Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoEIII

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoEIII

Post autor: gafik »

Po 3 latach grania w jeden zestaw (jakkolwiek bardzo dobrych) gier, moja lepsza połowa wyraziła chęć poznania nowej gry! :shock: :mrgreen: Wiedziałem, ze kiedyś to nastąpi :!: 8) W związku z tym mam prośbę do Was o małą pomoc. (wiem, że było już sporo tego typu tematów - przejerzałem je i mam swoje typy, ale mimo wszystko, chciałbym podyskutować :P )

Zestaw gier, w które gramy na okrągło (od najlepszej do najsłabszej): Puerto Rico, Age of Empires III, Filary Ziemi, Stone Age, Osadnicy z Catanu, Darjeeling.

Kryteria główne:
1. Gramy zawsze w 3 osoby. (Żona, ja i synek 12 lat) - na 3 osoby musi być najlepsza.
2. Musi podobać się żonie (synek się dostosuje - z nim gram w wiele innych gier)
3. Musi dorównać albo przebijać powyższe tytuły (klimatem / ciekawą mechaniką / przyjemną rozgrywką / regrywalnością / itp.)
4. Budowa prostego silniczka i radowanie się z jego pracy.
5. Mało negatywnej interakcji - raczej wyścig niż konfrontacja - wszystko jawne (punkty, surowce, itp.).
6. Musi starczyć na długo - bo kto wie, ile wody w Odrze upłynie zanim ma luba znowu wyrazi chęć poznania nowej gry? :P
7. Klimat średnowieczny lub współczesny (żadnych mocnych fantasy czy s-f).
8. W miarę łatwe wprowadzenie do zasad gry i pewna lekkość rozgrywki - boję się zrażenia żony na kolejne lata (wiem że to głównie zależy od wprowadzającego, ale mam już pewne doświadczenie) - zasady nie mogą byc zbyt zawiłe i zawierać zbyt wiele wyjątków.
9. Nie może być to być gra abstrakcyjna/logiczna.
10. Umiemy grać w Magic the Gathering, ale żona nienawidzi składać talii.

EDIT:
1. Moim priorytetem jest dobra zabawa mojej żony przy grze - ona jest najbardziej wymagającym ogniwem :) Czyli musi się podobać Płci Pięknej
2. Maksymalna długość gry to 1,5h (dlatego PR i AoEIII tak nam pasuje) - trochę obawiam się Agricoli.
3. Gra nie powinna zajmować za dużo miejsca na stole - i znowu Agricola :roll:
EDIT.

Nie wiem jak zareaguje na deckbuilding, licytację czy kooperację, więc na razie odpadają?

Rozważam: Carolus Magnus, Zamki Burgundii, Agricola, Pokolenia, Yspahan, Cesarski Kurier

Próbowaliśmy i nie podeszło: Carcassone, Egizia

Na pewno odpadają (na razie): TtA, Caylus, RftG

Ufff... To tyle (na razie :twisted: ) Dzięki za wyrozumiałość :)
Ostatnio zmieniony 11 gru 2012, 11:26 przez gafik, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: Sandman »

Nie grałem, ale może Magnum Sal, ponoć to takie lepsze Stone Age.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: WRS »

gafik pisze:Rozważam: Carolus Magnus, Zamki Burgundii, Agricola, Pokloenia, Yspahan, Cesarski Kurier
Carolus Magnus - bardzo zacna gra - to jednak gra logiczna.
Cesarski Kurier jest raczej z lżejszej kategorii.

Agricola i Zamki Burgundii bardzo dobre tytuły.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2109
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: pabula »

Jak kupisz Agricolę to masz z głowy na kolejne 3 lata :D
Mnie od 5 lat nie nudzi.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: charlie »

Może pomogę okroić listę:
Carolus Magnus nie grałem więc się nie odnoszę.
Yspahan i Cesarski Kurier - bardzo lubię, super działają na 3 graczy, są bardzo proste w porównaniu do całej reszty, szybkie, regrywalne, ale na pewno nie tak jak Agricola czy Pokolenia. To są gry na tyle proste jeśli chodzi o zasady, że można ich używać do wprowadzania nowicjuszy zamiennie do Osadników i Carcassonne, tyle, że są lepsze (szczególnie lubię bardzo Cesarski Kurier). Ale myślę, że nie tego szukacie. I tak polecam kupić w późniejszym czasie, szczególnie, że są stosunkowo tanie.
Zamki Burgundii - masz tam na pewno sporą regrywalność, innowacyjne mechanizmy, na 2-3 osoby chodzi super, jeżeli chodzi o zasady to już jest gorzej, no i rozgrywka jest trudniejsza, za to klimatu nie ma w ogóle, jak to w grach Felda i to jest główny minus. Mi się też względy estetyczne nie podobają. Ale i tak warto mieć :) .
Pokolenia i Agricola - w to pierwsze grałem mniej, ale wydają się być zbliżone - w sensie, jeżeli ktoś szukałby czegoś pokroju Agricoli to poleciłbym pokolenia i vice versa. Są to gry o największej chyba regrywalnośći z wszystkich kandydatów, ale są przez to trudniejsze, zarówno jeśli chodzi o zasady (tu można skorzystać z wariantu familijnego) jak i samą rozgrywkę. Na pewno starczają na długo. Z klimatem jest powiedziałbym dobrze jak na eurogry, wykonania super. No i również na 3 graczy jak najbardziej - tyle, że rozgrywki są dłuższe.

Pytanie, co jest dla Ciebie priorytetem. W każdym razie oscylowałbym pomiędzy Agricolą a Pokoleniami. Jakbym miał wybrać to Agricola.

Edit: Puerto Rico u Was na pierwszym miejscu. U nas tak samo, a zaraz po nich (ale licząc tylko gry zbliżone) jest Agricola. We wszystkie (oprócz AoE III) wymienione gry przez Ciebie grałem i też bym ustawił je w tej kolejności.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: gafik »

Dziękuję za zaangażowanie :)

Rozważam i myślę... Aż mi czacha paruje (jak w dobrym euro ;) )

Doszedłem do wniosku, że dochodzi jeszcze kilka czynników (dodałem je do pierwszego postu):

1. Moim priorytetem jest dobra zabawa mojej żony przy grze - ona jest najbardziej wymagającym ogniwem :) Czyli musi się podobać Płci Pięknej
2. Maksymalna długość gry to 1,5h (dlatego PR i AoEIII tak nam pasuje) - trochę obawiam się Agricoli.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: charlie »

No to bardziej chyba Pokolenia. Pudełko od Agricoli podaje, że 30 min na każdego graczy. Grając we dwójkę (mam największe porównanie) rzadko kiedy nie przekraczamy godziny (+ setup to już w ogóle). Partie w trójkę to 2 godziny trzeba liczyć, nawet znając już grę. Dla porównania: sam z setupem gram jakieś 45 min. Z początku będziecie przekraczać czas w obu z tych pozycji, ale jak poznacie grę, to Village do ogarnięcia w 1,5 godziny razem z setupem. Atrakcyjność dla żony (liczę zarówno przyjemność z samej gry, jak i widok dla oka oraz tematykę) porównywalne.
Co do poprzednich typów:
Cesarski - bardzo przyjemna (przynajmniej dla mojej żony), zmieścicie się spokojnie. Ostatnio grałem w cztery osoby, przy czym cała reszta nie znała gry w ogóle. Z tłumaczeniem zasad, setupem, nie przekroczyła 2 godzin. W dwójkę gramy niecałą godzinę.
Yspahan - jak wyżej
Zamki - przyjemność z gry duża, estetyka słaba, istnieje możliwość przekraczania 1,5 godziny

Jeżeli mogę jeszcze zaproponować coś innego to polecę Książęta Florencji. Zasady prostsze od Pokoleń i Agricoli, ale i mniej ogarniania kart (to na plus) i móżdżenia (tu różnie, zależy w co celujemy). Regrywalność porównywalna, może nieco niższa, ale i tak wysoka, są aukcje i nie ma negatywnej interakcji, z doświadczenia - podoba się kobietom, renesansowy klimat, działa super na 3 osoby, mechanika ciekawa i sporo opcji (optymalizacja obszarów w księstwie, różne karty z premiami, dostępność przedmiotów do licytacji i wyboru), ma się też to samo uczucie, co w Agricoli, że wyborów ma się bardzo dużo, a akcji ciągle brakuje, wydanie ładne. Przyjrzyj się, a nuż to będzie to.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: asiok »

Hmmmmm... A może Książęta Florencji?
W odniesieniu do Twoich warunków brzmi to tak:

> 1. Gramy zawsze w 3 osoby. (Żona, ja i synek 12 lat) - na 3 osoby musi być najlepsza.

Działa dobrze na 2, 3, 4, 5 osób

> 2. Musi podobać się żonie (synek się dostosuje - z nim gram w wiele innych gier)

Przepiękne karty i bardzo ładne plansze - wspólna i graczy


> 3. Musi dorównać albo przebijać powyższe tytuły (klimatem / ciekawą mechaniką / przyjemną rozgrywką / regrywalnością / itp.)

Pomimo poznania mnóstwa gier wciąż wracam do niej z przyjemnością

> 4. Budowa prostego silniczka i radowanie się z jego pracy.

Warunek spełniony :) Budujesz prosty silniczek z architektów, błaznów, ustanawiania swobód


> 5. Mało negatywnej interakcji - raczej wyścig niż konfrontacja - wszystko jawne (punkty, surowce, itp.).

Można zająć komuś pole, na które chce "iść" ale pozostają do wyboru inne pola - też ciekawe


> 6. Musi starczyć na długo - bo kto wie, ile wody w Odrze upłynie zanim ma luba znowu wyrazi chęć poznania nowej gry?

Patrz odpowiedź na punkt 3.


> 7. Klimat średnowieczny lub współczesny (żadnych mocnych fantasy czy s-f).

Włochy, Florencja, era Odrodzenia


> 8. W miarę łatwe wprowadzenie do zasad gry i pewna lekkość rozgrywki - boję się zrażenia żony na kolejne lata (wiem że to głównie zależy od wprowadzającego, ale mam już pewne doświadczenie) - zasady nie mogą byc zbyt zawiłe i zawierać zbyt wiele wyjątków.

Reguły nie zawierają zbyt wielu wyjątków, są dość jasne


> 9. Nie może być to być gra abstrakcyjna/logiczna.

Nie jest :)

> 10. Umiemy grać w Magic the Gathering, ale żona nienawidzi składać talii.

Nie jest to też Magic ;)



Używkę widzę na allegro za 70 + koszty wysyłki, nowe można znaleźć za ok. 110 + wysyłka.
Jeżeli zdecydujecie się na zakup/pożyczenie - zdecydowanie zacznijcie granie od wersji podstawowej. Dodatek (polska wersja Lacerty zawiera dodatek) wprowadźcie dopiero jak poznacie grę - bardzo wzbogaca grę ale wprowadza więcej agresji i "móżdżenia" :)

I jak zawsze - polecam pożyczyć i zagrać przed kupnem. Wydaje mi się że spełnia wszystkie Wasze wymagania - ale ile ludzi tyle gustów ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: mig »

Może to zbieg okoliczności i czysty przypadek, ale w wątku "Pokoleń" dość często zauważano, ze ta gra szczególnie podoba się kobietom. Dokładnie tak jest u mnie - moja żona jest Pokoleniami zachwycona (ja oceniam tylko na dobry+;). Wiem, że takie uogólnienia są ryzykowane, ale może warto pójść tym tropem...?
Poza tym w miarę ograna grupa może rozegrać partyjkę "Pokoleń naprawdę błyskawicznie. W wariancie dwuosobowym zdarzało nam się, że kończyliśmy po 30-40 minutach. W 3 osoby godzina jest całkiem realna.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: aplegat »

Możesz też rozważyć Railways of the World z dodatkiem Railways of Europe - proste zasady, ciekawa rozgrywka, gra uniwersalnie atrakcyjna, podoba się osobom obu płci, w różnym wieku i o zróżnicowanym stopniu planszówkowego doświadczenia. Rozgrywka może jednak trwać nieco dłużej od 1,5 godziny.
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: Rumcajs »

Zamki Burgundii, Valdora - dwie ulubione gry mojej Pani
Awatar użytkownika
pl1987
Posty: 45
Rejestracja: 17 lis 2012, 13:48

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: pl1987 »

+1 Pokolenia
Bardzo ładna oprawa wizualna, brak negatywnej interakcji oprócz wspólnej puli kostek akcji i wspólnej puli klientów. Na 3 osoby chodzi nieźle.
kgrzesiek
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2011, 19:24

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: kgrzesiek »

Ja bym polecil Agricole bardzo fajna nie jest ciezka choc trzeba pomyslec latwe przejrzyste zasady
Osadnikow z catany bym wzial pod uwage oraz seasons :)
Awatar użytkownika
easy
Posty: 73
Rejestracja: 08 lut 2012, 12:59
Lokalizacja: Wieliczka
Has thanked: 5 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: easy »

Ja do Agricoli podchodziłbym ostrożnie. Gra jest co prawda bardzo dobra ale moja żona jej nie znosi. Główny powód to gra cały czas pod presją "wyżywienia" - co skutecznie psuje radość z rozgrywki bo nie można grać jak się chce tylko cały czas coś trzeba (ograniczone zasoby w innych grach jakoś tak bardzo nie przeszkadzają).
Z gier które podobają się żonie i mieszczą się (mniej więcej ;)) w wymaganiach mogę polecić Troyes i Na Chwałę Rzymu
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: FortArt »

To, że nie spodobała Wam się Egizia jest niepokojące. Co Wam się tam nie podobało? Chodzi o presją żywienia, tajne cele czy jeszcze coś innego?

Bo karmić musisz też w Agricoli (easy dobrze opisał presję towarzyszącą tej grze) lub słabiej w Stone Age. Natomiast nie znajdziesz tego w At the gates of Loyang albo w Ora et Labora i to są tytuły, które spełniają Twoje warunki. Village bym też dorzucił.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: gafik »

FortArt pisze:To, że nie spodobała Wam się Egizia jest niepokojące. Co Wam się tam nie podobało? Chodzi o presją żywienia, tajne cele czy jeszcze coś innego?

Bo karmić musisz też w Agricoli (easy dobrze opisał presję towarzyszącą tej grze) lub słabiej w Stone Age. Natomiast nie znajdziesz tego w At the gates of Loyang albo w Ora et Labora i to są tytuły, które spełniają Twoje warunki. Village bym też dorzucił.
Z tą Egizią sprawa była nietypowa (a może typowa właśnie?):

Na konwencie zasiedliśmy do niej z żoną, synkiem i znajomym, który miął nam ją wytłumaczyć. No i troszkę się pogubił w tłumaczeniu :? Wykręcał się potem, że wersja była niemiecka..., a on znał angielską... :? (ewidentnie nie pamiętał dobrze reguł i chaos jeden wyszedł). Do tego doszedł ogólny harmider, rozgardiasz i hałas na sali, co dodatkowo utrudniało sprawę poznania gry. W zasadzie to nawet w tę grę nie zagraliśmy - skończyło się tylko na zniechęceniu żony do tego tytułu. :( Na razie nie ma sensu wyciągać Egizię przed oczy żony bo będzie wielkie "NIE!!!" ;)
-------------------------------------
Kolejny problem (co do kryteriów wyboru) to "rozprzestrzenianie" się gry na stole. Agricola lubi zająć 2 metry kwadratowe ;) (ha! Ostatnio graliśmy na spotkaniu planszowców z Torfowiskiem i chyba 3 metry już było! Nie ogarniałem już co się dzieje na drugim końcu stołu [złożonego z 4 sporych szkolnych stołów] :lol: ). Zauważyłem, że zbyt rozległe pole gry może powodować paraliż. A jak to jest z Ora i Labora? Nie grałem, ale obawiam się również ogromnego pola gry, z mnóstwem możliwości, co w przypadku raczej rodzinnej rozgrywki nie jest dobre. (Dodałem problem "wielkości" gry do 1-go postu).

Zauważyłem, też że gra, w której oprócz wspólnej planszy z zasobami jest jeszcze "prywatna" plasza, na której coś się robi daje miom ziomkom więcej frajdy - znowu ukłon w stronę Puerto Rico, Stone Age i Agricoli, ale jeszcze większy w stronę Zmków :) .

Na razie (po rozpatrzeniu wszystkich waszych propozycji [za które serdecznie dziękuję] i wymagań) ranking wygląda tak:

1. Zamki Burgundii - ciekawa mechanika, gry Felda jeszcze nie mamy, jakość porównywalna do PR więc na 99% się spodoba wizualnie - na razie czarny koń.
2. Książęta florencji - zaciekawiony jestem, słyszałem że Goa podobne i lepsze - prawda to?
3. Valdora - wygląda bardzo atrakcyjnie, ale czy nie za lekkie, albo co gorsza infantylne.
4. Railways of the World - Drover i Wallace brzmi zachęcająco, ale jest za duża i czy na 3 osoby pokazuje swoją wyższość nad powyższymi tytułami? Poz tym temat kolejnictwa - słabo..
5. CEsarski Kurier - okazuje się, że kiedyś graliśmy w TtR i nie podeszło, tu chyba podobnie będzie, a poza tym może być za lekka po Puerto Rico
6. Agricola - grałem, gra wyśmienita, ale obawiam się zbyt przytłaczającej rozgrywki dla rodzinki, do tego za duża do rozkładania i za długa do grania.
7. Ora & Labora - nie grałem, ale myślę że j.w.
8. At the Gates of Loyang - nie grałem, nie mam opinii, ale czy lepsza od Zamków?
9. Pokolenia - grałem, ciekawa, ale czy lepsza od Zamków?
10. Yspahan - grałem, przyjemna - Zamki chyba ciekawsze.

Coś czuję, że Zamki... ;)
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: piechotak »

gafik pisze:5. CEsarski Kurier - okazuje się, że kiedyś graliśmy w TtR i nie podeszło, tu chyba podobnie będzie, a poza tym może być za lekka po Puerto Rico
Po PR faktycznie będzie za lekko, ale jeżeli TtR nie podeszło, to wcale nie musi być tak samo z TuT - to dwie zupełnie różne gry.
A Egizii / Doliny Królów Ci nie polecę, bo to już klimaty starożytne i do średniowiecza trochę brakuje ;)
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: Kasper »

Zamki Burgundii są świetne. Myślę, że będziesz z nich zadowolony. Z żoną graliśmy w ten tytuł kilka razy w tygodniu przez prawie trzy miesiące...
Jeśli zaś idzie o Valdorę to kupiłem kilka dni temu. Gra jest prosta, lekka ale według mnie infantylna w żadnym razie chyba, że o infantylności świadczy bardzo ładne "cukierkowe" wykonanie.
Nie wiem czy widziałeś wideo recenzję, jeśli nie...
http://www.planszolandia.pl/index.php?o ... Itemid=129
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3365
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 117 times
Been thanked: 131 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: maciejo »

Ach gdyby nie ten piąty punkt miałbym dla Ciebie świetną propozycje.A tak to odpuszczam.
Chociaż nadmienię może tylko,że moja żona nie cierpi takich gier ale w tą zawsze zagra :!:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: MsbS »

Dlaczego odrzucasz Caylusa? Że brzydki? Że za 'suchy'? A co z karcianym Caylusem (Caylus Magna Carta)? To jedna z ulubionych gier mojej żony, w trójkę działa świetnie. Rozgrywka raczej krótka (do godziny), zasady proste (sporo prostsze niż w 'pełnym' Caylusie).

Wiem, że nie spełnia wszystkich kryteriów, ale może Goa? Niby 'licytacje na razie odpadają', ale tutaj te licytacje są nieco inne (kasa idzie albo do banku, albo do innego gracza). No i mimo prostej oprawy jest ładna (znaczniki przypraw).
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: FortArt »

gafik pisze: 6. Agricola - grałem, gra wyśmienita, ale obawiam się zbyt przytłaczającej rozgrywki dla rodzinki, do tego za duża do rozkładania i za długa do grania.
7. Ora & Labora - nie grałem, ale myślę że j.w.
8. At the Gates of Loyang - nie grałem, nie mam opinii, ale czy lepsza od Zamków?
W Agricolę z 3 osoby w 90 minut zdążycie i to z parzeniem kawy włącznie. Nie pierwsza partia, nawet nie druga, ale kolejne jak najbardziej. Drewienka do segregatora z marketu budowalnego to podstawa i set-up to połóż parę kart na planszy. Nie ma lekkości rozgrywki, której szukasz z powodu żony - dostanie kartę żebractwa za brak jedzenia i zrazić się może.
Ora, znów przy segregatorach to szybki set-up jest. Z czasem może być gorzej. 90 minut to może się nie udać. Ale w niej jest dobre, to, że nawet jak ktoś Ci podkupi budynek to nadal możesz z niego korzystać, czyli zawsze możesz robić swoje ulubione ciągi produkcyjne.
Loyang z Zamkami nie porównam bo tych drugich nie znam. O pierwszej z tych gier powiem tak bardzo przyjemna, nie ma stresu bo sami decydujemy czy i jakie zamówienia przyjąć. Fajna punktacja bo punkt co rundę zdobywa każdy, pierwszy punkt co rundę jest tani, kolejne drogie, wygrywa się jednym, dwoma, trzema gdzieś tam uzbieranymi i w tym sedno by je zebrać. Niemniej nie ma tak jak w innych grach, że zostajesz bardzo w tyle z punktami, że ktoś ma 100, a ty 40. Tu masz 18:17 czy tego typu wyniki.

Myślę, że do listy możesz dopisać Tzolk'ina jeśli kwadrans dłużej jakoś przejdzie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: schizofretka »

Może Ninjato? Śliczne, szybkie, tylko silniczka się nie buduje.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: asiok »

gafik pisze: (...)
2. Książęta florencji - zaciekawiony jestem, słyszałem że Goa podobne i lepsze - prawda to?
(...)


Goa lepsza ;) Ale nie spełnia wielu z Twoich warunków a Książęta wydają się spełniać wszystkie.
Lepszy jest też Caylus, Pret a Porte, Eclipse (nie ma co wspominać o Brassie bo on jest NAJLEPSZY!) - ale Książęta mogą wg mnie "zaskoczyć" w Waszym domowym graniu.

A jak się "nagracie" i dołożycie dodatek robi się z nich niezły mózgożer.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: schizofretka »

Imo Książęta są tacy sobie na 3 osoby, na 4 zdecydowanie lepsi.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: Hurra! Mogę kupić nową grę - Kolejna po PuertoRico i AoE

Post autor: Terk »

Może Lords of Waterdeep? Zbieramy co prawda magów itp. ale Hi-fantasy to nie jest. Wpasowuję się we wszystko poza jawnością wszystkich elementów, są karty intryg, które każdy trzyma zakryte, jednak polecam poczytać o grze, jest to ulubiona pozycja mojej dziewczyny, a i koleżankom ze studiów się podobała.
ODPOWIEDZ