Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: evenstar »

Niejednokrotnie przeglądając sklepy z grami planszowymi natykam się na gry, które może i są dobre mechanicznie, ale mają taką tematyke, że zupełnie nie mam ochoty po nie sięgnąć. Bo jest albo nudna albo głupia. Przykładowo: Bora Bora, Fresco, Pupile podziemi, Patchwork. Czy naprawde nie można już wymyślić czegoś ciekawszego :?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4133
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 312 times
Been thanked: 343 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: tomb »

To tak, jak z wieloma postami na tym forum, nie sądzisz?
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: windziarz44 »

evenstar pisze:Niejednokrotnie przeglądając sklepy z grami planszowymi natykam się na gry, które może i są dobre mechanicznie, ale mają taką tematyke, że zupełnie nie mam ochoty po nie sięgnąć. Bo jest albo nudna albo głupia. Przykładowo: Bora Bora, Fresco, Pupile podziemi, Patchwork. Czy naprawde nie można już wymyślić czegoś ciekawszego :?
Patchwork? Pupile podziemi? Jestem w szoku :shock:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 885 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: BartP »

Na mnie odpychająco działa głównie sztafaż, w szczególności jakieś kupione IP. Nie zagram raczej w żadną z gier o Gwiezdnych Wojnach, w świecie Star Treka, Firefly'a czy innych takich, bo nie lubię tych filmów czy seriali. Co ciekawe, na inne osoby te tematy działają przyciągająco. A że głównie są to gry typu amerykańskiego, to niedużo tracę ;].
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: NTomasz »

BartP pisze:Na mnie odpychająco działa głównie sztafaż, w szczególności jakieś kupione IP. Nie zagram raczej w żadną z gier o Gwiezdnych Wojnach, w świecie Star Treka, Firefly'a czy innych takich, bo nie lubię tych filmów czy seriali. Co ciekawe, na inne osoby te tematy działają przyciągająco. A że głównie są to gry typu amerykańskiego, to niedużo tracę ;].
niektóre IP działają jak magnes na mnie :) inne jak płachta na byka... w firefly nigdy raczej nie zagram... BS Galactica <- nie dość że gra słaba to jeszcze BSG. no bleeeeh!
nie lubię też tematyki wszelakich Cyberpunków...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: Trolliszcze »

Dla mnie temat nie ma zupełnie żadnego znaczenia. Lubię ładne gry, ale już po pierwszych 10 minutach partii interesuje mnie tylko mechanika, na wygląd, temat przestaję zwracać uwagę. Wyjątek: gry o tematyce historycznej. Bardzo żałuję, że powstaje tak mało gier historycznych (nie licząc, rzecz jasna, gier wojennych) i to chyba jeden z powodów, dla których cenię Martina Wallace'a. On nawet jak robi prostą grę o samolotach, to się przynajmniej stara, żeby te samoloty na kartach oddawały ducha epoki i ilustrowały rozwój lotnictwa.

Tak na marginesie, uważam, że temat Patchwork jest super.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: evenstar »

Mój kumpel po zagraniu w Agricole stwierdził, że w gumiakach chodzić nie będzie :P
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: Losiek »

Przyznaję, że Patchwork skutecznie mnie zniechęca swą tematyką tak samo jak zabawa w chłopa w Agricoli. O ile po Patchwork może sięgnę to na pewno nie zagram w Agricolę - nawet od działki mnie odrzuca :)
omam
Posty: 287
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: omam »

A u mnie odwrotnie, temat stanowi istotny wkład w podjęciu decyzji o wyborze gry. Mechanika jest bardzo ważna ale bez ciekawego, absorbującego tematu, czerpanie przyjemności z grania jest dla mnie wyzwaniem.
Wspomniana Agricola i wszelkiego rodzaju gry rolnicze są trafnym przykładem. Ciężko się zmotywować do gry o hodowli bydła, obsiewaniu pola itd.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: windziarz44 »

MisterC pisze:windziarz44 napisał(a):
Patchwork? Pupile podziemi? Jestem w szoku :shock:
Ależ dlaczego? Czy istnieje temat, który nie ma prawa się komuś nie podobać? Ja mam ogromny sentyment do Dungeon Keepera, więc w Pupilach nie widzę nic nieciekawego. Nie każdy musi tak mieć.
A Patchwork... mam trochę godzin wylatanych na maszynie do szycia, ale od użytego tematu już wolałbym oprawę suchą niczym w Abalone.
Może dlatego, że w Patchwork temat nie jest przyszyty na siłę :wink:
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: evenstar »

W sumie to Rebel swoim opisem mnie sam zniechęcił do Patchworka - "Wiele... o wiele za dużo elementów różnych materiałów i łatek leży w waszym warsztacie. To oznacza tylko jedno - pora z tego zrobić przepiękną kołdrę!" No sorry...Ciekawe kiedy ktoś wymyśli gre o łowieniu ryb :o
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: aplegat »

evenstar pisze:Niejednokrotnie przeglądając sklepy z grami planszowymi natykam się na gry, które może i są dobre mechanicznie, ale mają taką tematyke, że zupełnie nie mam ochoty po nie sięgnąć. Bo jest albo nudna albo głupia. Przykładowo: Bora Bora, Fresco, Pupile podziemi, Patchwork. Czy naprawde nie można już wymyślić czegoś ciekawszego :?
Pupile podziemi? :shock: Genialny, oryginalny temat.
BartP pisze:Na mnie odpychająco działa głównie sztafaż, w szczególności jakieś kupione IP. Nie zagram raczej w żadną z gier o Gwiezdnych Wojnach, w świecie Star Treka, Firefly'a czy innych takich, bo nie lubię tych filmów czy seriali. Co ciekawe, na inne osoby te tematy działają przyciągająco. A że głównie są to gry typu amerykańskiego, to niedużo tracę ;].
Popularna licencja częściej mnie zniechęca niż zachęca do zakupu, ale akurat w dobrą grę opartą o Firefly chętnie bym zagrał; Gale Force 9 robiąc z gry opartej o tę licencję dość typowy pick-up-and-deliver zgubiło moim zdaniem ducha tego świetnego serialu, gra była dla mnie pewnym rozczarowaniem po dobrym debiutanckim (i też przecież licencyjnym) Spartacusie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4133
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 312 times
Been thanked: 343 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: tomb »

Nigdy w życiu nie użyłem emotikonu, ale teraz chciałbym: czy jest gdzieś "załamałem ręce" albo "ręce opadają"?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: Alman »

evenstar pisze:W sumie to Rebel swoim opisem mnie sam zniechęcił do Patchworka - "Wiele... o wiele za dużo elementów różnych materiałów i łatek leży w waszym warsztacie. To oznacza tylko jedno - pora z tego zrobić przepiękną kołdrę!" No sorry...Ciekawe kiedy ktoś wymyśli gre o łowieniu ryb :o
Już wymyślił ;) Mare Balticum
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: aplegat »

tomb pisze:Nigdy w życiu nie użyłem emotikonu, ale teraz chciałbym: czy jest gdzieś "załamałem ręce" albo "ręce opadają"?
:?:
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: Gabriel »

Drako: mało epickie, nijakie. Młody smok i krasnale, niczym burek na łańcuchu i trzech młokosów idzie go pałować. Za grosz rozmachu.
Witchcraft: bo byli magowie faceci, a nie półnagie czarodziejki z dużymi biustami.

To jedyne przypadki, gdzie stwierdziłem, że gra może jest dobra, ale nie przetrawię otoczki. Tak w sumie lubię wszystko - dla wrażeń estetycznych głównie. Zamki, Aztekowie, Rzym, Sumeria etc.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: evenstar »

Gabriel pisze: Witchcraft: bo byli magowie faceci, a nie półnagie czarodziejki z dużymi biustami
Widocznie pomysłodawcy uznali, że przyciągną męską część graczy :wink:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: vojtas »

Wiele osób Prêt-à-porter zniechęciło swoją tematyką, a gra ponoć niezła (nie miałem okazji sprawdzić).
Mnie zniechęca nie tyle tematyka, ile przeciętna lub brzydka oprawa. Wiem, że to nierozsądne (mogą mi przejść koło nosa perełki), ale nic na to nie poradzę; jestem estetą. ;)

Pomysł na następny topic z cyklu: "Gry, które zniechęciły was swoją grafiką".
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: evenstar »

vojtas pisze:Wiele osób Prêt-à-porter zniechęciło swoją tematyką, a gra ponoć niezła (nie miałem okazji sprawdzić).
Mnie zniechęca nie tyle tematyka, ile przeciętna lub brzydka oprawa. Wiem, że to nierozsądne (mogą mi przejść koło nosa perełki), ale nic na to nie poradzę; jestem estetą. ;)

Pomysł na następny topic z cyklu: "Gry, które zniechęciły was swoją grafiką".
Zgadzam się grafika też może zniechęcić :twisted:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: Lothrain »

Mnie odrzuca od gier zbyt upolitycznionych, zwłaszcza dotykających historii współczesnej. Żaden Majdan, ani Coup z Putinem, ani Wałęsa biegający po planszy nie są w stanie przekonać mnie do siebie, choćby bardzo chcieli. Nie widzę w tym frajdy, może dlatego, że rzygam tymi tematami w robocie. Wyjątkiem są dobre gry od GMT, gdzie polityka mi nie przeszkadza. Ze względu na skrzywienie osobiste unikam gier, które biją mnie po oczach grafikami lub tematyką amerykańską. Chyba że można Amerykanom dowalić... Zagrać od biedy mogę, ale żadna gra o prohibicji, czy mafii nowojorskiej nie znajdzie się u mnie na półce. Skrzywienie jest tak silne, że mimo chęci nie mogę zagrać w zwykłą Pandemię, bo jedynie słuszna poprawność polityczna ilustracji od razu mnie zniechęca. Przed Ognistym Podmuchem broniłem się długo, ale czego się dla dzieci nie robi. Wiem, chore :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: vojtas »

Jak teraz wspomniałeś o Amerykanach, to przypomniało mi się, że średnio toleruję superbohaterów. :D Jedynym wyjątkiem jest Batman. Ale raczej bym nie odmówił partii, tylko dlatego że dotyka uniwersum Marvela/DC.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: Banan2 »

Lothrain pisze:Mnie odrzuca od gier zbyt upolitycznionych, zwłaszcza dotykających historii współczesnej. Żaden Majdan, ani Coup z Putinem, ani Wałęsa biegający po planszy nie są w stanie przekonać mnie do siebie, choćby bardzo chcieli. Nie widzę w tym frajdy, może dlatego, że rzygam tymi tematami w robocie. Wyjątkiem są dobre gry od GMT, gdzie polityka mi nie przeszkadza.
+1
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: SaszaPL »

A ja lubię jeśli mechanika jest zgrana z tematem. W rozgrywce miło jest czuć ten klimat... suchary mnie nie bawią, ale pograć czasem też pogram :)
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: schizofretka »

Podobnie, nie lubię gier wojennych z przyległościami od drugiej wojny w europie w górę, bo przypomina mi szambo, z którego ledwo udało nam się usta wysunąć. Nie przepadam za grami ekonomicznymi, bo kojażą mi się z pracą. To ja już wolę zarabiać prawdziwe pieniądze robiąc coś ciekawszego niż większość gier ekonomicznych ;)

No i nie wiem, jak wybitna by gra musiała być, bym znowu zaczął kupczyć diamentami/przyprawami/suknem w renesansie :lol:

Ale poza tym chyba nie spotkałem sie z grą (z nieoklepanym tematem), która by mnie trwale odepchnęła, jeśli tylko jest on dobrze zaimplementowany a mechanika trzyma w napięciu.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1543
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 189 times
Been thanked: 574 times

Re: Gry, które was zniechęciły swoją tematyką

Post autor: Ayaram »

Raczej odwrotnie. To ciekawa, dobra tematyka zachęca żeby czegoś spróbować nie patrząc na mechanikę itd. W drugą stronę, by jakąś grę skreślać przez tematykę to raczej nie.
ODPOWIEDZ