Pierwsza poważna planszówka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Calibur
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2013, 11:52

Pierwsza poważna planszówka

Post autor: Calibur »

Witam wszystkich forumowiczów :)

Ostatnimi czasy naszła mnie wielka ochota zagrać w jakąś grę planszową. Najbardziej wymagającym tytułem w jaki grałem dotychczas, była Kolejka, jednak chciałbym spróbować swoich sił w jakiejś poważniejszej, bardziej wymagającej grze. Poczytałem co nieco na temat przeróżnych tytułów i szczerze mówiąc nie znalazłem tytułu, który były dla mnie absolutnym "must have". Przedstawię może moje wymagania co do gry:
Rozgrywka powinna trwać co najmniej 2 godziny, zawierać sporą dawkę interakcji (także negatywnej), niską losowość, sporą ilość planowania i głowienia. Myślę, że nie może być zbyt trudna, bo to moja pierwsza poważniejsza planszówka, określiłbym ją mianem ambitnej. Gra powinna dobrze chodzić na 3,4 osoby. Miłym dodatkiem będzie, jeżeli będzie sens grać w nią także w 2 osoby. (nie jest to jednak konieczne). Cena do 150 zł, chyba że warto będzie wydać więcej to nawet i 200 jestem w stanie wysłupać. Co możecie mi doradzić? :wink:
Awatar użytkownika
plokij
Posty: 46
Rejestracja: 14 lis 2010, 20:30

Re: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: plokij »

Dobry wybór to Shogun:
jest planowanie
czas gry ponad 2 h
interakcja między graczami występuje cały czas (i to negatywna)
losowość podczas bitwy, jednak ta wieża bitewna jest SUPER!
cena dość wysoka (200 zł) jednak według mnie warto
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: mat_eyo »

Ja z całą pewnością polecę lekturę PORADNIKA. ;)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: FortArt »

plokij pisze:Dobry wybór to Shogun:
A lepszy to Wallenstein. :)
Za te same pieniądze (200), a od razu z dodatkiem, którego dokupienie do Shoguna kosztuje 150zł.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: Lubel »

Dodatek do Shoguna jest bardzo kiepski, przynajmniej dla mnie i moich współgraczy. Pozbyłem się go szybciej niż kupiłem.
Calibur
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2013, 11:52

Re: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: Calibur »

Poradnik oczywiście przeczytałem, jednak zdecydowana większość zaprezentowanych gier średnich i lekkich wg BGG trwa mniej niż 2 godziny. Nie zaliczał się do tego tylko Shogun i Power Grid. A co możecie mi powiedzieć o Grze o Tron, nie będzie zbyt skomplikowana? Bardzo mi się spodobała po obejrzeniu recenzji, a jest w tej samej cenie co Shogun. Gra się w nią podobnie długo, a klimat bardzo mi odpowiada. Dobry wybór na początek?
Awatar użytkownika
plokij
Posty: 46
Rejestracja: 14 lis 2010, 20:30

Re: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: plokij »

Gra o Tron sprawdza się w pełnym składzie(np. w 3 osoby lepiej sobie pogadać niż grać w GoT)
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: Najemnik »

Co prawda w niewiele gier grałem, ale Shoguna w Twoim przypadku odradzam. Nie spełnia kryterium o znikomej losowości. (walka walką, ale sytuacje że armia silniejsza przegrywa ze słabszą, a słabsza wychodzi nie tylko bez strat ale i wzmocniona to moim zdaniem przesada) No i na 2-3 osoby trochę brakuje interakcji, bo jest tyle miejsca na planszy, że niekoniecznie trzeba się bić. Ze swojej strony polecam Wojnę o Pierścień, zwłaszcza, jeśli jesteś fanem Tolkiena. :D Co prawda kosztuje około 300 zł no i gra się praktycznie w 2 drużynach, ale i tak jest warta swojej ceny.
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: djedi gamer »

Wystarczy zobaczyć average rating Wojny o Pierścień na BGG. Jest od dawna najwyższym ratingiem wśród wszystkich gier.
Grę można znaleźć bodajże już od 240 PLN.
Myślę jednak, że gra jest głównie skierowana do dwóch graczy.
Można grać w 3 i 4 osoby. Dzieli się wtedy obowiązki jednej strony konfliktu na dwa.
Trzeba pamiętać, że WoP to jednak nie eurogra. Jest tam mnóstwo klimatu i dużo myślenia, ale bardziej abstrakcyjnego niż matematycznego. Decyzję jednak podejmuje się dość szybko, dzięki czemu nie ma zbędnego downtimu i czas gry płynie szybko.
Jeśli poszukujesz euro, to raczej nie WoPa.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 444
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: grabol »

Moim zdaniem Brass wypełnia Twoje kryteria, no może poza "sporą dawkę interakcji (także negatywnej)". Interakcja jest oczywiści w Brassie obecna, jednak nie ma charakteru czysto konfrontacyjnego. Sprowadza się raczej do walki o zasoby, przestrzeń na planszy, kontrakty na sprzedaż w portach oraz do nadbudowy przedsiębiorstw przeciwnika. Uczestniczyłem w rozgrywkach zarówno dość pokojowych, jak i wybitnie złośliwych. :twisted: Wolny rynek w czystej postaci!

Straszenie zagmatwaną instrukcją i skomplikowanymi zasadami jest grubo przesadzone! Zasady są intuicyjne i proste, choć przyznam, że pierwsze 2-3 rozgrywki rozegraliśmy z większymi lub mniejszymi błędami. Przeczytaj wątek na forum!

Zachęcam!
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: Rafal_Kruczek »

Calibur pisze:Witam wszystkich forumowiczów :)

Ostatnimi czasy naszła mnie wielka ochota zagrać w jakąś grę planszową. Najbardziej wymagającym tytułem w jaki grałem dotychczas, była Kolejka, jednak chciałbym spróbować swoich sił w jakiejś poważniejszej, bardziej wymagającej grze. Poczytałem co nieco na temat przeróżnych tytułów i szczerze mówiąc nie znalazłem tytułu, który były dla mnie absolutnym "must have". Przedstawię może moje wymagania co do gry:
Rozgrywka powinna trwać co najmniej 2 godziny, zawierać sporą dawkę interakcji (także negatywnej), niską losowość, sporą ilość planowania i głowienia. Myślę, że nie może być zbyt trudna, bo to moja pierwsza poważniejsza planszówka, określiłbym ją mianem ambitnej. Gra powinna dobrze chodzić na 3,4 osoby. Miłym dodatkiem będzie, jeżeli będzie sens grać w nią także w 2 osoby. (nie jest to jednak konieczne). Cena do 150 zł, chyba że warto będzie wydać więcej to nawet i 200 jestem w stanie wysłupać. Co możecie mi doradzić? :wink:
Trudno znależć cos co spełniałoby wszystkie twoje warunki.
Niektóre jednak wymienione wcześniej tytuły prawie kompletnie nie pasują.
Gra o Tron - odradzam jako pierwsza "powazną" grę... (nie podoba mi się- jest zła i cała masa subiektywnej krytyki - obiektywna krytyka wymagała by zagrania w ta grę ponownie ,a nie jestem w stanie się zmusic)
Brass - poziom interakcji trochę niski... no cóż to juz może lepiej Cywilizacja Poprzez Wieki - też głownie interakcja posrednia, ale ma inwazje i wojny i chodzi na 2 osoby , jest po polsku i ogromna ilośc planowania i głowienia...
Szoguna grałem 2 razy dawno temu i było LOSOWO - planowanie tez było ,ale wieża rządziła grą...
Wojna o pierscien - kryterium cenowe nie spełnione, karty i kosci wpływają na rozgrywke, trudno mi ocenic, czy to jest losowość niska.
Wysokie napiecie to dobry wybór na ciekawa grę ekonomiczna, ale nie spodziewaj sie rewelacji po trybie 2 osobowym.
Le havre jest "świeżą" gra ekonomiczną dobrą na 3,4 i 2 osoby , a także solo lub 5 osób (mniej wiecej w tej kolejności jakości - ocena gry 2 osobowej nie poparta doswiadczeniem, więc nie do konca ustalona ). I zamin nauczysz sie grac 2 osobowe gry beda trwac ponad 2h. Cała losowość jest w poczatkowym ustawieniu kafelków dostaw i rozłozeniu budynkow podstwowych na 3 otwarte stosy (jest wprawdzie stos 6 budynków specjalnych losowo dobranych z większej puli - ale to "wisienka na torcie", a nie danie główne)

Posumowując(moim zdaniem):
Gra o Tron NIE,Shogun NIE, Wojna o pierśceń NIE
Brass, tak ale lepiej Cywilizacja Poprzez Wieki
Brass, tak ale lepiej Le Havre
Wysokie Napiecie TAK, ale na 4 i czasami 3 osoby.

Oczywiście moim zdaniem IDEALNIE do zadanej kategorii pasuje Innovation, ale przekonanie niedowiarków że w grze karcianej DA SIĘ zapanować nad losowoscia talii jest trudne... (obowiazkowo wariant drużynowy na 2 vs 2 na 4 osoby w przeciwnym razie GRACZE wprowadzają dużo zamieszania do gry)
Awatar użytkownika
tequira
Posty: 103
Rejestracja: 19 lis 2013, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: tequira »

Napiszę co mi przychodzi do głowy, nie będę opiswał szczegółowo, bo można znaleźć wszędzie opis, ja biorę jako kryterium, jak dobrze mi się grało w daną grę.
Może trochę nie pasuje do kryteriów, ale są to gry, w które lubię i mam ochotę zawsze zagrać.
Myślę, że kupując pierwszą powżną grę, lepiej nabyć taką, w którą będzie się chciało grać bez końca, a nie raz na miesiąc.
Najtrudniej ocenić czas gry, bo można grać szybko i wtedy mocno się skraca, ale wymieniam tylko większe gry, których czas rozgrywki oscyluje w okolicach 1,5-3h.


Chaos w Starym Świecie
, dobra gra z masą interakcji, trochę losowości wynikającej z rzutów kośćmi.
Każda z postaci ma inne cechy i inaczej się nią gra. Kłopotem może być dosyć krwawa tematyka.
Gra od 3 graczy, dobrze gra się na 3, najlepiej na 4 graczy. 2h

Eclipse - to już większy wydatek, bo ponad 200 pln, eksploracja, budowanie statków i ekonomia w postaci zarządzania surowcami.
Losowe technologie, bitwy, eksploracja, sporo się dzieje, mocno trzeba ją ogarnąć pod kątem zasobów.
Smaczkiem jest własna konfiguracja statków. Można grać agresywnie i pasywnie. Gra już od 2 graczy jest fajna, im więcej tym dluższa rozgrywka 3h

Sid Meier's Civilization: Gra Planszowa - bardzo fajna gra o budowaniu własnego państwa, rozwijamy technologie, kulturę itp...
Minusem jest parcie do przewagi militarnej inaczej łatwo można zniknąć ze świata. Zwykle kończy się zwycięstwem militarnym lub technologicznym, ale da się wygrać idąc w kulturę. Denerwuje mnie trochę, że zawsze ktoś spróbuje nas podbić, trochę jak w życiu ale czasem wolałbym żyć w spokojnych czasach, inna gra - Nations trochę inaczej podchodzi do wojny więc jest spokojniej. Warto sprawdzić.
W Sid Meier's Civilization świetnie się gra od 2 do 4 graczy. Minusem jest, że 10 partia może być podobna do poprzednich. 3h

Lords of Waterdeep - zbieramy zasoby i robimy questy, prosta ale doskonale regrywalna gra, mało interakcji ale możemy blokować pola lub intrygami trochę namieszać przeciwnikowi w planach, lekka gra. 1,5h

Terra Mystica - budujemy i zajmujemy teren, budujemy miasta, mało interakcji ale można blokować ruchy, bardzo płynnie chodzi, przy 2 graczach trochę za dużo miejsca na planszy ale można budować się obok drugiego gracza, bo jest taniej i podbierać teren, spora różnica w zdolnościach poszczególnych ras sprawia, że każdą gra się trochę inaczej. Bardzo dobra gra do częstego grania. 2h

Russian Railroad - budujemy trasy kolejowe, optymalizacja, ogromnym plusem jest płynność gry, wyciskamy punkty ale lekko i w sporym napięciu. Bardzo dobra gra. 2h
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pierwsza poważna planszówka

Post autor: mig »

Z ekonomicznych to na pewno warto się też przyjrzeć Autombile, Steam, Władcom/Pupilom Podziemi, Trajanowi, Pret-a-Porter.
Z bardziej "klimatycznych" mogą Ci się spodobać Kupcy i Korsarze, Chaos w Starym Świecie, Eclipse, Enclave, Boże Igrzysko.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ