Innovation / Innowacje (Carl Chudyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Perpetka »

Mam takie pytanko, udaje Wam się dominować dziedziny? Rozsunięte stosy, 3 każdego, 12 zegarków czy wszystko 8+ się zdarzało, ale ukryć/dodać do wpływu 6 kart w jednej rundzie wydaje mi się nieosiągalne...
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1917
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 150 times
Been thanked: 174 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: tomuch »

Perpetka pisze:ukryć/dodać do wpływu 6 kart w jednej rundzie wydaje mi się nieosiągalne...
Wcale nie jest tak trudno to zrobić. Wystarczy, że dwa razy przeprowadzi się akcję, którą ukrywa się 3 karty. W sumie 6. U nas się zdarza.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Rafal_Kruczek »

Perpetka pisze:Mam takie pytanko, udaje Wam się dominować dziedziny? Rozsunięte stosy, 3 każdego, 12 zegarków czy wszystko 8+ się zdarzało, ale ukryć/dodać do wpływu 6 kart w jednej rundzie wydaje mi się nieosiągalne...
Bardzo czesto ta dominacja jest zdobywana poprzez zagranie 4 kart z zamkami z dogmy Kamieniarstwa.
Przypominam ze to jest 6 na turę, nie na akcję. Wiec czasami trezba zagrac 2 akcje pod rzad.
Pewniaki to:
Reformacja na 6 liściach 2 razy.
Industarializacja na 6 fabrykach 2 razy
Perspektywa - 12 zarówek i 7 kart , lub 6 zarowek i osiem kart w 2 akcjach.
Oswietlenie - za 2 akcje i 6 kart z reki.
Przedmiescia -akcja za 6 kart
Sytuacyjnie też można zdobyć za pomocą:
Metalworking/metalurgia? - przy odrobinie szcześćia LUB jesli ustawisz sobie talie zwracajac karty w poprzedniej akcji :)
Puszki tez mogą zgarnąć 3 lub 4 karty w jednej akcji. Tutaj nie jest losowa ale bardzo sytuacyjnie - ale strarta 6 kart to jest dewastacja dla stołu.
Ostatnio zmieniony 10 sie 2014, 08:52 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Rafal_Kruczek »

macike pisze:
Fuser pisze:polecam słownik
Spoiler:
Genialne! Najlepszy argument przeciw "narzekaczom" na losowość w Innowacjach. Toż ta gra z definicji nie ma wielkiej losowości.
Dzięki. :mrgreen:
Bardzo ciekawy wykład Richarda Garfielda o losowosci w grze. Polecam całośc filmiku (poza pytaniami publiczności na końcu)
https://www.youtube.com/watch?v=av5Hf7uOu-o#t=17m30s
Link wycelowany na wzmiankę o Innowacjach.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Don Simon »

Zagralem 1 partie 3-osobowa.

Wielkie rozczarowanie. Klimatu zero, chaos (wiadomo, ze na poczatku bez znajomosci kart jest gorzej), przy bardziej ambitnej grze koniecznosc ogarniania sytuacji u przeciwnikow zwalnia tempo...

Nie podobalo mi sie...
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: kamilpr »

Gdzie mozna kupic ta gre? Nie moge znalesc w internecie
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: adikom5777 »

Skończył się nakład polskiej edycji, w tej chwili dostępna jest tylko wersja angielska.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: romeck »

Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: tassman »

1.
Raltay pisze:Wie ktoś co z polską wersją pierwszego dodatku? Lacerta ma zamiar w ogóle go wydać?
Właśnie na stronie Lacerty napisali że sierpień/wrzesień

2. Co do tego chaosu to zaopatrzcie się w jakieś tory do liczenia wpływów. Naprawdę pomaga jak widać kto ile tego ma.

3. Jeżeli ktoś chce spróbować polecam
http://www.polpoul.com/innovation/en_US
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: GrzeL »

W polskiej instrukcji (do dodatku Echa przeszłości) za europejską (a właściwie poza północnoamerykańską) jest błąd w zasadach.
Nie musimy, lecz możemy aktywować dogmaty z zagranej karty projektu.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: tassman »

GrzeL pisze:W polskiej instrukcji (do dodatku Echa przeszłości) za europejską (a właściwie poza północnoamerykańską) jest błąd w zasadach.
Nie musimy, lecz możemy aktywować dogmaty z zagranej karty projektu.
O... o... o... też się nad tym zastanawiałem
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Rafal_Kruczek »

tassman pisze:
GrzeL pisze:W polskiej instrukcji (do dodatku Echa przeszłości) za europejską (a właściwie poza północnoamerykańską) jest błąd w zasadach.
Nie musimy, lecz możemy aktywować dogmaty z zagranej karty projektu.
O... o... o... też się nad tym zastanawiałem
Na kartach też jest dużo niedociagnięć...
TTR_1983
Posty: 3937
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: TTR_1983 »

możesz podać jakieś przykłady?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Rafal_Kruczek »

mulek18 pisze:możesz podać jakieś przykłady?
Przejrzałem karty - (nie sprawdzałem ich wszsystkich dokładnie) ale z rzeczy którze rzuciły się w oczy Parasolka , Szczoteczka do zebów i Serwer Społecznościowy - różnią sie od wersji Asmadi. Jak znajde czas to przejrze je wszystkie.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: GrzeL »

Rafal_Kruczek pisze:
mulek18 pisze:możesz podać jakieś przykłady?
Przejrzałem karty - (nie sprawdzałem ich wszsystkich dokładnie) ale z rzeczy którze rzuciły się w oczy Parasolka , Szczoteczka do zebów i Serwer Społecznościowy - różnią sie od wersji Asmadi. Jak znajde czas to przejrze je wszystkie.
Jakie błędy są na kartach Szczoteczki do zębów (2) i Parasolki (1), bo nie znalazłem?
Swoja drogą to na Szczoteczce do zębów w wersji Asmadi jest błąd, który został poprawiony w erracie.

Znalazłem następujące błędy (różnice z oryginalnym wydaniem Asmadi):
Tradycja (karta dziedziny):
oświeceniu (5) > oświeceniu (6)

Morfina (6)
którą zwróciłeś > spośród zwróconych
o ile jakąś zwróciłeś > o ile jakaś została zwrócona

Szrapnel (6) i Sztuczna szczęka (6)
Jest zapis o dwóch aktywnych kartach, a zgodnie z instrukcją (s. 2) tylko jedna wierzchnia karta jest karą aktywną, więc powinno być aktywną kartę i leżącą pod nią albo dwie wierzchnie karty.

Karabin maszynowy (7)
Zwróć swoją kartę aktywną, inną niż czerwona. > Zwróć wszystkie karty aktywne poza czerwoną.

Laser (9)
Nie jest to błąd, ale zapis nie jest do końca precyzyjny: Zwróć karty wszystkich epok, które nie zostały jeszcze zdominowane. > Zwróć karty wszystkich epok, czekających na zdominowanie.

Sudoku (10)
Aktywuj dogmat współpracy > Aktywuj każdy dogmat współpracy

Serwis społecznościowy (10)
Jeśli produkujesz łącznie mniej zasobów > Jeśli produkujesz mniej każdego z następujących zasobów

Kamera wideo (10)
Zagraj [9] z ręki. > Zagraj wszystkie [9] z ręki.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Andy »

Zastanawiałem się nad kupnem dodatku, ale skoro tak, to poczekam na wydanie drugie poprawione.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1538
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Furan »

Ale może to nie są błędy, tylko zmiany w edycji Iello?
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: GrzeL »

Andy pisze:Zastanawiałem się nad kupnem dodatku, ale skoro tak, to poczekam na wydanie drugie poprawione.
Dodatek warto kupić, bo ubogaca grę. W podstawce też są błędy, a nawet w wydaniu Asmadi są.
Furan pisze:Ale może to nie są błędy, tylko zmiany w edycji Iello?
Do których nie przyznaje się autor.
http://www.boardgamegeek.com/thread/143 ... lo-version
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: 8janek8 »

Andy, dobrze wiesz że to podejście uniemożliwi dodruk, czy wydanie kolejnego.
A propos: czy Iello wspominało coś o wydaniu drugiego dodatku? Bez tego chyba nie ma cienia szans na polską edycje.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: rastula »

to może jakaś lista błędów ...bo samo stwierdzenie że są, jest mało pomocne :)...proszę
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: GrzeL »

rastula pisze:to może jakaś lista błędów ...bo samo stwierdzenie że są, jest mało pomocne :)...proszę
Daleko nie trzeba szukać, bo na 5 stronie tego wątku.

Natomiast poprawki do oryginalnej wersji są na BGG do dodatku i podstawki.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Andy »

GrzeL pisze:
Andy pisze:Zastanawiałem się nad kupnem dodatku, ale skoro tak, to poczekam na wydanie drugie poprawione.
Dodatek warto kupić, bo ubogaca grę.
Warto będzie kupić, gdy nie będzie miał tylu błędów.
I błagam: tylko nie "ubogaca"! :roll:
8janek8 pisze:Andy, dobrze wiesz że to podejście uniemożliwi dodruk, czy wydanie kolejnego.
Wiem. Cóż zatem proponujesz? Żebym teraz kupił wadliwy produkt, a potem jeszcze raz wydanie poprawione? Nie wątpię, że to bardzo ucieszyłoby wydawcę, ale mnie raczej nie odpowiada.

Zapewniam, że wyobrażam sobie życie bez dodatku do Innowacji! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: 8janek8 »

Poczekajmy na jakieś sprostowanie od Lacerty - to również leży w ich interesie.

EDIT: Otrzymałem informację, że w trakcie polskiego tłumaczenia, treść niektórych kart była konstultowana z autorem gry. Mają sprawdzić uwagi, które pojawiły się tutaj. Jak się czegoś dowiem, dam znać. Chyba że Lacerta zrobi to sama.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2015, 16:10 przez 8janek8, łącznie zmieniany 1 raz.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Rafal_Kruczek »

Andy pisze:Zastanawiałem się nad kupnem dodatku, ale skoro tak, to poczekam na wydanie drugie poprawione.
Jak już pisałem na BGG ten błąd z tłumaczeniem Social Networking nie wpłynie na rozgrywkę zbytnio. Karty z talii 10 z dodatków wychodzą BARDZO rzadko do gry. A błąd w tłumaczeniu trochę polepsza efekt, który jest bardzo trudny do uzyskania w oryginale - prawie niemożliwy przy grze na więcej niż na 2 osoby.
Poczekaj na recenzję, żeby poznać moje uzasadnienie. (Ale biorąc po uwagę moją aktywność w temacie nie będzie dużym spoilerem moja opinia
Spoiler:
No realistycznie rzecz biorąc drugiego wydania Ech bym się nie spodziewał (zbyt szybko) - klika lat trwało zanim się sprzedało wystarczająco dużo podstawki opłacało się wydawać dodatek. Mało która gra ma teraz dodruki , a dodruki dodatków to rzeczywiście rzadkość.
Jeżeli chcesz mieć najbardziej oryginalne i aktualne wydanie poczekaj chwilkę - za kilka(naście) miesięcy będzie edycja Innovation Deluxe - trzecia edycja Amerykańska z Asmadi z zupełnie zmieniona grafiką i czterema dodatkami naraz.
Ale polska edycja jest już teraz - dostępna i przystępna.
rastula pisze:to może jakaś lista błędów ...bo samo stwierdzenie że są, jest mało pomocne :)...proszę
Jest dostepna lista kart wersji online (http://innovation.isotropic.org/cardz) która jest dość poprawna (tylko Rommel jest zmianiony w tej implementacji i Puzzle Cube ma bład.).
I można porównać karty w razie wystąpienia wątpliwości. Co do listy to:
1. Jest kilka dużych błędów i innych odstępstw od wersji Asmadi. I nie chce mi się dochodzić, z czyjej winy, doszło do tego.
Z drugiej strony wiadomo że przy okazji Innovation Deluxe klika kart ma czekać rebalans - wiec idealnej zgodności miedzy wersjami nie było i nie będzie. Ale nie wiem czy jest potrzebne komukolwiek , poza osobami które graja w różne wersję.
2. Jest klika sytuacji gdzie sformułowanie polskiego tłumaczenia otwiera pole do dyskusji.
3. I jest klika momentów gdzie sformułowanie polskiej wersji jest bardzo niezręczne lub/i niepotrzebnie skomplikowane. Albo po prostu ja czepiam się, bo mi się nie podoba ;)
4. I jest jedna karta, którą sam nie wiem czy dało się dobrze sformułować w którejkolwiek wersji.

Tak więc jaki cel miała by mieć taka lista?
a.d. 1. Czy naprawdę kogoś obchodzi że Feudalizm z podstawki , zabraną kartę transferuje do wpływu zamiast na rękę? Ręką o góry ile osób to zauważyło? Ja dopiero gdy podczas gry z kolegą w polską wersję zwróciłem mu uwagę że powinien wziąć kartę na rękę. Ale pokazał mi kartę i rzeczywiście jak byk było napisane "do wpływu". I dopiero wtedy zrobiłem pełną konfrontację pomiędzy podstawkami.
Jeśli naprawdę to robi taką różnice....

KARTA JEST => powinno być ( ja sprawdzałem z wersja Ech z Asmadi)
Spoiler:
a.d. 2. Zajrzyj do powyższej listy na isotropic żeby rozstrzygnąć spory. Najgorsze moim zdaniem są
Spoiler:

a.d. 3
Na ponad połowie kart - "pole premii wpływu" =>"premia" lub "bonus". Może przesada ale moim zdaniem zasada KISS (https://pl.wikipedia.org/wiki/KISS_(reguła)) w Innowacjach sie sprawdza, Jest ponad 200 różnych kart do przeczytania i przesadna rozwlekłość zabija tempo gry.
Spoiler:
a.d. 4
Karta Telewizja i zrozumienie jej zasługuje na oddzielny wpis - muszę sprawdzić czy juz o tym było pisane na forum.

Podsumowując żaden z tych błędów nie psuje kompletnie dodatku. A największy błąd da naprawić się w sposób bardzo prosty. Grac, że aktywacja zagranego projektu jest opcjonalna.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2015, 16:38 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Rafal_Kruczek »

Andy pisze: Wiem. Cóż zatem proponujesz? Żebym teraz kupił wadliwy produkt, a potem jeszcze raz wydanie poprawione? Nie wątpię, że to bardzo ucieszyłoby wydawcę, ale mnie raczej nie odpowiada.

Zapewniam, że wyobrażam sobie życie bez dodatku do Innowacji! :)
Ja też sobie wyobrażam i byłoby to życie trochę smutniejsze :(
Ja tam kupiłem, już Innovation od Asmadi , Echoes od Asmadi, Figures od Asmadi, Innovation od IELLO( wymieniłem po zakupie polskiej wersji), Innowacje od Lacerty. I Echa pewnie też bym natychmiast kupił, ale dostałem. I mam też zapasowe talie od Asmadi do podstawki i Ech.
I zasadniczo takiej wady jak błąd drukarski w podstawce Innowacji, gdzie połowa kart miała źle wydrukowane ikonki zamków, Echa nie mają. A wszelkie niedoróbki w podstawce poprawiłem z swoim egzemplarzu na kartach i pewnei tak samo zrobie z Echami.
ODPOWIEDZ