Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Drakkainen »

Trolliszcze pisze:Dlatego tak ważne (najważniejsze) jest dociąganie kart. Tylko w ten sposób można zwiększyć swoje szanse na dotarcie do tych kart, które są naprawdę potrzebne.

Ale taka moja propozycja, dla tych, którym przeszkadza losowość: spróbujcie grać z draftowaniem kart frakcyjnych. Można np. zastosować do talii frakcyjnej tę samą zasadę, co do zwykłej, czyli: ciągniecie sobie trzy, wybieracie jedną. Pozostałe na discard, a potem, jak się talia skończy, tasujecie. O wiele łatwiej będzie wówczas przemielić talię w poszukiwaniu tego, co wam jest potrzebne. W sumie dziwię się, że takiego rozwiązania nie zaproponowano w instrukcji... No ale może był ku temu jakiś powód.
Dobrze napisane, to jest faktycznie rada dla osób którym przeszkadza losowość i w jakiś sposób tracą przez to zabawę.
Ja jednak bazując na (małym bądź co bądź) doświadczeniu z innych karcianek radziłbym takim graczom starać nauczyć się zarządzać tą losowością. Netrunner też jest "głupią losową grą" a jednak czołówka graczy na turniejach jest niezmienna, nie mówiąc już że tytuł Mistrza Polski trafił drugi raz w ręce tego samego gracza. W Osadnikach trzeba sobie zbudować dociąg, wiadomo że zdarzy się gra gdzie wszystko będzie szło źle, ale taką grę się po prostu przegrywa, ważne żeby obserwować swój trend w zdobywanej ilości punktów
100ch
Posty: 44
Rejestracja: 26 maja 2011, 14:41
Lokalizacja: Kraków

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: 100ch »

Trolliszcze pisze:spróbujcie grać z draftowaniem kart frakcyjnych
Trolliszcze- rzeczywiście bardzo dobry pomysł z draftem kart frakcyjnych- spróbujemy.

Ja na Rzymian się zawziąłem. Grając tą nacją właśnie sromotnie przegrałem rozgrywkę ze współgraczami, dla których była to druga partia (grali Japończykami i Barbarzyńcami). Wtedy postanowiłem, że będę Rzymian ogrywał do upadłego. Póki co najlepsze wyniki osiągałem gdy udawało mi się wystawić karty punktujące i dające złoto za budowę szarych lokacji (dostawca ?), rzymskie administracje (punkt lub złoto za zbudowanie rzymskich lokacji) oraz kwatery główne (punkt lub złoto za zbudowanie szarych lokacji). Rzymianie mają 12 szarych lokacji, więc ten zestaw ma potencjał. Swoją drogą 90 pkt nie przekroczyłem, nie mam się czym pochwalić :).

A Wy jakie macie "patenty" na granie Rzymianami?
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

Mnie dziwi że nie ma żadnej formy muligana i jak zaczniesz z samymi budynka pt akcja dostan pz za cos tam to jest mega rzezba..
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: okon »

pytanie z typu musze się upewnić

w pierwszej turze normalnie grana jest faza wypatrywania ?

czyli mamy 7 kart na starcie
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

Tak.
Nie ten temat.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: veljarek »

Zagrałem na narodowym dzisiaj i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem mechaniki gry.
Losowość kart robi swoje, ale rozgrywka bardzo przyjemna.
Gra daje dużo możliwości kombinowania chociaż udaje że jest prostą.
Klimat super :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

87 punktów solo barbarzyńcami, czyli poziom cesarza..
Specjalnie robiłem fotki co turę..
Da się więcej bo dociąg dostałem dopiero w 4 turze bodajże, ale frakcjami nastawionymi na interakcję gra się ciężej, bo nie ma co kraść, odrzucać i mamy ograniczony wybór tego co można plądrować. Do tego komputer rozwalił mi bodajże 5 budynków..
Obstawiam ok 100,110.
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: daaz »

Zgadzam sie z wosho ze jakaś forma mullingana by sie przydała. Wyraźnie czuć gorszy start i brak rozwoju gdy karty nie podejdą. Robi sie przepaść w rozwoju w stosunku do wspolgracza/y i trudno nadgonić.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Jelithe »

Takie są uroki tej gry. Karta albo podejdzie albo nie, a i tak starasz się wycisnąć, co tylko się da z tego, co masz :-) Ja w sobotę też pobiłam swój rekord Barbarzyńcami - 82 pkt. w rozgrywca 3 osobowej. Dużo frakcyjnej produkcji na początku i do 3 rundy aż trzy karty na punkty za plądrowanie!!
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: okon »

Rozegrałem kilka partii i jeśli chodzi o ogólne wrażenia to muszę powiedzieć że ta gra to dla mnie bomba .
Zasady gry są bardzo proste i da się je wytłumaczyć w parę chwil . Rozgrywka jest miodna i stawia przed graczem wiele możliwości . Musimy odpowiednio zarządzać surowcami i należycie je inwestować w celu zwiększania dociągu czy też produkcji większej liczby kolejnych surowców . Karty należy umieszczać odpowiednio w zależności od sytuacji na stole i liczby jej kopii w talii . Przykładowo jeżeli mamy 1 kopię karty frakcyjnej w talii to już dość mocno musimy rozważyć ewentualne użycie jej jako umowy , z drugiej zaś strony jeżeli ma nam świecić bezużyteczna na ręce przez tą i następną rundę to może faktycznie lepiej ją zagrać w tej formie .. ale zaraz przecież lepiej poczekać co wyłoży przeciwnik i może wpadnie z plądrowania surowiec niezbędny do jej zbudowania .. ale jak zagra tarcze .. może nie zagra bo nie ogarnie albo będzie chciał chronić inne cenniejsze karty ... ale ile może jeszcze ich grać ... a czy w ogóle warto stawiać tak wcześnie ten budynek itd . Uwielbiam takie " rozkminy " i uwielbiam czuć że moje decyzje mają wpływ na rozgrywkę i z każdą kolejną partią jestem stawiany przed innymi wyzwaniami . Polecam tę grę wszystkim i nie spotkałem jeszcze osoby która po rozgrywce powiedziała by że to słaba pozycja , wszyscy raczej zachwalają prostotę zasad lecz nie samej rozgrywki ( sytuacja jest lekko podobna do Le havre choć to trochę inny kaliber tam też posiadamy bardzo proste zasady przy niezwykle rozbudowanej i trudnej samej rozgrywce ) i bardzo ładne wykonanie .


Mam też jedno pytanie jeżeli by tak porównać Osadników do nowej ery to czy interakcja jest tam na podobnym poziomie ??
Zrezygnowałem z zakupu Nowej Ery właśnie z powodu braku interakcji. ( bo wydawało mi się że jej tam nie ma )
Ale po zapoznaniu z Osadnikami którzy podobno z NE czerpią znowu biorę tę grę na celownik jeżeli tylko interakcja jest na zbliżonym poziomie .
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

Mówiłem żeby kupować ;)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Coen »

Wosho pisze:87 punktów solo barbarzyńcami, czyli poziom cesarza..
Specjalnie robiłem fotki co turę..
Da się więcej bo dociąg dostałem dopiero w 4 turze bodajże, ale frakcjami nastawionymi na interakcję gra się ciężej, bo nie ma co kraść, odrzucać i mamy ograniczony wybór tego co można plądrować. Do tego komputer rozwalił mi bodajże 5 budynków..
Obstawiam ok 100,110.
Wosho, jestem ciekawy Twoich rozgrywek, bo takie zdobycze punktowe to dla mnie na razie kosmos :D
Da radę te kilka zdjęć gdzieś wrzucić? Z chęcią bym zobaczy jak to wyglądało, czy karty Ci dobrze podchodziły, czy ja może coś źle gram ;)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Cierń
Posty: 601
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Cierń »

okon pisze: Mam też jedno pytanie jeżeli by tak porównać Osadników do nowej ery to czy interakcja jest tam na podobnym poziomie ??
Zrezygnowałem z zakupu Nowej Ery właśnie z powodu braku interakcji. ( bo wydawało mi się że jej tam nie ma )
Ale po zapoznaniu z Osadnikami którzy podobno z NE czerpią znowu biorę tę grę na celownik jeżeli tylko interakcja jest na zbliżonym poziomie .
Wg. mnie nie jest podobna... Jest dużo większa:). Szczególnie jak gramy z wszystkimi dodatkami - podbieranie kart to norma, minimum 1-2 ataki na turę też, a tam nie ma bezpiecznych budynków jak frakcyjne z Osadników...
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2362
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: karawanken »

Naprawde super gra :) Wczoraj grałem solo po raz pierwszy Egiptem tak na luzie aby zobaczyć karty i podchodzi do mnie małżonka mówiąc, że w sumie to fajna gra i chętnie teraz ze mna zagra Szok i niedowierzanie, mało z krzesła nie spadłem Pierwsza gra w kolekcji która wywołała take zainteresowanie, że nie musiałem przekupić aby przyszła zagrać. :)
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

http://zapodaj.net/6123bb34c1a28.jpg.html
http://zapodaj.net/bc9c6b6590732.jpg.html
http://zapodaj.net/fd88e1dd5b539.jpg.html
http://zapodaj.net/2d115155f673a.jpg.html
http://zapodaj.net/b77b299eb750f.jpg.html
Tura po turze, z tawerny tez korzystałem ale nie kładłem karty na niej.
Jeśli to kogoś interesuje mogę jutro zagrac inną frakcją ;)
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: dizzit »

Wosho pisze:http://zapodaj.net/6123bb34c1a28.jpg.html
http://zapodaj.net/bc9c6b6590732.jpg.html
http://zapodaj.net/fd88e1dd5b539.jpg.html
http://zapodaj.net/2d115155f673a.jpg.html
http://zapodaj.net/b77b299eb750f.jpg.html
Tura po turze, z tawerny tez korzystałem ale nie kładłem karty na niej.
Jeśli to kogoś interesuje mogę jutro zagrac inną frakcją ;)
Ale tu jest ugrane 60 punktów. Czy może tutaj nie są doliczone punkty za budynki bo akurat by sią zgadzało 60+27=87. (początek mega farciarski ;) )
No ale jak tutaj było ugrane 42 punkty w trakcie 1 rundy?
Mój rekord to 97 ;/ - i miałem wtedy mega farta w dociągu
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

Tak nie licze punktow za budynki na torze punktowym ;)
Pierwsza tura wydawała się niezła ale potem było gorzej ;)
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: dizzit »

To skąd te 42 punkty w 5 rundzie ?
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

Hmm 27 z budynków i 62 z punktów to 89?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

Dizzit pyta, jak to możliwe, że w rundzie 5 zrobiłeś z kart 42 punkty (bo w rundzie 4 miałeś 20, a w 5 - 62).
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: farmer »

Myślę, że nie jest to wielki problem (z ugraniem tylu punktów w ostatniej turze).
Wczoraj grałem drugi raz barbarianami solo i ugrałem 82.
Dzięki kartom dającym złoto za wybudowanie czarnych lokacji, dającym miecze i zasoby za ludzi (których miałem opór) byłem w stanie wybudować mnóstwo lokacji.
Po ciężkich pierwszych turach, zrobiły się z barbarianów samograje :).

Rzymianami muszę się napocić, aby uciułać 60. Barbarianami w pierwszej swojej partii w życiu zrobiłem 67...

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wosho »

Zrobiłem kilka plądrowań z ręki każde za 3 punkty.
Plus dwa budynki punktujące za dany kolor plus mroczna kaplica +7.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: hadrian »

Akurat 87 u Barbarzyńców kosmosem nie jest, ostatnio grałem solo i przy kiepskim dociągu dałem radę tak jak Farmer na 82 wejść, 100-110 jest spokojnie do osiągnięcia :)
Large Hadrian Collider
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tejot »

Interesujący wydał mi się wątek nt. tego jak mogą się różnić poszczególne cywilizacje pod kątem orientacyjnych maksymalnych wyników punktowych w grach solo.

Zakładam, że celem twórców było takie zbilansowanie gry, aby w grze >2 osób szanse były zbliżone (nie mówimy tu o losowości wynikającej z kart etc.).
Ale ten efekt przy grach solo nie wydaje się być w niczym potrzebny i pewnie nie był badany.
Np. Barbarzyńcy punktujący sporo za plądrowanie muszą w grze solo plądrować wiele więcej z ręki (co jak dowodzą wysokie wyniki tej cywilizacji daje również pożądany efekt), ale to zupełnie zmienia ich strategię.
Moje doświadczenie solo Egiptem mówi natomiast, że dobre wyniki produkcyjne łatwo są blokowane przez brak dociągu - mam wrażenie że ta cywilizacja jest w stanie osiągać więcej w grze >2 os. niż w solo. Tryb solo blokuje bowiem jej możliwości wynikające z dostępnych dla tej frakcji negatywnych interakcji.

Jakie są wasze spostrzeżenia? Jakie osiągi punktowe macie w trybie solo dla poszczególnych frakcji?
Czy faktycznie istotnie się różnią, czy to złudzenie?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pan_satyros »

Na naszym blogu rozwiązanie Osadnikowego konkursu (z "małą" niespodzianką od PORTALu)

Obrazek
ODPOWIEDZ