Zamki Szalonego Króla Ludwika (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mig »

Bea pisze:
Jelithe pisze:
Według instrukcji punkty dodatkowe za komnatę podziemną dodaje się w momencie jej wybudowania, a potem na bieżąco przy budowie punktujących komnat. Str. 5 instrukcji. Jednak nie zmienia to faktu, że punktowo na to samo wyjdzie jak się policzy punkty za piwnice na koniec gry. Jedynie utrudnia się tym przeciwnikom śledzenie, ile ma się punktów w danym momencie, a za piwnice można się nieźle doładować.
A jak się okaże, że są jakieś szczególne przypadki, że nie wychodzi na to samo? Choćby problem dodatkowego punktowania po zamknięciu komnaty? Ja bym tam była ostrożna w zmianie zasad. Może jednak autor celowo zrobił punktowanie w trakcie gry a nie na końcu. Gdyby to było takie oczywiste, że łatwiej jest punktować na końcu, to czemu autor na to nie wpadł?
Nie wiem, być może. Ja w każdym razie takiej sytuacji nie dostrzegłem i nie przychodzi mi do głowy żadne takie potencjalne zagrożenie :) MUsiałoby być to coś co by się odnosiło do naszej aktualnej punktacji w czasie gry, a wszystkie cele i bonusy rozpatruje się i tak dopiero na koniec gry. Wystarczy komnaty podziemne obskoczyć na początku punktowania końcowego :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: kwiatosz »

Z tego co pamiętam (ale grałem z rok temu), to piwnice punktowały coraz lepiej, więc punktowane w trakcie dadzą mniej punktów niż punktowane na koniec (coś było, że za co drugą tylko, no nie pamiętam szczegółów...).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

W sumie dobrze byłoby zapytać samego autora dlaczego to punktowanie zaprojektował tak a nie inaczej.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mbork »

Bea pisze:
Jelithe pisze:
Według instrukcji punkty dodatkowe za komnatę podziemną dodaje się w momencie jej wybudowania, a potem na bieżąco przy budowie punktujących komnat. Str. 5 instrukcji. Jednak nie zmienia to faktu, że punktowo na to samo wyjdzie jak się policzy punkty za piwnice na koniec gry. Jedynie utrudnia się tym przeciwnikom śledzenie, ile ma się punktów w danym momencie, a za piwnice można się nieźle doładować.
A jak się okaże, że są jakieś szczególne przypadki, że nie wychodzi na to samo? Choćby problem dodatkowego punktowania po zamknięciu komnaty? Ja bym tam była ostrożna w zmianie zasad. Może jednak autor celowo zrobił punktowanie w trakcie gry a nie na końcu. Gdyby to było takie oczywiste, że łatwiej jest punktować na końcu, to czemu autor na to nie wpadł?
Bea, chyba sobie wydrukuję Twój post i będę pokazywał studentom na I roku, żeby ich przekonać, do czego potrzebna jest matematyka i koncepcja dowodu formalnego. Lepiej bym tego nie ujął.

A inna sprawa, że (a) autor mógł na to nie wpaść, ale (b) mógł na to wpaść, ale nie chciał tak zrobić z jakichś innych powodów, lub też (c) w pierwotnej wersji zasad było inaczej, potem coś zmienił, ale nie zauważył, że teraz na jedno wychodzi. (Oczywiście, mogło też być tak, że (d) to jednak nie wychodzi na jedno.)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mig »

kwiatosz pisze:Z tego co pamiętam (ale grałem z rok temu), to piwnice punktowały coraz lepiej, więc punktowane w trakcie dadzą mniej punktów niż punktowane na koniec (coś było, że za co drugą tylko, no nie pamiętam szczegółów...).
Nie, no...
Zgodnie z instrukcją:
strona 4, Budowa komnaty-punktowanie
"sprawdź czy otrzymujesz punkty z komnat podziemnych za nowo wybudowany kafelek (czy jest on określonego typu)"

strona 5, Komnaty podziemne
"Wszystkie komnaty podziemne posiadają w środku ikonę "każdy twój". Gdy wybudujesz taki kafelek, dostajesz punkty za każdą komnatę oznaczonego na ikonie typu, którą posiadasz w zamku. Gdy ikona mówi o punktach za komnaty podziemne, policz je włączając tą, którą właśnie wybudowałeś. Punkty dostaniesz także w dalszej części gry, gdy wybudujesz komnatę oznaczoną na ikonie komnaty podziemnej."

Więc z punktu widzenia tego ile punktów dają nam komnaty podziemne nie ma znaczenia czy będziemy je punktować każdorazowo po dostawianiu innej komnaty (pasującej), czyli zwykle kilka/kilkanaście razy w czasie gry i z koniecznością sprawdzania dodatkowej rzeczy przy ich punktowaniu, czy na sam koniec gry, kiedy i tak będziemy na potrzeby określenia realizacji celów i bonusów cały zamek podliczać...
Imho to tylko kwestia wygody jest (i tego, że trudniej jest oszacować ile punktów z tych komnat zdobędzie przeciwnik). Nie widzę żadnego zagrożenia wypaczenia wyniku...

To, o czym Kwiatoszu piszesz, to pewnie nawiązanie do zasady, żeby za zamknięcie 2,4,6 itd komnaty podziemnej dostaje się bonus z tej komnaty do wykorzystania. Więc trzeba pilnować ile już ich zbudowaliśmy (te bonusy przyznawane są w trakcie gry)...
Ostatnio zmieniony 24 paź 2015, 12:29 przez mig, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: kwiatosz »

Wydaje mi się, że grając to kiedyś nie dostawaliśmy dodatkowych punktów za komnatę za później dołożone pokoje. Ale może być też tak, że źle pamiętam po prostu. To już nie mieszam :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
BIgBadWolf
Posty: 154
Rejestracja: 29 paź 2014, 23:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: BIgBadWolf »

Czy przegapiłem gdzieś ten problem ze karty rozmairu 250 z dodatku maja z przodu w górnym prawym napis mały 250 ( bo taki maja rozmiar) a rewers napis we jest 450?
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: TTR_1983 »

BIgBadWolf pisze:Czy przegapiłem gdzieś ten problem ze karty rozmairu 250 z dodatku maja z przodu w górnym prawym napis mały 250 ( bo taki maja rozmiar) a rewers napis we jest 450?
LOL :mrgreen:
Nie da się ukryć, że sporo Ci umknęło :mrgreen:
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mauserem »

BIgBadWolf pisze:Czy przegapiłem gdzieś ten problem ze karty rozmairu 250 z dodatku maja z przodu w górnym prawym napis mały 250 ( bo taki maja rozmiar) a rewers napis we jest 450?
chyba umknęło ci jakieś kilka miesięcy "flejmu" na forum :)
prawdopodobnie przegapiłeś też list od planszóweczki w pudełku i niezauważyłeś dodatkowej wypraski z kafelkami do podmiany.


Tapnięte z Ciapciaka, albo odwrotnie?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: wirusman »

Podziemne stajnie, to jest kafelek z dodatku, czy z podstawki?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

Z dodatku. Pomieszczenia stajni znajdują się w zamku Krzyżtopór niedaleko Kielc. Gorąco zachęcam do zwiedzenia, to niesamowita ruina!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: wirusman »

Dzięki bo chyba jednego kafelka mi brakuje, muszę jeszcze policzyć.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1408 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leser »

mauserem pisze: prawdopodobnie przegapiłeś też list od planszóweczki w pudełku
Ja natomiast żadnego listu od planszóweczki nie dostałem. Jakaś dobra dusza mogłaby napisać, co zrobić z dodatkowymi kaflami? Funkcja dodatku jest oczywista, wymiana kafli z błędnymi rewersami też. Taki jednak stół bilardowy wydaje się identyczny jak w pudełku. Co zrobić z dołączoną naklejką?
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

Leser pisze:Ja natomiast żadnego listu od planszóweczki nie dostałem. Jakaś dobra dusza mogłaby napisać, co zrobić z dodatkowymi kaflami? Funkcja dodatku jest oczywista, wymiana kafli z błędnymi rewersami też. Taki jednak stół bilardowy wydaje się identyczny jak w pudełku. Co zrobić z dołączoną naklejką?
Planszóweczka w osobie Michała Matłosza:
1. niezmiernie dziękuje za wsparcie zbiórki,
2. informuje, że kafelki rozmiaru 250 należy znaleźć na wyprasce (są umieszczone w lewym górnym rogu każdego arkusza, zaś info o metrażu na awersie znajduje się w prawym górnym rogu), następnie wypstryknąć i odłożyć. Dlaczego? Ano dlatego że część ma nieprawidłowo wydrukowane rewersy - możesz z nimi zrobić, co chcesz, ja je sobie zachowałem. W miejsce fabrycznych dwieściepięćdziesiątek należy wstawić kafelki 250 z woreczka (poznasz je po tym, że wszystkie mają poprawne rewersy, które dodatkowo są lekko pofałdowane ;) ),
3. nakazuje znaleźć kafelek Oratorium, a następnie naklejkę z zamkiem i cyfrą 4 każe nakleić na ikonie w lewym górnym rogu kafelka (naklejka ma przykryć ikonę zamku z cyfrą 1). Drugą naklejkę z zamkiem i cyfrą -1 naklej na środku tak, by przysłoniła ikonę z zamkiem i cyfrą 1,
4. poleca nakleić 2 naklejki na klocek Mistrza Budowniczego,
5. radzi pooglądać dokładnie wszystkie kafelki podziwiając dzieło ilustratorki,
6. oferuje kod zniżkowy -15% do sklepu Planszóweczki (w tej sprawie napisz maila na adres biuro@planszoweczka.pl, bo każdy wspierający ma inny kod). Rabat jest jednorazowy, ważny do końca roku i działa tylko z e-mailem, który podawałeś na Wspieram.to.
7. rekomenduje odwiedziny na fanpage'u FB i YT.

Prosz.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

W sobotni wieczór rozegraliśmy rodzinnie partię zapoznawczą w cztery osoby. Bardzo miłe wrażenia. Sporo rzeczy do ogarnięcia, ale wszyscy dawali radę i rozgrywka toczyła się raczej wartko (instrukcję wcześniej znałem tylko ja). Co do czytelności kafelków: nie było z tym problemów, choć część grających używa okularów. Oczywiście wymagane jest dobre oświetlenie stołu, ale po większym ograniu wszystko zapewne rozpoznaje się na pierwszy rzut oka. Parę razy błędnie identyfikowaliśmy rodzaj komnaty, bo bardziej rzucają się w oczy duże symbole na środku kafelka niż te małe w lewym dolnym rogu. Na szczęście konkurencja czuwała. ;)

W kwestii taktyk i strategii za wcześnie się wypowiadać. Każdy dłubał po swojemu, ale z dużą przyjemnością. :) Najgorzej wypadłem ja z marnymi siedemdziesięcioma kilkoma punktami. Zwyciężczyni osiągnęła 102 punkty, zdobywczyni drugiego miejsca 101, czyli walka okazała się bardzo wyrównana. Być może coś gdzieś źle policzyliśmy, ale i tak zabawa była super.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Gabriel »

Ta gra od początku mnie zadziwia. Po prostu kafelki, tona pustego miejsca w pudle, "świeży" temat budowania zamków. Ale utrzymywane w jakiś sposób na hotness BGG, tysiące posiadaczy, a potem hype w Polsce. Czytam opis, jak grać i zastanawiam się: DLACZEGÓŻ TO. ;)
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: akahoshi »

Mam takie samo wrażenie i... kurde, ciągnie mnie do tej gry.

Jak ona chodzi w mniejszym gronie, w sensie 1 i 2 osobowym?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4043
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: AkitaInu »

My gramy głównie na 2 osoby, gra się bardzo fajnie, nawet więcej można zaplanować :)

Poza tym gra jest niesamowicie przyjemna w graniu, a to się rzadko zdarza. Z mojej strony naprawde polecam :)
Stan
Posty: 73
Rejestracja: 21 lis 2013, 23:10

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Stan »

2 osobowa rozgrywka wciaz przede mną, a jednoosobowa jest bardzo ciekawa i dla mnie dosc wymagająca tzn nie osiagam szybko najwyzszych mozliwych wynikow :)
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Scott »

A ja właśnie dostałem swój egzemplarz Zamków i aż szkoda było go otwierać :D Ale po otworzeniu powiedziałem do siebie: "jakie to wszystko małe!" ale po chwili ustąpiło miejsca "faktycznie pięknie te kafelki wyglądają!"

Jutro pierwsza próbna gra solo, by poznać zasady. Dziś pewnie mnie czeka wyciskanie i przeglądanie komponentów <3
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

Scott pisze:Ale po otworzeniu powiedziałem do siebie: "jakie to wszystko małe!" ale po chwili ustąpiło miejsca "faktycznie pięknie te kafelki wyglądają!"
Heh, owszem, miałem podobne wrażenie. "Małe". Ale gdy pooglądałem wszystko, to stwierdziłem, że większy rozmiar kafelków wymagałby gigantycznego stołu albo grania na podłodze. :D
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Szkoda, że niektóre szczegóły są przysłonięte ikonami lub bardzo małe. Np. "Komnata Kolejowa" - znajduje się na niej makieta kolejki elektrycznej, ale jest tak zasłonięta, że nie wiele widać. A "Toaleta Ulricha" - rozbawiły mnie liście do podcierania.
Iesthir
Posty: 286
Rejestracja: 18 lut 2015, 10:33

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Iesthir »

Leszy2 pisze:Szkoda, że niektóre szczegóły są przysłonięte ikonami lub bardzo małe. Np. "Komnata Kolejowa" - znajduje się na niej makieta kolejki elektrycznej, ale jest tak zasłonięta, że nie wiele widać. A "Toaleta Ulricha" - rozbawiły mnie liście do podcierania.
No właśnie wielka szkoda :( Ilustracje są przepiękne, ale często bardzo słabo widoczne. Gdyby kafle były większe, na pewno było by lepiej, ale niestety są miniaturowe i przez to grafiki dużo tracą z detali.

Propozycja na cel dodatkowy przy zbiórce na dodatek: Artbook/plakat z ilustracjami z podstawki i dodatku.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Lothrain »

W 5. rocznicę zrobią wersję Deluxe z dwukrotnie większymi kafelkami :)
Iesthir
Posty: 286
Rejestracja: 18 lut 2015, 10:33

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Iesthir »

Lothrain pisze:W 5. rocznicę zrobią wersję Deluxe z dwukrotnie większymi kafelkami :)
Kupiłbym :D

A tak serio, to wielkość kafli to chyba mój największy zawód jeśli chodzi o Zamki. Wiem, że to nie wina Plansżóweczki, bo musieli pracować z tym co Bezier im zostawił, ale kurde szkoda grafik :(
ODPOWIEDZ