Essen 2012

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Essen 2012

Post autor: Vester »

Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: JAskier »

Czy byłby ktoś w stanie podać pełną listę polskich premier na Essen? Pytam bo zawsze gry polskich autorów najbardziej mnie interesują.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Essen 2012

Post autor: watman »

watman pisze:
Epyon pisze: City of Horror - reimplementacja Mall of Horror w wykonaniu Repos Production.
to na razie jedyna rzecz ktora mi wpadla w oko na BGG...
Instrukcja opublikowana... moim zdaniem za bardzo zakrecona, brakuje prostego gameplaya z MoH... chyba odpuszcze :/
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: Essen 2012

Post autor: Harun »

Uzupełniłem swoją listę
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/1 ... erested-in

Sam się zdziwiłem, że zaciekawiły mnie gry od sasa do lasa (ew. od Sasa do Lasa)
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Essen 2012

Post autor: Gabriel »

Ja czekam tradycyjnie na wszystko od Ystari, a dodatkowo w oko mi wpadły:

Autokrator: wojenna-euro na 4 osoby, starcia między Muzułmanami a Chrześcijanami od 7 do 11 wieku.
Urbion: druga część Onirimu, po jakiś manewrach z nazwą, chyba powinni być gotowi.
Teutons: nie wiem czy tam będą, ale są na mojej liście życzeń.
Aztlan: bardzo lubię gry Leo Coloviniego, ta wygląda bardzo fajnie.
Western Town: klasyczne euro w klimacie dzikiego zachodu, a nie niemieckich zamków.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Essen 2012

Post autor: KubaP »

Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2012

Post autor: jax »

KubaP pisze:A tu moja lista.
Nadzwyczaj użyteczna lista! Parę tytułów wyłapałem których dotąd nie zarejestrował mój radar:

Colonies - ekonomia w kosmosie, koncepcja głosowania ustaw przypomina pomysł z Cuby, świetnie :)
Shafausa - ekonomiczno-krasnoludzka
Phantom - super-theme, ale co z mechaniką? 2 osobówka, dla mnie niestety
Democracy - negocjowanie, politykowanie, głosowanie - trochę nie w moim stylu, ale a nuż się spodoba...
Kemet - militarna, od twórców Nefertete :) tylko 60 min. - ciekawe. Chyba nierealne przy takim poziomie złożoności?
La Loire - system pocztowy we Francji w XVw. Znany projektant - Ornella. Zdjęcia i spis składników sugeruje dużo unikalnych kart - to lubię.

A tak w ogóle Kuba gratuluję zróżnicowania - na liście i ekonomy i militarne i nietypowe mechaniki/tematy. O to chodzi :)

(na marginesie: Lyssan i Homesteaders już wyszły)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Essen 2012

Post autor: Gabriel »

Jest już Spiel 2012 preview na BGG. Ja jeszcze obserwuję:

Tzolkin, the Mayan Calendar: plansza ma zamontowane koła zębate, którymi kręcimy. Chyba logiczne-euro. Chyba sporo wydawców zmówiło się na te klimaty ;)
Polis: Fight for the hegemony: lekko-cywilizacyjna gra na 2 osoby.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Essen 2012

Post autor: KubaP »

jax pisze:
KubaP pisze:A tu moja lista.
Nadzwyczaj użyteczna lista! Parę tytułów wyłapałem których dotąd nie zarejestrował mój radar:

Colonies - ekonomia w kosmosie, koncepcja głosowania ustaw przypomina pomysł z Cuby, świetnie :)
Shafausa - ekonomiczno-krasnoludzka
Phantom - super-theme, ale co z mechaniką? 2 osobówka, dla mnie niestety
Democracy - negocjowanie, politykowanie, głosowanie - trochę nie w moim stylu, ale a nuż się spodoba...
Kemet - militarna, od twórców Nefertete :) tylko 60 min. - ciekawe. Chyba nierealne przy takim poziomie złożoności?
La Loire - system pocztowy we Francji w XVw. Znany projektant - Ornella. Zdjęcia i spis składników sugeruje dużo unikalnych kart - to lubię.

A tak w ogóle Kuba gratuluję zróżnicowania - na liście i ekonomy i militarne i nietypowe mechaniki/tematy. O to chodzi :)

(na marginesie: Lyssan i Homesteaders już wyszły)
Jacku, growo jestem dzieckiem Twoim, Staszka, Filipa Apostoła i Schizofretki, więc moje wybory to wyłącznie Wasza wina. Pamiętaj, że mój "pierwszy raz" był półtora roku temu w Agresorze, a potem poleciało :)

Co do Lyssan i Himesteaders - wiem, ale sobie zapisałem, coby nie zapomnieć, a na Essen będą prezentowane.

Co do Phantoma, no właśnie ciekaw jestem jak to działa.
Co do Kemetu - patrz wyżej.

Generalnie jest czemu się przyglądać :)
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Essen 2012

Post autor: lacerta »

Z innej beczki: mam w samochodzie 2 miejsca, więc mogę zabrać kogoś (w jedną lub dwie strony) w zamian za częściowe sfinansowanie paliwa.
Wyjazd: środa, 17 października, rano.
Powrót: niedziela, 21 października, około 16.00
Trasa Wrocław-Essen-Wrocław

Chętnych proszę o kontakt.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2012

Post autor: Myszaq36 »

Mamy pytanko do osób, które bywały na targach:

Jak to jest z cenami gier na Essen??

Targi z reguły kojarzą mi się z jakimiś promocjami, specjalnymi ofertami itp. Tymczasem przeglądnąłem oficjalną listę z Essen 2011 (http://www.internationalespieltage.de/Neuheiten2011.pdf) i żadnych rewelacji nie widzę - wręcz przeciwnie - gry z tej listy, które sam kupowałem w PL kosztowały mnie znacznie taniej. Z drugiej strony, w planszostacji #55 poświęconej Essen 2011 mówi się o hordzie sztormującej wejście w dniu otwarcia a następnie wywożącej gry wózkami :/
O co więc tu chodzi :) ?? O mini, mini, mini dodatki dołączane specjalnie na Essen (np. 2 dodatkowe karty do gry itp.) czy o nieodpartą chęć posiadania długo wyczekiwanej gry nim ona jeszcze oficjalnie trafi na sklepowe witryny (co może dać jakieś kilkutygodniowe wyprzedzenie) ?? A może ta lista pozycji i cen to tylko oficjalne ceny a na stoiskach jednak można kupić coś taniej ??
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2012, 14:32 przez Myszaq36, łącznie zmieniany 1 raz.
Cierń
Posty: 601
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: Cierń »

Jeśli chodzi o nowości - tu ceny są stosunkowo wysokie - polskie wydania na ogół są tańsze... Natomiast często wydawcy kuszą dodatkami z okazji targów, które mogą ale nie muszą być później dodawane do naszej spolonizowanej wersji. Większe wydawnictwa robią przeceny swoich starszych tytułów, które zalegają w magazynach - można było kupić takie Age of Industry, czy Dooma za 10 euro sztuka. Ale tego co będzie przecenione i za ile w internecie nikt nie zapowiada afaik...
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

Często chodzi o to żeby mieć grę jak najszybciej. Czasami o jakiś mini dodatek. Czasami gra wyjdzie dopiero za parę miesięcy ale jest np. 100 kopii w Essen. Ale najczęściej jest to przypadek nr 1 czyli są to nowości i gracze chcą mieć je już teraz, a nie za miesiąc (bo przez ostatnie pol roku ciągle o tej grze czytali i już się nie mogą doczekać) - na pewno nie jest to do końca racjonalne zachowanie ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: schizofretka »

Nataniel, jest szansa byście informowali co przywieziecie z targów przed ich zakończeniem? Jeśli mam od kogoś wyżebrać przywiezienie czegoś, to wolałbym coś co nie będzie zaraz dostępne (choćby w mikrej ilości).

No i jest jeszcze Edo: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/113636/edo Szybkie (mam nadzieję) euro z mechanizmem programowania akcji, trochę jak w Władcach Podziemi czy Szogunie. Co prawda miało już premierę, ale jest nigdzie niedostępne i nie ma porządnych recek w sieci.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: Essen 2012

Post autor: aplegat »

Czy wiadomo coś o dostępności i cenie Galaxy Trucker: 5th Anniversary Edition? Czy gra będzie dostępna też po targach, w normalnej dystrybucji?
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Odp: Re: Essen 2012

Post autor: przemoo99 »

schizofretka pisze:
No i jest jeszcze Edo: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/113636/edo Szybkie (mam nadzieję) euro z mechanizmem programowania akcji, trochę jak w Władcach Podziemi czy Szogunie. Co prawda miało już premierę, ale jest nigdzie niedostępne i nie ma porządnych recek w sieci.
U mnie w Sheffield mają 1 sztukę Edo za 50 funciaków a ja się nad tym zastanawiam. Jak już kupię to napiszę parę słów ;-)


wysłane z mojego arc s za pomocą tapatalk i moich paluszków ;-)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Essen 2012

Post autor: Epyon »

schizofretka pisze:No i jest jeszcze Edo: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/113636/edo Szybkie (mam nadzieję) euro z mechanizmem programowania akcji, trochę jak w Władcach Podziemi czy Szogunie. Co prawda miało już premierę, ale jest nigdzie niedostępne i nie ma porządnych recek w sieci.
Queen Games rzadko kiedy daje cokolwiek do recenzji, a w wielu krajach (w tym Polsce) w ogóle nie prowadzi akcji PR z powodu braku oficjalnego dystrybutora.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: schizofretka »

Ale na BGG recek też nie ma (tylko takie po jednej grze)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Essen 2012

Post autor: asiok »

yosz pisze:Często chodzi o to żeby mieć grę jak najszybciej. Czasami o jakiś mini dodatek. Czasami gra wyjdzie dopiero za parę miesięcy ale jest np. 100 kopii w Essen. Ale najczęściej jest to przypadek nr 1 czyli są to nowości i gracze chcą mieć je już teraz, a nie za miesiąc (bo przez ostatnie pol roku ciągle o tej grze czytali i już się nie mogą doczekać) - na pewno nie jest to do końca racjonalne zachowanie ;)

Trochę jak 3-dniowe kolejki po nowego ajfona :D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

Dokładnie :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Essen 2012

Post autor: Furan »

Instrukcja do Qin od Knizii.

[Połączenie Taluvy (warunki zwycięstwa), z Eufratem i Tygrysem i Geniuszem? - brzmi ciekawie, mam nadzieję, że będzie na Kotle]
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2012, 21:39 przez Furan, łącznie zmieniany 1 raz.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: schizofretka »

asiok pisze:
yosz pisze:Często chodzi o to żeby mieć grę jak najszybciej. Czasami o jakiś mini dodatek. Czasami gra wyjdzie dopiero za parę miesięcy ale jest np. 100 kopii w Essen. Ale najczęściej jest to przypadek nr 1 czyli są to nowości i gracze chcą mieć je już teraz, a nie za miesiąc (bo przez ostatnie pol roku ciągle o tej grze czytali i już się nie mogą doczekać) - na pewno nie jest to do końca racjonalne zachowanie ;)

Trochę jak 3-dniowe kolejki po nowego ajfona :D
Z tym że oczywiście planszówki są lepsze, mądrzejsze i szlachetniejsze od ajfona!

EDIT: przeglądam listę Spiel 2012 i właśnie trafiłem na Kalua: http://boardgamegeek.com/boardgame/69356/kalua

On the tropical island of Kalua, five religions compete to become the one and only. You will take the role of one of the five Gods that the Kaluans follow and will reward your followers with good harvests, nice weather and general well-being – or, if they don't pray to you enough, punish them with famine, epidemics, floods, earthquakes and other disasters. Don't forget though that with four other Gods on the island, the Kaluans can't distinguish where all their bad luck is coming from...

Jeśli cena będzie sensowna, to brzmi jak must-have (a w każdym razie must-try) :)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2012

Post autor: Dabliu »

Rochwald pisze:Instrukcja do Qin od Knizii.

[Połączenie Taluvy (warunki zwycięstwa), z Eufratem i Tygrysem i Geniuszem? - brzmi ciekawie, mam nadzieję, że będzie na Kotle]
Wygląda jak must-have dla mnie. Koniecznie muszę to mieć.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: MichalStajszczak »

Rochwald pisze:Qin od Knizii - mam nadzieję, że będzie na Kotle
Napisz do Autora, żeby wziął ze sobą :D
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: schizofretka »

Uff, przebiłem się przez listę gier (choć do większości nie przeczytałem jeszcze reguł) i wybrałem najbardziej interesujące dla mnie pozycje. Może się przyda: http://boardgamegeek.com/geeklist/14753 ... enowa-2012
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2012, 23:40 przez schizofretka, łącznie zmieniany 1 raz.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ODPOWIEDZ