Cyklady - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4667
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1977 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: warlock »

Tomson pisze:Czy karty Kapłanów w grze dwuosobowej obniżają łączny koszt obu ofiar czy każdej ofiary oddzielnie?

Przykład:
Mam 2 karty Kapłanów, licytuję jednego Boga za 3 i drugiego za 5. Płacę 4JZ czy 6JZ?
Cytat z FAQ na BGG:
General

1. Priests and 2-players game

A priest allows a player to save one coin on the sum of your offerings. In other words, one priest gives you a discount of 1 GP for one of your two offerings.
However, you always have to follow the rule that an offering can never cost less than one. Therefore is you have 4 priests and have offered 3 GP and 2 GP, you still have to pay 2 GP.
Czyli - kapłani obniżają sumę ofiar, przy czym pamiętaj, że musisz zapłacić przynajmniej jedno złoto za każdą ofiarę (czyli kapłani nie mogą obniżyć sumy ofiar poniżej 2 złota).
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

Tomson pisze:Czy karty Kapłanów w grze dwuosobowej obniżają łączny koszt obu ofiar czy każdej ofiary oddzielnie?
Kapłan może raz na turę odliczyć 1 złota od dowolnej ofiary o wysokości minimum 2. Jeśli składasz 2 ofiary to możesz użyć kapłana do dowolnej z nich jeśli to nie obniży jej do zera. Np: Mam 2 karty Kapłanów, licytuję jednego Boga za 3 i drugiego za 5. Płacę 6JZ

Granie , że kapłan działa 2x w turze (do każdej ofiary) czyniło by kapłana 2x lepszego od rogu obfitości. Zwiększyło by to znaczenie Zeusa. Licytowanie Zeusa było by bardziej zaciekłe więc gra pewnie by się sama zbilansowała. Wariant do przetestowania jeśli chcecie.
mich555x
Posty: 1
Rejestracja: 01 paź 2015, 21:39

Cyklady Egipskie Wojska - pytania

Post autor: mich555x »

Mam kilka pytań dotyczących egipskich wojsk:

1) czy po kupieniu egipskiej jednostki mamy ją na stałe (do momentu aż zginie) czy tylko na okres jednej tury (tak jak ze stworami)
2) czy po zabiciu egipskiej jednostki wraca ona z powrotem to tali czy jest odkładana do pudełka
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady Egipskie Wojska - pytania

Post autor: Matti_C »

mich555x pisze:1) czy po kupieniu egipskiej jednostki mamy ją na stałe (do momentu aż zginie) czy tylko na okres jednej tury (tak jak ze stworami)
Tak jak inne jednostki - mamy ją do puki nie zginie w walce, lub od umiejętności Hektora, Skorpiona lub Harpii. Nie trzeba jej ściągać przed ruchem bo nie jest potworem, nie płaci się kapłanki ani 2 złota bo to nie jest bohaterem. Może być więcej niż 1 na polu.
mich555x pisze:2) czy po zabiciu egipskiej jednostki wraca ona z powrotem to tali czy jest odkładana do pudełka
Na stos zużytych potworów trafiają tylko potwory a to jedyna droga by wrócić do talii. Najemnicy egipscy są jednostkami - trafiają do pudełka i już tam pozostają bo Charonem ich nie odzyskasz.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Lothrain »

Jak Cerber, czy Polifem działają na mapie od Tytanów? Cerber pozbawia dochodu tylko z 1 terenu,a nie całej wyspy? A Polifem odpycha jednostki otaczające jeden teren,czy całą ogromną wyspę?
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: idzi »

"Terytoria są odpowiednikiem wysp z gry podstawowej. To na nich znajdują się
miejsca pod wznoszenie budowli oraz przynoszące dochód znaczniki dobrobytu.
Zdolności Mitologicznych Stworów, które odnosiły się do  pojedynczej wyspy
w grze podstawowej, teraz odnoszą się do pojedynczego terytorium."
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Pynio »

Hej!!!

Po ostatnich kilku zażartych partiach w tą doskonałą grę napotkaliśmy parę problemów... Postaram się streścić i opisać maksymalnie problem.

- Posiadamy dodatki - Tytani + Hades

Teraz tak:

Rozróżniamy jednostki (wg instrukcji), tak w uproszczeniu:

Oddziały - lądowe + floty - to figurki kolorowe graczy + statki (każdy statek to flota).
Oddziały nieumarłych (popielate jak ktoś nie pomalował)- oddziały hadesa
Tytani - jednostki z dodatku Tytani - podczas walki traktowane jak Oddziały (1 siły), jednak Oddziałami NIE SĄ
Herosi - z dodatku Hades - traktowani podczas walki jak Oddziały, jednak znowu... nimi NIE SĄ.
Mitologiczne Stwory - dociągane z talii, w której także mieszczą się Herosi.

Problemy powstałe podczas gry -

Atak na wyspę przypomocy Meduzy - Meduza "zamienia" Oddziały w kamień, oddziały nie mogą wyjść z wyspy, jednak mogą wejść - co się dzieje w takim wypadku z Herosami + Tytanami? Rozumiem, że na nich to nie działa (mini faq dotyczące tytanów w instrukcji + info w instrukcji Hades dotyczące herosów).

Ruch przy pomocy Tytana (nie mamy Aresa!) - Wykombinowaliśmy, że Tytan może wziąć ze sobą tylko Oddziały (wprawdzie w instrukcji stoi DOWOLNE, jednak Heros Oddziałem NIE JEST). Tytan zatem poszedł sam zostawiając na polu Herosa.

Ruch przy pomocy Aresa - idziemy zarówno Tytanem jak i Herosem w jednej armii(?), a może trzeba razem z nimi jeden zwykły Oddział???


np. Harpia - nie zabija ani Tytana, ani Herosa?.
np. Sfinks nie pozwala sprzedawać ani Tytanów ani Herosów za 2 jz?

Hades - ruch nieumarłymi - czy mogą pociągnąć ze sobą Herosa / Tytana?

Mam nadzieję, że pokazałem tutaj sedno problemu. Do tej pory z grą nie mieliśmy żadnych problemów, jednak na każdym kroku podkreślana "inność" Tytanów i Herosów od Oddziałów (celowo z dużej) spowodowała, że obecnie kompletnie nie wiem kto co może, kto jak się rusza.

Na każdym kroku podkreślane jest, że nie są to "standardowe" jednostki.

Odnoszę się konkretnie do mini faq z instrukcji Hadesa / opisu Herosów w instrukcji + opisu na str 2 Tytanów.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

Myślę, że zapis dowolne oddziały oznacza dowolny mix zwykłych jednostek, Herosów, Tytanów, Nieumarłych , Najemników Egipskich z dodatku C3K oraz wszystkich innych jakich dodadzą do tej gry a przy których nie ma/nie będzie wyłączenia opcji ruchu (jak u Minotaura)

My gramy , że każdy rodzaj ruchu może poruszać dowolne oddziały (pamietając , że Hades wymaga minimum 1 Nieumarłego w tej mieszance)

Podobny problem stwarza Rydwan Słońca (kogo może wozić) i Perseusz (kogo można wycofać po przegranej) Hektor (czy może zabić kogoś gdy w atakującej grupie nie ma zwykłych jednostek) oraz Skorpion (czy może zabić kogoś gdy w atakowanej grupie nie ma zwykłych jednostek)

Dobrze to omówić przed partią , żeby uniknąć nieporozumień podczas gry.

Pewniaki wg instrukcji:
HArpia zabija zwykłą jednostkę lub Egipskiego Najemnika NIE ZABIJA Herosów, Tytanów ani potworów mitologicznych
potwór który zabija Herosa to tylko Mantikora
Nie ma (na razie) odpowiednika który zabija Tytana
Sfinks kupuje tylko zwykłe jednostki, statki , kapłanów i filozofów NIE KUPUJE nic innego np nieumarłych ani kapłanek
Lądowy Ruch Hadesa różni się tym od Aresowego , że musi poruszać min 1 nieumarłym
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Pynio »

Matti_C pisze:Myślę, że zapis dowolne oddziały oznacza dowolny mix zwykłych jednostek, Herosów, Tytanów, Nieumarłych , Najemników Egipskich z dodatku C3K....
Dodatku C3K nie posiadam.

Ok. Sugerujesz zatem, by wszystkie jednostki traktować identycznie, poza sytuacjami związanymi z mitologicznymi stworami?

Czyli jeśli Tytan porusza się z Oddziałami, to może także wziąć ze sobą Bohatera. Jeśli poruszam jednostki Hadesa, to też mogą wziąć pod pachę Tytana + Herosa?

Miałoby to jakiś sens - generalnie cała instrukcja do Cyklad (+dodatki) jest napisana dość prosto i nam nie sprawiało to żadnych problemów do momentu, kiedy zaczęliśmy kombinować z tymi dodatkowymi jednostkami. Wtedy kompletnie posypała się cała filozofia gry i obecnie jesteśmy na etapie rozwalania sytuacji, czy Oddział Hadesa może wziąć wyłącznie zwykłe Oddziały, czy także Tytana, czy także Herosa...
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

Taka gra się sprawdza. Dzięki mechanizmowi licytacji Cyklady można próbować innych sposobów a gra się sama zbalansuje. Wydawca nie poleca gry w Tytanów i Hadesa jednocześnie bo nie prowadził żadnych testów tej konfiguracji. My jak gramy na wszystkie dodatki i mimo , że nie wszystko da się przewidzieć i zaplanować (multum możliwości) to gra się spoko i są emocje.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Pynio »

Matti_C pisze:Taka gra się sprawdza. Dzięki mechanizmowi licytacji Cyklady można próbować innych sposobów a gra się sama zbalansuje. Wydawca nie poleca gry w Tytanów i Hadesa jednocześnie bo nie prowadził żadnych testów tej konfiguracji. My jak gramy na wszystkie dodatki i mimo , że nie wszystko da się przewidzieć i zaplanować (multum możliwości) to gra się spoko i są emocje.
Ok. To napisz mi tylko jak zagrać Meduzę w sytuacji kiedy na jedym polu stoją wszystkie typy jednostek.

Ja bym "zamroził" zwykłe + hadesowe, natomiast puściłbym Tytanów i Herosów.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

My mrozimy wszystko. Potwory figurkowe i tak są dość słabe , a ich dłuższe trzymanie na planszy wymaga oddawania kapłanek. Chirona i Minotaura wykorzystujemy w 99% jedynie do zabicia Meduzy lub Cerbera ;) Dodatkowo sprawiasz sobie kłopot gdy ktoś zaatakuje wyspę z Meduzą i po kilku rundach będzie chciał się wycofać. Każesz mu poczekać aż zginą mu wszystkie zwykłe jednostki by mógł wycofać tylko bohaterów i tytanów?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Pynio »

Matti_C pisze:My mrozimy wszystko. Potwory figurkowe i tak są dość słabe , a ich dłuższe trzymanie na planszy wymaga oddawania kapłanek. Chirona i Minotaura wykorzystujemy w 99% jedynie do zabicia Meduzy lub Cerbera ;) Dodatkowo sprawiasz sobie kłopot gdy ktoś zaatakuje wyspę z Meduzą i po kilku rundach będzie chciał się wycofać. Każesz mu poczekać aż zginą mu wszystkie zwykłe jednostki by mógł wycofać tylko bohaterów i tytanów?
Ostatnie pytanie zatem żeby nie zamulać:

Czy masz (macie) jakąś ogólną zasadę dotyczącą mitologicznych stworów w powiązaniu z herosami / tytanami?

W dodatku Kronos jest opisany jeden (!!!) przypadek, w którym to harpia nie może zjeść tytana, ponieważ jest on "nie"normalną jednostką. W faq nie znalazłem żadnych informacji. Troszkę to żenujące...
W Hadesie w faq na rogu instrukcji też padają jakieś niejasne sformułowania.

Mam już opracowane zasady, które chcę zastosować odnośnie ruchu z Aresem / Kronosem / Hadesem.
Pozostały mi nieszczęsne stwory. Matti - Ty chyba stosujesz regułę, że wszystkie figurki działają na wszystko, czy dobrze rozumiem, że NIEfigurkowe działają tylko na standardowe oddziały?

Sorry za zawracanie gitary...
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

Pynio pisze:Pozostały mi nieszczęsne stwory.
My gramy tak:

Syrena może zadziałać tylko na flotę złożoną z 1 statku. Nie działa na nieumarłe statki.
Pegaz przenosi dowolny mix jednostek z jednej wyspy na inną
Gigant niszczy dowolny mały budynek (teatr także) nie niszczy dużych - metropoli (specjalnych też nie) ani nekropolii
Chimera zmienia się w dowolnego stwora ze stosu odrzuconych a po odpaleniu jego mocy wtasowywuje się odrzucone do stosu.
Cyklopy zmieniają jeden z Twoich 4 podstawowych budynków na inny podstawowy. Można zagrać nie mając budynków, wtedy nie daje żadnego efektu
Sfinks skupuje tylko zwykłych żołnierzy zwykłe statki kapłanów i filozofów. Nie skupuje nieumarłych kapłanek ani nic z dodatków
Sylfida może przemieścić żywe nieumarłe lub mieszane floty do 10x o jedno pole ; po każdym z ruchów na bieżąco rozstrzyga się bitwy morskie
Harpia zabija tylko podstawowe jednostki lub Egipskich Najemników z C3K Nie działa na nic innego np Nieumarłych Tytanów Herosów Potwory figurkowe ani statki
Gryf kradnie 50% kasy krąglone w dół
Moiry inicjują wzięcie przychodu ze wszystkich Twoich wysp i szlaków morskich. Włączne z kasą z Metropoli handlowej, kasą za Boskie Artefakty z dodatku Tytani, kasą z Nekropolii. Jeśli ktoś wrzucił Ci Cerbera , zabierze cały dochód z wyspy z psem włącznie ze wszystkimi wymienionymi bonusami z tej wyspy. Jeśli Ty wrzucisz komuś Cerbera to samemu odpalając Moiry nie weżmiesz kasy za wyspę z Cerberem
Satyr kradnie Filozofa o ile któryś przeciwnik ma
Driada kradnie Kaplana o ile któryś przeciwnik ma
Minotaur daje obrońcy bonus jak 2 jednostki, nie wycofuje się, ginie zawsze ostatni gdy walcząc samotnie przegra rundę walki
Chiron chroni wyspę i to co na niej jest przed Pegazem, Pegazowym desantem po poświeceniu Perseusza , Harpią , Gigantem , Erynią , Empusą i Mantikorą
Meduza blokuje każdy rodzaj ruchu z tej wyspy: ataki odwroty loty Pegazem lub Rydwanem
Polifem odsuwa wszystkie statki od wyspy o 1 pole w kolejności wybranej przez zagrywającego. Te które nie mają jak w 1 ruchu uciec na nieprzylegające; wolne pole lub do swojej floty giną. Można nakazać wrogiej flocie płynąć na pole z Krakenem o ile nie przylega on do wyspy z Polifemem. Jeśli Polifema wstawia się na wyspę z innym potworem natychmiast się zabijają wzajemnie i nie ma odpychania statków. Polifem Uniemożliwia rekrutacje łodzi wokół tej wyspy (także nieumarłych} oraz dopływanie do tej wyspy
Kraken wynurza się na dowolnym polu i płynie o tyle pól ile monet dopłacisz do jego zakupu niszcząc wszystkie statki zywe i nieumarle które spotka po drodze. Potem blokuje pole morskie puki ktoś go nie wykupi ponownie lub nie trafi strzałą
E*****a kradnie rożek od dowolnego przciwnika, ten dołożony z Apolla lub Hermesa.
Charon odradza Herosa który zostal odrzucony. Nie działa na Pentasileę która użyła poświęcenia. Sam jest potworem więc działają na niego zniżki ze świątyń
Mantikora zabija Herosa o ile nie broni go Chiron , nie zabija nic innego
Cerbera masz przy moirach
Ostatnia Pani posiadała moc zabrania monet z Nekropolii więc jej jedyną zaletą w naszych grach było to, że po podmianie z mocy Zeusa ZAWSZE trafisz coś lepszego ;)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: GeQ »

cześć, mam wrażenie, że pytanie już mogło paść, ale nie rozwiało moich wątpliwości. a mianowicie chodzi o Chimerę.
kupuję Chimerę
przeglądam stos kart odrzuconych i na przykład zagrywam Pegaza (klasyk :) )
pytanie, co dzieje się z tymi dwiema kartami Chimerą i Pegazem
- obie spadają na stos odrzuconych a reszta jest przetasowana i tworzy nowy stos dobierania?
- a może Pegaz spada, a Chimera wchodzi do nowego stosu dobierania ?
- czy też wszystkie karty łącznie z Pegazem i Chimerą dołączamy do nowego stosu dobierania?

a może jest czwarta możliwość :D ?
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

GeQ pisze:- czy też wszystkie karty łącznie z Pegazem i Chimerą dołączamy do nowego stosu dobierania?
Chimera nigdy nie może leżeć na stosie odrzuconych (więcej niż 3s ;) ). Próbowaliśmy wariant z zostawianiem tego potwora w którego zmieniała się Chimera na stosie odrzuconych ale wtedy ten potwór nie może znowu wejść inaczej jak z Chimery i jest dziwnie.
staniu90
Posty: 29
Rejestracja: 17 sty 2016, 00:22
Been thanked: 3 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: staniu90 »

Czesc od niedawna mam cyklady wraz z dodatkiem tytani i moje pytanie odnosnie gry 1v1 czytalem ze niektorzy graja prowadzac po dwie armie (tryb druzynowy na nowej mapie) a czy graliscie z tym dodatkiem na mapie z podstawki (wyspiarskiej) czy w ogole to ma sens i jak stosowaliscie uskrzydlone sandaly?
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

staniu90 pisze:Czesc od niedawna mam cyklady wraz z dodatkiem tytani i moje pytanie odnosnie gry 1v1 czytalem ze niektorzy graja prowadzac po dwie armie (tryb druzynowy na nowej mapie) a czy graliscie z tym dodatkiem na mapie z podstawki (wyspiarskiej) czy w ogole to ma sens i jak stosowaliscie uskrzydlone sandaly?
Graliśmy we 4 na wyspiarskiej mapie, ze wszystkimi dodatkami. Sandały można wyrzucić całkiem bo na tej mapie są tylko ruchomym rogiem obfitości (my zostawiliśmy). Tylko wtedy trzeba ustalić czy mając pozostałe natychmiast się wygrywa. Jest jeszcze kwestia czy można wystartować na trzech wyspach za pomocą startowego Tytana (my nie pozwalaliśmy).
dajnamiara
Posty: 9
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:36

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: dajnamiara »

1. Czy rożek można dołożyć tylko na wyspę czy można też na to miejsce handlu, gdzie stoi flota?

2. Czy na wyspie można postawić zamiast żołnierzy flotę i tym samym zdobyć na posiadanie tę wyspę czy koniecznie przesądza o tym tylko posadzona figurka żołnierza?

3. Czy jeśli ja dałem 2 JZ na Zeusa, gracz B przebił Zeusa na 3JZ, a ja zmuszony np. dałem 1 JZ na Atenę i rywal mówi: ja tyle i nic nie robi, to ja mogę znów przebić Zeusa na 4JZ, czy niestety nie mogę dwóch akcji licytacyjnych wykonać pod rząd i zostaję przymusowo na 1 JZ na Atenie?

4. Czy jeśli rywal zabije moje jednostki na wyspie, ale sam nie umieści żadnej, bo z remisu obaj się pozabijamy, to w fazie dochodu nadal rożki są dla mnie, skoro stoi tam sam mój znacznik wyspy?

5. Jak długo działa Kraken – non stop można kupczyć jego „łaskami”?
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Relo »

dajnamiara pisze:1. Czy rożek można dołożyć tylko na wyspę czy można też na to miejsce handlu, gdzie stoi flota?
według instrukcji umieszczasz znacznik na wyspie
dajnamiara pisze:2. Czy na wyspie można postawić zamiast żołnierzy flotę i tym samym zdobyć na posiadanie tę wyspę czy koniecznie przesądza o tym tylko posadzona figurka żołnierza?
na wyspie umieszczamy tylko żołnierzy
dajnamiara pisze:3. Czy jeśli ja dałem 2 JZ na Zeusa, gracz B przebił Zeusa na 3JZ, a ja zmuszony np. dałem 1 JZ na Atenę i rywal mówi: ja tyle i nic nie robi, to ja mogę znów przebić Zeusa na 4JZ, czy niestety nie mogę dwóch akcji licytacyjnych wykonać pod rząd i zostaję przymusowo na 1 JZ na Atenie?
w grze licytujemy do momentu, gdy któryś z graczy nas nie przelicytuje. Czyli jeśli zostałeś przebity na Zeusie, ustawiłeś się na Atenie, to jeśli nikt nie ustawi się przed Tobą na torze licytacji na Atenie, to nie możesz zmienić/przebić oferty licytacji na innym bądź tym samym Bogu
dajnamiara pisze:4. Czy jeśli rywal zabije moje jednostki na wyspie, ale sam nie umieści żadnej, bo z remisu obaj się pozabijamy, to w fazie dochodu nadal rożki są dla mnie, skoro stoi tam sam mój znacznik wyspy?
tak, poprzedni właściciel wyspy otrzymuje dochód z tej wysypy

dajnamiara pisze:5. Jak długo działa Kraken – non stop można kupczyć jego „łaskami”?
Kraken wystawiony przez gracza, który kupił kartę z tym stworem, działa tak długo jak długo ten gracz przesuwa nim po planszy (za odpowiednią ilość złota). Jeżeli gracz (który kupił magicznego stwora) skończył przesuwanie go po planszy, to kraken zostaje na niej (w tym miejscu) do momentu przetasowania odrzuconych kart i wylosowania go ponownie na "torze zakupów" magicznych stworów. Wtedy gracz, który zakupi tę kartę, może wypłynąć w innym miejscu na planszy i od nowa aktywować jego niszczycielskie działanie.
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Wassago »

Polecam przeczytać raz jeszcze instrukcje, bo praktycznie wszystko tam jest i są nawet przykłady.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Lothrain »

Zgodnie z instrukcją nie mogę zająć ostatniego miasta innego gracza, jeśli dzięki temu nie wygram gry. Zakładając, że gramy w 5 osób, drugi gracz atakuje jedyne miasto innego gracza i zdobywa dwie metropolie. W teorii wygrywa, ale musi utrzymać miasto do końca tury, a gracz 4 atakuje mu pierwsze miasto i metropolię odbiera. Czyli w momencie ataku drugi gracz spełniał warunki ataku, ale ostatecznie nici z planu wyszły, a na planszy zabrakło jednego gracza. Co z tym fantem zrobić?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: kastration »

To chyba było wałkowate w tym temacie wiele razy :) Bodajże jest to jedyna legalna w takich warunkach opcja "pozbycia" się gracza, który nie może wrócić do gry nawet jeśli agresor nie osiągnął finalnie swoich planów wygranej, ale niewątpliwie jego atak był uzasadniony. Gracz wyautowany ma tu po prostu chyba pecha, czy tak?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

Tak, jest wyeliminowany (potwierdzone na BGG) ale to bardzo rzadka sytuacja. Nam się nie zdarzyła przez ponad 200 gier. Ciekawe, czy zmniejsza się wtedy ilość dostępnych bogów podczas licytacji (czyli np grać wg schematu na 4 bo od tej tury gramy we 4)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Lothrain »

Jeśli było gdzieś wspomniane, to przepraszam. 200 gier nie zagraliśmy, a się zdarzyło. Licytację trzeba raczej dopasować do nowych warunków.
ODPOWIEDZ