozrzutny nie jestem żeby każdemu graczowi komplet kostek kupować :D W każdym razie uspokoiliście mnie, że jednak kostek jest tyle ile trzeba.
Awatar użytkownika
Don_Silvarro
Posty: 131
Rejestracja: 28 sty 2010, 20:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Don_Silvarro »

Dla każdego to faktycznie przesada, i kostek jest wystarczające minimum, ale drugi komplet znacznie uprzyjemnia rozgrywkę.
Awatar użytkownika
skadam
Posty: 168
Rejestracja: 29 lis 2011, 10:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: skadam »

Czy próbował ktoś może zastosować reguły "Line of Sight" z gry Star Wars: Imperium Atakuje do Descenta? Sprawdza się taka zmiana?

Z angielskiej instrukcji do Star Wars: Imperial Assault:
To determine if a target is within line of sight, the attacking player chooses one corner of his figure's space. Then he traces two straight, uninterrupted lines to two different corners of the target's space. These lines cannot overlap and cannot be traced through walls (thick black lines), blocked terrain (red lines), or spaces containing figures.
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Kapelatejesy »

Nie grałem, ale na pewno wypróbuję;-) nie wiedziałem, że w IA wprowadzili taką zmianę.
J_a_c_a
Posty: 20
Rejestracja: 31 maja 2015, 08:24

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: J_a_c_a »

Mocno się zastanawiam nad zakupem D2, ale problemem jest pojawienie się Imperium Atakuje, które jest podobno lepiej dopracowane. Czytam wszystkie za i przeciw, zapewne najlepiej spróbować samemu. Podpytam czy dodatki można łączyć każdy z każdym czy tylko pierwszy mały rozszerza podstawkę a np. drugi mały rozszerza pierwszy większy.Może za rok wyjdzie D3 :? .
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Kapelatejesy »

Tak, dodatki można łączyć w tym sensie że grając w scenariusz można grać bohaterami z podstawki i dodatków. Przy wyborze grup otwartych overlord może wybrać (jeśli pozwoli mu na to limit) potwory z podstawki i np. dwóch dodatków. Może też tworzyć swoją talie z kart z kilku pudełek.
Dodatki nawzajem siebie oczywiście nie wymagają.

Co do 3. edycji to chyba nie ma co sie przejmować. Nie spodziewałbym się jej w najbliższej przyszłości.
ODPOWIEDZ