Cytadela - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Cytadela

Post autor: RunMan »

Znacie jakiś sensowny wariant gry dla 3 osób? Ten z instrukcji jest niedobry - gracz z żetonem korony wie na pewno, które z postaci zostały wybrane. Ja rozwiązałem to w ten sposób: dokładam 9 postać (artystę), a następnie, podczas wybierania postaci, król zrzuca losową kartę za każdym razem gdy karty do niego trafiają. Z racji zmarginalizowania artysty dokonałem jeszcze jednej drobnej zmiany - król zrzuca losową kartę, gdy postaci trafiają do niego po raz drugi, co pozwala na grę bez 9 postaci. Dodatkowo wymieniam zabójcę na wiedźmę oraz architekta na nawigatora.
gumpiarz
Posty: 9
Rejestracja: 12 paź 2009, 10:49

Re: Cytadela

Post autor: gumpiarz »

un4given pisze:1. Czy, gdy jestem w posiadaniu Biskupa (żyjącego:) i np. Magika, druga osoba, mając Generała, może zniszczyć moją dzielnicę?
Podobnie, gdy mam Zabójcę i np. Magika, a druga osoba, mając Złodzieja, może okraść mojego Magika?
1. Co do pierwszego punktu: wydaje mi się, że nie możesz zniszczyć dzielnicy. Miasto jest jedno i dla Magika i Biskupa, więc jest automatycznie chronione przed Generałem.

2. Co do drugiej części mam już inne zdanie. Okradasz postać, a nie miasto. Dlatego Zabójca i Magik są traktowani oddzielnie, mimo że należą do jednego gracza. Poza tym Zabójca nie ma zdolności ochrony przed okradzeniem. To, że nie można go okraść wynika jedynie z tego, że postać jest odkryta i wiesz kto ją ma i że w ogóle jest w danej kolejce w grze. A więc w związku z tym możesz okraść Magika, który jeszcze nie jest odkryty.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Cytadela

Post autor: mig »

Mam pewne wątpliwości co do Architekta. Zgodnie z instrukcją po wykonaniu akcji bierze 2 karty. Może zbudować do 3 dzielnic. Czy budując dzielnice (te dwie dodatkowe) może korzystać z kart dobranych po wykonaniu akcji ze swojej zdolności specjalnej czy też wszystkie dzielnice muszą być wybudowane w ramach akcji, a więc przed dobraniem dodatkowych kart?

Nie jest dla mnie do końca jasne również to, w którym momencie wykorzystuje się specjalną zdolność (tzn w którym momencie własnej kolejki). W instrukcji jest mowa tylko o zbieraniu kasy (że można w dowolnym momencie). Nie ma nic o innych zdolnościach (np. wymianie kart Magika). Karta pomocy wydaje się sugerować, że zdolności wykorzystuje się po wykonaniu zwyczajnej akcji (dobranie kasy lub kart i ew. wybudowanie dzielnicy)...
Czasem ustalenie tej kolejności ma znaczenie (bo np. Magik najpierw może pozbyć się dobrej karty z reki przez wybudowanie a potem wymieniać rękę z innym graczem).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Cytadela

Post autor: Edwardo »

Instrukcja jest klarowna. Wykonanie akcji to wzięcie dwóch monet lub pociągnięcie dwóch kart i odrzucenie jednej. W związku z tym wedle instrukcji do postaci architekta: "po wykonaniu akcji, możesz dobrać dwie dodatkowe karty dzielnic i włożyć obie do ręki". Następnie zgodnie i instrukcją następuje etap budowania dzielnic. Jak najbardziej możesz więc korzystać z wszystkich kart, które masz na ręce.
Co do specjalnej zdolności magika to też jest ona opisana dokładnie: "w dowolnym momencie swojej tury...", możesz więc zrobić tak jak napisałeś- najpierw wybudować jakąś pasującą Ci dzielnicę a potem resztę kart (albo nawet pustą rękę) wymienić z innym graczem.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Cytadela

Post autor: mig »

dzięki:) faktyczni wszystko czarno na białym. :oops:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

cytadela pytanie...

Post autor: coldsoul »

Witam ponownie. Tym razem nabyłem Cytadelę i nie rozumiem jednego zawiłego dla mnie zdania w instrukcji odnośnie postaci króla. Mógłby ktoś to wytłumaczyć na chłopski sposób?

".............Je¿eli król
zostanie zamordowany, tracisz swoją turę,
ale po tym, jak ostatni gracz zakończy swoją
turę, pokazujesz wszystkim postać Króla i
bierzesz żeton korony (zaczynasz pierwszy w
następnej rundzie).



HELP :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: cytadela pytanie...

Post autor: WRS »

Jeżeli wybrałeś Króla, to w chwili wywołania, powinieneś przejąć koronę i dalej prowadzić turę.
Król zabity - strata kolejki! Nie odzywasz się do końca tury, ale na końcu przejmujesz koronę.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: cytadela pytanie...

Post autor: coldsoul »

Dzięki Ci dobry człowieku ;)
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: cytadela pytanie...

Post autor: coldsoul »

Jeszcze takie pytanko. Czy podczas rozgrywki na 2 osoby (odrzucanie - dobieranie kart), tylko raz nie patrzy się na karty odrzucając jedną? Konkretniej...

Jestem królem, więc tasuję talię i odrzucam jedną kartę nie patrząc na nią, jedną biorę widząc talię.
Przeciwnik otrzymuje karty i od razu spogląda na talię, jaką otrzymał.
Przeciwnik jedną kartę wybiera, jedną odrzuca.
Po czym ja znów otrzymuję karty widzę całą ich talię i jedną z nich odrzucam, jedną biorę...
Przeciwnik otrzymuje karty i widzi 2 od razu, po czym jedną wybiera do odrzucenia.

Ok?
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: cytadela pytanie...

Post autor: asiok »

coldsoul pisze:Jeszcze takie pytanko. Czy podczas rozgrywki na 2 osoby (odrzucanie - dobieranie kart), tylko raz nie patrzy się na karty odrzucając jedną? Konkretniej...

Jestem królem, więc tasuję talię i odrzucam jedną kartę nie patrząc na nią, jedną biorę widząc talię.
Przeciwnik otrzymuje karty i od razu spogląda na talię, jaką otrzymał.
Przeciwnik jedną kartę wybiera, jedną odrzuca.
Po czym ja znów otrzymuję karty widzę całą ich talię i jedną z nich odrzucam, jedną biorę...
Przeciwnik otrzymuje karty i widzi 2 od razu, po czym jedną wybiera do odrzucenia.

Ok?

Ok.
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: cytadela pytanie...

Post autor: coldsoul »

Dzięki. Dobrego dnia ;)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: cytadela pytanie...

Post autor: Wothan »

Mam pytania:
1. Czy umiejętności specjalnych postaci można użyć w dowolnym momencie swojej tury czy na końcu? (np. używam zdolności Złodzieja żeby okraść postać z kasy i za skradzioną kasę mogę wybudować dzielnicę?) - w instrukcji nic o tym nie ma.
2. Zdolności Zabójcy i Złodzieja wykonuję na wskazanej przeze mnie Postaci (czyli muszę "strzelać" kogo chcę zabić/okraść), a Magikiem wyznaczam gracza (czyli wskazuję konkretnego gracza, a nie postać)?
3. Zdolności dzielnic wykorzystuję w każdej swojej turze czy tylko w momencie jej wyłożenia?

Po prostu chcę się upewnić w tych kwestiach :)
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: cytadela pytanie...

Post autor: Inermis »

ad. 1 - jest napisanie w instrukcji przy każdej postaci kiedy zdolności działa. zdonlości typu obniżania kosztu działają ciągle.
ad. 2 - dokładnie tak :)
ad. 3 - zdolności dzielnic działają zawszę chyba że jest napisane inaczej na karcie (np. na koniec gry xyz)
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
dz0dz0
Posty: 1
Rejestracja: 01 lis 2011, 21:39

Re: Cytadela

Post autor: dz0dz0 »

witam, pierwszy post na forum :)
mam pytanie o wiedźmę:
czy jeśli zaczaruję biskupa, miasto wiedźmy jest chronione przed generałem? czy może miasto biskupa?

no i trochę zakręcone:
czy jeśli mając znacznik korony wybrałem wiedźmę i zaczaruję cesarza to
1. mogę przekazać znacznik korony sobie (czyli wiedźmie)? -> jest zapis że cesarz zabiera znacznik graczwi i przekazuje go innemu, ale nie sobie
2. przekazanie komuś znacznika korony daje opłatę wiedźmie czy cesarzowi


czy wy też macie wrażenie że wiedźma to ultimate winner?
Zbajki
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2010, 21:49
Lokalizacja: Oborniki wlkp / Poznań

Re: Cytadela

Post autor: Zbajki »

dz0dz0 pisze: czy wy też macie wrażenie że wiedźma to ultimate winner?
u nas zawsze jest albo zabijana albo okradana więc rzadko kiedy ktoś ją bierze :)
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Cytadela

Post autor: cboot »

Zbajki pisze:
dz0dz0 pisze: czy wy też macie wrażenie że wiedźma to ultimate winner?
u nas zawsze jest albo zabijana albo okradana więc rzadko kiedy ktoś ją bierze :)
W takim razie gracie źle. Wiedźmy nie można okraść ani zabić. Nie można zabić ponieważ karta Wiedźmy zastępuje kartę Zabójcy - obydwie postacie nie mogą być jednocześnie w grze. Nie można jej okraść, bo tak jest w zasadach od Wiedźmy (zresztą jest to logiczne).
dz0dz0 pisze:witam, pierwszy post na forum :)
mam pytanie o wiedźmę:
czy jeśli zaczaruję biskupa, miasto wiedźmy jest chronione przed generałem? czy może miasto biskupa?
Wiedźmy
dz0dz0 pisze:no i trochę zakręcone:
czy jeśli mając znacznik korony wybrałem wiedźmę i zaczaruję cesarza to
1. mogę przekazać znacznik korony sobie (czyli wiedźmie)? -> jest zapis że cesarz zabiera znacznik graczwi i przekazuje go innemu, ale nie sobie
2. przekazanie komuś znacznika korony daje opłatę wiedźmie czy cesarzowi
W opisie Wiedźmy jedynie Król jest traktowany szczególnie. Cesarz to Cesarz, a Król to Król - więc Cesarza nie dotyczą żadne wyjątki - Wiedźma zastępuje go w całości i zgarnia jego wszystkie przywileje.
dz0dz0 pisze:czy wy też macie wrażenie że wiedźma to ultimate winner?
Słaba strona Wiedźmy jest taka, że musi ona trafić w postać, która zostanie wybrana przez któregoś z graczy. Jeśli nie trafi, to nic nie zbuduje.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Cytadela

Post autor: Edwardo »

ej, heloł, stop, stop! Jak wiedźma może być zabijana?? Przecież jak jest wiedźma to nie ma zabójcy...
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Cytadela

Post autor: Edwardo »

no właśnie cboot mnie ubiegł :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
SiDi
Posty: 5
Rejestracja: 08 paź 2011, 19:23

Cytadela

Post autor: SiDi »

Witam,
Mam pytanie co do zasad gry. Ten kto posiada żeton korony wywołuje po kolei postacie. Pierwszą z nich jest "Zabójca" i jeśli posiadam tą kartę to mogę rozegrać swoją turę, ale wg instrukcji nie zgłaszam się i nie mówię nic. Skoro się nie zgłaszam, a jestem wywoływany to kiedy będę mógł skorzystać z zabójcy? Po prostu zdecyduję, że jednak chcę być wywoływany i robię to co mogę w mojej turze i potem ewentualnie zabijam inną postać?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Cytadela

Post autor: Edwardo »

Nigdzie nie jest napisane że się nie ujawniasz jako zabójca! Nie ujawnia się (w momencie wywołania) postać przez Ciebie jako zabójcę zabita. Normalnie się ujawniasz, decydujesz kogo zabijasz i normalnie wykonujesz swoją turę.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
SiDi
Posty: 5
Rejestracja: 08 paź 2011, 19:23

Re: Cytadela

Post autor: SiDi »

OK. Rzeczywiście masz rację. Dzięki za rozwianie wątpliwości ;)
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Cytadela

Post autor: Edwardo »

:) miłego grania
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Cytadela

Post autor: gath »

Proponuję moderatorom wykasować mój post z tej dyskusji i przenieść wątek do poprzedniego tematu o tej samej nazwie.
Pozdrawiam.
Carol270
Posty: 11
Rejestracja: 06 lip 2009, 10:47

Re: Cytadela

Post autor: Carol270 »

Mam pytanie o postać kupca.

W instrukcji i na karcie są 2 zdania,które niestety można zinterpretować wielorako.

Czy kupiec:
1. Po akcji - czyli pobraniu pieniędzy lub kart dzielnic - dostaje jedno złoto, a niezależnie od tego w dowolnym momencie tury po 1 złocie za każdą zieloną dzielnicę
2. Po akcji - czyli pobraniu pieniędzy lub kart dzielnic - dostaje jedno złoto LUB w każdym momencie tury po 1 złocie za zielone dzielnice

Czy jeszcze jako inaczej?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Cytadela

Post autor: Edwardo »

pierwsza odpowiedź jest dobra :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
ODPOWIEDZ