Kółko i krzyżyk

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 309
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 509 times
Been thanked: 176 times

Kółko i krzyżyk

Post autor: nimsarn »

Witam
Dzisiaj na tapetę wziąłem klasykę - Kółko i Krzyżyk :wink:
Tuszę, że zasad nie trzeba nikomu wykładać, każdy zna zalety gry jak i jej wady (te przedewszystkim) :roll:

Ale rzecz o modyfikacjach.
Otóż mam taki pomysł - co powiecie na wprowadzenie do gry elementu inicjatywy?

Wyobrażam sobie to w ten sposób:
Przygotowania
- Każdy z graczy na początku w tajemnicy porządkuje sobie dowolnie ciąg liczb od 1 do 5;
Rozgrywka
I tura- gracze ujawniają zanotowane liczby, ten, którego pierwsza liczba jest wyższa stawia swój znak jako pierwszy, po nim posiadacz mniejszego wyniku. - W pierwszej turze, jeśli wyniki okażą się równe o kolejności znaczenia decyduje wielkość następnej liczby;
N. tury - pierwszy znaczy pole gracz, którego kolejna liczba jest wyższa, po nim znaczy posiadacz niższej liczby - jeśli liczby okażą się równe pierwszy znaczy gracz, który posiadał inicjatywę w poprzedniej turze.

Przykład:
Gracz A uporządkował swe liczby w następujący sposób: 5,1,2,4,3.
Gracz B natomiast uporządkował liczby w tej kolejności: 1,5,4,2,3.

Oznacza to, że gracz A będzie posiadał inicjatywę(będzie zaznaczał pola jako pierwszy) w 1,4 i 5 turze gry.
Natomiast gracz B zdobywa inicjatywę w 2 i 4 turze.


Co wy na to?

Miłej zabawy :D
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 122
Rejestracja: 03 lut 2005, 00:11
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Tomasz »

O ile się nie mylę, to w przedstawionym przykładzie (gracz B ma inicjatywę w 2 i 3?) wygrywa gracz A, o ile postawi pierwszy krzyżyk w rogu planszy (skoro później będzie mógł postawić dwa, nie da się go zablokować). Rozrysowałem kilka przypadków, generalnie chyba lepiej rzucić kostką kto wygra, większe emocje...
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Tomasz pisze:Rozrysowałem kilka przypadków, generalnie chyba lepiej rzucić kostką kto wygra, większe emocje...
Hehe, pomyślałem dokładnie o tym samym.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

nie chcialem psuc inicjatyw, ale tez nie widze roznicy miedzy tym wariantem a polowaniem na trolla
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 309
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 509 times
Been thanked: 176 times

Post autor: nimsarn »

Tomasz napisał:
O ile się nie mylę, to w przedstawionym przykładzie (gracz B ma inicjatywę w 2 i 3?) wygrywa gracz A, o ile postawi pierwszy krzyżyk w rogu planszy (skoro później będzie mógł postawić dwa, nie da się go zablokować). Rozrysowałem kilka przypadków, generalnie chyba lepiej rzucić kostką, kto wygra, większe emocje...
Fakt moje niedopatrzenie gracz B ma inicjatywę w 2 i 3 turze :oops:

Co do reszty to wydaje mi się, że na jedną turę składa się ruch jednego gracza a później drugiego.

W związku z powyższym stawianie przez gracza A krzyżyka w rogu planszy mija się z celem, lepiej w pierwszej turze postawić go w środkowym polu, co daje znacznie więcej możliwości. :roll:

Tak ogólnie, sam pomysł nie eliminuje sytuacji patowej, prowokuje jednakże do czynienia większej ilości błędów :wink:

bazik mógłbyś przybliżyć coś na temat polowania na trolla - nigdy się z tym jeszcze nie spotkałem :?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 122
Rejestracja: 03 lut 2005, 00:11
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Tomasz »

Źle zrozumiałem zasady. Przepraszam. Rzeczywiście to trochę zmienia grę. Ale w twoim przykładzie zawsze wygra kółko.

To jest za prosta gra żeby popełnianie błędów było dozwolone. Jeden błąd i przegrałeś. Zresztą czasami przegrywa się zanim postawi się pierwszy znak, więc po co grać?

Nie chcę psuć Ci inicjatywy, ale poprawianie tej gry uważam za bezsensowne...
Awatar użytkownika
owiec
Posty: 62
Rejestracja: 03 lip 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: owiec »

gra troche traci sens, jezeli dozwolone bedzie stawianie 54321, bo kazdy bedzie tak robil...

zeby urozmaicic kolko i krzyzyk moznaby zagrac np. na hexach lub trojkatnych polach :)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Post autor: kaimada »

gra ma wielki sens gdy gra się na całej kartce i do wygrania 3eba mieć 5 znaków w lini. Wtedy nie potrzeba "inicjatywy" :)
aniol1979
Posty: 82
Rejestracja: 02 mar 2009, 18:24
Lokalizacja: TUREK,WIELKOPOLSKA

Re: Kółko i krzyżyk

Post autor: aniol1979 »

to ja podrzuce pomysl,jaki uskutecznialismy z kumplem w podstawowce na nudnych lekcjach :D
gralismy na planszach o wymiarach 5 na 5. z tym,ze bylo 5 plansz.i byla to wersja mozna powiedziec,trojwymiarowa.po prostu,trzeba sobie wyobrazic,ze plansze znajduja sie kolejno jedna nad druga.uklad 5 znakow mozna zatem ulozyc na jednej planszy w linii,ale takze na 5 kolejnych planszach tak,aby tworzyly linie w pionie(pamietajac,ze wyobrazamy sobie plansze jedna nad druga).
przyklad: stawiajac znaki na kazdej planszy w tej samej kratce,tworzymy linie.
przyklad 2: stawiajac znaki w tej samej linii na kazdej planszy,ale na kazdej w kolejnej kratce(w 1,2 3...) tworzymy linie.

nie wiem,czy jest to wystarczajaco zrozumiale,ale w kazdym razie dziala 8) na pewno jest bardziej grywalne niz wersja podstawowa :lol: pozdr
LUBIE OBCOWAC Z PLANSZSOWKAMI.Z BRAKU CHETNYCH W REALU GRAM PRAKTYCZNIE TYLKO W SIECI :-)
Awatar użytkownika
Fiszu
Posty: 197
Rejestracja: 01 mar 2010, 18:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kółko i krzyżyk

Post autor: Fiszu »

Wersja 3D ma już jakiś sens i dało się pograć czasem, my graliśmy 3x3x3. Prostsze niż 5x5x5 i mniej miejsca na kartce zajmuje:-)
ODPOWIEDZ