Zamki Szalonego Króla Ludwika (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: detrytusek »

Lothrain pisze:W 5. rocznicę zrobią wersję Deluxe z dwukrotnie większymi kafelkami :)
to może już by trzeba było zacząć wspierać, żeby zdążyli :P :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mauserem »

Lothrain pisze:W 5. rocznicę zrobią wersję Deluxe z dwukrotnie większymi kafelkami :)
w piątą rocznicę powiadasz... uuu...no nie wiem czy nie jest za późno na rozpoczęcie prac :lol:
bo to wiesz, pięć lat to cholernie mało czasu, żeby się tak w konkretny termin wstrzelić - a to jak z bicza trzasnął...
myk! i już zaraz potem dekada padnie... :mrgreen:

no hard feelings - planszóweczka - ot taka krotochwila z rana, jeszcze troszkę się ponabijamy
zanim nie zaczniecie przemyśliwać nad "Tajemnicami"

A sama gra jest świetna - poziom rozkminy zacny - nie mamy problemów z czytelnością grafiki, na stole wszystko prezentuje się doskonale - na podmienione kafelki nikt nie zwrócił uwagi (specjalnie nie powiedziałem o tym, żeby sprawdzić czy rzuca się w oczy)

Jestem dumny, że mamy unikat
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

Iesthir pisze:Propozycja na cel dodatkowy przy zbiórce na dodatek: Artbook/plakat z ilustracjami z podstawki i dodatku.
Kiedyś nawet proponowałem artbook albo najprostsze możliwe rozwiązanie - paczkę z plikami PNG.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

tokage pisze:Może będę nudny, ale piszcie z takimi rzeczami na biuro@planszoweczka.pl.
Napisałam :). Karty błyskawicznie dotarły do mnie. Dziękuję :).
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Aduanath »

No to i ja się wypowiem :D

Żeby nie było pięknie, pomarudzić na coś trzeba - InPost :P Jak o dziwo Paczkomaty dały radę (złe wspomnienia z tym ustrojstwem), ale w paczce brakowało jednego dodatku i tych kafelków na podmianę (2 sztuki Zamków do mnie szły, a woreczek strunowy z zestawem był jeden - zdarza się, do Planszóweczki pretensji nie mam, wszystko zostało bardzo szybko i sprawnie załatwione, za co dziękuję :) ). Wyszło to do mnie listem InPostu... olaboga, Poczta Polska działa dużo szybciej! Od Planszóweczki do mnie jest jakieś 70km, list wysłany w środę miał problem z dotarciem do mnie do piątku (ekonomiczny poczty polskiej tę odległość pokonałby do czwartku...), więc list dojechał dopiero w poniedziałek... za to (ta daa!) dojechał o barbarzyńskiej godzinie niedługo po 7 rano... a listonosz walił w drzwi, jakby się gdzieś paliło. heh...

W każdym razie w końcu udało się nam zagrać :D . Mam za sobą 2 rozgrywki dwuosobowe. Grę wspierałam na podstawie filmiku pokazującego, jak wygląda rozgrywka, sama wcześniej w Zamki nie grałam... i jestem zachwycona :D . Zdecydowanie nie żałuję. Nie mieliśmy problemów z kolorystyką, wszystko jest wyraźne, no i te grafiki... <3 i sama gra bardzo ciekawa. Każda z rozgrywek zajęła nam około godziny. Jakością komponentów też jestem zachwycona :) . Ach, no i jestem tym szczęśliwcem, że kafelki "na podmianę" również są bardzo fajnej jakości, nic się nie rozjeżdża, nic się nie rozkleja, chociaż jakbym chciała udowodnić, że się rozklejają, to pewnie bym to rozwaliła :D ale przy normalnym użytkowaniu jest ok :)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Iesthir
Posty: 286
Rejestracja: 18 lut 2015, 10:33

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Iesthir »

vojtas pisze:Kiedyś nawet proponowałem artbook albo najprostsze możliwe rozwiązanie - paczkę z plikami PNG.
Paczka z plikami PNG albo PDF to strasznie słabe rozwiązanie. Z paczką PNG nie miał bym co zrobić, bo niby co, sam mam album skleić? Poza tym, zaraz poszłaby w internety i kto wie co by z tego powstało.
PDF już niby lepiej, ale prawda jest taka, że też z nim nic nie zrobię. Ok, niby da się wydrukować w dobrej jakości. Trochę to będzie kosztowało, ale się da. Gorzej z oprawieniem, bo albo drogo (introligator) albo badziewnie (spirale i inne takie).

Dlatego preferuję albo fizyczny artbook/plakat.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

Iesthir pisze:PDF już niby lepiej, ale prawda jest taka, że też z nim nic nie zrobię. Ok, niby da się wydrukować w dobrej jakości. Trochę to będzie kosztowało, ale się da. Gorzej z oprawieniem, bo albo drogo (introligator) albo badziewnie (spirale i inne takie).
Ale co Ty masz do mnie pretensje!? Przecież nie proponowałem tego dlatego, że wolę format cyfrowy - po prostu przygotowanie dobrego artbooka wymaga trochę czasu i wysiłku, a Planszóweczka już się wywiązała ze swoich obowiązków względem wspierających Zamki. Dlatego pisałem, że będę wdzięczny i za same ilustracje. Obejrzenie grafik bez ikonografii jest dla mnie ważniejsze niż obejrzenie+pomacanie papieru, ewentualnie powąchanie farby drukarskiej. Nigdy nie mówiłem o wersji Print-it-yourself, dokonałeś potężnej nadinterpretacji.
Iesthir pisze:Dlatego preferuję albo fizyczny artbook/plakat.
Większość woli, ale wszystko kosztuje, a żyć jakoś trzeba.
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: alukard88 »

Pierwsza gra za nami. Nikomu nie mowilem o podmienionych kafelkach, tak się spodziewałem nikt niczego nie zauważył ;) sama gra super sporo kombinowania mimo prostych zasad, jeśli będzie kampania odnośnie dodatku to pisze się w ciemno :)

Wysłane z mojego ASUS_T00G przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

Jedna kwestia bardzo daje się we znaki - rozkładanie i składanie gry. Zamki wręcz błagają o skrojoną na miarę wypraskę (może nie tak jak np. Robinson). To oczywiście nie jest wina Planszóweczki - Tokage pisał o wysokich kosztach produkcji. Może dałoby się ją ufundować przy okazji dodatku? Na razie zastanawiam się, czy lepiej będzie samodzielnie przygotować wypraskę, czy zrobić odpowiednio przycięte pudełeczka. Na pewno nie zostawię kafelków w strunowcach.


@ Tomuch

Na BGG info zostało zmienione. Mam Mini USA Premium; pasują idealnie, a Ty rób, co chcesz - ja się w to nie mieszam.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2015, 22:37 przez vojtas, łącznie zmieniany 1 raz.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Banan2 »

vojtas pisze:Jedna kwestia bardzo daje się we znaki - rozkładanie i składanie gry. Zamki wręcz błagają o skrojoną na miarę wypraskę (może nie tak jak np. Robinson). To oczywiście nie jest wina Planszóweczki - Tokage pisał o wysokich kosztach produkcji. Może dałoby się ją ufundować przy okazji dodatku? Na razie zastanawiam się, czy lepiej będzie samodzielnie przygotować wypraskę, czy zrobić odpowiednio przycięte pudełeczka. Na pewno nie zostawię kafelków w strunowcach.
Ja mam kafelki w woreczkach, ale do jednego woreczka wrzuciłem po dwa rodzaje kafelków (mocno różniących się kształtem). Trochę to ułatwia - dwa razy mniej woreczków do otwierania/zamykania.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5602
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1230 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mat_eyo »

W końcu i ja odebrałem swój egzemplarz Zamków! :D
Jestem po pierwszym czytaniu i nie wiem jaka jest przyczyna, może fakt, że czytałem instrukcję w autobusie, a może jestem ułomny, ale nie rozumiem do końca jak mam grać.
Mistrz budowy wykłada karty komnat i później pobiera odpowiednie kafelki i ustala ich ceny? Kupienie kafelka jest jednoznaczne z jego wybudowaniem, czy mogę jakiś fajny kafelek kupić na zaś? W ciągu tury kupuję maksymalnie jeden kafelek?

Pytanie też o skalowanie. Zauważyłem, że im mniej graczy tym mniej elementów (karty komnat) co jest dosyć logiczne. Dlaczego więc przy 3 i 4 graczach ograniczana jest liczba kafelków schodów/korytarz?y Ma to jakieś sensowne uzasadnienie?
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: alagor »

mat_eyo pisze:może jestem ułomny
To raczej nie to, a obstawiałbym to: ;)
mat_eyo pisze:fakt, że czytałem instrukcję w autobusie
Przeczytaj w domu na spokojnie. Może nie jest to najlepiej napisana instrukcja, ale raczej wszystko jest wyjaśnione ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

mat_eyo pisze:Dlaczego więc przy 3 i 4 graczach ograniczana jest liczba kafelków schodów/korytarz?y Ma to jakieś sensowne uzasadnienie?
Strasznie musiało trząść w tym autobusie! :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5602
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1230 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mat_eyo »

Andy pisze:
mat_eyo pisze:Dlaczego więc przy 3 i 4 graczach ograniczana jest liczba kafelków schodów/korytarz?y Ma to jakieś sensowne uzasadnienie?
Strasznie musiało trząść w tym autobusie! :wink:
Nawet nie chodzi o to, choć tak, kierowca jechał jakby wiózł ziemniaki. Po prostu dawno nie miałem okazji jechać warszawską komunikacją miejską i zapomniałem jak daleko na liście priorytetów niektórzy ludzie mają higienę osobistą. Można więc śmiało powiedzieć, że czytając instrukcję byłem odurzony ;)
Przeczytam jeszcze raz "na trzeźwo" i może się coś rozjaśni.

Żeby nie było OT to powiem, że grafiki robią fantastyczne wrażenie, choć kafelki faktycznie są niewielkie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

mat_eyo pisze:Przeczytam jeszcze raz "na trzeźwo" i może się coś rozjaśni.
Jestem pewien. Odwagi! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5602
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1230 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mat_eyo »

Andy pisze:
mat_eyo pisze:Przeczytam jeszcze raz "na trzeźwo" i może się coś rozjaśni.
Jestem pewien. Odwagi! :)
<czytu czytu czytu> Ahaaaa. Już wszystko rozumiem ;)

Nie jest to może najgorzej napisana instrukcja z jaką miałem do czynienia, ale miejsce w top 10 tej klasyfikacji ma jak w banku. Brak przykładów, niekonsekwencja w nazewnictwie, niekiedy niejasne wytłumaczenie... Można to było zrobić lepiej. No i ta forma broszurki, denerwujące to jest przy czytaniu.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5602
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 787 times
Been thanked: 1230 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mat_eyo »

Sorry za post pod postem, wcześniej edytowałem poprzedni, ale wątek nie podskoczył.
Właśnie jestem po pierwszej rozgrywce dwuosobowej z żoną i gra jak na razie mi się podoba. Prosta, ale można pogłówkować. Warto było tyle czekać, nawet pomimo faktu, że tę pierwszą partię przegrałem 77:120
Wydaje mi się, że to dużo punktów, jak wyglądają Wasze wyniki?

Bardzo mnie też cieszy fakt, że od razu po zakończeniu pierwszej gry żona poprosiła o kolejną, skończyło się po 3 z rzędu. Kolejne wyniki to 68-65 dla mnie i 109-87 dla żony. Już po tym widzę, że wyniki mojej małżonki z pierwszej gry jest chyba całkiem całkiem ;)
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Scott »

Ja grałem dwa razy w czteroosobowym składzie. Pierwszej partii nie zdołaliśmy ukończyć nie z winy gry, ale była już końcówka, i najlepszy gracz miał nieco ponad 50 punktów. Druga partia została rozegrana w całości i tu najlepszy okazałem się ja z wynikiem ok 65 punktów (nie pamiętam dokładnie). Gra świetna, współgraczom się spodobała, chyba często będzie lądować na stole ;)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1911
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 149 times
Been thanked: 173 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tomuch »

U mnie do tej pory cztery dwuosobowe rozgrywki z Żonką mą, której gra bardzo się spodobała. Wyniki następujące (Żona:ja): 93:91, 77:78, 82:79, 110:124. Wiadomo, wszystko zależy od tego, jakie płytki wyskoczą. Myślę, że 130-140 spokojnie da się przy dwóch osobach wyciągnąć.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ChlastBatem »

Zakupiłem i zagrałem w Zamki Ludwika.

Parę słów o grze:

1) Gra jest prześliczna! Jestem pod wielkim wrażeniem jak ona wygląda, te szczegóły, ta Suburbia na stole w bawialni. Dawno nie widziałem tak ładnej gry.
2) Mechanicznie gra działa świetnie i wiedziałem to od dawna ale nie kupowałem nigdy wersji angielskiej z powodu grafik w stylu Tibia, było to dla mnie nie do przyjęcia. Wszystko wyglądało jak prototyp gry, który został zaprojektowany w Paincie. Nie rozumiem jak można było coś takiego wypuścić na rynek w takich czasach... szczególnie główne plansze mnie dobijały. Sami chłopacy z Gradania o tym mówili.
3) Jedyne co sprawie mi troszkę kłopotu, ale to jest raczej wina mojego małego skupienia, to jest bonusowanie punktami za piwnice czy zamknięte schody itp. Czasem coś pomijam. Tak samo jak gramy na 2 osoby to czasem tak szybko wszystko idzie, że gubimy się kto był masterbuilderem itp. Ale mówię to nie są błędy gry tylko naszych emocji, które przekładają się na mały chaos w głowach. Gra się świetnie!
4) Jedyny zarzut do gry (mechaniczny) mam taki, że gra się kończy w połowie dobrej zabawy... i często nasze zamki wyglądają biednie. Np. zero ogrodów, zero sypialni itp. Gdy zaczynam rozpędzać swój silniczek bonusowy to nagle gra się kończy :<
5) Czytelność gry, kafelek. W polskim wydaniu jest znakomita i słowa jakie padają o czytelności na BGG to jest zwyczajna zazdrość i próba wmówienie sobie, że grafiki z Tibi są okej. Nasze tło graficzne jest realistyczne, z ciemnymi kolorami, z cieniami, z harmonijną i niejaskrawą kolorystyką. Dzięki takiemu zabiegowi napisy czy oznaczenia czy inne pierdoły, które są istotne dla rozgrywki są dobrze widoczne. Odróżniają się bardzo mocno od tła!
Natomiast grafika z oryginalnej wersji Zamków jest mocno pikselowa i bardzo zbliżona do oznaczeń przez co wszystko się zlewa i jest mało czytelnie. Tak więc reasumując to Ci zagranicą mają nieczytelne kafle, a nie my :wink:

Dziękuję wydawcom za piękną i wspaniałą grę! Czekam na dodatek!

_________________________________

Teraz parę pytań odnośnie zasad.

Poniżej są zdjęcia z ogrodami i zaznaczonymi strzałkami widoczności z ogrodów/płotów na krajobraz (otwarta przestrzeń). Pytanie brzmi czy jakiś z zaprezentowanych przypadków był zbudowany nielegalnie, źle? Czy może wszystko jest poprawnie?

A)
Spoiler:
B)
Spoiler:
C)
Spoiler:
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Ogrody ok :-)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

ChlastBatem pisze:Teraz parę pytań odnośnie zasad. [...]
Jest dobrze. Grunt by nic nie przylegało do płotu - z murkiem ogrodu może się stykać. :)

Co do głosów o nieczytelności - są zdecydowanie przesadzone. Obstawiam, że to tylko pierwsze wrażenie; praktyka pokazuje, że nie ma problemu z rozróżnianiem pomieszczeń. Nawet jeśli ktoś ma kłopoty z odróżnianiem kolorów, to na każdym kafelku są jeszcze ikony, które nie pozostawiają wątpliwości co do typu komnaty.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ChlastBatem »

To jeszcze zapytam o ostatni przykład, który rozwieje moje wszelkie wątpliwości odnośnie ogrodów i ich widoków.

D)
Spoiler:
Dziękuję Wam za pomoc :wink:
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: evenstar »

Mam pytanie które pola z kwotą nie są wykorzystywane w grze 2 os? Pisze w instrukcji że te 2000, ale jest 7 pól a ma leżeć 5 komnat :roll:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Lothrain »

Kolejny taki post :) Odwróć planszę na tę przeznaczoną dla 2-3 os. i problem się rozwiąże.
ODPOWIEDZ