Rialto

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Rialto

Post autor: BartP »

Możesz zagrać kartę A i B, mówiąc, że karta A to BB, więc zagrałeś łącznie BBB ;]. Czyli generalnie odpowiedź na Twoje pytanie jest: tak, można łączyć z normalnymi kartami.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

Ja mam wątpliwość dotyczącą aktywacji żółtych budynków w fazie II.
Czy robimy to przed zagrywaniem kart na początku fazy? Czy można aktywować budynek w trakcie fazy, np bezpośrednio przed zagraniem kart z gondolami?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

Tomzaq pisze:Ja mam wątpliwość dotyczącą aktywacji żółtych budynków w fazie II.
Czy robimy to przed zagrywaniem kart na początku fazy? Czy można aktywować budynek w trakcie fazy, np bezpośrednio przed zagraniem kart z gondolami?
W dowolnym momencie fazy B. Wtedy, gdy potrzebujesz danego budynku użyć (np. jako dodatkowej karty). Kładziesz pieniążek na budynku i korzystasz z jego dobrodziejstwa.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

Pytanie kolejne.
Aktywuję niebieski budynek, który pozwala mi się przesunąć na Torze Dożów o liczbę pól równą mojej pozycji na Torze Dożów. To o ile pól się przesuwam jeśli wszyscy gracze są na tym samy polu Toru, a ja np. jestem trzeci od góry, czyli przegrywam wszystkie remisy z tymi nade mną? O jedno? Czy o trzy?
Who is John Galt?
Posiadam
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Rialto

Post autor: cezaras »

3 :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

Kolejna zagwózdka.
Czy cyfra 3 na zielonym budynku 1/3 oznacza, że można wziąć z zakrytej talii trzy dodatkowe karty oprócz wcześniejszego zestawu 6 odkrytych + 2 zakryte, czy tylko jedną, czyli trzecią kartę z zakrytego zestawu? Wydaje mi się, że chodzi o trzy dodatkowe karty i ktoś kto zagrywa ten budynek w ostateczności ma na ręku przed odrzuceniem nadmiaru 11 kart (6+2+3) oczywiście plus te, których nie zagrał w poprzedniej rundzie. Czy mam rację?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

Tomzaq pisze:Kolejna zagwózdka.
Czy cyfra 3 na zielonym budynku 1/3 oznacza, że można wziąć z zakrytej talii trzy dodatkowe karty oprócz wcześniejszego zestawu 6 odkrytych + 2 zakryte, czy tylko jedną, czyli trzecią kartę z zakrytego zestawu? Wydaje mi się, że chodzi o trzy dodatkowe karty i ktoś kto zagrywa ten budynek w ostateczności ma na ręku przed odrzuceniem nadmiaru 11 kart (6+2+3) oczywiście plus te, których nie zagrał w poprzedniej rundzie. Czy mam rację?
Wydawało mi się, że tutaj instrukcja nie pozostawia wątpliwości. :) Ostatnia strona instrukcji.

Taki zapis 1/3 oznacza, że po tym jak już wszyscy wybiorą sobie kolumnę kart oraz dobiorą na rękę dwie karty z zakrytego stosu, właściciel takiego budynku (po zapłaceniu monety) może wziąć dodatkowo ALBO 1 konkretną kartę z pozostałej kolumny (której nikt nie wybrał) ALBO 3 karty z zakrytego stosu (w ciemno). Potem oczywiście każdy musi odrzucić tyle kart, aby na ręku zostało mu 7, chyba że opłacił zielone budynki, które pozwalają mu zachować dodatkowe karty (to mogą być te same budynki, które pozwoliły dobrać dodatkowe karty).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

Dzięki. Czyli gralim dobrze.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

Veridiana pisze:A Doża to nie przypadkiem jedna (panująca) osoba? 8)

Ja myślę, że najprościej o niewyjaśnione tu wątpliwości pytać na BGG. Tym sposobem facet z otoczenia wydawcy odpowiedział, że pojedyncza karta jokera może być wykorzystana w ramach funkcji żółtych budynków #2 i #4.

Z tą dodatkową kolumną kart to ciekawa sprawa, tylko że są budynki, które pozwalają wziąć z niej kartę. więc co, taka wybrakowana zostaje do przyszłej rundy? dokładamy do niej do 6? jakby takie coś miało mieć miejsce, to na pewno byłoby opisane w instrukcji. jak dla mnie, jasne jest, że zostaje odrzucona. inna sprawa, że nie wiadomo, po jakiego grzyba te osobiste stosy kart odrzuconych.
Myślę, że dzięki prywatnym stosom kart, karty są lepiej przemieszane w momencie, kiedy musimy je ponownie włączyć do gry. Mniej tasowania po prostu
Who is John Galt?
Posiadam
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: janekb »

Padło już to pytanie, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Co robicie w przypadku gdy nikt nie zagrał mostów lub gondol? Sytuacja może się zdarzać szczególnie w grze dwuosobowej. Zostawiać puste pole czy łamać zasadę o braku bonusa i kierować się w tym przypadku torem kolejności?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

janekb pisze:Padło już to pytanie, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Co robicie w przypadku gdy nikt nie zagrał mostów lub gondol? Sytuacja może się zdarzać szczególnie w grze dwuosobowej. Zostawiać puste pole czy łamać zasadę o braku bonusa i kierować się w tym przypadku torem kolejności?
Instrukcja mówi wyraźnie, że w przypadku, gdy nikt nie zagrał karty, nikt nie otrzymuje bonusa. Zatem nikt nie kładzie mostu/gondoli i na końcu gry pozostanie puste miejsce na planszy i ileś tam punktów mniej do zdobycia.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Rialto

Post autor: janekb »

romeck pisze:
janekb pisze:Padło już to pytanie, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Co robicie w przypadku gdy nikt nie zagrał mostów lub gondol? Sytuacja może się zdarzać szczególnie w grze dwuosobowej. Zostawiać puste pole czy łamać zasadę o braku bonusa i kierować się w tym przypadku torem kolejności?
Instrukcja mówi wyraźnie, że w przypadku, gdy nikt nie zagrał karty, nikt nie otrzymuje bonusa. Zatem nikt nie kładzie mostu/gondoli i na końcu gry pozostanie puste miejsce na planszy i ileś tam punktów mniej do zdobycia.
Tak graliśmy, trzymając się instrukcji, natomiast wcześniej w tym wątku pojawiały się głosy, że należy jednak wykładać te żetony, stąd moje wątpliwości.
KubaP pisze:
qman pisze:Według mnie pole powinno pozostać puste. Ponieważ w instrukcji jest napisane coś takiego.
The player who has played the most cards gets a bonus in addition to his actions (see ex. 1). The bonus will not be awarded if nobody plays any cards.
Zatem nic się nie dzieje oraz gracz rozpoczynający się nie zmienia.
Most i gondola muszą być położone, gdzieś to czytałem, ale nie mogę znaleźć teraz.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Rialto

Post autor: romeck »

janekb pisze:
romeck pisze:
janekb pisze:Padło już to pytanie, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Co robicie w przypadku gdy nikt nie zagrał mostów lub gondol? Sytuacja może się zdarzać szczególnie w grze dwuosobowej. Zostawiać puste pole czy łamać zasadę o braku bonusa i kierować się w tym przypadku torem kolejności?
Instrukcja mówi wyraźnie, że w przypadku, gdy nikt nie zagrał karty, nikt nie otrzymuje bonusa. Zatem nikt nie kładzie mostu/gondoli i na końcu gry pozostanie puste miejsce na planszy i ileś tam punktów mniej do zdobycia.
Tak graliśmy, trzymając się instrukcji, natomiast wcześniej w tym wątku pojawiały się głosy, że należy jednak wykładać te żetony, stąd moje wątpliwości.
No ja bym nawet chciał, żeby prowadzący na torze doży kładł te żetony, ale ich położenie daje konkretną korzyść i przewagę taktyczną wykładającemu (nawet jeśli pominiemy darmowego radnego przy gondoli). I nie jestem pewien, czy taka korzyść nie jest zbyt wysoka. Dlatego trzymam się, póki co, zapisu w instrukcji.
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2014, 19:36 przez romeck, łącznie zmieniany 1 raz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Odp: Rialto

Post autor: Tomzaq »

romeck pisze: No ja bym nawet chciał, żeby prowadzący na torze doży kładł te żetony, ale ich położenie daje konkretną korzyść i przewagę taktyczną wykładającemu (nawet jeśli pominiemy darmowego radnego przy gondoli). I nie jestem pewien, czy tak korzyść nie jest zbyt wysoka. Dlatego trzymam się, póki co, zapisu w instrukcji.
To, że nie stawia się żetonów mostów i gondoli jak nikt nie zagra karty powoduje, że podczas rozgrywania szóstej dzielnicy robi się ciekawiej, jest więcej możliwości pokombinowania a emocje są większe. Wg mnie tak jest lepiej
Who is John Galt?
Posiadam
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Rialto

Post autor: janekb »

Tomzaq pisze:
romeck pisze: No ja bym nawet chciał, żeby prowadzący na torze doży kładł te żetony, ale ich położenie daje konkretną korzyść i przewagę taktyczną wykładającemu (nawet jeśli pominiemy darmowego radnego przy gondoli). I nie jestem pewien, czy tak korzyść nie jest zbyt wysoka. Dlatego trzymam się, póki co, zapisu w instrukcji.
To, że nie stawia się żetonów mostów i gondoli jak nikt nie zagra karty powoduje, że podczas rozgrywania szóstej dzielnicy robi się ciekawiej, jest więcej możliwości pokombinowania a emocje są większe. Wg mnie tak jest lepiej
Mi to też jakoś nie przeszkadza itp. ale zastanawiałem się czy w tym przypadku nie ma jakiegoś wyjątku, o czym instrukcja nie wspomina (zdarzają się takie sytuacje) i czy ktoś testował obie możliwych, i która wypada lepiej.
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rialto

Post autor: cyberowca »

Bonus za największą liczbę zagranych kart Radnych:
Gracz umieszcza 1 dodatkowego radnego w aktywnej
dzielnicy.

Pytanie jak gracie, czy można umieszczać dowolnego radnego czyli wybieram z prywatnych lub ogólnych, czy tylko z prywatnych?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

cyberowca pisze:Bonus za największą liczbę zagranych kart Radnych:
Gracz umieszcza 1 dodatkowego radnego w aktywnej
dzielnicy.

Pytanie jak gracie, czy można umieszczać dowolnego radnego czyli wybieram z prywatnych lub ogólnych, czy tylko z prywatnych?
Bonusowego radnego bierze się z zasobów prywatnych. Jeśli w zasobach prywatnych nie ma już radnych, wtedy można przesunąć radnego z innej, dowolnej dzielnicy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Rialto

Post autor: Maxxx76 »

Dokładnie tak i my gramy...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

My też tak gramy, ale czasami się zastanawiam, czy ten bonus jest obligatoryjny, bo instrukcja mówi, że umieszcza się dodatkowego radnego w dzielnicy. Ale, czy gracz musi go umieścić (zakładając, że ma go w zasobach prywatnych), czy może go umieścić (ale jak nie chce to nie umieszcza)?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Rialto

Post autor: Maxxx76 »

Napisane jest umieszcza a nie że może umieścić :-)
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rialto

Post autor: cyberowca »

romeck pisze:
cyberowca pisze:Bonus za największą liczbę zagranych kart Radnych:
Gracz umieszcza 1 dodatkowego radnego w aktywnej
dzielnicy.

Pytanie jak gracie, czy można umieszczać dowolnego radnego czyli wybieram z prywatnych lub ogólnych, czy tylko z prywatnych?
Bonusowego radnego bierze się z zasobów prywatnych. Jeśli w zasobach prywatnych nie ma już radnych, wtedy można przesunąć radnego z innej, dowolnej dzielnicy.
Dzięki za odpowiedź. Wczoraj graliśmy pierwszy raz i tu pojawiła nam się wątpliwość.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

Udało się komuś kiedyś przekroczyć 100 punktów?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

Tomzaq pisze:Udało się komuś kiedyś przekroczyć 100 punktów?
Naturalnie. Wiele razy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Rialto

Post autor: Tomzaq »

romeck pisze:
Tomzaq pisze:Udało się komuś kiedyś przekroczyć 100 punktów?
Naturalnie. Wiele razy.
Jak to kurde wiele razy? To musisz chyba wygrywać we wszystkich dzielnicach, co daje jakieś 67 punktów, plus punkty za karty mostów i budynki, to jest to możliwe. Ale jak to wszystko zrobić przy tak ogromnym deficycie ruchów? Myślę, że przy grze dwuosobowej jest to to bardziej prawdopodobne niż przy większym składzie. Chylę czoło.
Chyba muszę jeszcze trochę pograć.

Raz mi się zdarzyło otrzeć o setkę, ale żona była bardzo daleko w tyle, o jakieś 35 punktów, bo po prostu nie mieła z czego zebrać punktów (taki był pechowy rozkład kart) - żadnych premii.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rialto

Post autor: romeck »

Tomzaq pisze: Jak to kurde wiele razy? To musisz chyba wygrywać we wszystkich dzielnicach, co daje jakieś 67 punktów, plus punkty za karty mostów i budynki, to jest to możliwe.
Mosty + gondole to dokładnie 66 pkt na koniec gry, o ile wszystkie leżą i gdy mam przewagę we wszystkich dzielnicach. 2x5 punktów za bonusy dzielnicowe i mamy 76. Potem ze 20 punktów w budynkach na koniec gry i już jest 96. No i jeszcze punkty z fazy z mostami (+ bonusy), użycie niebieskich budynków, ekwiwalenty za radnych, jeśli się wyczerpali z zasobów a ja dalej rządzę w gondolach... Da się Panie. Ale fakt, że gra musi wyjść, no i słusznie zauważyłeś, że to dotyczy gry dwuosobowej. Ale zdarzyło mi się nie raz przekroczyć nieznacznie setkę, choć najczęściej zatrzymuję się w przedziale 80-90.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ