Zamki Szalonego Króla Ludwika (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: wirusman »

tokage pisze:
kudlacz135 pisze: W filmiku "Co nowego #20" mówiliście, że na "znadplanszy" pojawi się coś na kształt wywiadu dotyczącego procesu powstawania Zamków. Nie mogę tego niestety znaleźć, czy ktoś mógłby poratować linkiem? Ewentualnie, jeśli jeszcze się nie ukazało to możecie pogonić kogo trzeba, bo są osoby (a przynajmniej jedna), które by taki artykuł chętnie przeczytały
Mam jakieś 70%. Skończyłbym gdyby nie to, że szlajam się po porodówkach. Przyszły tydzień mamy targi książki, po targach powinno być.

Swoją droga jak ktoś chciałby kręcić film o Zombie apokalipsie to polecam odwiedzić kliniki we Wrocławiu... niezły czad.
Spoiler:


O k....a!
A ja myślałem, że w moim mieście jest brzydka porodówka.
toblakai
Posty: 1272
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 223 times
Been thanked: 232 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: toblakai »

Najwidoczniej na porodówkę się przez kostnicę idzie.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: wirusman »

Albo nowy kafelek do zamków :)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: espresso »

Wreszcie udało się pograć na 2 i 4 osoby i powiem szczerze, że rozgrywki 2-osobowe trochę mnie rozczarowały. Gra kończyła się bardzo szybko (ok. 30 min), zamki jakieś takie małe, kombinowania z cenami jako Mistrz Budowy też za wiele nie ma. Dla mnie w rozgrywce 2-osobowej Suburbia rozjeżdża Zamki.

Natomiast przy 4 osobach wszystko wyglądało już zupełnie inaczej. Graliśmy jakieś 75 min. Zamki o wiele bardziej rozbudowane (dzięki zamykaniu sypialni gra wydłużyła się o jakieś 3 tury). Wszyscy mieli więcej gotówki (w grze na 2-osoby 1-2 razy na grę trzeba było brać 5k zamiast ruchu, w grze 4-osobowej nikt nie skorzystał z tej opcji). Mistrz Budowy miał o wiele więcej kombinowania, bo trudniej było przewidzieć preferencje współgraczy. Grałam z rodzicami, więc na początku nieco narzekali na małą czytelność (ikony typów w lewym dolnym rogu są trochę za małe), ale ogólnie bardzo im się podobało.
Karty celów czynią grę jednak dosyć mocno losową i mają bardzo duży wpływ na końcowy rezultat (w Suburbii mamy tylko po jednym tajnym celu, tutaj tych kart jeden gracz może zgromadzić nawet 4-5, a inny może zostać z 1).
Podsumowując, jeżeli komuś nie podeszła rozgrywka na 2-osoby, to przed sprzedażą warto sprawdzić grę w pełnym gronie :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

espresso pisze:Wreszcie udało się pograć na 2 i 4 osoby i powiem szczerze, że rozgrywki 2-osobowe trochę mnie rozczarowały.
Mam dokładnie odwrotne wrażenia. Po partiach 4- i 3-osobowych, ostatnio rozegraliśmy dwie 2-osobowe. W naszym odczuciu wcale nie trwały zbyt krótko, a jeśli krócej niż poprzednie, to chyba głównie z powodu lepszego opanowania mechaniki gry. Za to zaczęły się zagrywki taktyczne, nieco głębsze planowanie i świnienie przeciwnikowi przy ustalaniu cen. Gdy grało nas więcej, oszacowanie co komu może pasować, a co nie i jaki kafelek będę miał szansę kupić jako mistrz budowy graniczyło z nieprawdopodobieństwem. Teraz łatwiej ogarnąć w jakim kierunku idzie przeciwnik, na czym mu będzie zależało i jak mu zaszkodzić. Wielkość wybudowanych zamków też nie odbiegała od metrażu tych z gier wieloosobowych, które ogólnie odbieraliśmy jako mocno chaotyczne i nieprzewidywalne.

Partie dwuosobowe jak dotąd podobały mi się najbardziej.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

espresso pisze:Wreszcie udało się pograć na 2 i 4 osoby i powiem szczerze, że rozgrywki 2-osobowe trochę mnie rozczarowały. Gra kończyła się bardzo szybko (ok. 30 min), zamki jakieś takie małe, kombinowania z cenami jako Mistrz Budowy też za wiele nie ma. Dla mnie w rozgrywce 2-osobowej Suburbia rozjeżdża Zamki.
My wczoraj graliśmy partię dwuosobową przygotowaną jak dla 4 graczy, polecam :D.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: espresso »

Andy pisze: Za to zaczęły się zagrywki taktyczne, nieco głębsze planowanie i świnienie przeciwnikowi przy ustalaniu cen. Gdy grało nas więcej, oszacowanie co komu może pasować, a co nie i jaki kafelek będę miał szansę kupić jako mistrz budowy graniczyło z nieprawdopodobieństwem. Teraz łatwiej ogarnąć w jakim kierunku idzie przeciwnik, na czym mu będzie zależało i jak mu zaszkodzić.
Zgadzam się, że w rozgrywce 2-osobowej można łatwiej planować. Problem w tym, że w moich rozgrywkach to planowanie sprowadzało się do rzutu oka na zamek przeciwnika, żeby zdecydować, jaki kafelek mu najbardziej pasuje, potem rzut oka na jego gotówkę i jeżeli można wrzucić taki kafelek poza zasięg przeciwnika, to tam lądował, a jeżeli nie, to lądował gdzieś w górnej połowie cen (wiem, spłycam ten opis, ale takie były wrażenia). W tym wariancie odrzuca się też sporo kafelków do pudełka, co według mnie nieco zaburza balans i powoduje, że karty celów są jeszcze bardziej losowe (np. może trafić się wiele kafli jednego rodzaju, a inny w ogóle się nie pojawi). Po prostu po 3-4 rozgrywkach na 2 osoby zupełnie nie chce mi się wracać do tej gry w takim składzie. Natomiast 4-osobowa partia była pełna emocji, kombinowania, a nawet blefu i bardzo mi się podobała.

@Yavi - spróbuję, być może jest to rozwiązanie dla mnie :)
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ramar »

Yavi pisze: My wczoraj graliśmy partię dwuosobową przygotowaną jak dla 4 graczy, polecam :D.
Taki wariant muszę wypróbować.
Z kolei u mnie zdarzyło się, że zbliżając się do końca stwierdziliśmy, że gra kończy się za szybko, a naszym zamkom jeszcze trochę brakuje, tak więc: zapunktowaliśmy na celach ogólnych, wylosowaliśmy nowe, dołożyliśmy nowe karty komnat i dokończyliśmy rozgrywkę. Też nikt nie narzekał.
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: alukard88 »

A ja mam problem z ta gra... Grafiki są super przez co aż miło się patrzy na powstający zamek nie to co dość brzydka suburbia. Z drugiej strony przez te grafiki spadła mocno czytelność i ciężko z mojego grona znajomych namówić kogolwiek na drugą partyjkę... Jak to u was wygląda w praktyce?

Wysłane z mojego ASUS_T00G przy użyciu Tapatalka
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Scott »

alukard88 pisze:A ja mam problem z ta gra... Grafiki są super przez co aż miło się patrzy na powstający zamek nie to co dość brzydka suburbia. Z drugiej strony przez te grafiki spadła mocno czytelność i ciężko z mojego grona znajomych namówić kogolwiek na drugą partyjkę... Jak to u was wygląda w praktyce?

Wysłane z mojego ASUS_T00G przy użyciu Tapatalka
U mnie było na odwrót. Dzięki tym grafikom współgracze chcieli zagrać drugi raz :wink:
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

alukard88 pisze:A ja mam problem z ta gra... Grafiki są super przez co aż miło się patrzy na powstający zamek nie to co dość brzydka suburbia. Z drugiej strony przez te grafiki spadła mocno czytelność i ciężko z mojego grona znajomych namówić kogolwiek na drugą partyjkę... Jak to u was wygląda w praktyce?

Wysłane z mojego ASUS_T00G przy użyciu Tapatalka
Jak na razie słyszałem same zachwyty na temat wyglądu gry, chociaż w pierwszej grze myliły mi się oznaczenia kafelków (te w dolnym rogu). Później dopiero zorientowałem się, że każdy rodzaj komnat ma też inny kolor (mieszkalne są fioletowe, sypialnie niebieskie, jadalnie żółte itd.).
Mojej nieplanszówkowej mamy nie musiałem nawet namawiać na drugą partię - sama chciała zagrać.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 328
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 142 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: olocop »

Dla mnie wszystko jest jak najbardziej czytelne. Nie mam problemu, żeby zobaczyć, co posiadam ja, a co przeciwnik. Grałem w Zamki przez ostatni miesiąc kilkanaście razy, w 2 i 3 osoby (wyparły ze stołu wszystkie inne gry), nikt nie narzekał na wygląd.

Poza tym również jestem zdania, że na 2 osoby śmiga nawet lepiej niż na 3.

No i punktujemy za podziemia na koniec gry. Jakoś nie jesteśmy w stanie kontrolować tego w trakcie gry, ciągle jest: "Acha, zapomniałem chyba wtedy sobie dodać jeszcze punkt za ogród... a może dodałem...".
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

Ograne (spoiler: z przyjemnością) i opisane :).
Na Planszówkach we dwoje znajdziecie recenzję Zamków.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: bartekb8 »

Witam,
nie orientujecie się może czy planowane jest wypuszczenie dodatku Secrets do Zamków w wersji PL? Bo zagraniczny dodatek, tak jak i podstawka, to graficzny potworek i daleko mu do naszej rodzimej wersji ;-)

I tak przy okazji (mam nadzieję, że moderator mnie nie powiesi): nie znacie kogoś, kto sprzedałby mi 10 kafelków z minidodatku Polskie Zamki? Ogłoszenie zamieściłem już w dziale kupna, ale mam wrażenie że tutaj szybciej znajdę kogoś kto mi pomoże...:-)
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: evenstar »

Mam do was pytanie.. Mianowicie kupiłam gre w sklepie, nie na wspieram to. Otrzymałam wersje, która wygląda jakby pochodziła ze wspieram to tzn. ma pionek zamku z naklejkami, 1 kafel z dodatku zamki polskie, i pare błędnych kafli z nieprawidłowym punktowaniem. Nie wiem co mam z tym zrobić, bo skoro to wersja ze wspieram to to dlaczego nie otrzymałam reszty kafli z dodatku :? :?: Czy ktoś z was miał taki przypadek :?:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

evenstar pisze:Mam do was pytanie.. Mianowicie kupiłam gre w sklepie, nie na wspieram to. Otrzymałam wersje, która wygląda jakby pochodziła ze wspieram to tzn. ma pionek zamku z naklejkami, 1 kafel z dodatku zamki polskie, i pare błędnych kafli z nieprawidłowym punktowaniem. Nie wiem co mam z tym zrobić, bo skoro to wersja ze wspieram to to dlaczego nie otrzymałam reszty kafli z dodatku :? :?: Czy ktoś z was miał taki przypadek :?:
1 kafelek z Polskich Zamków? Powinno być po 1 kafelku z każdego kształtu/rozmiaru. Sam kupowałem niby wersję sklepową, ale miała dodatek. Możesz zawsze do sklepu napisać, czy to miała być wersja ze Wspieram.to (część sklepów takie miała). Jeśli tak, to powinni dosłać...
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: evenstar »

Tak, tzn tak twierdzi osoba, która kupiła ode mnie grę. Ja pamiętam, że na pewno była w środku kartka z dopisem, które kafelki zamienić, bo są błędne i tak też zrobiłam. Nie byłam w ogóle świadoma tego, że są tam jakieś dodatkowe kafle z polskich zamków. Problem w tym, że nie trzymam paragonów i nie wiem w jakim sklepie kupowałam :| A osoba, która kupiła ode mnie zgodziła się na wersje nie ze wspieram to. I nie wiem co mam zrobić teraz :? Skoro zgodziła się na wersje sklepową to chyba nie powinna mieć pretensji, że nie ma tam tego dodatku?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

evenstar pisze:Mam do was pytanie.. Mianowicie kupiłam gre w sklepie, nie na wspieram to. Otrzymałam wersje, która wygląda jakby pochodziła ze wspieram to tzn. ma pionek zamku z naklejkami, 1 kafel z dodatku zamki polskie, i pare błędnych kafli z nieprawidłowym punktowaniem. Nie wiem co mam z tym zrobić, bo skoro to wersja ze wspieram to to dlaczego nie otrzymałam reszty kafli z dodatku :? :?: Czy ktoś z was miał taki przypadek :?:
Hejo,
Naklejki na zamek dorzucaliśmy póki jeszcze byly. Kilkadziesiąt egzemplarzy poza wspieram.to dostało jeszcze ten element. Wszyscy mają też jeden dodatkowy kafelek z dodatku i tak go drukowaliśmy - był na wyprasce i uznaliśmy że raczej nikt nie będzie miał nic przeciwko jak go dostanie, a my przy wypstrykiwaniu tylko mielibyśmy dodatkową robotę.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: janekb »

evenstar pisze:Tak, tzn tak twierdzi osoba, która kupiła ode mnie grę. Ja pamiętam, że na pewno była w środku kartka z dopisem, które kafelki zamienić, bo są błędne i tak też zrobiłam. Nie byłam w ogóle świadoma tego, że są tam jakieś dodatkowe kafle z polskich zamków. Problem w tym, że nie trzymam paragonów i nie wiem w jakim sklepie kupowałam :| A osoba, która kupiła ode mnie zgodziła się na wersje nie ze wspieram to. I nie wiem co mam zrobić teraz :? Skoro zgodziła się na wersje sklepową to chyba nie powinna mieć pretensji, że nie ma tam tego dodatku?
A jak sprzedawałaś? Jako wersję wspieram.to? Jeśli tak to masz problem :-)
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

janekb pisze:
evenstar pisze:A osoba, która kupiła ode mnie zgodziła się na wersje nie ze wspieram to. I nie wiem co mam zrobić teraz :? Skoro zgodziła się na wersje sklepową to chyba nie powinna mieć pretensji, że nie ma tam tego dodatku?
A jak sprzedawałaś? Jako wersję wspieram.to? Jeśli tak to masz problem :-)
to powinno rozwiać wątpliwości :twisted:
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: janekb »

tokage pisze:
janekb pisze:
evenstar pisze:A osoba, która kupiła ode mnie zgodziła się na wersje nie ze wspieram to. I nie wiem co mam zrobić teraz :? Skoro zgodziła się na wersje sklepową to chyba nie powinna mieć pretensji, że nie ma tam tego dodatku?
A jak sprzedawałaś? Jako wersję wspieram.to? Jeśli tak to masz problem :-)
to powinno rozwiać wątpliwości :twisted:
W przypadku tego co pisze ta użytkowniczka jednak byłbym ostrożny, stąd pytanie.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: evenstar »

tokage pisze:
evenstar pisze:Mam do was pytanie.. Mianowicie kupiłam gre w sklepie, nie na wspieram to. Otrzymałam wersje, która wygląda jakby pochodziła ze wspieram to tzn. ma pionek zamku z naklejkami, 1 kafel z dodatku zamki polskie, i pare błędnych kafli z nieprawidłowym punktowaniem. Nie wiem co mam z tym zrobić, bo skoro to wersja ze wspieram to to dlaczego nie otrzymałam reszty kafli z dodatku :? :?: Czy ktoś z was miał taki przypadek :?:
Hejo,
Naklejki na zamek dorzucaliśmy póki jeszcze byly. Kilkadziesiąt egzemplarzy poza wspieram.to dostało jeszcze ten element. Wszyscy mają też jeden dodatkowy kafelek z dodatku i tak go drukowaliśmy - był na wyprasce i uznaliśmy że raczej nikt nie będzie miał nic przeciwko jak go dostanie, a my przy wypstrykiwaniu tylko mielibyśmy dodatkową robotę.
Ufff.. Dziękuje Ci bardzo za to wyjaśnienie. Ale namieszaliście hehe :) Sprzedawałam jako wersje sklepową, nie jako wspieram to. Pan po prostu chyba pomyślał, że go oszukałam i dałam mu wybrakowaną wersje :mrgreen: Jak widać każdemu sie nie dogodzi i niektórzy sie obrażają jak dostają coś gratis ;)
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

evenstar pisze:Sprzedawałam jako wersje sklepową,
A tak w ogóle to czemu sprzedawałaś Zamki?
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

vojtas pisze:
evenstar pisze:Sprzedawałam jako wersje sklepową,
A tak w ogóle to czemu sprzedawałaś Zamki?
No właśnie :!: :?: :wink:
ODPOWIEDZ