jaipur vs splendor

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

jaipur vs splendor

Post autor: pieczkins »

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zakup Jaipura. Po przeczytaniu jednak kilku tematów oraz opinii na boradgamegeeku zastanawiam się czy nie lepszy byłby jednak Splendor. Dodam, że nastawiam się na grę dwuosobową. Chciałbym poznać Wasze zdanie w temacie.
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: jaipur vs splendor

Post autor: cyberowca »

Jaipura możesz przetestować sobie na BGA, od siebie napiszę tylko że to bardzo dobra karcianka, o Splendorze się nie wypowiem bo nie grałem ale Jaipur mogę polecić z czystym sumieniem.
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: jaipur vs splendor

Post autor: evrard »

Na dwie osoby tylko Jaipur. Ewentualnie Sobek. Nieco słabsza gra niż Jaipur ale można grać do 4 osób. Obie można wypróbować na Board Game Arena.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: jaipur vs splendor

Post autor: KubaP »

Szczerze mówiąc to wybór Zofii. Obie gry są świetne, obie na pewien sposób podobne, Jaipur tylko dwuosobowy, Splendor doskonale się skaluje. W Jaipurze musisz pamiętać wynik przeciwnika, w Splendorze jest widoczny. Gdybym MUSIAŁ wybierać, to bym wskazał Splendor, ale oblałbym się przy tym rumieńcem. Na szczęście oba tytuły nie są zbyt drogie i może uda Ci się oba zdobyć do kolekcji.
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: jaipur vs splendor

Post autor: ahrian »

ja z kolei gdybym miał wybierać, to wybrałbym Jaipur. Splendor nie podszedł mi zupełnie, mimo kilku podobieństw. Jaipur spodobał mi się od razu - trochę strategii, trochę szczęścia, korzystanie z dogodnych okazji. w Splendor grałem dwa razy i więcej nie chcę. jakiś taki przekombinowany dla mnie jest, mimo, że to gra o prostych zasadach. ale o gustach się nie dyskutuje ;]
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: jaipur vs splendor

Post autor: pieczkins »

W sumie zakładając temat nie spodziewałem się, że dylemat zniknie. Dzięki za opinie. Ponieważ rzekomo pierwsza decyzja najtrafniejsza, to skończy się myślę na Jaipurze.
WolekMKB
Posty: 128
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:10

Re: jaipur vs splendor

Post autor: WolekMKB »

dokładnie...jaipur mi spasował do splendora nie umiem się przekonać...mam obie
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: jaipur vs splendor

Post autor: mig »

KubaP pisze:Szczerze mówiąc to wybór Zofii. Obie gry są świetne, obie na pewien sposób podobne, Jaipur tylko dwuosobowy, Splendor doskonale się skaluje. W Jaipurze musisz pamiętać wynik przeciwnika, w Splendorze jest widoczny. Gdybym MUSIAŁ wybierać, to bym wskazał Splendor, ale oblałbym się przy tym rumieńcem. Na szczęście oba tytuły nie są zbyt drogie i może uda Ci się oba zdobyć do kolekcji.
+1 Obie świetne. Obie dobrze chodzące na dwie osoby. Obie mają dość proste zasady i możliwość pokombinowania w trakcie gry. Splendor jest bardziej uniwersalny (i dobrze skalujący się) więc chyba o pół karty będzie przed Jaipurem.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: jaipur vs splendor

Post autor: berni »

Potwierdzam, że obie bardzo dobre. Ostatnio z lekkim wskazaniem na Splendor. Splendor jest na pewno krótszy. Jaipur jest rozgrywany do dwóch zwycięstw, czyli maksymalnie 3 rozdania i po każdym rozdaniu wszystko zaczynamy od nowa, co może powodować uczucie "nie no, miałem już tyle żetonów i muszę je oddać i zaczynać od zera?"

EDIT: w Splendor grałem tylko dwuosobowo, więc nie wiem ile trwa na więcej graczy. No, ale to też plus, że jest opcja większej liczby graczy ;]
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaipur vs splendor

Post autor: gaciak »

O Splendorze mogę powiedzieć, iż w 2 i 3 osoby grało się bardzo dobrze, jedna partia ok 30 - 40 minut, troszkę główkowania i kombinowania. Fajne żetony, a'la pokerowe. Aczkolwiek jak dla mnie klimat zerowy, co powoduje, że gry bym nie zakupiła sama dla siebie.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: jaipur vs splendor

Post autor: Rune »

Trudny wybór i chyba nikt w nim tak do końca nie pomoże. Najlepiej byłoby zagrać w obydwa tytuły przed zakupem. Zarówno Jaipur i Splendor, to bardzo dobra jakość wydania i oprawy graficznej. Pomimo tego jeden i drugi tytuł to suchar i nawet klimatyczna wypraska w Jaipur nie pomaga. Aczkolwiek w Jaipur można jeszcze jakoś tam poudawać, że sprzedaje się skóry i inne surowce. W Splendorze już w trakcie pierwszej partii oprawa graficzna i otoczka fabularna traci na znaczeniu. Liczą się wyłącznie kolory. W trakcie samej rozgrywki moim zdaniem minimalnie lepiej się sprawdza Splendor. Niby mało możliwości ale dużo decyzji. Wydaję mi się, że w dwuosobowym składzie gra może być bardziej taktyczna i odrobinę mniej chaotyczna. W czteroosbowym składzie miałem wrażenie, że ważne jest aby kupować i bez znaczenia co. Jest coś na co Cię stać, to bierz. W Jaipur nie podoba mi się, to o czym pisze Berni, że gramy właściwie trzy, bądź dwie pojedyncze gry aby określić zwycięzcę. Warto mieć obie na swojej półce ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: jaipur vs splendor

Post autor: Bea »

Jaipur mnie szybko znudził, w Splendor grywam często i z każdym razem jest fajnie. Fa gra ma coś takiego w sobie, że lekko uzależnia, chce się zagrać jeszcze raz i jeszcze raz...
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: jaipur vs splendor

Post autor: idzi »

jak dla mnie Jaipur za możliwość zamienienia całego stosu kart towaru kartami wielbłądów co wkurza oponenta i zmusza go zmiany planu

natomiast splendor ma tylko jeden możliwość zabrania dobrej karty na turę. Nie wpływa to zbytnio na taktykę innej osoby
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: jaipur vs splendor

Post autor: idzi »

podejdź do sklepu Heks w Gdańsku maja obie gry wiec sam możesz sprawdzić
ODPOWIEDZ