Zamki Szalonego Króla Ludwika (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

ChlastBatem pisze:To jeszcze zapytam o ostatni przykład, który rozwieje moje wszelkie wątpliwości odnośnie ogrodów i ich widoków.

D)
Spoiler:
Dziękuję Wam za pomoc :wink:
Ponownie ok :-) Nic nie może się STYKAĆ z tą częścią widokową ogrodu, co nie znaczy, że nie może być żadnej komnaty trochę dalej.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ramar »

evenstar pisze:Mam pytanie które pola z kwotą nie są wykorzystywane w grze 2 os? Pisze w instrukcji że te 2000, ale jest 7 pól a ma leżeć 5 komnat :roll:
Jak mnie pamięć nie myli, to Planszetka "licytacyjna" ma dwie strony. Na drugiej stronie nie ma pola za 1000marek, a pole 2000m posiada symbol przedstawiający "przekreślonych dwóch ludków". Czyli w grze dwuosobowej ma do dyspozycji pola 15-, 10-, 8-, 6-, 4 tysiące marek.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: evenstar »

Aaaach dzięki, nie zwróciłam uwagi, że ona jest dwustronna :D
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ChlastBatem »

Jelithe pisze:
Ponownie ok :-) Nic nie może się STYKAĆ z tą częścią widokową ogrodu, co nie znaczy, że nie może być żadnej komnaty trochę dalej.
Czyli nie zawsze logika i realistyka w parze z zasadami :D Ale już wszystko jasne. Jakoś muszę wymazać swoją wiedzę ze studiów na temat widoków krajobrazowych i przestrzeni otwartych :P
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

ChlastBatem pisze:Czyli nie zawsze logika i realistyka w parze z zasadami :D Ale już wszystko jasne. Jakoś muszę wymazać swoją wiedzę ze studiów na temat widoków krajobrazowych i przestrzeni otwartych :P
Zawsze możesz to sobie wytłumaczyć dziwnymi zachciankami króla, który, jak powszechnie wiadomo, miał fioła. ;) Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić warunek pozostawienia pustego przedpola ogrodu - to w końcu Twoja gra.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

ChlastBatem pisze:Zakupiłem i zagrałem w Zamki Ludwika.

4) Jedyny zarzut do gry (mechaniczny) mam taki, że gra się kończy w połowie dobrej zabawy... i często nasze zamki wyglądają biednie. Np. zero ogrodów, zero sypialni itp. Gdy zaczynam rozpędzać swój silniczek bonusowy to nagle gra się kończy :<
Zawsze można użyć większej ilości kart pokojów i przeskalować grę.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ChlastBatem »

Leszy2 pisze:
ChlastBatem pisze:Zakupiłem i zagrałem w Zamki Ludwika.

4) Jedyny zarzut do gry (mechaniczny) mam taki, że gra się kończy w połowie dobrej zabawy... i często nasze zamki wyglądają biednie. Np. zero ogrodów, zero sypialni itp. Gdy zaczynam rozpędzać swój silniczek bonusowy to nagle gra się kończy :<
Zawsze można użyć większej ilości kart pokojów i przeskalować grę.
Średnie rozwiązanie bo traci się balans i nagina punktację. Po coś jednak autor zrobił rozgrywkę na tyle kart, a nie więcej.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ko2a »

Witam
Gdzie znajdę recenzję lub opinię osóby nt. tej gry ale w rozgrywce na 2 osoby?
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bogenhafen »

Tutaj. Zagrałem ze cztery partie dwuosobowe więc to tyle, co nic, ale średnio mi się podobało. Możliwe, że czegoś nie doczytałem w instrukcji, ale przy ograniczonej puli kart kafelki lubiły nie podejść, uniemożliwiając lub utrudniając punktowanie konkretnych rzeczy (np. kiedy ma się kartę z punktowaniem sal o rozmiarze 500, a żadna taka nie pojawi się nawet w grze, albo kiedy przez całą partię pojawią się ze 2 lub 3 sale konkretnego, punktującego na koniec typu)... Jasne, to nie jedyne źródło punktów, ale na cztery osoby działało to sprawniej.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: hutriel »

Bogenhafen pisze:Tutaj. Zagrałem ze cztery partie dwuosobowe więc to tyle, co nic, ale średnio mi się podobało. Możliwe, że czegoś nie doczytałem w instrukcji, ale przy ograniczonej puli kart kafelki lubiły nie podejść, uniemożliwiając lub utrudniając punktowanie konkretnych rzeczy (np. kiedy ma się kartę z punktowaniem sal o rozmiarze 500, a żadna taka nie pojawi się nawet w grze, albo kiedy przez całą partię pojawią się ze 2 lub 3 sale konkretnego, punktującego na koniec typu)... Jasne, to nie jedyne źródło punktów, ale na cztery osoby działało to sprawniej.
Masz sporo racji. Z drugiej strony grając w dwie osoby masz dużo więcej kontroli jako Mistrz Budowy. Możesz tak żonglować cenami komnat że przyblokujesz przeciwnika a sam kupisz to co chcesz jak najtaniej. Partie dwuosobowe to 90% mojego grania i mimo wszystko Zamki dają mi dużo satysfakcji.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: janekb »

Ja też pograłem kilka partii we wszystkich możliwych składach ilościowych i we dwoje jest ok. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Nawet może być lepiej niż przy większej ilości osób bo nie ma takich przestojów.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 328
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 142 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: olocop »

Mi i żonie bardzo się podoba wariant dwuosobowy. Zagraliśmy kilkanaście partii i ciągle nie mamy dość. Na dwie osoby łatwiej zaplanować ułożenie tak by śledząc, czego pragnie przeciwnik, zdobyć to co się chce. Więc co człowiek, to opinia :)
Bogenhafen pisze:Tutaj. Zagrałem ze cztery partie dwuosobowe więc to tyle, co nic, ale średnio mi się podobało. Możliwe, że czegoś nie doczytałem w instrukcji, ale przy ograniczonej puli kart kafelki lubiły nie podejść, uniemożliwiając lub utrudniając punktowanie konkretnych rzeczy (np. kiedy ma się kartę z punktowaniem sal o rozmiarze 500, a żadna taka nie pojawi się nawet w grze, albo kiedy przez całą partię pojawią się ze 2 lub 3 sale konkretnego, punktującego na koniec typu)... Jasne, to nie jedyne źródło punktów, ale na cztery osoby działało to sprawniej.
Dlatego w wariancie dwuosobowym bardzo ważne są sypialnie, bo można wprowadzić do gry odpowiedni rozmiar zawierający dane typy komnat.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bogenhafen »

olocop pisze:Dlatego w wariancie dwuosobowym bardzo ważne są sypialnie, bo można wprowadzić do gry odpowiedni rozmiar zawierający dane typy komnat.
O ile się pojawią w sensownym momencie;-)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

ChlastBatem pisze:
Leszy2 pisze:
ChlastBatem pisze:Zakupiłem i zagrałem w Zamki Ludwika.

4) Jedyny zarzut do gry (mechaniczny) mam taki, że gra się kończy w połowie dobrej zabawy... i często nasze zamki wyglądają biednie. Np. zero ogrodów, zero sypialni itp. Gdy zaczynam rozpędzać swój silniczek bonusowy to nagle gra się kończy :<
Zawsze można użyć większej ilości kart pokojów i przeskalować grę.
Średnie rozwiązanie bo traci się balans i nagina punktację. Po coś jednak autor zrobił rozgrywkę na tyle kart, a nie więcej.
Każdy robi jak chce.
Ja nie czuję się niewolnikiem zasad z instrukcji i bardzo często wprowadzam modyfikacje do gier. Ta gra się skaluje bardzo ładnie, ale widziałem już kilka fatalnie zbilansowanych gier. A powody dla których autor tak, a nie inaczej obmyśla grę mogą mieć naturę czysto marketingową. Gra szybsza, tańsza, z potencjałem na dodatek.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Trolliszcze »

ChlastBatem pisze:Średnie rozwiązanie bo traci się balans i nagina punktację. Po coś jednak autor zrobił rozgrywkę na tyle kart, a nie więcej.
Jakieś przykłady na poparcie tej tezy, czy to tylko zwykłe gdybanie?
Z uwagi na charakter celów (szczególnie tych osobistych, na kartach z pokojów użytkowych), dodawanie kolejnych kart pokojów do talii pozytywnie wpłynie na balans, bo więcej kart oznacza także większe prawdopodobieństwo wyrównanego dociągu wszystkich rodzajów sal. W skrajnym przypadku (gra z całą talią) wszystkie będą się pojawiać się z taką samą częstotliwością (przy czym dużych jest, zdaje się, mniej niż małych).

I co to znaczy, że nagina się punktację? Jedyne, co ma znaczenie, to różnica punktowa między poszczególnymi miejscami. To nie konkurs z laurką za najwyższy wynik ever.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Veridiana »

Posty na temat koszulek zostały przeniesione do nowego wątku o koszulkowaniu 8) Znajdziecie je zebrane w jednym poście zatytułowanym "Zamki szalonego...".
wajwa
Posty: 2225
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 256 times
Been thanked: 401 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: wajwa »

Ja mam pytanie : grał w to ktoś z dziećmi ?
Na pudle stoi : od 13 lat , słychać , że niby proste , z drugiej strony , że jest troszkę liczenia ...
Sam już nie wiem , ma ktoś jakieś doświadczenia ?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

wajwa pisze:Ja mam pytanie : grał w to ktoś z dziećmi ?
Na pudle stoi : od 13 lat , słychać , że niby proste , z drugiej strony , że jest troszkę liczenia ...
Sam już nie wiem , ma ktoś jakieś doświadczenia ?
Poradzą sobie, nie bój żaby. Z wielokrotnym dodawaniem i odejmowaniem w tym wieku nie powinno być problemów. :)
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: alagor »

wajwa pisze:Ja mam pytanie : grał w to ktoś z dziećmi ?
Na pudle stoi : od 13 lat , słychać , że niby proste , z drugiej strony , że jest troszkę liczenia ...
Sam już nie wiem , ma ktoś jakieś doświadczenia ?
Zasady są na tyle proste, że nasza (ograna) siedmiolatka nieźle sobie radzi. Nie wygrywa (choć nie zawsze jest ostatnia), ale budowanie zamku sprawia jest dużą frajdę. Czasem trzeba jej pomóc coś przeliczyć. Najwięcej problemów sprawia jest etap wyceny komnat. Zapewne gdyby liczyła sprawniej podejmowała by lepsze wybory, ale zabawę i tak ma przednią.
wajwa
Posty: 2225
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 256 times
Been thanked: 401 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: wajwa »

Dzięki , o takie odpowiedzi (zachęcające :wink: ) mi chodziło ...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

alagor pisze:Zasady są na tyle proste, że nasza (ograna) siedmiolatka nieźle sobie radzi. Nie wygrywa (choć nie zawsze jest ostatnia), ale budowanie zamku sprawia jest dużą frajdę. Czasem trzeba jej pomóc coś przeliczyć.
Gra, nie dość że bawi, to jeszcze uczy - efekty nam, dorosłym, wydają się znikome, ale młodsze dzieci dużo z tego wynoszą. :)
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Scott »

Grałem dwa razy z 10-latkiem. Gra mu się podobała, kłopotów z ogarnięciem zasad nie miał, liczeniem zajmowałem się ja, by było szybciej :P
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: kudlacz135 »

W filmiku "Co nowego #20" mówiliście, że na "znadplanszy" pojawi się coś na kształt wywiadu dotyczącego procesu powstawania Zamków. Nie mogę tego niestety znaleźć, czy ktoś mógłby poratować linkiem? Ewentualnie, jeśli jeszcze się nie ukazało to możecie pogonić kogo trzeba, bo są osoby (a przynajmniej jedna), które by taki artykuł chętnie przeczytały :)
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

kudlacz135 pisze: W filmiku "Co nowego #20" mówiliście, że na "znadplanszy" pojawi się coś na kształt wywiadu dotyczącego procesu powstawania Zamków. Nie mogę tego niestety znaleźć, czy ktoś mógłby poratować linkiem? Ewentualnie, jeśli jeszcze się nie ukazało to możecie pogonić kogo trzeba, bo są osoby (a przynajmniej jedna), które by taki artykuł chętnie przeczytały
Mam jakieś 70%. Skończyłbym gdyby nie to, że szlajam się po porodówkach. Przyszły tydzień mamy targi książki, po targach powinno być.

Swoją droga jak ktoś chciałby kręcić film o Zombie apokalipsie to polecam odwiedzić kliniki we Wrocławiu... niezły czad.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

Hej, wrzucam link do unboxingu Zamków na moim blogu, jakby ktoś był zainteresowany lub chciał poznać drugą opinię po wpisie na DWLC ;).
Zamki szalonego króla Ludwika - unboxing
ODPOWIEDZ