gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Aresgracz
Posty: 23
Rejestracja: 11 paź 2013, 09:49
Lokalizacja: Chorzów

gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Post autor: Aresgracz »

Witam,
Szukam gry o nietypowej tematyce logistycznej, transportowej . Nie musi być jakoś szczególnie skomplikowana, nie chodzi o to żeby można było w niej używać konkretnych specjalistycznych strategii logistycznych ;) Bardziej chodzi planowanie optymalnej trasy transportu. Najlepiej w transporcie drogowym. Niestety to co znalazłem jest już niedostępne:
http://boardgamegeek.com/boardgame/6603/logistic
http://boardgamegeek.com/boardgame/8819 ... cs-command
http://www.involvation.nl/Page/sp75/ml2/Index.html
http://www.rebel.pl/product.php/1,303/1 ... ainer.html
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/110/auf-achse
http://www.rebel.pl/product.php/1,303/1 ... rtowa.html (to jest praktycznie to o co mi chodzi ale niedostępne...)
http://www.rebel.pl/product.php/1,606/9 ... uropa.html (jedyny dostępny tytuł i na dodatek bardzo dobry wg recenzji ale już nie drogowy a kolejowy, i nie wiem czy mnie jednak zadowoli)

Czekam na propozycje, można ktoś coś ciekawego i dostępnego zaproponuje ;)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Post autor: Perpetka »

Rozumiem, co byś chciał, ale nie bardzo kojarzę takie gry :)

Jest trójca kolejówek Wallace'a - Steam, Age of Steam, Railroad Tycoon (nigdy nie wiem, która jest która), ale tam bardziej chodzi o budowę grafu (sieci kolejowej) niż o znajdowanie w nim ścieżek, przy samym transporcie raczej nie podejmujesz decyzji.

Wsiąść do pociągu to prosty familijniak, bardziej przypomina grę w kropki ("zajmę Ci tę trasę, żebyś ty nie mógł") niż jakąś logistykę. Fajna gra, ale optymalizacji bym się tu nie dopatrywała. Już bardziej z tej ciężkości Thurn&Taxis (Cesarski Kurier), ale tam też nie tyle chodzi o optymalizację trasy od-do, tylko o zrobienie ścieżki przez konkretne punkty.

Może Himalaya - tam chodzi o poruszanie się swoim jakiem po Himalajach tak, aby zgarnąć dobra i zrealizować zamówienia wcześniej niż przeciwnicy... ale to też nie do końca to. Może Giants - dostarczasz elementy posągów na miejsce budowy, ale też nie ma tam dużo kombinowania w samym dostarczaniu... Może Bus (mam do niego wielki sentyment, bo to jedna z moich pierwszych planszówek) - ciekawy worker placement o dowożeniu ludzi do pracy, baru i domu, ale też bardziej worker placement niż kombinowanie z grafem.

Poszukując po BGG po mechanice "pick-up and deliver", rzuciły mi się w oczy tytuły, których nie grałam, ale coś słyszałam:
* Indonesia
* Roads & Boats
* Bombay
Awatar użytkownika
Aresgracz
Posty: 23
Rejestracja: 11 paź 2013, 09:49
Lokalizacja: Chorzów

Re: gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Post autor: Aresgracz »

Wszystko fajnie tylko szkoda że jest problem z dostępnością tych tytułów :( Jedynie jest Age of Steam ale minimum 3 graczy a najczęściej trafia mi się 2 graczy :/ W więcej graczy też gram ale już nie tak często :/
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Post autor: Tolis »

Road & Boats jest gra transportowa, dostarczasz surowce do "fabryk" przerabiasz je na inne surowce. IV Edycja ma być dostępna w tym roku na Essen, w kilku sklepach już można złożyć preordery.
Jednak R&B to nie jest gra związana stricte z logistyka.
Inne gry związane z transportem surowców i optymalizacją: Neuland, Duck Delaer.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Post autor: bart8111 »

Z niewymienionych jeszcze: Bus, On the Underground, gry "kredkowe" z serii Mayfair Crayon Rail Games (ostatnio wydana to Empire Express). W żadną z nich nie grałem więc nie wiem czy dobre ale tematyka się zgadza.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Post autor: Vester »

Bardzo dobra gra, o której mało kto wie: Logistico.
Awatar użytkownika
Aresgracz
Posty: 23
Rejestracja: 11 paź 2013, 09:49
Lokalizacja: Chorzów

Re: gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Post autor: Aresgracz »

Wszystko fajnie tylko skąd niby mam to zdobyć ? Wszystkie te gry już praktycznie są niedostępne :/ Mógłbym pobawić się w samoróbke ale materiałów (plansz, kart...) też nigdzie nie ma :(
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Post autor: Tolis »

BUS jest dostępny na stronie producenta: http://www.splottershop.com/ProductDeta ... ctCode=BUS jednak polecałbym raczej R&B - cenowo tez wyjdzie atrakcyjniej :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Post autor: FortArt »

First Train to Nuremberg, gra podwójna bo na odwrocie planszy masz Last Train to Wensleydale. Budujesz tory kolejowe, wynajmujesz pociągi do przewozu pasażerów towarów (listy i piwo albo ser i kamienie), a potem odsprzedajesz tory jednej z dwóch wielkich linii.

Skoro wymieniłeś Wsiąść do Pociągu (co chyba jest sporym poluzowaniem kryteriów) to skieruj swój wzrok na jej nieco bardziej zaawansowaną odmianę Ticket to Ride: Märklin - gdzie oprócz samej budowy trans masz też pasażerów do przewiezienia.

Obie bez problemu dostępne.

To już nie jest transport, ale jest cała seria kolejowych gier w stylu ustaw tory tak by wartość linii (i Twoich udziałów w niej) wzrosła. Bez problemu do kupienia Chicago Express (czy jej nowy hmm powiedzmy klon American Rails, który będzie miał premierę nowej odsłony w Essen), German Railways. Z rzadziej spotykanych Stephensons Rocket. Z lżejszych, już bez ekonomii Trans Europa.

Logistykę w zupełnie innym wymiarze masz w grze Jaskinia. Niby to jest gra o eksplorowaniu jaskini, a tak naprawdę przeliczasz ile zabrać jedzenia, dokąd Ci to pozwoli dojść, gdzie rozłożyć obóz z zapasami.


Gdzie szukać gier?
1. http://i-szop.pl/
2. dział z ogłoszeniami na tym forum
3. Allegro

Regularnie przeglądając zwłaszcza punkt 2 spokojnie wyłowisz niemal każdy tytuł, po prostu uzbrój się w cierpliwość.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Post autor: Rocy7 »

Gearworld The borderlands transport jest istotny w tej grze choć jest jeszcze nacisk na handel oraz trochę dyplomacji.

Z uwagi na rozbudowaną dyplomacje gra jest porównywana do Gry o Tron jednak ma ona bardziej ekonomiczny charakter a istotną rolę odgrywa w niej handel i umiejętność zorganizowania sprawnej sieci transportu dóbr.

Krótkie info

Liczba graczy: 2 - 4 osoby

Wiek: od 14 lat

Czas gry: ok. 90 minut

Cytat:
Mająca swoje korzenie w oryginalnej grze planszowej Borderlands, gra Gearworld: The Borderlands to gra w której będziemy przejmować kontrolę nad terytoriami, zdobywać zasoby i bronić się przed agresją innych graczy. A przede wszystkim, zyskuj przychlność Ludu z Chmur. Negocjuj, podbijaj, konstruuj najpotężniejsze machiny jakie widział świat.


Gearworld jest grą strategiczną z naciskiem na handel między graczami oraz umiejętności transportu.

Każda tura może składać się z 5 z faz ale tylko jedna (walka) zawsze występuje pozostałe zależnie od rzutu kością (66% że dana faza pojawi się w każdej turze).
Fazy:
1) Budowanie
2) Produkcja
3) Handel
4) Transport
5) Walka

Sojusze w bitwach
Grę czasami porównuje się z Grą o Tron z uwagi na duży wpływ dyplomacji na rozgrywkę. Identycznie jak w grze o tron w trakcie bitew gracze mogą zdecydować się by wesprzeć jednego z walczących. Bitwy jednak nie są tak rozbudowane jak w Got jest tylko 1 rodzaj jednostek (choć można je wspierać 3 jednostkami służącymi do transportu które też dodają siłę do armii) i nie ma dowódców.

Walka albo transport
Wspieranie jednostkami służącymi do transportu jest ciekawe bo niektóre z nich mają dość spory ruch dzięki czemu zagrożony rejon mogą wesprzeć nawet odległe jednostki. Jednak wsparcie przez jednostki transportowe powoduje ich przemieszczenie co może utrudnić niezwykle istotny w grze transport zasobów.

Handel osią rozgrywki
Handel pozwala wymienić się graczom zasobami niezbędnymi do produkcji i zwycięstwa. Prowadzi to do dylematów w stylu "na ile mogę pomóc swojemu wrogowi by nadal mi się to opłacało?" Dodatkowo handel jest premiowany także brakiem konieczności transportu dóbr uzyskanych w ten sposób. Jest to istotne gdyż w tej grze kluczem do przewagi jest sprawnie zorganizowana sieć transportowa.

Bez transportu ani rusz
Każdy rodzaj transportu (koń, statek, łódka) ma inną ilość punktów ruchu przy czym załadunek oraz rozładunek także je zużywa, dodatkowo można budować mosty. Gra wymusza transportowanie dóbr gdyż zgodnie z regułami
Cytat:
gracz nie może używać tokenu produkcyjnego do produkcji zasobów, jeżeli zasób już istnieje w powierzchni gruntów z odpowiednim tokenem produkcji.
czyli jeśli dany obszar produkuje złoto najpierw całe wcześniej utworzone złoto musi opuścić ten obszar by móc uruchomić nową produkcje.

Osobiście czekam na pierwsze recenzje gdyż na razie widziałem trochę naczekania na forach na kiepską jakość wykonania gry (fizyczną nie w kwestii zasad).
Awatar użytkownika
Komsta
Posty: 51
Rejestracja: 25 sty 2008, 14:56
Lokalizacja: Legnica

Re: gra planszowa - tematyka logistyczna, transportowa (!)

Post autor: Komsta »

Witam,

Mam otwarty, nigdy nie grany (kolega pracuje w firmie, która to zrobiła ;) ) egzemplarz http://www.rebel.pl/product.php/1,303/1 ... rtowa.html i jestem skłonny się go pozbyć :) Jakbyś był zainteresowany ślij PW :)
ODPOWIEDZ