Troyes - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Troyes

Post autor: Rumcajs »

kaczor997 pisze:
melee pisze:Nie 10, tylko 10 i x, i raczej na pewno tyle, nie dwukrotnie więcej. Tak graliśmy i większa ilość gotówki popsułaby grę.
No way, 15 do mucha mać, toć w set upie na wstępie piąteczka myka do skarbony, a później każdy dostaje 10 przychodu, wiec 15, tylko 15 i xv de fuckto notabane !!!

Czepiacie sie gościa, że nie czyta instrukcji a potem sami walicie byki z księżyca, choć wszystko jaśniutko opisane....

pozdrawiam

Faktycznie podczas rozstawienia otrzymujemy 5 denarów, ale w każdej fazie pierwszej już tylko 10. Tak więc na początku gry 15, w każdej fazie pierwszej 10.
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Troyes

Post autor: zaba »

Chciałem się upewnić przed pierwszą grą jak działają karty z klepsydrą ?
tz żeby ją odpalić muszę na niej posiadać nadzorce, uruchamiam odpowiednimi kostkami swoimi i graczy potem efekt kładę na karcie kostki ze swojego placu i jak długo one lezą /czekają ? do końca rundy czy aż do momentu aż je utrzyjże ?
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: palladinus »

Do momentu użycia. Więc mogą nawet całą grę tam leżeć. Jeszcze pamiętaj o zapłaceniu za wejście na kartę.
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Troyes

Post autor: zaba »

Ok to tu mam już jasność :P jeszcze jedno mi si nasunelo mianowicie jeśli wylosowane zdarzenie do końca tury nie zostało 'pokonane " to czy przy następnej rundzie też działa jego skutek czy tylko jak wchodzi do gry?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Troyes

Post autor: KubaP »

zaba pisze:Ok to tu mam już jasność :P jeszcze jedno mi si nasunelo mianowicie jeśli wylosowane zdarzenie do końca tury nie zostało 'pokonane " to czy przy następnej rundzie też działa jego skutek czy tylko jak wchodzi do gry?
Działa, działa :)
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 32 times
Been thanked: 27 times

Re: Troyes

Post autor: the_ka »

KubaP pisze:
zaba pisze:Ok to tu mam już jasność :P jeszcze jedno mi si nasunelo mianowicie jeśli wylosowane zdarzenie do końca tury nie zostało 'pokonane " to czy przy następnej rundzie też działa jego skutek czy tylko jak wchodzi do gry?
Działa, działa :)
czyli efekty np strata 2 wpływu czy np. 3 kasy też bedą działać co turę w przypadku nie pokonania takich wydarzen?
myslałem że tylko czarne kostki się kumuluja w przypadku nie pokonania wydarzenia
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Troyes

Post autor: KubaP »

the_ka pisze:
KubaP pisze:
zaba pisze:Ok to tu mam już jasność :P jeszcze jedno mi si nasunelo mianowicie jeśli wylosowane zdarzenie do końca tury nie zostało 'pokonane " to czy przy następnej rundzie też działa jego skutek czy tylko jak wchodzi do gry?
Działa, działa :)
czyli efekty np strata 2 wpływu czy np. 3 kasy też bedą działać co turę w przypadku nie pokonania takich wydarzen?
myslałem że tylko czarne kostki się kumuluja w przypadku nie pokonania wydarzenia
Niestety. To jest dość podła gra. Albo nawet wstrętna! :D
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 32 times
Been thanked: 27 times

Re: Troyes

Post autor: the_ka »

KubaP pisze:
the_ka pisze:
KubaP pisze:
czyli efekty np strata 2 wpływu czy np. 3 kasy też bedą działać co turę w przypadku nie pokonania takich wydarzen?
myslałem że tylko czarne kostki się kumuluja w przypadku nie pokonania wydarzenia
Niestety. To jest dość podła gra. Albo nawet wstrętna! :D
to jeszcze lepiej, jakoś za mało stresu odczuwałem w związku z tymi wydarzeniami :)
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Troyes

Post autor: zaba »

Po pierwszej grze mamy parę niejasności
1.wytłumaczcie jak dokładni działają karty z klepsydrą np Templer mam na karcie nadzorce biorę /kupuje kostki białe mam w sumie wynik 6 czyli wynika ze efekt to mam dwie białe kostki które daje na kartę, za każdą dostane dwie czerwone rozumiem ( wirtualne) ? o tym samym wyniku jak mam białe ? Na kartę kładę białe kostki które muszę mieć na placu by dać je na kartę ??

2. jestem ostatnim graczem dochodzi do mnie kolej a na placu nie mam już żadnych kości bo kupili je inni gracze czy mogę grac kupionymi kościami innych graczy choć sam nie posiadam swoich ?
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: palladinus »

zaba pisze:Po pierwszej grze mamy parę niejasności
1.wytłumaczcie jak dokładni działają karty z klepsydrą np Templer mam na karcie nadzorce biorę /kupuje kostki białe mam w sumie wynik 6 czyli wynika ze efekt to mam dwie białe kostki które daje na kartę, za każdą dostane dwie czerwone rozumiem ( wirtualne) ? o tym samym wyniku jak mam białe ? Na kartę kładę białe kostki które muszę mieć na placu by dać je na kartę ??

2. jestem ostatnim graczem dochodzi do mnie kolej a na placu nie mam już żadnych kości bo kupili je inni gracze czy mogę grac kupionymi kościami innych graczy choć sam nie posiadam swoich ?
Interpunkcja w znacznym stopniu pomogłaby zrozumieć pytanie.

ad. 1 Po odpaleniu tej karty, kładziesz na niej liczbę kosteczek równą sumie oczek grupy do trzech białych kostek podzieloną przez modyfikator zaznaczony na karcie. W następnych turach będziesz mógł wykorzystać jedną kosteczkę, aby jedną białą kostkę traktować jako dwie czerwone o tych samych wartościach co biała.

ad. 2 Oczywiście.

Wydaje mi się, że opis w instrukcji dotyczący kart z klepsydrą i arkusz z objaśnieniem poszczególnych kart jest akurat dość jasny.
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Troyes

Post autor: zaba »

ok czyli na karcie z klepsydrą klade swoje drewniane kostki a nie K6 jesli tak to wszysto jasne
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Troyes

Post autor: KubaP »

zaba pisze:ok czyli na karcie z klepsydrą klade swoje drewniane kostki a nie K6 jesli tak to wszysto jasne
Tak, małe kosteczki, służące jako znaczniki - każdorazowo gdy będziesz chciał użyć umiejętności danej karty, zdejmujesz jeden ze swoich znaczników z tej karty. Nazwijmy to pulą many, może wtedy będzie jaśniej :)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: palladinus »

zaba pisze:ok czyli na karcie z klepsydrą klade swoje drewniane kostki a nie K6 jesli tak to wszysto jasne
Zgadza się. Niestety w języku polskim cube i dice jest często tłumaczone tak samo jako kostka.
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Troyes

Post autor: zaba »

no i wszystko jasnie dzieki ! :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3365
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 117 times
Been thanked: 131 times

Re: Troyes

Post autor: maciejo »

jestem po lekturze instrukcji ale jeszcze nie grałem.
na razie mam jedno pytanko :D
ile kostek można podkupować innym graczom w jednej fazie :?: czy jestem ograniczony do jednej czy mogę podkupić mu każdą iliść :?:

z góry dzięki za odpowiedź :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Troyes

Post autor: Andreus »

Można podkupic do 3 kości, bo więcej nie można wydać na akcję.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

tylko taka akcja kosztowałaby 18 złota :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: Veridiana »

W ramach akcji możesz użyć 1, 2 lub 3 kości (za wyłączeniem akcji wprowadzania obywateli do budynków, bo tam można tylko po jednym, czyli z użyciem 1 kości). A skąd te kości bierzesz zależy od Ciebie. Możesz wszystkie wziąć swoje, możesz wszystkie kupić od jednego gracza, albo od różnych, albo część wziąć od siebie, część kupić. Hulanki i swawola! Tylko trza pamiętać o tych dziwnych opłatach, które nie zależą od liczby kupowanych kości tylko używanych do danej akcji. Dlatego opłaca się podkupywać pojedyncze kości przeciwników, aby nie mogli kompletować swoich mocnych trójek za zupełną darmochę :wink:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3365
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 117 times
Been thanked: 131 times

Re: Troyes

Post autor: maciejo »

dzięki :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
kgrzesiek
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2011, 19:24

Re: Troyes

Post autor: kgrzesiek »

Mam pytanie o pokdupowanie kostek graczom tzn.
Jesli kupuje jedna place dwa denary jak wiecej to po 6 ale jedna rzecz mnie zastanawia
podam na przykladzie

kupilem dwie kostki zolte i chce podkupic kosci do budowy katedry i teraz pytanie kupuje jedna kostke to 2 denary i jak 3 kosci to po 6 denarow czy juz kazda kosc mnie kosztuje 6 denarow czy juz ogolnie nie mogekupic kostek jesli kupilem od gracza 3 kosci na inne akcje?
bamboklat
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2012, 17:54

Re: Troyes

Post autor: bamboklat »

Nie zrozumiałem za wiele z tego co napisałeś, więc opiszę w jaki sposób działa kupowanie kości. Tworząc "grupę kości", czyli zbierając od 1 do 3 kości TEGO SAMEGO KOLORU, możesz wziąć wszystkie od siebie, możesz część lub wszystkie kupić od innych. Nie ma znaczenia ile kupiłeś od kogo, tylko jak duża jest utworzona grupa kości. Bierzesz swoje 2 i od przeciwnika 1, płacisz jemu 6 denarów (3 kości w grupie razy 2 denary). Bierzesz 1 swoją, 1 od jednego i 1 od drugiego przeciwnika, to płacisz im obu po 6 denarów.

Nie możesz sobie kupić 2 żółtych i 1 białej do budowy katedry, bo grupa KTÓRĄ CHCESZ TERAZ UŻYĆ musi być jednego koloru. Grupę możesz wykorzystać tylko na jedną akcję, tzn. mając 3 białe nie możesz zbudować kawałka katedry i np. walczyć z zagrożeniami w jednym ruchu.
kgrzesiek
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2011, 19:24

Re: Troyes

Post autor: kgrzesiek »

to jeszcze mam jedno pytanie co do wykonywania akcji
pierwszy grasz rozpoczyna to jasne ale czy akcje robimy na przemiennie czy najpierw pierwszy graczy wykonuje wszystkie swoje akcje a potem przeciwnik ?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Troyes

Post autor: melee »

przecież by kompletnie nie działała gra, gdyby zrobił wszystko na raz... :roll:
kgrzesiek
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2011, 19:24

Re: Troyes

Post autor: kgrzesiek »

masz racje i mam pytanko o
Die Damen von Troyes czy wszystko jest po niemiecku czy tak jak w podstawce fr ger i us ?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

bamboklat pisze: grupa KTÓRĄ CHCESZ TERAZ UŻYĆ musi być jednego koloru.
Jest jedna akcja (chyba nazywa się procesja), gdzie można użyć kości dowolnego koloru. Tak samo korzystając z akcji, które pozwalają na zmiany kolorów można użyć różnokolorowych kości.
ODPOWIEDZ