Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za prosta

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za prosta

Post autor: Terk »

Szukam gry, która:
-działa dobrze na 2 osoby, oczywiście może działać dobrze na więcej/mniej osób,
-nie zajmuje zbyt długo, czyli gry na 2+h odpadają,
-setup nie jest uciążliwy, nie trzeba rozkładać i tasować 12 talii kart itp. setup ma być stosunkowo szybki, jeśli jest szybki dopiero po poukładaniu wszystkiego w dodatkowe pudełeczka/woreczki strunowe, to jest ok.
-gra nie może być za prosta, wolę raczej wymagające tytuły,
-najlepiej, jeśli cena oscylowała w okolicach 70-80zł, nie chcę gry, która kosztuje wyraźnie ponad 100zł,
-wyjątkowo duża interakcja nie jest wymagana, ale nie chciałbym aby gra była pasjansem dla 2 osób,
-konieczne spore replayability.

Gry nad którymi się zastanawiałem:
-Agricola: chłopi i ich zwierzyniec,
-51. stan: nowa era,
-Mr. Jack,
-Tzolkin,
-K2.

Oczywiście poza opiniami o powyższych tytułach czekam na dodatkowe propozycje.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za pr

Post autor: 77rpm »

Terk pisze:-51. stan: nowa era
Wspaniały wybór !
Terk pisze: -działa dobrze na 2 osoby, oczywiście może działać dobrze na więcej/mniej osób,
W dwie osoby gra się bardzo przyjemnie, inaczej bo mamy tylko jednego przeciwnika. W trzy czy cztery rozgrywki są równie wspaniałe, ale odmienne bo mamy więcej możliwości i więcej pilnowania się. Ostatnio to nasza ulubiona dwuosobówka (choć pierwsza partia była ciężka a mojej nie odpowiadał klimat-od drugiej partii lecimy regularnie, no a klimat... WSPANIAŁY !)
Terk pisze:-nie zajmuje zbyt długo, czyli gry na 2+h odpadają,
Partia licz 45-90 minut - w zależności od tempa rozgrywki. 90 minut to raczej MAX
Terk pisze:-setup nie jest uciążliwy, nie trzeba rozkładać i tasować 12 talii kart itp. setup ma być stosunkowo szybki, jeśli jest szybki dopiero po poukładaniu wszystkiego w dodatkowe pudełeczka/woreczki strunowe, to jest ok.
Wszystkie żetony/zasoby/ludziki mam w plastikowym pudełeczku, setup to wylosowanie przez każdego z graczy jednej z pięciu frakcji (w dodatku Zima dochodzi kolejna), potasowanie talii kart, rozłożenie toru punktacji. Zajmuje to minutę, max trzy :P
Terk pisze:-gra nie może być za prosta, wolę raczej wymagające tytuły,
Jest bardzo wymagająca, każda karta może być zagrana na trzy możliwe sposoby. Jeśli wystawiasz ją jako lokację (rozbudowujesz swoją frakcję) to musisz zwracać uwagę na to co może dostać przeciwnik za współpracę/zniszczenie tej karty. Kart jest dużo, bardzo dużo współgra ze sobą, kombinacji jest dużo. Więcej myślenia niż przy takim Glory To ROme czy Innowacji - jest to jedna z "mózgowych" karcianek moim zdaniem.
Terk pisze:-najlepiej, jeśli cena oscylowała w okolicach 70-80zł, nie chcę gry, która kosztuje wyraźnie ponad 100zł,
Nową kupiłem za 69zł
Terk pisze:-wyjątkowo duża interakcja nie jest wymagana, ale nie chciałbym aby gra była pasjansem dla 2 osób,
Interakcji jest dużo, jest bardzo dużo. Wszystko zależy od podejścia do gry i obranej strategii - ale jeszcze nie trafiła się partia gdzie interakcji by brakowało
Terk pisze:-konieczne spore replayability.
Nie nudzi się, kart jest dużo, każda frakcja ma odmienne zdolności i każdą frakcją gra się inaczej. Zawsze możesz zainwestować w dodatek, którego cena wisi w okolicach 50zł, a pewnie pojawią się następne. Z samej NE mam rozegranych spoooooro partii i cały czas chcę więcej. Jest to obecnie jedna z moich ulubionych gier, polecam jak tylko mogę ! Na początku problemem może być kiepska instrukcja, ale sama gra jest bardzo intuicyjna i do wytłumaczenia w 10-15 min.

Terk pisze:-Agricola: chłopi i ich zwierzyniec,
Tylko na dwie osoby, przyjdzie jeszcze kolega czy dwóch i dupa
Terk pisze:-Mr. Jack,
JW - poza tym plansza wielkości ok a3, 18 kart, kilka żetonów i 8 pionków za 110 zł to zbrodnia (porównując do innych gier w tym przedziale cenowym, dlatego ja postawiłem na samoróbkę i zamknąłem się w koszcie ~ 20zł)
Terk pisze:-Tzolkin,
Nie grałem, miałem tylko w łapach - wydanie super, więcej powiedzieć nie mogę
Terk pisze:-K2.
Jeden z graczy może odpaść z gry, jest zdecydowanie "łatwą" grą - dla mnie za łatwą. Nie przemęczysz mózgownicy na K2 :)
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za pr

Post autor: Terk »

Czy spodoba mi się Nowa Era, jeśli 51. Stan był dla mnie średnią grą? Czy faktycznie zmiany są tak duże?
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za pr

Post autor: Figas »

Nowa Era jest bardziej dopracowana ale to na dobrą sprawę ta sama gra.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za pr

Post autor: 77rpm »

Wg mnie jest zupełnie inna - w 51 interakcja praktycznie nie istniała.
Najlepiej wrzuć sobie jakąś videorecenzję :)
http://www.youtube.com/watch?v=JJehznn6dvU
http://www.youtube.com/watch?v=QttNuec4LuA
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za pr

Post autor: dustptb »

77rpm pisze:Wg mnie jest zupełnie inna - w 51 interakcja praktycznie nie istniała.
Najlepiej wrzuć sobie jakąś videorecenzję :)
http://www.youtube.com/watch?v=JJehznn6dvU
http://www.youtube.com/watch?v=QttNuec4LuA
Popieram i również polecam Nową Erę. W 51 Stanie byli liderzy (mi nie przypadli do gustu) oraz nie było możliwości podboju i podpisywania umów z lokacjami przeciwnika (a co za tym idzie akcji odbudowy) co dodaje dużo ciekawej interakcji.
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za pr

Post autor: Terk »

A może jakieś nowe propozycje poza tym co wypisałem?
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za pr

Post autor: Pierzasty »

No dobra, z pewną rezerwą polecam Innovation :) a dlaczego:
Terk pisze:Szukam gry, która:
-działa dobrze na 2 osoby, oczywiście może działać dobrze na więcej/mniej osób, - działa świetnie na 2-4 - OK
-nie zajmuje zbyt długo, czyli gry na 2+h odpadają, - realnie daje się spokojnie skończyć w godzinę - OK
-setup nie jest uciążliwy, nie trzeba rozkładać i tasować 12 talii kart itp. setup ma być stosunkowo szybki, jeśli jest szybki dopiero po poukładaniu wszystkiego w dodatkowe pudełeczka/woreczki strunowe, to jest ok. - eee, a może być 10 talii? Serio :) ale setup jest prosty, talii się nie miesza ze sobą, jeśli po grze z ręki rozkładamy na kupki a nie mieszamy to jest szybciutko. - UJDZIE ; )
-gra nie może być za prosta, wolę raczej wymagające tytuły, - zasady proste, ale możliwości naprawdę duże, więc OK
-najlepiej, jeśli cena oscylowała w okolicach 70-80zł, nie chcę gry, która kosztuje wyraźnie ponad 100zł, - chyba właśnie polska kosztuje koło 70-80 - OK
-wyjątkowo duża interakcja nie jest wymagana, ale nie chciałbym aby gra była pasjansem dla 2 osób, - jest i bezpośrednia i pośrednia, bardzo duża - OK
-konieczne spore replayability. - to wręcz wymagane :) - OK

Jeśli Cię setup nie przeraża (a naprawdę nie powinien), to gorąco polecam ^^
Awatar użytkownika
Linek
Posty: 30
Rejestracja: 13 sie 2012, 10:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za pr

Post autor: Linek »

Ja polecam Agricola: Chłopi i zwierzyniec. Dostałem ją od dziewczyny na mikołajki i był to udany prezent gdyż gra mimo że prosta jednak wciąga, póki co jestem po 8 rozgrywkach i nadal się chce grać. Jednakże najprawdopodobniej niedługo się znudzi ale już myślimy o zakupieniu Agricoli.

Ponadto ładne wykonanie i przystępna cena. Rozgrywka trwa 30 min i nieraz czuć lekki niedosyt ale frajdę sprawia stawianie kolejnych rzeczy na swojej farmie :)
"Jedyną czynnością, która dobrze wychodzi samotnym, jest samogwałt." A. Sapkowski, Chrzest Ognia
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za pr

Post autor: piogar »

W Innowacje zagralem raz (3 osoby) i bardzo mi sie spodobala (bedzie to jeden z zakupow pod choinke). W grze jest duzo interakcji, takze negatywnej - mozna np. cos przeciwnikowi zabrac.

Agricola: chlop i ich zwierzyniec jest calkiem przyjemna, chociaz mala gra. Jak kupisz i sie spodoba, to moze sie skusisz na duza Agricole. Interakcja ogranicza sie do podbierania akcji przeciwnikowi i reagowania na jego ruchy.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za pr

Post autor: Pierzasty »

piogar pisze:mozna np. cos przeciwnikowi zabrac.
Coś? Tam nie ma limitu ręki, bo gracze w Innovation to stado srok i rozkradną ci wszystko w momencie, w którym przestaniesz tego pilnować.
kgrzesiek
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2011, 19:24

Re: Niedroga, działająca na 2 osoby, nie za długa, nie za pr

Post autor: kgrzesiek »

Jesli chodzi o Agricole chlopi i zwierzyniec to ja proponuje zwykla Agricole bo jest troche bardziej skomplikowana to raz dwa mozna zagrac w dwie osoby jak 3 i 4 a to duzy plus

teraz wyszla nowa gra wlasnie ja testuje z zona Mage Wars ( pod warunkiem ze znacie agnielski bo tylko ta wersja jezykowa jak narazie jest )

co do tzolkina rewelacja trzeba sie naglowic a znajac zasady az tak dlugo sie nie gra :)

tez dosc fajna gra jest Co2
ODPOWIEDZ