2019 : the ARCTIC

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

2019 : the ARCTIC

Post autor: Krwawisz »

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... the-arctic

Nowa (kooperacyjna?) gra wydawnictwa Synonis od autora Masters of Economy. Na BGG na razie dwie grafiki i zero informacji. Ktoś coś więcej wie, może ktoś grał? Muszę przyznać, że wygląda mocno ciekawie...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: 2019 : the ARCTIC

Post autor: BartP »

W opisie gry jest napisane "STRONG NEGATIVE INTERACTION", więc raczej kooperacja odpada.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 2019 : the ARCTIC

Post autor: surmik »

W BSG też jest negatywna interakcja mimo,iż gra jest zdecydowanie kooperacyjna :)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 2019 : the ARCTIC

Post autor: surmik »

Czy ktoś mógłby podzielić się wrażeniami z tej gry?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: 2019 : the ARCTIC

Post autor: maciejo »

Gra wygląda fajnie (widziałem ją w Essen ale jakoś nie miałem okazji zagrać) ale co z tego jak ani na stronie wydawcy (link do gry w ogóle nie działa) ani na BGG nie można zapoznać się z polską wersją instrukcji.Jest ona dostępna we wszystkich językach świata (nawet po koreańsku w chołdzie zmarłemu Dobremu Przywódcy ) tylko nie po polsku :lol: To już jest jakiś odjazd.
świetna promocja gry-gratulacje :| Ale może się mylę ponieważ hasło przewodnie na stronie wydawcy brzmi "Gry nie dla wszystkich".Ma ktoś może jakiś kod wejścia :?:
http://www.sinonis.pl/
Ostatnio zmieniony 20 gru 2011, 20:02 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
plazmonik
Posty: 38
Rejestracja: 08 wrz 2010, 22:49

Re: 2019 : the ARCTIC

Post autor: plazmonik »

Grałem w Arctice dwa razy i jestem pod dużym wrażeniem. Najlepsza (obok Kingom Bulidera) z kilkunastu gier, w które udało mi się zagrać w czasie Essen.
Gra toczy się w dwóch planach. W pierwszym z nich każdy z graczy reprezentuje firmę, która próbuje zdobyć jak najwięcej pieniędzy/PZ na stawianiu platform i wydobywaniu różnych surowców z dna morza arktycznego. W drugim państwa tego rejonu świata używają argumentów militarnych i dyplomatycznych, aby przejąć kontrolę nad biegunem i przyległościami.
Mechanika to worker placement - wysyłamy lobbistów do poszczególnych państw, a następnie w każdym z nich wykonujemy jedną z możliwych akcji tj. budowanie platform, ruch flotą państwową czy wypowiedzenie wojny.
Na oko jest dużo możliwości, dużo kombinowania - w większym gronie także dyplomacji. W dwie osoby było trochę bardziej statycznie - blokowaliśmy sobie wzajemnie produkcję przez większość tur w większości państw. Jednak wtedy czułem wagę podejmowanych decyzji, na zasadzie - każdy zdobyty punkt i zarobiony dolar się liczy.
Do tego mechanika jest dobrze skorelowana z tematem. Akcje typu: "wypowiem UE wojnę Ameryce, tylko po to, żeby rozbić obie floty o siebie, co powoduje, że moje platformy w Kanadzie i Norwegii są bezpieczniejsze" są na porządku dziennym. I nieźle się odnoszą do rzeczywistości, no nie?
No ale gra ma podstawową wadę, dla mnie np. powodującą, że jej nie kupię. Wykonanie drewnianych elementów. Ciemnobrązowe pionki po prostu są prawie nieodróżnialne od czarnych. Tak samo ze statkami - radziliśmy sobie w ten sposób, że część pływała bokiem, część do góry dnem, żeby było wiadomo, który jest który.
Graliśmy w Solcu, gdzie światło jest, jakie jest (tam można grę przetestować, jest dostępna na półce), i było bardzo niewygodnie.
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 2019 : the ARCTIC

Post autor: Protoplasm »

maciejo pisze:Gra wygląda fajnie (widziałem ją w Essen ale jakoś nie miałem okazji zagrać) ale co z tego jak ani na stronie wydawcy (link do gry w ogóle nie działa) ani na BGG nie można zapoznać się z polską wersją instrukcji.Jest ona dostępna we wszystkich językach świata (nawet po koreańsku w chołdzie zmarłemu Dobremu Przywódcy ) tylko nie po polsku :lol: To już jest jakiś odjazd.
świetna promocja gry :| Ale może się mylę ponieważ hasło przewodnie na stronie wydawcy brzmi "Gry nie dla wszystkich".Ma ktoś może jakiś kod wejścia :?:
http://www.sinonis.pl/
To jest gra dal tych co nie krytykują autora :mrgreen:
Cristof
Posty: 97
Rejestracja: 19 maja 2010, 14:25
Lokalizacja: Brzeg

Re: 2019 : the ARCTIC

Post autor: Cristof »

Okładka jeszcze w miarę, ale całą reszta wygląda dość słabo takie 4/10.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 2019 : the ARCTIC

Post autor: surmik »

Dzięki plazmonik za opinię :)
Wygląd ma dla mnie zupełnie drugorzędne znaczenie, czekam na kolejne opinie kogoś kto grał :)
Cristof
Posty: 97
Rejestracja: 19 maja 2010, 14:25
Lokalizacja: Brzeg

Re: 2019 : the ARCTIC

Post autor: Cristof »

Co dziwne w grach komputerowych wygląd nie ma dla mnie znaczenia, jeżeli rozgrywka jest fajna, ale jeżeli chodzi o planszówki to jakoś ciężko jest mi przekonać się do czegoś co wyglądem nie przekonuje.
plazmonik
Posty: 38
Rejestracja: 08 wrz 2010, 22:49

Re: 2019 : the ARCTIC

Post autor: plazmonik »

surmik pisze:Dzięki plazmonik za opinię :)
Wygląd ma dla mnie zupełnie drugorzędne znaczenie, czekam na kolejne opinie kogoś kto grał :)
To nawet nie chodzi o wygląd - estetycznie gra prezentuje się bardzo ok. Tylko pionki są pomalowane na tak podobne do siebie kolory, że trudno je od siebie odróżnić, co znacząco przeszkadza w grze.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 2019 : the ARCTIC

Post autor: surmik »

Może kogoś zainteresuje, że będzie możliwość darmowej wymiany części użytych w grze akcesoriów na nowe o przystępniejszych, bardziej rozróżnialnych kolorach. Info od autora: http://boardgamegeek.com/image/1405328/2019-the-arctic
ODPOWIEDZ