Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: dewodaa »

Hej mam kolejny problem, który myślę że pomożecie mi rozwiązać. Mam nadzieję że nikogo nie denerwuję takimi, bądź co bądź, ciekawymi porównaniami gier dość podobnych :D .
Jedną z nich w najbliższym czasie zamówię. Przeczytałem oczywiście recenzje każdej z nich ale chciałbym usłyszeć wasze zdanie w tej sprawie.
Wydaje mi się że są one podobne pod względem skomplikowania rozgrywki (raczej lekkiej), prostych zasad, losowości (wyjątek PR?).
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: Don Simon »

Nie sa specjalnie podobne. Nie ma co na sile ich porownywac.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: Nataniel »

Colosseum zupelnie nie jest podobne - moze najwyzej ciezarem. Z tych 3 najbardziej podoba mi sie Colosseum wlasnie, potem Puerto Rico, na koncu Filary Ziemi, ktore uwazam za glupia losowa gre ;-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: jax »

Nataniel pisze:Colosseum zupelnie nie jest podobne - moze najwyzej ciezarem. Z tych 3 najbardziej podoba mi sie Colosseum wlasnie, potem Puerto Rico, na koncu Filary Ziemi, ktore uwazam za glupia losowa gre ;-)
Nie ma to jak wyczerpujaca analiza :wink:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: Dusso »

Mam je wszystkie i zdecydowanie polecam Puerto. Filary są ok, ale dość ubogie w karty, wiec po pewnym czasie się nudzą, może z dodatkiem są bardziej interesujące; Colloseum jest z nich wszystkich chyba najprostsze, choć najładniejsze, to jednak nie daje dużej przyjemności grania.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: Nataniel »

Na fali popularnosci Don Simona postanowilem byc konkretny, celny i radykalny w ocenach :D
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: dewodaa »

Z tymże że wypowiedź Don Simona nic kompletnie mi nie dała. Nie zamierzam się spierać co do podobieństwa ale jeśli chodzi o mnie to te wszystkie gry są na tej samej pozycji w kolejce do kupna. Pytanie do was co należy mieć z nich wcześniej :D
Don Simon pisze:Nie sa specjalnie podobne. Nie ma co na sile ich porownywac.
A tutaj masz akurat rację; porównanie to fatalnie dobrane słowo :( . Interesują mnie wasze subiektywne odczucia z gry (najlepiej osób które grały we wszystkie pozycje, ewentualnie w większość).
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: bogas »

Grałem we wszystkie, mam dwie: Puerto Rico i Filary. Colosseum ma mój chrześniak więc też dość często pogrywamy.
Puerto Rico, według mnie, zdecydowanie najmocniej angażuje szare komórki podczas gry wśród omawianej trójki. Colosseum jest z kolei najprostsze toteż sprawdza się dobrze w gronie rodzinnym przy grze z dziećmi. Filary też specjalnie wymagające nie są, a spory czynnik losowy sprawia, że mniej doświadczeni gracze i dzieci też mają szansę.
Jeśli miałbym je ustawić w kolejności od najlepszej do najsłabszej to mój prywatny ranking wyglądałby tak: Puerto Rico, Colosseum, Filary (chociaż w PR notorycznie przegrywam, w Colosseum zwykle wygrywam, a w Filary grałem najczęściej :twisted:)
Może inaczej. Jeśli masz 4,5 graczy na podobnym poziomie lubiących nieco pogłówkować to zdecydowanie polecam Puerto Rico.
Jeśli wśród tych 4,5 graczy są dzieci, a może raczej gracze mało doświadczeni, grający sporadycznie lub dopiero zaczynający grać w planszówki (bo znam dzieciaki, które wymiatają nie tylko w Puerto Rico - czyż nie Folko? :D ) to zdecydowanie polecam Colosseum.
Filary poleciłbym tylko w przypadku, gdy 99% gier rozgrywacie w 2 osoby (PR i Colosseum na 2 nie chodzi) albo jesteście wielkimi fanami twórczości Kena Folletta :P.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: Nataniel »

bogas pisze:Filary poleciłbym tylko w przypadku, gdy (...) jesteście wielkimi fanami twórczości Kena Folletta :P.
Ja jestem a Filarow nie trawie. W tej grze denerwuje mnie to, ze aby efektywnie grac trzeba znac wszystkich istniejacych rzemieslnikow, rzemieslnicy wychodza losowo i losowo wychodza architekci z worka - dla mnie to wieksza losowosc niz w Osadnikach :-> Ogolnie, jezeli mam zagrac w prostszego Caylusa, to wole Agricole.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: Geko »

Bo to tak samo jak z Grą o Tron, która mnie jakoś nie ciągnie (gra planszowa). A Martina czytam i mi się podoba.

Uważam, że trzeba bardzo uważać z takim polecaniem - jak jesteś fanem danej książki to kup sobię grę opartą na jej fabule, pomyśle, temacie, itp. Można się nieźle przejechać.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: steady »

Nataniel pisze: W tej grze denerwuje mnie to, ze aby efektywnie grac trzeba znac wszystkich istniejacych rzemieslnikow, rzemieslnicy wychodza losowo i losowo wychodza architekci z worka - dla mnie to wieksza losowosc niz w Osadnikach :->
Co do rzemieślników- potwierdzam, losowość w ich pojawianiu się jest straszna. Samo losowanie budowniczych jest ok- wcale nie aż tak losowe, tzn trzeba się umieć do tego przygotować, mieć gotówkę itp, itd. Ale definitywnie najgorsza cecha Filarów to powtarzalność- rzemieślników jest naprawdę mało i zwykle cała gra toczy się o to, kto zdobędzie Dmuchaczy, Organmistrza i tego trzeciego pana od metalu.

Z tych trzech moim zdaniem definitywnie Puerto Rico. Zresztą, mało jest zestawów, wśród których poleciłbym co bardziej niż puerto rico (chyba tylko z Im Schatten:)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: jax »

steady pisze:Ale definitywnie najgorsza cecha Filarów to powtarzalność- rzemieślników jest naprawdę mało i zwykle cała gra toczy się o to, kto zdobędzie Dmuchaczy, Organmistrza i tego trzeciego pana od metalu.
Mam podobny poglad. Dlatego polecam Filary grac tylko z dodatkiem -> znacznie wzbogaca on dostepne opcje, zmniejsza powtarzalnosc rozgrywek, no i zdobycie tego czy owego rzemieslnika nie staje sie juz kluczowe, gra staje sie mniej schematyczna.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: dewodaa »

No i poszło zamówienie na PR. Zastanawia mnie jednak fakt waszej niechęci do Filarów Ziemi. Wszędzie tyle pozytywnych opinii, komentarzy. Gra zbiera nagrody a tutaj takie wypowiedzi..;)
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: mst »

rozpieszczenie/zepsucie wielką ilością dostępnych/granych/posiadanych tytułów? :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: Nataniel »

dewodaa pisze:No i poszło zamówienie na PR. Zastanawia mnie jednak fakt waszej niechęci do Filarów Ziemi. Wszędzie tyle pozytywnych opinii, komentarzy. Gra zbiera nagrody a tutaj takie wypowiedzi..;)
Filary w pierwszych 2 rozgrywkach sprawiaja bardzo pozytywne wrazenie, w ogole pierwszy kontakt jest swietny, bo gra wyglada rewelacyjnie. Dopiero 1-2 grach czlowiek dostrzega irytujace wady.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: Pancho »

Ja się przychylam do opinii mst, w głowach się poprzewracało co poniektórym :P Filary - bardzo dobra gra, już nie mogę się doczekać kiedy sobie ją odświeżę.
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: Dusso »

Pancho pisze:Ja się przychylam do opinii mst, w głowach się poprzewracało co poniektórym :P Filary - bardzo dobra gra, już nie mogę się doczekać kiedy sobie ją odświeżę.
Spokojnie, zagrasz, przypomnisz sobie to i odświeżysz swoją opinię :wink: :lol:
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico, Filary Ziemi, Colosseum - porównanie.

Post autor: Pancho »

Dusso pisze:Spokojnie, zagrasz, przypomnisz sobie to i odświeżysz swoją opinię :wink: :lol:
Naturalnie. Opinię, że to fajna gra :)
ODPOWIEDZ