Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: Rocy7 »

Mamy co prawda temat o Wydawniczym wishliście, ale dotyczy on głównie gier nie wydanych w polskiej wersji jezykowej w Polsce.

Mnie zaś interesuje inny temat na jakie gry jeszcze nie wydane, ale zapowiedziane (czyli w miare pewne premiery) czekacie w tym roku i dlaczego?

Interesuje mnie to dlatego, iż sam nie przerobię wszystkich informacji przez co mogę jakiś naprawdę ciekawy tytuł przegapić, a może ktoś na coś interesującego trafił?

U mnie wygląda to tak:

Kategoria Strategie

1) Burning Suns (premiera sierpień 2014 r.)
Powody: system rozwoju frakcji, system kombinacji 3 cech (rasy, ideologii, struktury) dający sporą regrywalność, tematyka kosmos, połączenie sprawdzonych mechanizmów z Eclipce z Space Empires 4X oraz Twilight Empire przy krótszym czasie rozgrywki (do 3 i pół h) + figurki

2) Pan Lodowego Ogrodu (koniec 2014 r.?)
Powody: klimat, 4 różne sposoby na grę, zniwelowana losowość, mechanizm "martwego śniegu" i Vuko.

Kategoria przygodówki

1) Wiedźmin gra przygodowa (premiera przedsionek 2014 r.)
Powody: Klimat, 4 różne postacie, mało negatywnej interakcji, ogólnie podobają mi się gry Trzewiczka

Kategoria kooperacja

1) Convicted (premiera wrzesień 2014 r.)
Powody: tematyka "oblężonej twierdzy", możliwość rozwoju

2) Alien od FGH (premiera nie wcześniej, niż Essen, ale być może później.)
Powody: klimat filmu "Alien", sprzeczne tajne cele graczy, przy konieczności ogólnej kooperacji,

I chyba to tyle na co czekam w tym roku :)

Jakie są wasze typy i dlaczego?

Geeklista http://boardgamegeek.com/geeklist/16974 ... tem3076716
Ostatnio zmieniony 10 lut 2014, 16:42 przez Rocy7, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Na co warto czekać w 2014 roku?

Post autor: mig »

kolejność przypadkowa:
- Imperializm i Nations PL, bo gier cywilizacyjnych nigdy za wiele
- Monty vs Patton, bo jak dotąd gry ze stajni Phalanxów (zarówno spolszczane, jak i ich własne) mnie nie rozczarowały
- 1989, bo podobne do Twilight Struggle, bo klimat i bliskość tematu i ostatnie zachęty KubyP
- Lewis i Clark PL, bo Trzewik i Merry tak skutecznie ją zareklamowali, że się ślinię na samą myśl o tej grze
- Nehemiasz, bo każda kolejna gra Wookiego jest lepsza od poprzedniej, a ta wygląda dodatkowo na solidnie dopracowaną
- Letters from Whitechapel PL, bo się napalam na nią od ponad roku - już nawet zamówiłem (i opłaciłem) wersję angielską, ale że właśnie wyszło info o wydaniu wersji polskiej, to zamówienie anulowałem i czekam ;)
- Rex: Final Days of an Empire - nie wiem, czy wyjdzie w tym roku (i czy w ogóle wyjdzie, ale tyle się naczekałem, to mogę poczekać jeszcze trochę;)

No i z niecierpliwością będę czekał na to co wymyśli moja ulubiona trójka: Wallace, Chvatil i Feld :)

W rezerwie mam jeszcze (pewnie i tak kupię, ale nie czekam z takim wytęsknieniem) Pana Lodowego Ogrodu (poprzednia produkcja tej ekipy czyli Enclave jednak nie zachwyciło aż tak bardzo) i Wiedźmina (mam zaufanie do kunsztu Trzewika, ale jakoś nie do końca mnie ten projekt przekonuje).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Na co warto czekać w 2014 roku?

Post autor: Rocy7 »

mig pisze: - Monty vs Patton, bo jak dotąd gry ze stajni Phalanxów (zarówno spolszczane, jak i ich własne) mnie nie rozczarowały
o fakt też mnie zaciekawiły dzienniki projektantów na Znad Planszy.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: Na co warto czekać w 2014 roku?

Post autor: KubaP »

mig pisze:kolejność przypadkowa:
- Imperializm i Nations PL, bo gier cywilizacyjnych nigdy za wiele
- Monty vs Patton, bo jak dotąd gry ze stajni Phalanxów (zarówno spolszczane, jak i ich własne) mnie nie rozczarowały
- 1989, bo podobne do Twilight Struggle, bo klimat i bliskość tematu i ostatnie zachęty KubyP
- Lewis i Clark PL, bo Trzewik i Merry tak skutecznie ją zareklamowali, że się ślinię na samą myśl o tej grze
- Nehemiasz, bo każda kolejna gra Wookiego jest lepsza od poprzedniej, a ta wygląda dodatkowo na solidnie dopracowaną
- Letters from Whitechapel PL, bo się napalam na nią od ponad roku - już nawet zamówiłem (i opłaciłem) wersję angielską, ale że właśnie wyszło info o wydaniu wersji polskiej, to zamówienie anulowałem i czekam ;)
- Rex: Final Days of an Empire - nie wiem, czy wyjdzie w tym roku (i czy w ogóle wyjdzie, ale tyle się naczekałem, to mogę poczekać jeszcze trochę;)

No i z niecierpliwością będę czekał na to co wymyśli moja ulubiona trójka: Wallace, Chvatil i Feld :)

W rezerwie mam jeszcze (pewnie i tak kupię, ale nie czekam z takim wytęsknieniem) Pana Lodowego Ogrodu (poprzednia produkcja tej ekipy czyli Enclave jednak nie zachwyciło aż tak bardzo) i Wiedźmina (mam zaufanie do kunsztu Trzewika, ale jakoś nie do końca mnie ten projekt przekonuje).

Właściwie poza Lewisem i Clarkiem to jak dla mnie lista kompletna z małym "ale". Gdzie w tym zestawieniu La Isla? :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 885 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: BartP »

Kuba słusznie prawi. Na radarze La Isla (ale tylko dlatego, że Feld, bo wstępnie nie rzuca na kolana). Poza tym dodatek do Bruges, z tego samego powodu ;].
Miło zapowiadają się też dwie gry Wallace'a: Ships i Mythotopia.
Poza tym:
Guilds of London; Tony'ego Boydella (autor Paperclip Railways i Snowdonii)
KanBan i The Gallerist; Vitala Lacerdy (autor Vinhos i CO2)
The Builders: Middle Ages - lekka karcianka Frederica Henry'ego (autor Timeline'ów) z draftem i zbieraniem zestawów
Istanbul; Rudigera Dorna
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: KubaP »

Może zanim się przerodzi ten wątek w strumień świadomości, to zróbmy geeklistę po polsku na BGG?
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 111 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: pingus »

Pandemic the Cure - bo Matt Leacock jest niepodzielnym królem kooperacji.
Nową grę o samurajach Antoinea Bauzy, bo ten autor miewa czasem niesamowite przebłyski geniuszu.
Imperial Settlersów Trzewika, czekam wreszcie na jakiś tableu builder, który mi się naprawdę spodoba!
Nowa grę autora Coup, w stylu Coup, bo uważam, że Coup jest niesamowite. :)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: Vester »

Epic Resort, twórcy Legacy, Gears of Time.

http://boardgamegeek.com/boardgame/151151/epic-resort

Hyperborea

http://boardgamegeek.com/boardgame/119788/hyperborea

Greed, czyli D.Vaccarino interpretuje 7 wonders

http://boardgamegeek.com/boardgame/151247/greed

Kill Shakespeare
, czy twórcy Yedo robią semicoop

http://boardgamegeek.com/boardgame/1491 ... board-game
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 440
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 43 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: grabol »

Boże Igrzysko: Rzeczpospolita Obojga Narodów

The Witcher: Adventure Game

1944: Monty vs Patton - Wyścig do Renu

Innovation: Echoes - mam nadzieję że Lacerta w końcu wyda ten dodatek w naszym języku!

Patchistory - gra z 2013r., ale na razie wydana chyba tylko w Korei? Po obejrzeniu recenzji Vasela jestem bardzo zainteresowany. Może ktoś ja wyda w Europie, a może nawet w Polsce?

Zapowiedziane 3 nowe gry Martina Wallace'a. Raczej z ciekawości co wysmazy niż z chęci zakupu.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2014, 19:58 przez grabol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adamso97
Posty: 91
Rejestracja: 02 mar 2013, 14:30

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: Adamso97 »

1. Wiedźmin: Gra Przygodowa.
2. Lewis & Clark
3. Imperial Settlers
+ Zobaczamy co tam jeszcze Portal, Galatka, Rebel i inni zapowiedzą na drugie półrocze.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: espresso »

Na razie mam dwa tytuły must-have-kupuje-w-preorderze: Wiedźmina i Pana Lodowego Ogrodu. Dodatkowo, jak fundusze pozwolą, skuszę się wersje PL: Among the Stars i Blue Moon Legends.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: Rafal_Kruczek »

http://boardgamegeek.com/boardgame/144239/impulse

Pierwsze próbne wydanie Impulse wyszło już w 2013. Asmadi Games ma wydać wersję ostateczną w 2014. A tak, naprawdę to czekam, czy znajdzie się jakiś wydawca który do tej bardzo dobrej gry dołoży oprawę graficzną na którą ta gra zasługuje.
Czemu Carl Chudyk po raz kolejny wydaje grę, przy której widząc ją trzeba sie przełamać, żeby mimo wszytko w nią zagrać?
Moim zdaniem warto zagrać nawet "w brzydką" wersję pomimo tego że mogą być problemy z powszechną dystrybucją...
Ale jak pokazują przypadki Glory to Rome i Innowacji dopiero "ładne" wersje mają szansę na zaistnienie na rynku.
No staczy marudzenia na tematy estetyczne.
Mechanicznie gra jest kolejną ewolucją pomysłu autora w którym karta może mieć różne przeznaczenie w zależności od tego gdzie się znajduje.
Za pomocą tej mechaniki (i 12 statków na gracza) została zrealizowana gra z gatunku 4*X , na 2-6 graczy z czasem rozgrywki 10-15 na gracza gracza.
Wygrywa gracz który pierwszy zdobędzie 20 VP dzieki odpowiedniemu stosowaniu 5 sposobów ich zdobywania:
- walki miedzy krążownikami
- niszczenie statków cywilnych przeciwnika
- sabotowanie wrogich flot
- handel kartami
- rafinowanie minerałów
- kontrolę na centralnym sektorem
W grze wykonuje się 10 typów akcji z kart. I można je aktywować na przerózne sposoby:
- Wykonuje się akcje na kartach dodanych do tytułowego Impulsu. Ale karty zagrane do Impulsu będa także wykonywać przeciwnicy w swojej kolejce(3 karty z Impulsu przechodza do kolejnego gracza).
- Można użyć jednej z dwóch swoich technologii na ture. Jeśli uzyje się akcji Research to można zastąpić jedną ze startowych technologii wynaleziona kartą.
- dzieki akcji Plan mozna zachować do 3 akcji na własny uzytek do późniejszego użycia. Podobnie Execute wykonuje 1 akcje prywatnie od razu.
- każdy sektor galaktyki ma na sobie akcję która mozna wykonać wysyłając tam statki cywilne
Akcję w grze można "boostować" posiadając minerałami lub statkami cywilnymi.

Po raz kolejny Carl Chudyk pokazał że mozna wyciągnąć ogromne bogactwo taktyczne ( z odrobina strategii) z jednej latii kart. ( tym razem z 50 statkami na doczepkę).
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2060
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 136 times
Been thanked: 355 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: walkingdead »

Ja tam niewiele śledzę planów wydawniczych,ale zainteresowały mnie:
- Alien (FGH)
- Convicted
- Pan Lodowego Ogrodu
-Lewis & Clark (PL)

Dodam jedynie,że czekam również na:
-Odbudowa Warszawy
-Boże Igrzysko: Magnaci

I pewnie się złamię i lada dzień zakupię jeszcze dwie pozycje, na które czekałam już od jakiegoś czasu:
-1989 Jesień narodów
-1944 Wyścig do Renu.
Ostatnio zmieniony 11 maja 2014, 08:39 przez walkingdead, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kriss
Posty: 56
Rejestracja: 29 lis 2013, 13:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: Kriss »

Czekam z niecierpliwością na Wiedźmina, głównie ze względu na tematykę, nie ukrywam że jestem fanem twórczości Sapkowskiego. A także na Convicted, zapowiada się bardzo ciekawie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 790 times
Been thanked: 1236 times
Kontakt:

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: mat_eyo »

Niezbyt oryginalnie, ale napiszę:
- Nations PL
- Pan Lodowego Ogrodu
- Wiedźmin

Też zawsze bacznym okiem przyglądam się nowościom Portalu, więc liczę, że czymś zaskoczą.
Kiran
Posty: 65
Rejestracja: 22 lis 2013, 08:04

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: Kiran »

Pan Lodowego Ogrodu - po opisie Ozy'ego w wątku gry nie mam wątpliwości - must have.
Już odkładam kaskę na jakiś fajny cel a czasu jest mało, bo startują 1 marca na wspieram.to

O reszcie gier zadecyduję wiedząc jak Pan Lodowego Ogrodu spustoszy mój portfel. :lol:
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: Firenski »

Tak na szybko i w tym momencie to:
- Wiedźmin
- Imperial Settlers
a poza tym wszystkie nowości panów Chvatila, Felda i Rosenberga :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: Bea »

U mnie to są:
- Imperial Settlers
- Wiedźmin
- Imperializm

no i w polskim wydaniu:
- Nations
- Lewis & Clark
- Among the Stars
- Packet Row
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1911
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 149 times
Been thanked: 173 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: tomuch »

A ja na razie czekam na Innovation: No Place Like Home - oby tylko działało... No i może na Patchistory.

A z polskich wersji na pewno:
-Nations
-Glass Road
-Caverna
-dodatki do małej i dużej Agri
-dodatki do Ewolucji
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: tomiz123 »

U mnie w tym roku murowanym faworytem są Wiedźmin oraz Lewis&Clark.

Czekam też na :
-Pan Lodowego Ogrodu- świetne są arty przedstawiające jednostki,jeśli gra będzie chociaż w połowie tak klimatyczna to będzie hitem. Wrażenia graczy testujących też są bardzo pozytywne,
-Pośród Gwiazd- grałem kilka razy w angielską wersje, bardzo przyjemna rozgrywka a polska wersja Portalu zapowiada się jeszcze lepiej,
-Dodatek do Innowacji- w końcu!
-Imperializm- gier cywilizacyjnych nigdy dość,
-Boże Igrzysko: Rzeczpospolita Obojga Narodów- świetna tematyka, mam nadzieję, że rozgrywka też będzie ciekawa.

Co jeszcze może wskoczyć na wishlista: Blue Moon Legends, Imperial Settlers, Glass Road. Poczekam na więcej informacji o tytułach oraz recenzji.

Uff to chyba tyle, to będzie chyba dobry rok : )
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: tassman »

Rafal_Kruczek pisze:http://boardgamegeek.com/boardgame/144239/impulse

Pierwsze próbne wydanie Impulse wyszło już w 2013. Asmadi Games ma wydać wersję ostateczną w 2014. A tak, naprawdę to czekam, czy znajdzie się jakiś wydawca który do tej bardzo dobrej gry dołoży oprawę graficzną na którą ta gra zasługuje.
Czemu Carl Chudyk po raz kolejny wydaje grę, przy której widząc ją trzeba sie przełamać, żeby mimo wszytko w nią zagrać?
Moim zdaniem warto zagrać nawet "w brzydką" wersję pomimo tego że mogą być problemy z powszechną dystrybucją...
Ale jak pokazują przypadki Glory to Rome i Innowacji dopiero "ładne" wersje mają szansę na zaistnienie na rynku.
No staczy marudzenia na tematy estetyczne.
Wielkie dzięki wrzucone będzie na wishlistę
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: aplegat »

Rok posunął się już nieco w latach, ale i tak zdecydowanie najwięcej premier ma miejsce w drugiej połowie roku przy okazji Essen i GenConu, dostawa gier, które wsparłem w crowdfundingu, powinna mieć wtedy miejsce, a i wiemy już więcej o planach wydawniczych. Moja lista:

Gry wsparte już w crowdfundingu:
* War Stories
* Tuscany: Expand the World of Viticulture, razem z podstawką, nad zakupem której zastanawiałem się wcześniej, a teraz dodatek przeważył szalę
* Boże Igrzysko: Magnaci

Prawdopodobne zakupy:
* The Witcher Adventure Game
* Argent: The Consortium
* Doomtown: Reloaded
* Conflict of Heroes: Awakening the Bear – Solo Expansion

Zainteresowanie:
* Potencjalnie wszystko spod ręki Vlaady Chvatila, o ile coś się w tym roku ukaże
* Imperial Settlers
* Dodatek do Clash of Cultures razem z podstawką, o której zakupie może przesądzić
* Evolution
* March of the Ants
* Odbudowa Warszawy

plus potencjalnie kilka innych tytułów, o których na razie wiem niewiele, w tym pozycje FGH o budowie cywilizacji (jeżeli się ukaże w tym roku) i Obcym.

Z punktu widzenia mojej kolekcji bieżący rok może być najmocniejszy w historii lub na poziomie roku 2009, w którym wyszły Carson City, Dungeon Lords, Macao, Middle-Earth Quest, Mr Jack in New York, Tobago. Nie kupuję wielu gier, dobieram je dość starannie, rozmiar kolekcji utrzymuję na poziomie rzędu 30 systemów (podstawek z dodatkami lub zestawów bliźniaczych gier), tym razem jednak zapowiada się zakupowy wypas i wyzwanie dla portfela.
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: piogal »

To ja dorzuce jeszcze:

Mice and Mystics PL - nie mogę się doczekać rozgrywek z synem :-)

Wiedźmin - bo to się nie może nie udać

Sons of Anarchy - bardzo lubie serial, uwielbiam Spartacusa, bardzo lubie Firefly więc mam duże oczekiwania w stosunku do SoA

no i jako namietny gracz w Summoner Wars nie mógłbym nie czekać na polskiego Master Seta :-)
Board games are made for FUN, don't you think?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2621
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Na jakie nowe gry warto czekać w 2014 roku?

Post autor: sqb1978 »

Ja nic nie dorzucam. Poprzednik wymienił to co jeszcze zamierzam kupić w tym roku :)

No i zastanawiam się nad Boże Igrzysko: MAGNACI.
Tylko chciałbym aby to było coś w miarę ciężkiego, przynajmniej na poziomie Chaos w Starym Świecie.
ODPOWIEDZ